عشق کور است و همینش خوب است 

 

عشق کور است و همینش خوب است

 

عشق کور است و شاید برای همین است که چیز خوبی است؛ چون یک بررسی جدید نشان می دهد افرادی که همسران شان را هنگام ازدواج،آرمانی تصور می کنند و تنها خصوصیات خوب آنها را می بینند؛ با احتمال بیشتری در طول ۳ سال بعدی زندگی زناشویی، شادمان باقی می مانند...

 

این بررسی که در نشریه «علم روان شناختی» منتشر شده است، ۱۹۳ زوج تازه ازدواج کرده را در برمی گرفت. اغلب شرکت کنندگان در میانه یا انتهای دهه ۲۰ زندگی قرار داشتند. تقریبا ۹۰ درصد این افراد سفیدپوست بودند و میزان سالانه درآمد خانواده از ۴۰ هزار تا ۷۵ هزار دلار متفاوت بود. در شروع این بررسی و در فواصل ۶ ماهه در طول ۳ سال اول این ازدواج ها، هر زوج مجموعه ای از نظرخواهی ها را گذراندند. این افراد در این نظرخواهی ها خودشان و همسرشان را توصیف می کردند و به خصوصیات مثبت آنها (مهربانی، سرگرم کننده بودن، درک کردن و گرمی) و نیز خصوصیات منفی (تنبلی، نوسان خلق، سرد بودن، یا نابالغ بودن) نمره می دادند. سپس این زوج ها همسر آرمانی شان را روی همان مقیاس تعیین می کردند. این زوج ها همچنین به نظرخواهی های دیگری پاسخ دادند که ارضا، عزت نفس، افسردگی، روان نژندی و دلبستگی عاطفی را اندازه می گرفت.

 

● دیدن جنبه مثبت

 

به نوشته پژوهشگران اغلب این ارزیابی های شخصی ریشه در واقعیت دارد. شیوه نگریستن ما به خودمان معمولا دقیق است. اما شیوه ای که بر اساس آن دیگران را بررسی می کنیم، بر اساس امید شکل می گیرد. آنها با توجه به این عامل، ارزیابی شخصی یکی از همسران را می گیرند و آن را با ارزیایی همسر فرد از او و نیز ارزیابی همسر فرد از خودش مورد مقایسه قرار می دهند. برای نمونه همسر ایده آل از نظر جان زنی گرم و سرگرم کننده است، اما جان با وجودی که جین خود را آدمی با نوسان خلق و سرد معرفی می کند، به تازگی جان بر اساس برداشت خودش با او ازدواج کرده است. آیا جان در طول زمان لحنش را عوض می کند و به خاطر ازدواج کردن پشیمان می شود؟ یا دیدگاه مثبت اما تحریف شده او از همسرش حفظ خواهد شد و به شادی او کمک خواهد کرد؟ جان خوشبخت است، چرا که پژوهشگران دریافته اند دیدگاه دوم درست است.

 

آنها در بررسی داده های شان کشف کردند که افرادی که همسران شان را هنگام ازدواج آرمانی تصور نمی کنند، با احتمال بیشتری ممکن است نسبت به افرادی که نگاهی غیرواقع گرایانه و آرمانی به همسرشان دارند، از همسران شان ناخشنود باشند. همسرانی که در گروه «آرمانگرا» قرار داشتند به شادتر بودن و خشنودتر بودن از ازدواج شان گرایش نشان می دادند. دکتر ساندرا موری، استاد روان شناسی در دانشگاه بافالو در آمریکا، یکی از این پژوهشگران، می گوید: «افراد در تغییر دادن تعریف هایشان برای تطبیق دادن آنها در نحوه نگاه شان به خودشان یا دیگران ماهر و موفق هستند.»

