7 راهنمایی برای خوشبختی در زناشویی با یک کاسبخانم مگ هیرشبرگ، کتابی نوشته است و تجربه خود درباره زناشویی با آقای گری هیرشبرگ، کاسب و مؤسس بزرگترین شرکت ماست ارگانیک دنیا یعنی مزرعه استونی فیلد، را بیان کرده است. در اینجا به چند پند و راهنمایی از زبان او درباره زندگی با یک کاسب اشاره می کنیم.

 

خوشبختی در زناشویی, عقد ازدواج

 

1. همین حالا سوالات خود را بپرسید.

قبل از آنکه با هم عقد ازدواج ببندید، باید سوالات خود را درباره ریسک زندگی با یک کارآفرین و یا صاحب کسب و کار بپرسید. بسیاری از کارآفرینان هستند که اعتبار زیادی بر می دارند یا خانه خود را برای گرفتن وام کسب و کار گرو می گذارند. بنابراین اصلاً اشکالی ندارد که همان ابتدا از او بپرسید: ریسک و خطرات کدامند؟ آیا احتمال دارد خانه را از دست بدهیم؟

 

هیرشبرگ به سوالات مالی، شخصی و پایان بازی اشاره می کند که وقتی در آغاز راه تشکیل خانواده هستید باید از طرفتان بپرسید. اغلب این سوالات به تازه نامزدها مربوط می شود. مثلاً: «دارایی های خانوادگی تا چه حد آسیب پذیرند؟ اگر اتفاقی برای تو بیفتد، آیا چیزی به من می رسد؟ اگر کسب و کار تو سودده شد، قرار است با این پول چه کار بکنی؟ فکر می کنی چقدر طول می کشد که در وضعیت آغازین بمانیم؟ اگر این کسب و کار هرگز جواب ندهد، چه اتفاقی می افتد؟»

 

2. با زوج های دیگری با موقعیت های مشابه دوست شوید.

موضوعی که در میان اغلب زوج های کاسب وجود دارد این است که می گویند: «خوشحالم که می دانم فقط من اینطور نیستم» هیرشبرگ می گوید که او و شوهرش در سالهای اولیه شروع کارشان، از افراد کاسب دیگر دور بودند. او می گوید: «هیچکدام از دوستان من یا همسرانشان وارد کسب و کار شخصی نشده بودند. ولی حالا دوستانی دارم که آنها هم تجارت و کسب و کار خودشان را دارند. البته پیدا کردن این دوستان 25 سال طول کشید.» او توصیه می کند: «وقتی با کارآفرینان دیگری دوست شوید، می توانید راه حل ها و استراتژی های خود را با آنها در میان بگذارید، در حالیکه می دانید آنها در مورد شما داوری نمی کنند و با همان مسائلی روبرو هستند که شما با آنها دست و پنجه نرم می کنید.»

 

3. در مورد کسب و کار با هم صادق باشید.

هیرشبرگ می گوید: «وقتی غریبه ها از شما می پرسند: "کسب و کارتان چطور است؟" دو جواب می توانید بدهید: "خوب" یا "عالی". دلیلش این است که وقتی شما صاحب کسب و کاری هستید، باید بگذارید اطرافیانتان – کارمندان، دوستان، سرمایه گذاران، بانکداران و همه آنهایی که با آنها ارتباط دارید – شما را باور کنند و باور کنند که شما می توانید این کار را انجام دهید. ولی مهم است که بین شما و همسرتان صداقت وجود داشته باشد.

 

هیرشبرگ می گوید: «اینطور نیست که اگر شک و تردیدی برانگیزید، گویی به همسرتان خیانت کرده اید. کارآفرینان با کسب و کارشان شناخته می شوند. از یک طرف، ازخودگذشتگی، اشتیاق و تعهد بسیار زیبا هستند، ولی برای زوج ها جالب نیست که دیدگاه های یکدیگر را به چالش بکشند.» شما باید در مورد این موضوعات بطور واضح بحث و گفتگو کنید و از سوالات شرعی خود نترسید.

