علل و درمان نکروزو اسپرمی یکی از علل ناباروری در مرداننکروزو اسپرمی,علل نکروزو اسپرمی,درمان نکروزواسپرمی

قرار گرفتن در معرض سموم دلیل نکروزو اسپرمی است

 

علل و درمان نکروزو اسپرمی 

نکروزواسپرمی یا نکروسپرمی اصطلاح پزشکی است که زمانی را توصیف می کند که اسپرم مرده (یا نکروزه) در نمونه مایع منی تازه است. نکروزو اسپرمی را می توان به عنوان متوسط (50٪ تا 80٪ اسپرم نکروزه) یا شدید (80٪ یا بیشتر از اسپرم نکروزه) طبقه بندی کرد. اگر 30٪ از اسپرم یا کمتر نکروز باشد، یک نمونه اسپرم "طبیعی" در نظر گرفته می شود.

آستنوزو اسپرمی,علت استنوزو اسپرمی,درمان استنوزو اسپرمی

آستنوزو اسپرمی و نکروزو اسپرمی، از علل بالقوه ناباروری مردان هستند

 

علل نکروز اسپرمی

کاملا مشخص نیست که چه چیزی باعث نکروزو اسپرمی می شود. از آنجا که بسیار نادر است، ناشناخته های بسیار زیادی وجود دارد، که علل و نظریه های احتمالی عبارتند از: 

• افزایش غیر عادی دمای بالای بدن ( مانند مردانی که از ویلچر یا جکوزی استفاده می کنند)

• بالا بودن سن پدری

• آنتی بادی های ضد اسپرم، جایی که علامت ایمنی بدن به سلول های اسپرم سالم و طبیعی خودش حمله می کند.

• قرار گرفتن در معرض سموم، مانند سرب، آفت کش ها، جیوه ها.

• سرطان اولیه بیضه

• دلایل هورمونی، مانند هیپوگنادیسم، هیپوگنادوتروپیک ( HH )

• عفونت در دستگاه تناسلی مردانه 

• مشکلات مربوط به بیضه ها اپیدیدیم ( که یک لوله پیچیده و دراز درست بالای هر بیضه است، جایی که اسپرم ها قبل از انزال جمع می شوند و بالغ می شوند )

• دوره های طولانی بدون انزال 

• آسیب های نخاعی

• مصرف مواد مخدر خیابانی

 

آنتی بیوتیک برای درمان نکروزو اسپرمی,نکروزو اسپرمی در مقابل استنوزو اسپرمی

برای درمان نکروزواسپرمی ممکن است در قدم اول آنتی بیوتیک تجویز شود

نکروزو اسپرمی در مقابل استنوزو اسپرمی

نکروزو اسپرمی را نباید با آستنوزو اسپرمی اشتباه گرفت، که توضیح می‌ دهد چه زمانی تحرک اسپرم (نحوه شنا کردن اسپرم) غیرطبیعی است. در این صورت، اسپرم ها حرکت نمی کنند، اما نمرده اند. آستنوزو اسپرمی برای زمانی است که 100 درصد اسپرم نمونه قادر به حرکت نباشد، این وضعیت در 1 در 5000 مرد رخ می دهد.

 

هم آستنوزو اسپرمی و هم نکروزو اسپرمی،  از علل بالقوه ناباروری مردان هستند. معمولا هیچ علامت ظاهری ندارند، و تنها راه تشخیص این مشکل، آنالیز مایع منی است. حتی با انجام آزمایش، 50درصد از علل ناباروری مردان نامشخص باقی می مانند.

 

گزینه های درمانی برای آستنوزو اسپرمی، مطلق و نکروزو اسپرمی، متفاوت است. با آستنوزو اسپرمی، لقاح آزمایشگاهی ( IVf ) با تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (  ICSI)  یک درمان بالقوه است.

 

IVF با ICSI زمانی است که یک اسپرم منفرد به تخمک تزریق می شود. با نکروزو اسپرمی،  IVF یا ICSI را نمی توان با انزال تازه انجام داد، زیرا نمی توان یک اسپرم مرده را به تخمک تزریق کرد.

 

تشخیص غلط نکروزو اسپرمی, نکروزو اسپرمی ناشی از مواد مخدر

اگر نکروزو اسپرمی، ناشی از مصرف مواد مخدر باشد درمان آن ترک اعتیاد است

 

تشخیص غلط نکروزو اسپرمی

در بیشتر مواقع، وقتی آزمایشگاه نکروزو اسپرمی، را در نمونه مایع منی تشخیص می ‌دهد، اشتباه است. تشخیص نادرست ممکن است رخ دهد اگر:

• هنگام خودارضایی شما از یک روان کننده غیر باروری استفاده کردید.

