معرفی موسیقی راکموسیقی راک ریشه در راک اند رول دهه ۴۰ و ۵۰ دارد 

موسیقی راک گونه‌ای موسیقی عامه‌پسند است که در دهه ۵۰ میلادی تحت عنوان راک اند رول شکل گرفت و در دهه ۶۰ و بعدتر به طیف گسترده‌ای از سبک‌های موسیقی، به ویژه در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا گسترش یافت.

تشخیص سبک موسیقی راک به خاطر تنوع زیاد آن و برخی ویژگی‌های مشترکی که با دیگر سبک‌ها دارد، کمی دشوار است. ولی یکی از مشخصه‌های بارز آن یک ملودی محور با ریتم چهار چهار ۴/۴ است که روی ضرب‌های قوی به شدت تاکید می‌کند.

موسیقی راک ریتمیک است که به وسیله‌ی ساز‌هایی مانند گیتار برقی، گیتار باس، درام و... اجرا می‌شود. در واقع یک ضرب یکنواخت با صدایی بلند مدام در قطعه تکرار می‌شود. بلند بودن صدا هم یکی دیگر از ویژگی‌های سبک راک است.

 

موسیقی راک گونه‌ای موسیقی عامه‌پسند است که تحت عنوان راک اند رول شکل گرفت

 

تاریخچه موسیقی راک: 

موسیقی راک ریشه در راک اند رول دهه ۴۰ و ۵۰ دارد که خودش شدیداً متأثر از ریتم و بلوز و سبک کانتری است. موسیقی راک تحت تأثیر ژانرهایی نظیر فولک و بلوز است و تأثیراتی از موسیقی جاز و کلاسیک را نیز در خود گنجانیده‌است.

 

راک اند رول و راکابیلی نفوذ عمده‌ای در موسیقی راک داشتند. نام راک کوتاه شده عبارت راک اند رول است و از فعل to rock در زبان انگلیسی به معنای جنباندن و تکان خوردن می‌آید و در سال ۱۹۶۰ که موسیقی راک انگلیسی توسعه یافت، واژه «موسیقی راک» عمومی و مردمی‌تر شد. از اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی نام راک اند رول صرفاً به موسیقی دهه ۵۰ و ۶۰ اطلاق شده ولی نام راک همچنان به‌عنوان نام فراگیر این‌گونه (که شامل راک اند رول هم می‌شود) به‌کار می‌رود.

 

موسیقی راک با توسعه و گسترش سبک خود و تداخل با موسیقی انگلیسی و نفوذ آن و علی‌رغم محدودیت‌ها و شرایط اجتماعی، یک پدیده فرهنگی بین‌المللی شد. موسیقی راک، شامل انواعی از سبک‌های مختلف و متنوع است که از مقبولیت عمومی گسترده‌ای برخوردار هستند.

در دهه شصت میلادی که از آن به عنوان عصر طلایی یا دوره کلاسیک راک یاد می‌شود

 

بلند بودن صدا هم یکی دیگر از ویژگی‌های سبک راک است

 

سازهای مهم سبک موسیقی راک (Rock) 

گيتار الكتريک، گيتار باس، درامز، پيانو، كيبورد، گيتار آكوستيك، سينتي سايزر و ووكال از سازهای مهم ژانر موسیقی راك (Rock) محسوب می‌شوند.   

 

انواع سبکهای راک :

 راک اند رول (rock &roll) : 

راک اند رول که یکی از سبکهای تاثیر گذار و متداول در موسیقی راک است، روندی غیر قابل پیش بینی را طی کرده است. در ابتدا زمانی که راک باز ها موسیقی "کانتری" و "بلوز" را با هم تلفیق کردند، راک دارای مشخصه های بارزی مثل آنارشیسم بود ولی بعدها با گذشت زمان، این مشخصه نادیده گرفته شد و این نوع موسیقی به سمت کسب مهارت و ایجاد تحول رفت.

از موسیقی پر انرژی Chuck Berry گرفته تا هارمونیهای زیبای بیتل ها و موسیقی روح نواز Otis Redding همه و همه در گروه راک اند رول قرار گرفت. اما rock &roll جذابیت موسیقیایی خود را فقط برای چند سال حفظ کرد. گوناگونی بسیاری که در سبکهای مختلف راک پدید آمد، به قول بعضی از متخصصین هسته اصلی راک از هم پاشید.

 

پاپ راک ( Pop rock ):

پاپ‌راک یکی از عمده‌ترین شاخه‌های موسیقی محسوب می‌شود که به‌طور کلی به هر نوع موسیقی پاپ ساخته شده پس از دوران جذب راک اند رول به پاپ، Pop rock می‌گویند. از ویژگی‌های این سبک ملودیک و گیرا بودن موسیقی آن است. از گروه‌های مشهور فعال در این سبک می‌توان به برادران اورلی، بیتلز، Rowed House و سلین دیون اشاره کرد.

