همه چیز درباره قانون حق ثبت مهریهاجرای محکومیت برای مهریه , حق ثبت مهریه به عهده کیست

طرح ثبت حق مهریه 

 

پرداخت حق ثبت مهریه، مشوق یا سد راه ازدواج؟

طرح ثبت حق مهریه به منظور کاهش زندانی های مهریه و پیشگیری از قبول مهریه های بالایی است که پرداختش از توان پسر خارج است. در این مطلب از بیتوته شما را با قوانین و هزینه ثبت حق مهریه آشنا می کنیم.

در صورتی که طرح حق ثبت مهریه در مجلس به تصویب برسد برای ثبت مهریه های بالاتر از 14 سکه در دفاتر رسمی ازدواج باید هزینه پرداخت شود که این هزینه با افزایش مهریه به صورت تصاعدی افزایش پیدا میکند. 

 

حق ثبت مهریه ، مبلغی است که در هنگام ثبت عقد نکاح و سند ازدواج در دفاتر ازدواج برای سندی که در آن مبلغ مهریه نوشته شده است ، دریافت می گردد. 

یکی از مهم ترین دعاوی طلاق در سالهای اخیر بحث مهریه های سنگین و زندانی شدن مردان به دلیل عدم توانایی مالی برای پرداخت مهریه بوده است. 

 

دولت برای حل این مشکل اقدام به ارائه طرح های بازدارنده برای ثبت مهریه های سنگین نموده است یکی از مهم ترین این طرح ها اصلاح قانون اجرای محکومیت برای مهریه است که مطابق آن زوجین موظفند برای ثبت مهریه در مبالغ معین ، هزینه نمایند که با افزایش میزان مهریه ، به صورت تصاعدی افزایش پیدا می کند. 

 

بنابراین بهتر است قبل از مراجعه به دفاتر ثبت ازدواج و پس از توافق در مورد میزان مهریه ، در مورد هزینه حق ثبت مهریه اطلاعات کافی داشته باشید. 

 

هزینه ثبت مهریه , دادرسی مهریه , قانون سکه مهریه

طرح ثبت حق مهریه 

 

حق ثبت مهریه چیست؟

حق ثبت مهریه برای اولین بار در طرح اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و مهریه مطرح گردید. حق ثبت یکی از وجوهی است که توسط دفاتر اسناد رسمی هنگام تنظیم اسناد از تنظیم کنندگان آن دریافت می شود و نرخ آن در قانون مشخص شده است بنابراین باید توجه داشته باشید که حق ثبت مهریه در هنگام ثبت سند ازدواج در دفاتر رسمی ازدواج متناسب با مبلغی که به عنوان مهریه قید شده است دریافت می شود. 

 

قانون سکه مهریه , حق ثبت مهریه , قانون حق ثبت مهریه

قانون حق ثبت مهریه

 

هزینه حق ثبت مهریه

تا سقف 14 سکه ، نیازی به پرداخت هزینه برای حق ثبت مهریه وجود ندارد. 

بر اساس طرح جدید نحوه محاسبه هزینه حق ثبت مهریه بین 14 – 100 سکه ، چهار دهم درصد و برای مهریه بین 100 – 200 سکه ، 2 درصد و برای مهریه های 200 سکه به بالا 15 درصد است. 

 

در صورتی که روش پرداخت حق ثبت مهریه در طرح اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت مالی و مهریه در مجلس تصویب شود و به صورت قانون منتشر گردد، حق ثبت مهریه مانند سایر اقسام حق ثبت دفاتر اسناد رسمی از طریق دستگاه کارتخوان نصب شده در دفاتر اسناد رسمی قابل پرداخت خواهد بود. 

 

قانون سکه مهریه , حق ثبت مهریه , قانون حق ثبت مهریه

هزینه حق ثبت مهریه

 

اختلاف نظرها برای قانون حق ثبت مهریه

این قانون موافقان و مخالفان بسیار زیادی دارد موافقان طرح بر این اعتقاد هستند که تعیین حق ثبت مهریه در دفاتر ازدواج رسمی و الزام زوجین برای پرداخت آن ، از تعیین مهریه های سنگین که از عهده زوج خرج است ، جلوگیری کرده و در بلند مدت تعداد محکومین به حبس بابت مهریه کاهش پیدا میکند. 

 

مخالفین طرح می گوید که مهریه تنها ابزار زن در کشور ما برای گرفتن وکالت طلاق و دریافت حقوق مالی است و حذف اجباری آن موقعیت حقوقی زوجه را متزلزل می کند. 

 

گردآوری : بخش علمی و آموزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2024