 

• برای تجزیه و تحلیل مایع منی، بسیار مهم است که روان کننده استفاده نکنید یا فقط از یک گزینه مناسب برای باروری استفاده کنید. روان کننده های معمولی می توانند اسپرم را بکشند. همیشه از دکتر خود بپرسید که چه روان کننده ای را می توانید با خیال راحت برای آزمایش استفاده کنید.

 

• محل جمع آوری اسپرم، نمونه مایع منی باید در یک ظرف خشک و استریل جمع آوری شود. اگر ظرف آلوده بود، ممکن است چیزی که در ظرف است اسپرم را بکشد.

 

• شما سعی کردید اسپرم را در داخل یک کاندوم معمولی جمع آوری کنید. برخی از مردان برای گرفتن نمونه مایع منی از طریق خودارضایی مشکل زیادی دارند. برای آنها، گرفتن نمونه از طریق رابطه جنسی می تواند آسان تر باشد.

 

اگر قصد دارید اسپرم را در داخل کاندوم جمع آوری کنید، باید از کاندوم مخصوصی که برای جمع آوری پزشکی ساخته شده است استفاده کنید. حتی اگر کاندوم به عنوان اسپرم کش تبلیغ نشود، ماده لاتکس می تواند اسپرم را از بین ببرد. 

 

اگر نکروزواسپرمی تشخیص داده شود، پزشک آزمایش را تکرار می کند و ممکن است نمونه مایع منی بعدی شما را به یک آزمایشگاه تخصصی بفرستد. هنگام انجام مجدد آزمایش، ممکن است از شما خواسته شود که دو نمونه را در یک روز ارائه دهید. دلیل آن این است که انزال بعدی اسپرم تازه تری خواهد داشت و آن اسپرم ها زمان را برای انزال سپری نمی کنند. این می تواند به تشخیص مشکل کمک کند.

 

درمان نکروزو اسپرمی

در مواردی که علت نکروز واسپرمی، پیدا شود، درمان آن علت اولین قدم است. به عنوان مثال، اگر عفونت وجود داشته باشد، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود. اگر نکروزواسپرمی،  ناشی از مصرف مواد مخدر باشد، درمان اعتیاد به مواد مخدر توصیه می شود.

 

موفق ترین درمان برای نکروز اسپرمی استخراج اسپرم بیضه با ICSI است. در این روش از بی حسی موضعی برای بی حس کردن بیضه استفاده می شود. سپس یک سوزن وارد می شود و نمونه ای بافت بیضه استخراج می شود.

با وجود اینکه هیچ سلول اسپرم زنده ای در انزال وجود ندارد، اغلب سلول های اسپرم زنده و نابالغ در بیضه ها یافت می شود.

 

این سلول های اسپرم نابالغ در آزمایشگاه کلنیک باروری کشت می شوند. اسپرم به تنهایی قادر به نفوذ و بارور کردن تخمک نیست. به همین دلیل است که IVF  با ICSI مورد نیاز است. سلول اسپرم نابالغ مستقیما به تخمک تزریق می شود.

 

سایر گزینه های درمانی نکروزو اسپرمی

یک درمان کمتر رایج اما ممکن برای نکروزو اسپرمی، انزال مکرر در هفته است. برای کسانی که آسیب نخاعی دارند، این ممکن است از طریق انزال الکتریکی انجام شود. (الکتروانزال شامل استفاده از شوک الکتریکی برای انزال اجباری به منظور بازیابی مایع منی است.)

 

ناباروری یک مسئله چالش برانگیز است که 10 تا 15 درصد از زوج ها را تحت تاثیر قرار می دهد. زمانی که درمان های باروری ناموفق باشد، استفاده از یک اهدا کننده اسپرم یا در نظر گرفتن گزینه های خانواده جایگزین (مانند فرزندخواندگی) ممکن است قدم بعدی مناسب باشد. اگرچه ناباروری دشوار و ناراحت کننده است، اما همیشه گزینه هایی برای پدر و مادر شدن وجود دارد. با پزشک باروری خود صحبت کنید و مشکل خود را حل کنید.

 

گردآوری:بخش زناشویی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------