تازه های دوران سالمندی

روان‌درمانی ‌مثبت‌نگر بر خودمراقبتی و کنترل عواطف سالمندان

روان‌درمانی ‌مثبت‌نگر بر خودمراقبتی و کنترل عواطف سالمندان

روان‌درمانی ‌مثبت‌ نگر برای سالمندان روان‌درمانی ‌مثبت‌ نگر دوران زندگی سالمندی روان‌درمانی ‌مثبت‌…

راهکار‌هایی برای مقابله با استرس سالمندان در دوران شیوع ویروس کرونامقابله با استرس سالمندان در دوران شیوع ویروس کرونا,سایه کرونا بر سلامت روان سالمندان

مقابله با استرس سالمندان در دوران شیوع ویروس کرونا

 

سالمندان و اشخاص با بیماری های زمینه ای جسمی و روانی، در مقابل اضطراب و استرس شکننده تر هستند. استرس ها مثل آتشی که به خرمن زده شود به تجربه های ناخوش‌آیند گذشته جرقه می زند که مهار و مبارزه با آن مشکل است، بنابراین مواظب سالمندان و افردی که بیماری های زمینه ای جسمی و روانی دارند باشیم.

آنها را در معرض نگرانی های ایجاد شده قرار ندهیم و تغذیه مناسب و وضعیت روحی و روانی مطلوبی برای آنها فراهم کنیم.

 

پراکندگی و حجم اطلاعات اشتباه در جامعه سبب افزایش استرس می شود. دوره سالمندی همراه با بیماری های زمینه ای مرتبط با افزایش سن است و بطور طبیعی افراد توانمندی هایی گذشته را از دست میدهند و به دنبال کهولت سن ایمنی بدن و توانایی آن کاهش پیدا نموده و شخص را مستعد ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، کلیوی، فشارخون و دیابت می کند. همین بیماریها سبب کاهش دستگاه ایمنی بدن سالمندان در مبارزه با بیماری کرونا ویروس است.

 

افسردگی و استرس در گروه سنی سالمندی به مراتب بیش از بقیه اشخاص جامعه است و این اشخاص به علت نداشتن فعالیت فیزیکی ميزان تعاملات کمتری دارند و دچار افسردگی میشوند ، بطور یقین با شنیدن اخبار کرونا احساس استرس در سالمندان افزایش می یابد.

 

در وضعیت بحرانی کرونا اشخاص سالمند امکان دارد از نظر روانی دچار نگرانی های بی اندازه شوند، به طوریکه آن ها دچار افسردگی و استرس می شوند. افسردگی و استرس بر سلامت روان و توانایی انطباق با محیط اثر منفی دارد.

 

بسياري از اشخاص مسن از نظر جسمی در شرایط کاملاً مناسبی قرار ندارند و استرس و افسردگی غیرطبیعی میتواند سیستم ایمنی بدن این اشخاص را دچار اختلال نموده و آنان را مستعد ابتلا به بیماری های جسمی کند. نگرانی به اندازه، در چنين شرایطی میتواند سبب توجه شخص به رعایت نکات بهداشتی شود، بنابراین حد متعادلی از نگرانی میتواند در حفظ سلامت شخص کمک کند ولی چنانچه این نگرانی از حد بگذرد شخص را دچار مشکل می کند.

 

مقابله با استرس سالمندان در دوران شیوع ویروس کرونا,سایه کرونا بر سلامت روان سالمندان

سایه کرونا بر سلامت روان سالمندان

 

راهکارهایی وجود دارد که می توانیم با کمک آنها نگرانی، دلواپسی و استرس را به بهترین شکل مدیریت کنیم. در ادامه با این راه حل ها اشنا می شویم.

