مشاور،مشاوره آنلاین
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


جام‌جهانی ۲۰۲۶ در آمریکا / دونالد ترامپ، تنها کسی که می‌تواند این رویا را از مردم بگیرد!  اخبارورزشی ,خبرهای ورزشی , جام‌جهانی

آمریکا برای میزبانی جام‌جهانی ۲۰۲۶ پیشنهاد داده، اما بر هیچکس پوشیده نیست که وضعیت ایجاد شده در این کشور توسط دونالد ترامپ، می‌تواند اصلی‌ترین دلیل برای از دست رفتن این فرصت باشد. 

  خبر اعلام آمادگی کشوری مثل آمریکا برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ در نگاه اول می‌تواند خبر بسیار امیدوار کننده‌ای باشد. برای همه آنهایی که همیشه می‌خواستند دیوار بین ورزش و سیاست را فرو ریخته ببینند. آمریکا، مکزیک و کانادا سه کشوری هستند که به صورت مشترک برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ اعلام آمادگی کردند.  جام جهانی ۲۰۲۶ برای اولین بار با ۴۸ تیم برگزار خواهد شد. تغییری که جیانی اینفانتینو بعد از نشستن روی صندلی سپ‌بلاتر در فرمت بازی‌های جام‌جهانی ایجاد کرده است.

 

این تغییر در ابتدا با انتقاد و واکنش منفی بسیاری از کارشناسان فوتبال و البته فدراسیون‌های فوتبال مختلف روبرو شد. منتقدین ادعا می‌کنند که بیشتر شدن تعداد تیم‌های جام‌جهانی از ۳۲ به ۴۸ موجب صعود تیم‌های درجه پایین‌تر می‌شود و این اتفاق به شدت سطح کیفی بازی‌ها را پایین می‌آورد. همانطور که یورو ۲۰۱۶ به جای ۱۶ تیم با ۲۴ تیم برگزار شد و در بعضی از بازی‌ها روند جام آنطور هیجانی و مطابق میل فوتبال‌دوست‌ها پیش نرفت. با این حال اگر میزبانی مشترک کشورهای آمریکا، مکزیک و کانادا پذیرفته شود، جام‌جهانی ۲۰۲۶ اولین دوره‌ای خواهد بود که هم با ۴۸ تیم برگزار می‌شود و هم ۳ کشور میزبان هستند.

 

آمریکا درخواست خودش به فیفا را اعلام کرده است. اما در این میان یک مشکل بزرگ وجود دارد که نمی‌شود به آن فکر نکرد. مردم آمریکا شاید هیچوقت فکر نمی‌کردند که رئیس‌جمهور کشورشان موجب از دست رفتن یک فرصت شود. رئیس‌جمهوری که چندان محبوب نیست و رفتارهای عجیب و غریبش حتی موجب نارضایتی گروه‌هایی از طرفدارانش هم شده است.

 

تصمیم جنجالی ترامپ در منع ورود ۷ کشور به آمریکا همان تصمیمی است که میزبانی جام‌جهانی زیر سایه‌اش رفته است. در واقع شاید دونالد ترامپ تنها عاملی است که می‌تواند موجب از دست رفتن امکان میزبانی برای آمریکا باشد. این چیزی است که ‹‹ چارلی استیلیتانو ›› یکی از مدیران اجرایی ورزشی در کشور آمریکا هم به آن اشاره کرده است. چارلی که به عنوان کارشناس در رادیو هم فعالیت می‌کند، یکی از مسئولان برگزاری بازی‌های تابستانی و جام‌جهانی نیز است.

 

او درباره رفتارهای عجیب ترامپ و خطر از دست رفتن میزبانی جام‌جهانی گفته: ‹‹ کشور ما درخواست خودش برای میزبانی را ارسال کرده و من از بابت بسیار خوشحال هستم. اما این ماجرا بعد دیگری هم دارد. هر روز صبح که من از خواب بلند می‌شود، توئیت جدیدی از رئیس‌جمهور کشورم می‌بینم و احساس می‌کنم تنها چیزی که می‌تواند آمریکا را از این میزبانی دور نگه دارد، خود دونالد ترامپ است. اتفاقی که امیدوارم رخ ندهد و من هم اصلا نمی‌خواهم آن را تصور کنم. ››

 

ترامپ و توئیت‌هایش این روزها به شدت خبرساز شده‌اند. رئیس‌جمهور جدید آمریکا فعالیت‌های خودش در توئیتر را از همان پیش از انتخابات آغاز کرد. وقتی که توئیتر را بهترین رسانه برای کل‌کل‌هایش با هیلاری کلینتون می‌دانست. ترامپ و توئیت‌هایش از یک جایی به بعد به شدت سوژه شدند. مخصوصا وقتی که غلط‌های املایی رئیس‌جمهور آمریکا در نوشتن توئیت‌هایش شروع شد.