 

● لبخند و موفقیت ازدواج

 

شاید تصورش برای تان مشکل باشد، اما اگر می خواهید بدانید آیا ازدواج تان دوام پیدا می کند یا نه، به عکس های فارغ التحصیلی دبیرستان همسرتان نگاه کنید. روان شناسان دریافته اند میزان لبخندهای افراد در عکس های قدیمی می تواند بیانگر موفقیت بعدی آنها در ازدواج باشد. این پژوهشگران در یک آزمایش به عکس های فارغ التحصیلی از کالج در عده ای از افراد نگاه کردند و شدت لبخند آنها را از یک تا ۱۰ نمره دادند. هیچ کدام از افرادی که در ۱۰ درصد بالا از لحاظ شدت لبخند قرار داشتند، بعدها طلاق نگرفته بودند. در حالی که در افرادی که در ۱۰ درصد پایین از لحاظ شدت لبخند قرار داشتند، در یک چهارم موارد ازدواج شان به طلاق انجامیده بود. این نمره دهی به شدت لبخند بر اساس میزان کشیدگی در ۲ عضله بود، یکی عضله ای که کنار دهان را به بالا می کشد و دیگر عضله ای که دور چشم ها چین می اندازد.

 

در آزمایش دوم، گروه پژوهشی از این افراد که بالای ۶۵ سال داشتند، خواست عکس های دوران کودکی شان را بیاورند (میانگین سن در این عکس ها ۱۰ سال بود). پژوهشگران به لبخند هر یک از این افراد نمره دادند و دریافتند که در میان افرادی که بیشترین لبخندها را زده اند، تنها ۱۱ درصد طلاق رخ داده است، در حالی که افرادی که در کودکی اخمو بودند، در ۳۱درصد موارد شکست در ازدواج را تجربه کرده بودند.

 

در مجموع این نتایج بیانگر آن بود که افرادی که در عکس ها ی شان اخمو بودند، نسبت به افرادی که لبخند می زدند، ۵ برابر بیشتر ممکن است طلاق بگیرند. ماتیو هرتنستین، روان شناس در دانشگاه دو پاوو در ایالت ایندیانای آمریکا، سرپرست این پژوهش می گوید: «شاید لبخند زدن بیانگر داشتن دیدگاهی مثبت به زندگی باشد. یا شاید افرادی که لبخند می زنند، افراد شادتری را به سوی خود جلب می کنند و این ترکیب با احتمال بیشتری باعث ازدواجی درازمدت شود. ما دقیقا علت این رابطه را نمی دانیم.» هرتنستین می گوید او به سایر توضیحات هم توجه کرده است، از جمله امکان اینکه افرادی که لبخند می زنند، دوستان بیشتری را به سوی خود جلب کنند و اینکه شبکه حمایتی بزرگ تری داشته باشند که حفظ سلامت ازدواج را برای آنها ساده تر می کند. این نتایج با الگوی بزرگ تر این پژوهش تطبیق دارد که بر اساس آن بسیاری از ویژگی های شخصیتی را می توان با دیدن برش خیلی کوتاهی از رفتار فرد تعیین کرد. اساسا ما خودمان را با ظریف ترین و ساده ترین شکل ها آشکار می کنیم. در عین حال تحقیقات نشان داده که لبخند زدن در عکس با شماری از صفات از جمله طبع عموما شادمان تر فرد همراهی دارد. هرتنستین می گوید: «به نظر من یافته های ما با بسیاری از بررسی های دیگر که در ۵ تا ۱۰ سال گذشته انجام شده اند، تطبیق دارد که نشان می دهند بروز عواطف مثبت به شدت در زندگی های ما اهمیت دارد. داشتن طبیعت مثبت و شاد پیامدهای سودمند بسیاری دارد.» این یافته ها از این لحاظ هم قابل توجه هستند که نشان دادند میان عکس های گرفته شده از افراد در زمان جوانی و پیامد ازدواج که سال ها بعد رخ داده است، رابطه ای وجود دارد.

 

به گفته هرتنستین این یافته ها این نظر را تقویت می کند که رویدادهای گذشته زندگی ما، در رابطه با موقعیت فعلی و وضع ذهنی ما، می تواند چیزهایی را پیش بینی کند که سال ها بعد رخ می دهند.

منبع: live Science

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------