تاثیر عذرخواهی در زندگی مشترک و روش های عذرخواهیعذرخواهی در زندگی مشترک,جملات عذرخواهی عاشقانه , عذرخواهی

عذرخواهی در زندگی مشترک

 

عذر خواهی نه تنها نشانه ضعف نیست، بلکه علتی بر مدیریت عاقلانه یک اختلاف هست. کسی که در رفتار خویش مرتکب اشتباهی ميشود و خيلي زود، عذرخواهی ميکند ، مشخص است که از بهره عقلی بالایی بهره مند است. از آن سو، پذیرش عذر هم نشانه خردمندی است.

در چه شرایطی عذرخواهی کنیم؟!

بعضی وقت ها حتی نمی دانیم در چه زمانی باید از همسرمان عذرخواهی کنیم!! گاهی وقت ها از رفتارهای همسرمان متوجه می شویم مشکلی پیش آمده و همسرمان با بداخلاقی رفتار ميکند و احتمالا متقابلا ما هم رفتار تند و زننده ای با وی خواهیم داشت. بعضی از رفتارهای ما میتواند سبب پیدایش ناراحتی های به حقی در همسرمان شود، با دانستن این رفتارها درک بهتری از وضعیت پیدا خواهیم کرد! درصورتی که یک یا چند مورد فهرست زیر را مرتکب شده اید، احتمالا لازم است به عذرخواهی از همسرتان بصورت جدّي فکر کنید!

 

تهمت ناروایی به همسرتان زده اید!

زمان زيادي براي فعالیت های کاری صرف می کنید!

بیان کردن یک حرف کاملاً غیر ضروری و مضر، دقیقا وسط یک صحبت جدّي!

مانند کودکان رفتار کردن، دقیقا زمانیکه انتظار رفتار معقولانه میرود !

کار مهمی را که مربوط به خانواده بوده است را فراموش نموده اید بگویید!

فراموش کردن روزهای مهم؛ مانند روز تولد ، سال گرد ازدواج، نخستین روز آشنایی!

برملا کردن راز همسر در موردی که وی فکر می نموده کاملاً مورد اعتماد هستید!

گرفتن یک تصمیم بد مالی به طوری که روی هر دوی شما تأثير منفی زيادي داشته است!

شوخي کردن با همسر در جمع، درحالی که فکر می کردید بامزه است ولی سبب شرمنده شدن وی شدید!

 

عذرخواهی در زندگی مشترک,جملات عذرخواهی عاشقانه , عذرخواهی

بهترین راه عذرخواهی

 

چطور می توانیم عذر خواهی تأثير گذاری داشته باشیم؟

در زمانیکه مجرد بودم براي عذر خواهی از کلماتی مثل" من متاسفم"" من معذرت می خواهم" استفاده می کردم و یا با انجام رفتاری حس پشیمانی می کردم و همین کلمات کافی بود. ولی در خانواده شوهرم، عذرخواهی جزیی تر و پیچیده تر شد. بجاي این که تنها بگویم" من متاسفم"، می بایست بگویم که چرا متأسف هستم. در خانواده همسر عذر خواهی خاص تر است و احتیاج به شفاف سازی دارد. آن ها انتظار شنیدن چنين جملاتی را دارند به عنوان مثال" من متاسفم که بدون توضیح اولیه رفتار بدی را مرتکب شدم".

 

تفاوت در روش های عذرخواهی بسیار رایج و عادی است. آیا ميدانيد موقع عذرخواهی چه کاری باید انجام دهید، به خصوص اگر میخواهید از شخصی که دوستش دارید، به روش مؤثر عذر خواهی کنید. دکتر گری چاپمن پنج زبان عذرخواهی جهانی را شرح ميدهد .

 

ابراز تاسف و پشیمانی

این زبان عذر خواهی به احساسات وابسته است. این نشان ميدهد که ما آگاه هستیم که سبب ناراحتی فردی شده ایم. به عنوان مثال می گویید:" من متاسفم که با لحن بد حرف کردم. من می دانم که احساسات شما خدشه دار شده است و من به خاطر آن واقعا متاسفم."