 

او در صفحه توئیترش برای نزدیک به ۳۷ میلیون دنبال‌کننده توئیت می‌کند. جدای از این، مردم از رئیس‌جمهور کشورشان اصلا نمی‌توانند چنین چیزی را قبول کنند که توئیت‌هایش با غلط املایی روبرو باشد. ترامپ بعد از فاجعه توفان هاروی در ایالت تگزاس اقدام به نوشتن توئیتی کرد. توئیتی که برایش کم دردسرساز نشد. او در این توئیت به جای استفاده از کلمه ‹‹ healing  ›› به معنای خوب شدن، این کلمه را به اشتباه به صورت ‹‹ heeling  ›› نوشته بود. اشتباهی که به شدت در فضای مجازی سر و صدا به پا کرد. جالب اینجاست که این اولین بار نبود که دونالد ترامپ در توئیت‌هایش دچار اشتباه می‌شد. بارها حتی پیش آمده که رئیس‌جمهور آمریکا یک توئیت را با غلط املایی منتشر و سپس آن را پاک کرده، اما دوباره و در تکرار آن توئیت هم دچار اشتباه تایپی شده است!

 

نه اینکه غلط‌های املایی دلیلی باشد برای از دست رفتن میزبانی جام‌جهانی؛ اما مردم آمریکا از این اشتباهات عجیب و تصمیمات عجیب‌تر ترامپ برداشت می‌کنند که او پرستیژی به عنوان یک رئیس‌جمهور می‌خواهند را دارا نیست. برای مردم آمریکا بسیار سخت است که میزبانی چنین تورنمنتی را از دست بدهند. آنها پیش از این یکبار در سال ۱۹۹۴ به تنهایی این تورنمنت را در کشور خود برگزار کردند و حالا بعد از بیش از دو دهه قصد تکرار چنین اتفاقی را دارند. فکر کردن به از دست رفتن میزبانی جام‌جهانی برای مردم آمریکا وقتی سخت‌تر می‌شود که امکانات کشورشان برای برگزاری این بازی‌ها را به یاد بیاورند.

 

سونیل گولاتی، رئیس فدراسیون فوتبال آمریکا، در آخرین اظهارنظری که درباره میزبانی این کشور کرده، گفته که بسیار خوشحال و امیدوارست که چنین اتفاقی بیفتد. طبق گفته او، از همین حالا استادیوم‌ها آماده هستند. ایستگاه‌های قطار برای همه شهرها سامان‌دهی شدند و اتوبان‌ها هیچ‌گونه ترافیکی به خود نخواهند دید. گولاتی همچنین با رؤسای فیفا، یوفا و منطقه کونکاکاف درباره برگزاری بازی‌ها در آمریکا صحبت کرده است. چارلی استیلیتانو نیز با شنیدن این حرف‌ها از زبان آقای گولاتی، نسبت به فراهم بودن شرایط واکنش نشان داده و گفته اگر چنین اتفاقی نیفتد، واقعا شبیه به یک کابوس خواهد بود.

 

عدم محبوبیت ترامپ در سطح جهانی هم بیشتر شده است. برای اثبات این موضوع می‌توان به میزبانی پاریس از المپیک ۲۰۲۴ اشاره کرد. قطعی شدن میزبانی شهر پاریس برای المپیک سال ۲۰۲۴ در شرایطی اتفاق افتاد که لس‌آنجلس نیز برای برگزاری این بازی‌ها درخواست داده بود. اما ‹‹ IOC ›› در نهایت رای به میزبانی تنهای پاریس داد. رایی که اصلا به ریاست‌جمهوری ترامپ بی‌ربط نبود. ترامپ پیش از این در توئیتی گفته بود برای برگزاری‌ بازی های المپیک در لس‌آنجلس می‌جنگیم، اما این اتفاق نیفتاد تا اریک گارستی، شهردار این شهر، اعلام کند که لس‌آنجلس باید برای المپیک ۲۰۲۸ آماده شود.

 

از دست رفتن میزبانی المپیک، شروعی بود برای ترس مردم کشور آمریکا. آنهایی که اصلا دوست ندارند فرصتی مثل میزبانی جام‌جهانی را هم از دست بدهند. جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، که نظرش درباره چنین اتفاقی بسیار مهم است، آخرین بار که درباره میزبانی آمریکا و قانون‌های عجیب ترامپ صحبت کرده، اینطور واکنش نشان داده: ‹‹ من به تصمیمات رییس‌جمهور آمریکا احترام می‌گذارم و بر این باور هستم که او مصلحت کشور خود را در نظر دارد، اما باید بگویم که چنین تصمیماتی در درخواست میزبانی این کشور برای جام‌جهانی ۲۰۲۶ تاثیر خواهد گذاشت. وقتی تیمی به جام جهانی راه پیدا می‌کند، طبیعی است که هواداران زیادی از این تیم به کشور میزبان سفر خواهند کرد تا تیم محبوب خود را تشویق کنند. با این شرایط آمریکا چگونه می‌توان جام جهانی را برگزار کرد؟ ›› اینفانتینو در پایان همه این صحبت‌ها آب پاکی را روی دست آمریکایی‌ها ریخته و اعلام کرده هر کشوری برای اینکه بتواند میزبانی جام‌جهانی را داشته باشد، باید شرایط فیفا را قبول کند. 

 

 

 اخبار  ورزشی  -  خبرآنلاین  

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------