آلودگی هوا و اثرات آن بر سلامت جنسی و عملکرد سیستم تولید مثلکاهش هورمون های جنسی در هوای آلوده, تاثیر آلودگی هوا بر سقط جنین, تاثیر آلودگی هوا بر جنسیت جنین

نقش آلودگی هوا بر سلامت جنسی و باروری

 

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جنسی 

براساس مطالعات انجام شده آلودگی هوا می تواند بر سلامت جنسی ، توان جنسی مردان، باروری و جنسیت نوزادان تاثیر گذار باشد. 

متاسفانه آلودگی هوا در شهرهای بزرگ ایران روز به روز در حال افزایش است و عدم قانون گذاری صحیح و رعایت پروتکل های بهداشتی برای مصرف سوخت صحیح در کارخانجات ،  تهران ، مشهد و سایر شهرهای بزرگی که شهرک های صنعتی در اطرافشان هستند را تبدیل به آلوده ترین شهرهای جهان کرده است. 

 

آلودگی هوا در کلان شهر تهران به قدری زیاد شده است که با چشمان غیر مسلح کاملا قابل دیدن است . آلودگی هوا بعد از استعمال دخانیات دومین علت مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیردار است. همزمان با افزایش آلودگی در شهرهای بزرگ و صنعتی ایران  آمار ناباروری مردان و سقط جنین در زنان رو به افزایش گذاشته است. 

 

آلودگی هوا می تواند بر تمام جنبه های سلامت فردی تاثیر گذار باشد. احتمالا از قبل با تاثیر منفی آلودگی هوا بر سیستم تنفسی و سلامت قلب و عروق و افزایش احتمال ابتلا به سرطان آشنایی دارید. 

 

علاوه بر مورد بالا آلودگی هوا بر سلامت جنسی هم تاثیر گذار است و میتواند باعث ناباروری و عدم تمایل جنسی شود. احتمال خطرساز شدن آلودگی هوا بر سلامت جنسی بر افرادی که کدر مناطق صنعتی یا شهرهای آلوده کار میکنند بسیار بیشتر است. 

 

 نقش آلودگی هوا بر سلامت جنسی و باروری, پیامدهای آلودگی هوا بر سلامت باروری, تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جنسی

توان جنسی مردان و آلودگی هوا

 

تاثیر آلودگی هوا در از بین رفتن باروری مردان

سلول جنسی مردانه یا اسپرم یکی از حساس ترین سلول های بدن انسان است. آلودگی هوا از یک سو باعث به هم خوردن تعادل هورمونی بدن می شود و از سوی دیگران ذرات معلق موجود در هوا از جمله هیدروکربن آروماتیک چند حلقه ای و کادمیم سرب جیوه برای اسپرم سمی هستند.

 

در نتیجه آلودگی هوا از یک سو باعث کاهش تولید اسپرم و کاهش حجم مایع منی ، کاهش کیفیت اسپرم و کاهش سرعت حرکت اسپرم می شود و از سوی دیگر باعث از بین رفتن اسپرم ها خواهد شد و میتواند عامل مهمی در از بین رفتن باروری مردان در شهرها و مناطق صنعتی با آلودگی هوا ایفا کند. مطالعات انجام شده نشان داده است که در 50 سال اخیر میزان اسپرم مردان به نصف رسیده است. 

 

 توان جنسی مردان و آلودگی هوا, تاثیر آلودگی هوا و از بین رفتن باروری مردان

آلودگی هوا و سلامت جنسی

 

تاثیر آلودگی هوا بر کاهش هورمون های جنسی

براساس مطالعات انجام شده آلودگی هوا باعث کاهش 30 درصدی فعالیت جنسی در افراد می شود. متخصان باروری معتقدند که فلزات سنگین موجود در هوا تاثیر مستقیم بر هورمون های بدن دارند و سلامت جنسی را به خطر می اندازند. براساس بررسی های انجام شده در هند که یکی از آلوده ترین کشورهای دنیا محسوب می شود ، 15 درصد مردان در این کشور نابارور هستند. 

 

آلودگی هوا به مرور زمان میتوانید سطح هورمون های جنسی زنانه و مردانه یعنی استروژن و تستسترون را کاهش دهد. کاهش هورمون های جنسی در بدن باعث کاهش میل جنسی و از بین رفتن سلامت زندگی جنسی فرد خواهد شد. برای پیشگیری از ناباروری و از بین رفتن میل جنسی در اثر آلودگی هوا می توانید از ماسک های چد لایه فیلتر دار استفاده کنید. 

 

کاهش هورمون های جنسی در هوای آلوده, تاثیر آلودگی هوا بر سقط جنین, تاثیر آلودگی هوا بر جنسیت جنین

پیامدهای آلودگی هوا بر سلامت باروری

 

تاثیر آلودگی هوا بر سقط جنین

متخصصان زنان و زایمان عقیده دارند که آلودگی هوا میتواند تاثیر منفی بر بارداری سالم بگذارید و احتمال سقط جنین را افزایش دهد. 

بر اساس مطالعات انجام شده آلودگی هوا باعث کمبود وزن هنگام تولد ، محدودیت رشد جنین داخل رحم ، افزایش فشار خون بارداری و سقط خود به خودی جنین می شود. 

 

تاثیر آلودگی هوا بر جنسیت جنین

از آنجا که اسپرم های حامل کروموزوم Y  ( جنسیت مرد ) بسیار ضعیف تر از اسپرم های حامل کروموزوم X  ( جنسیت زن ) هستند بنابراین در شرایط سخت مانند قرار گرفتن در مقابل آلاینده های موجود در هوا از جمله نیترات ، سرب و سایر فلزات سنگین سریعتر از بین می روند. 

برخی از محققین بر این باورند که  افزایش آلودگی هوا در دهه های اخیر باعث شده است تولد نوزاد پسر کاهش پیدا کند. 

 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------