 

عذرخواهی در زندگی مشترک,جملات عذرخواهی عاشقانه , عذرخواهی

عذر خواهی از همسر

 

قبول کنید که به حس همسرتان صدمه زدید

هنگامی که فردی که دوستش داریم اشتباهی مرتکب شود، ما همه حس می کنیم که آسیب دیده ایم. بنابراین، مدام این مسئله را در نظر داشته باشید. به احساسات همسرتان احترام بگذارید. خودتان را جای وی بگذارید . “متاسفم که حس کردی من به میزان کافی به کمک به تو و بیرون گذاشتن آشغال ها اهمیت ندادم. من چنين قصدی نداشتم. ”

 

اجازه دهید همسرتان بداند چه قدر متأسف هستید

عذرخواهی باید کاملاً صادقانه و دوستانه باشد، نه این که تنها براي راضی کردن همسرتان چیزی را به زبان آورید. همچنین ، دلیل عذرخواهی را معلوم کنید. تلاش کنید این عذرخواهی را با موردهای ديگر همراه نکنید. هر دفعه بر یک موضوع تمرکز نموده و یک دفعه عذرخواهی کنید. قبل از این، در موقع معذردت خواهی، از جملاتی که با “من” آغاز میشوند ، استفاده کنید. به عنوان مثال، بجاي اینکه بگویید متاسفم، بگویید من بابت … متاسفم. انتخاب واژه مطلوب، مهم است. یک عذرخواهی دوستانه به ایجاد یا عدم ایجاد اعتماد دوباره کمک ميکند ، مهارت شما در برقراری رابطه را بیش تر نموده، و صمیمیت موجود در ازدواج را افزایش ميدهد .

 

ابراز تمایل به تغيير رفتار

این مدل عذرخواهی کاملاً شفاف است. به عنوان مثال می گویید:" من عصبانی شدم و می دانم که کارم درست نبود. من ديگر آنرا تکرر نمی کنم. چه کاری انجام دهم تا خاطرجمع شوی این رفتارم ديگر تکرار نمی شود؟"

 

متواضعانه از همسرتان بخواهید شما را ببخشد

براي یک عذر خواهی تاثیر گذار صادقانه و خالصانه باید درخواست بخشش کرد. به عنوان مثال می گویید:" من خيلي متاسفم که با لحن بد و ناملایم صحبت کردم و رفتار اشتباهی داشتم. می دانم این نوع رفتارم به شما اسیب رساند. من را می بخشید؟

 

درصورتی که نمی توانید به زبان بیاورید، بنویسید

گاهی وقت ها غرور یا خجالت اجازه نمی دهد از کسی عذرخواهی کنید. گاهی وقت ها یک يادداشت و یا نامه بهتر از صحبت کردن هست برای این که سبب ميشود بتوانید تمامی احساساتتان را بدون این که حرفهایتان را فراموش کنید بیان کنید.

 

هنگامی که میخواهید عذرخواهی کنید، کارتان را توجیه نکنید و بهانه نیاورید

این کار ارزش و جدیت اعتراف و عذرخواهی شما را از بین می برد. هیچ« اما» و« اگر» ی در جملات خویش بکار نبرید.

 

خودتان را ببخشید

گاهی وقت ها، بعد از تشخیص شدت درد و رنجی که در شخص مورد علاقه تان ایجاد کردید، بخشیدن خودتان کار سختی است. همانطور که باید همسرتان را ببخشید، باید براي خودتان هم حس دلسوزی کنید. بخشیدن خودتان، حس دلگرمی و اطمینان بیشتری به شما ميدهد و بدین ترتیب میتوانید سعی کنید تا همسر بهتری شوید.

 

عذرخواهی در زندگی مشترک,جملات عذرخواهی عاشقانه , عذرخواهی

چگونه عذرخواهی کنم

 

مشکل را ریشه یابی کنید

هنگامی که به همسرتان می گویید که بابت چیزی متاسفید، بیان کردن این جمله تمام مشکلات را حل نمی کند. این جمله تنها بدان معنی است که ميدانيد چیزی اشتباه است. و باید در ادامه بگویید که سعی می کنید دفعه بعد بهتر عمل کنید. امکان دارد همان اشتباه را دوباره تکرار کنید ولی از خویش سوال کنید:

 

به چه دلیل دارم به خودم و همسرم اسیب می رسانم؟

به چه دلیل نمی توانم انجام این اشتباه را متوقف سازم؟

همسرم چطور میتواند براي عدم تکرار این مشکل به من کمک کند؟

آیا به کمک یک شخص ديگر، به عنوان مثال درمان گر یا مشاور احتیاج دارم؟

 

پرسیدن چنين سوالاتی از خودتان، کمک ميکند همسر بهتری شده و اشتباهات یکسان را تکرار نکنید. همچنين خواهید توانست براي پیشرفتتان کمک های لازم را دریافت کنید.

 

جبران کردن

این مدل عذرخواهی براي جبران و بازسازی دوباره روابط است. معمولاً این درخواست با زبان عشق آن فرد همخوانی دارد. به عنوان مثال میتوانید بگویید:" من نمی توانم باور کنم که این رفتار را با شما داشتم. لطفا به من بگو چه کار کنم تا آن رفتارم را جبران کنم."

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------