 

فولک راک :

فولک راک ترکیبی از المان های موسیقی محلی یا فولک با موسیقی راک است. در ابتدا این سبک در جنوب آمریکا و انگلستان به وجود آمد. در این سبک معمولا به ابزار موسیقی راک، ساز های موسیقی محلی (ویولن، ساز دهنی و…) نیز اضافه می شود. گروه لس آنجلسی Byrds، با نواختن موسیقی فولک و آهنگ های باب دیلن با ابزار راک پیشگام این سبک شد. در ادامه  بیتلز و دیگر گروه های بریتانیایی به شدت این سبک را تحت تاثیر قرار دادند. انتشار کاور آهنگ “Mr.Tambourine Man” باب دیلان از گروه Byrds و موفقیت تجاری متعاقب آن به شدت محبوبیت این سبک را به دنبال داشت.

 

راک اند رول که یکی از سبکهای تاثیر گذار و متداول در موسیقی راک است

 

راک ملایم (Soft Rock):

سافت راک موسیقی ملایمی‌ست که بیشتر تکیه بر خواننده و ترانه سرا دارد تا نوازنده؛ تجاری نگاه کردن به موسیقی یکی از ویژگیهای این سبک است.

سافت راک تا حدی متمایل به پاپ-راک است اما با فضایی ملایمتر و نرمتر. گروه‌هایی مثل کارپنترز و شیکاگو تکیه بر موسیقی ساده و ملودیک داشتند و در طول حیات خود با تهیه کنندگان مختلفی هم کار کردند. در طول دههٔ هفتاد، سافت راک بازار موسیقی را تحت تأثیر خود قرار داد و به طور جدی موسیقی تلفیقی هم عصر خودش را دچار دگرگونی کرد.

 

گرانج (Grunge) :

سبکی که اوج درخشش آن در دهه ۹۰ اتفاق افتاد و تبدیل به محبوب ترین سبک هارد راک این دهه شد و این درخشش نتیجه خلاقیت Kurt Cobain و بقیه اعضای Nirvana بود. سبکی که از دل Black Sabbath برخاست و حاصل ترکیب موسیقی punk و Heavy metal بود و البته گرایشش بیشتر به سمت پانک بود تا Heavy metal؛ بخصوص در انتخاب اشعار و نوع اعتراض موسیقیاییش. اما در نحوه نواختن ریف‌ها به Heavy metal شباهت بیشتری داشت.

 

این سبک دارای دو نسل و دورهٔ مشخص است: نسل اول شامل گروه‌های Green River، Mud honey میشه که این موج هنوز هم ادامه داره و ریف‌های آن سنگین تر و خشن تر از ریف‌های دورهٔ دومه. مشهور ترین گروه از موج دوم Nirvana است که موسیقی آن ملودیک تر از سایر گروه‌های Grunge است و مهم‌ترین ویژگی اون stop-start زیاد اونه.

 

سافت راک موسیقی ملایمی‌ست که بیشتر تکیه بر خواننده و ترانه سرا دارد

 

Doom Metal :

سبکی که سهم تکنیک رو در اون بسیار بالا میدونن. سبکی بسیارارام ، وحشت آور و با یک حس سنگین همراه میدونن. گیتاری تیره و سنگین رو برای القا این حس در این سبک استفاده کردند. گروههای خوب این سبک رو میشه Paradise Lost ، My Dying Bride و Anathema نام برد. گروههایی که به دلیل وجود این سبک حزن ، تیرگی ، استفاده از یک فضای سنگین و مهمتر از همه یک Technic خاص این سبک در کارهاشون دیده میشه 

 

آلترنیتیو راک (Alternative rock) :

از دیگر شاخه‌های راک است که از اواسط دهه هشتاد تا نود همه‌ی گروه‌های پانک راک را تحت تاثیر خود قرار داد. آلترناتیو راک در اصل راهی بود برای خروج از ساختارهای گذشته؛ در این سبک از موسیقی نوازنده هر گونه که بخواهد می‌تواند احساسات خود را بروز دهد؛‌ می‌تواند بخندد، گریه کند، ادا در بیاورد و هر آنچه که ساخته است را نابود کند! در واقع همین بی قید و بند بودن آن بود که باعث شد، مرزهای این سبک از موسیقی بی انتها شود.

 

پراگرسیو راک (Progressive rock) :

این سبک از موسیقی که تحت عنوان پراگ یا پراگ راک نیز شناخته می‌شود، در اواسط دهه 1960 میلادی در بریتانیا شکل گرفت. ویژگی مهم این سبک از موسیقی زمان طولانی در اجرای آهنگ‌هاست؛ بطوری که بسیاری از آهنگ‌ها در این سبک از موسیقی بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه طولانی خواهند بود. از گروهای تاثیر گذار در شکل و رشد این سبک از موسیقی می‌توان به گروه پینک فلوید، کینگ کریمسون و لیک اند پالمر اشاره کرد. یکی دیگر از ویژگی‌های پیچیده‌ی این موسیقی این است که درک آن برای فهمیدن، به تلاش بیشتری نسبت به دیگر سبک‌های موسیقی نیاز دارد! از معروف‌ترین آهنگ‌های این سبک می‌توان به آهنگ Lights از گروه Archive‌ اشاره کرد.

 

 

گردآوری:بخش فرهنگ و هنر بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2024