 

- خواب کافی، ورزش منظم و رژیم غذایی سالم

- نفس عمیق

- تمرکز بر اهداف کوتاه مدت

- داشتن چشم‌انداز آينده ای روشن

- حفظ پایگاه های اصلی ارتباطی

- محدود کردن پیگیری خبرهای مربوط به ویروس کرونا

 

برای اوقات فراغت سالمندان در روزهای کرونایی که به دلیل وضعیت خاص این بیماری تنهاتر از گذشته شده اند و احتمال تشدید افسردگی در آنان وجود دارد بعضی از سالمندان به لحاظ کهولت سن یا نداشتن سواد امکان استفاده از وسایل ارتباط جمعی و فعالیت در فضای مجازی را ندارند لذا پیشنهاد می شود که برای آن ها تفریحات لذت بخشی تعریف شود.

 

بعضی تفریحات لذتبخش مانند شطرنج، حل جدول با کمک دیگران، نرمش، پیاده روی در حیاط خانه یا در محیط های خلوت، انجام تنفس عمیق، مطالعه کتاب، گوش دادن به موسیقی، تماشای تلویزیون در غنی سازی اوقات فراغت مؤثر است.

 

مقابله با استرس سالمندان در دوران شیوع ویروس کرونا,سایه کرونا بر سلامت روان سالمندان

ویروس کرونا در سالمندان

 

تقویت همدلی و ارتباط گیری با سالمندان در وضعیت کرونایی به وسیله ارتباط تلفنی یا تصویری برای تقویت روحیه و نشاط آنان شد همنشینی و همدلی در روزهای کرونایی به وسیله تماس تلفنی و مجازی بسیار مؤثر است. باید برای فرار از بیماری کرونا در بین سالمندان رعایت پروتکل های بهداشتی برای آنان بیشتر باشد.

 

خودقرنطینگی، خواندن نماز قضا، دعا، ارتباط با خدا و شکرگزاری، خودداری از تردد در فضای شهری، تغدیه خوب، خواب خوب، تقویت سیستم ایمنی با استانداردهای غذایی، استفاده از میوه جات و سبزیجات تازه از جمله پیشنهادات برای غنی سازی اوقات فراغت و تقویت سیستم ایمنی سالمندان است.

 

ضعیف بودن سیستم ایمنی جوان یا سالمند فرقی در درگیری او با بیماری کرونا ندارد، همه ما باید سعی کنیم تا با رعایت اصول بهداشتی و تغذیه ای دستگاه ایمنی بدن خویش را تقویت کنیم.

 

مقابله با استرس سالمندان در دوران شیوع ویروس کرونا,سایه کرونا بر سلامت روان سالمندان

راهکار‌هایی برای مقابله با استرس سالمندان در دوران کرونا

 

تهیه غذاهای مناسب برای سالمندان

پس برای آماده کردن اعضا خانواده و به خصوص سالمندان و حفظ روحیه آنان باید از طريق شستن دستها، خوردن غذا در منزل، تغذیه خوب، خواب خوب، تقویت سیستم ایمنی با استفاده از غذاها، میوجات و سبزیجات تازه اقدام کرد.

 

ازسوی ديگر باید باید از طریق دعا کردن سالمندان برای خودشان و برای دیگران، داشتن بخشش نسبت به خود و نسبت به دیگران، شکر گذاری از خداوند و از دیگران، رابطه عاطفی با اطرافیان را حفظ کرد ولی نه با دیدار حضوری امادگی روحی برای مبارزه با ویروس کرونا داشت.

 

باید به سالمندان گفت از خود نترسند چراکه بسياري از ترس ها منشأ واقعی درستی ندارد و کلماتی است که در ذهن می آید، و ازسوی ديگر اخبار و اطلاعات فضای مجازی را لازم نیست دردسترس سالمندان قرار دهیم چون بسياري از آن ها واقعیت ندارند و تنها افکار را مشوش می کنند.

 

خانواده ها اجازه دهند سالمندان در مورد ترسها و نگرانیهایشان صحبت کنند چراکه حرف زدن میتواند در کاهش بار منفی استرس ها موثر باشد.

 

داشتن استرس، تغذیه بد، افکار نا کارامد، سیستم ایمنی را ضعیف می کند در اینصورت هر کس با هر سن و سالی میتواند در معرض خطر باشد و عکس آن هم صادق است.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------