آخرین اخبار اقتصادی


اخبار,اخبار اقتصادی,سهمیه‌بندی بنزین

یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه: تصمیمی درباره سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است

یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۸ از تشکیل کمیته ای در این کمیسیون برای بررسی موضوع سهمیه بندی بنزین خبر داد و…
بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


فرار بزرگ سرمایه!  اخبار اقتصادی ,خبرهای اقتصادی ,
سرمایه خارج‌شده در 4 دهه گذشته معادل هزینه بازسازی دو کشور جنگ‌زده است.

به گزارش شهروند، 800‌میلیارد دلار سرمایه در چهار دهه گذشته از ایران خارج شده است. این عددی است که فرهاد احتشام‌زاده، رئیس هیأت‌مدیره فدراسیون واردات اعلام کرده است. برای درک بزرگی این عدد کافی است بدانید بشار اسد که پول لازم برای بازسازی سوریه را 400‌میلیارد دلار دانسته است. به این ترتیب می‌توان گفت، در 40‌سال گذشته معادل هزینه بازسازی دو کشور جنگ‌زده از ایران سرمایه خارج شده است.

 

احتشام‌زاده، رئیس هیأت‌مدیره فدراسیون واردات با اشاره به این‌که 82‌درصد کالاهای وارداتی کشور در‌ سال 96 واسطه‌ای و سرمایه‌ای بودند، گفت: بیش از 90‌درصد کالاهای وارداتی، مکمل تولید داخل و مورد نیاز واحدهای تولیدی داخلی هستند.

 

او در نشستی خبری اعلام کرد: در ‌سال 96 نسبت به‌ سال 95، بیشترین میزان رشد مربوط به کالاهای واسطه‌ای بود و کالاهایی مانند قطعات منفصله خودرو و قطعات تراکتور، 900‌درصد رشد داشت.

 

احتشام‌زاده گفت: در‌ سال 96 نسبت به‌ سال 95، واردات 8 قلم کالای مصرفی ازجمله جو، روغن و دانه آفتابگردان نیز 300‌درصد رشد داشت که بخشی از این کالاهای مصرفی نیز شامل کالاهای اساسی است.

 

رئیس هیأت‌مدیره فدراسیون واردات گفت: در برخی کالاهای مصرفی که تولید داخل از نظر کمی یا کیفی پاسخگوی تقاضای داخلی نیست، واردات انجام می‌شود؛ به‌عنوان نمونه در کالاهایی مانند گوشت و برنج، تولید داخل پاسخگوی نیاز نیست و واردات انجام می‌شود.

 

احتشام‌زاده با تأکید بر این‌که در برخی کالاها نیز به دلیل کیفیت پایین تولیدات داخلی، تقاضا برای کالاهای خارجی وجود دارد، گفت: ما باید به این سوال پاسخ دهیم که چرا مصرف‌کنندگان از برخی تولیدات داخلی رضایت ندارند و چرا کالاهای ما در بازارهای بین‌المللی قابل رقابت نیستند؟

 

وی با اشاره به این‌که هر کالا برای این‌که در سبد مشتری قرار گیرد، باید مزیت نسبی یا مزیت مطلق داشته باشد، گفت: ایران در سه حوزه هیدروکربور، کشاورزی و معدن دارای مزیت مطلق است و در زمینه‌های حمل‌ونقل جاده‌ای، نیروی متخصص و گردشگری از مزیت نسبی برخوردار است. رئیس هیأت‌مدیره فدراسیون واردات تصریح کرد: برای جلب رضایت مشتریان و کسب قابلیت رقابت در بازارهای بین‌المللی، باید در این زمینه‌ها تمرکز بیشتری داشته باشیم.

 

احتشام‌زاده با تأکید بر این‌که مشتری باید قدرت انتخاب داشته باشد و نمی‌توان به صورت دستوری الزام کرد که همه باید کالای ایرانی را خریداری کنند، گفت: نباید کل تولیدات داخلی را به‌عنوان کالاهای استراتژیک تلقی کنیم و از آنها حمایت بی‌دریغ داشته باشیم، زیرا این حمایت‌ها از افزایش راندمان جلوگیری می‌کند و شرایطی را برای ایجاد رانت به وجود می‌آورد.

 

یارانه و محدودیت در فضای کسب‌وکار، فسادآور است

رئیس هیأت‌مدیره فدراسیون واردات در مورد دستورالعمل‌های ارزی بانک مرکزی و مقررات تأمین ارز برای 33 مورد کالا گفت: هر نوع یارانه و محدودیت، فضایی بالقوه برای فساد ایجاد می‌کند.

 

احتشام‌زاده در توجیه این نقطه‌نظر خود مدعی شد: در‌ سال گذشته بیش از کل واردات کشور، ارز مبادله‌ای اختصاص پیدا کرده است؛ درحالی‌ که ارز مبادله‌ای فقط باید به بخشی از واردات اختصاص می‌یافت.

 

احتکار کالاهایی که با دلار گران خریده‌اند

رئیس فدراسیون واردات ایران همچنین از احتکار بسیاری از کالاهایی که با ارز بالا خریداری شده‌اند، خبر داد و گفت: صاحبان این کالاها قصد دارند با کمبود عرضه، شرایط را برای بازگشت قیمت واقعی خریدهای خود بازگردانند.

 

فرهاد احتشام‌زاده ادامه داد: تک‌نرخی‌شدن ارز شرایط کشور را در وضع متفاوتی قرار داده است و بسیاری از کالاهایی که با ارز بالا خریداری شدند، توسط صاحبان کالا احتکار شده و هدف این است که با کمبود عرضه، به قیمت واقعی خود بازگردند.

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------