خوشبختی در زناشویی, عقد ازدواج

4. بدانید که صاحب کسب و کاری بودن مساوی با آزادی نیست.

به عنوان همسر جدید یک کاسب شاید انتظار داشته باشید که همسرتان رئیس خودش باشد و هر زمانی که بخواهد از محل کارش خارج شود. هیرشبرگ می گوید: «مردم وقتی کسب و کار تازه ای آغاز می کنند، فقط به مزایای آن نگاه می کنند؛ مثلاً هر وقت خواستند بتوانند به تعطیلات بروند، برای دیدن فوتبال، زود محل کار را ترک کنند، به تعطیلات طولانی بروند. ولی مسئله درست همینجاست که چون رئیس خودشان هستند هیچکدام از این کارها را نمی توانند بکنند.»

 

5. کاهش زمان های حواس پرتی

در واقع، کاسب ها حتی وقتی در خانه هستند همه ذهنشان جای دیگری است. اعتیاد به کار در میان کارآفرینان اصل نیست، ولی هیرشبرگ می گوید که بسیاری از کاسب ها با گوشی های تلفن خود ازدواج می کنند،در تعطیلات و هر شب تا دیروقت با تلفن حرف می زنند. «اینجاست که صدای همسر در می آید و دلخور می شود. از شوهر می خواهد که سر میز شام با تلفن صحبت نکند یا وقتی با هم قدم می زنید تلفنش را با خودش نیاورد.» هیرشبرگ می گوید: «بهترین هدیه ای که ما بهم می دهیم این است که زمانی را برای توجه کامل به همدیگر بدون حواس پرتی اختصاص می دهیم.»

 

6. مشخص کنید که نقش شما در این کسب و کار چه خواهد بود.

وقتی کسی صاحب کسب و کاری می شود، همسر او هم ممکن است به راحتی در مسیری موازی با او قرار گیرد. هیرشبرگ می گوید: «کارآفرینان همه نوع کاری انجام می دهند، آنها همیشه سرشان شلوغ است و همیشه در حال مسافرت هستند. شاید دنیاهای شما از هم جدا شود.» او توصیه می کند که حتی اگر همسرتان درگیر کسب و کار روزانه نیست، کارمندان و سرمایه گذارانتان را بشناسد و گهگاهی از محل کار شما بازدید کند و در مهمانی های شما حضور یابد یا در نمایشگاه صنف شما، در غرفه شما کار کند. اینکه ارتباطتان را از دست ندهید بسیار مهم است. نه فقط ارتباط شخصی بلکه ارتباط حرفه ای خود را نیز حفظ کنید.»

 

7. بدانید که به چه مقدار اطلاعات می توانید رسیدگی کنید.

هیرشبرگ اخیراً مقاله ای درباره این مطلب نوشته است که زوج ها چگونه می توانند درباره کسب و کار گفتگو کنند و مرزهای آنها کدامند و هر یک از آنها چقدر ریسک را می تواند هضم کند. او می گوید: «من به نقطه ای رسیدم که دیگر نمی توانستم صحبت های مربوط به امور مالی را بشنوم. به همسرم گفتم: "درباره محصولات یا سرمایه گذاران جدید با من حرف بزن. چون مسائل مالی برایم استرس زیادی دارد." نمی گویم مادر همسرتان باشید، ولی هر کسی تحمل ریسک متفاوتی دارد و شما باید به آن احترام بگذارید.»

 

او نتیجه می گیرد: «همیشه این سوال را از خودتان بپرسید که آیا من تعهد کافی به این فرد را دارم که در شرایط پیش بینی نشده، سخت و دیوانه کننده در کنار او بمانم.» او می گوید: «در مورد من همیشه جواب "بله" بوده است.»

منبع:برترین ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------