چند روش تست سلامت مو و راههایی برای افزایش سلامت موسلامت مو , غذاهای مناسب سلامت مو , مطالب مفید در مورد سلامت مو

شیوه های تشخیص و تست سلامت مو

 

سلامت موها را باید روزانه چک کرد تا هر گونه تغيير در آن را به موقع تشخیص داد. علاوه بر ماده های شوینده موها ماده های غذایی که اشخاص استفاده ميکنند در سلامت موها بسیار مؤثر است. در این مقاله چند تست متفاوت براي سلامت مو ها و راههای افزایش سلامت موها را براي شما آورده ایم.

چند روش تست سلامت مو

 

تست کشیدن مو

تست کشیدن مو یکی از چند شیوه تست موهای سالم است که در آن قابلیت ارتجاعي مو مورد سنجش قرار می گیرد. موی سالم اندکی کش مي‌ايد ، ولی موی اسیب دیده شکننده است و حتی زیر کم ترین فشار هم می شکند. براي انجام این تست مو کافیست دو سه رشته مو را مرطوب کرده و بین انگشت سبابه و انگشت شست خود محکم بگیرید و دو سر آنها را به آرامی بکشید. چنانچه رشته موها حدود یک سوم طول اصلی شان کش بیایند و موقع رها کردن به شرایط نخست برگردند، موها سالم است. ولی اگر موهایتان موقع کشیدن بشکند، قسمت قشر مو دچار اسیب دیدگی شده است و مو به لحاظ ساختمانی سالم نمی باشند.

 

تست فرو رفتن مو در آب

برخی از رشته های تمیز از موهایتان را در یک لیوان آب بگذارید . اگر شناور ماندند موهای شما در وضعیت خوبی قرار دارند و درصورتی که در آب ته‌نشين شدند، شما موهایی با بافت متخلخلی دارید.

 

علت ته‌نشين شدن موها این است که آب میتواند به داخل پوشش مو وارد شود و منجر به فر شدن موها و همچنين تغيير رنگ و محو شدن رنگ آنها شود( مولکول های رنگ با سرعت بیشتری از رشته های متخلخل محو میشوند ).

 

سلامت مو , غذاهای مناسب سلامت مو , مطالب مفید در مورد سلامت مو

تست سلامت مو

 

تست فولیکول مو

تست فولیکول یا پیاز مو یکی از شیوه های تشخیص و تست سلامت مو میباشد . این تست را بعنوان یک معاینه نسبتاً قابل اطمینان براي مشکلات مو مانند اسیب ناشی از حالت دهنده های مو یا ریزش موی ارثی مطرح کرده است . براي انجام این مدل تست موهای سالم کافیست یک رشته مو را از روی سرتان جدا کرده و نزديک پوست کف سر محکم بگیرید و بکشید تا ریشه آن بهمراه مو بیرون بیاید. بعد انتهای ریشه آن را بررسی کنید. چنانچه پیازی شکل بود، یعنی موهایتان قوی و سالم هستند ولی اگر پیازی وجود نداشت یا لاغر بود، موهایتان آسیب دیده است.

 

تست تخلخل مو

در تست تخلخل یا همان قابلیت نگهداری رطوبت، وضعیت کوتیکول مو( بیرونی ترین قسمت ساقه مو) مشخص ميشود . یک کوتیکول سالم حس نرمي دارد، ولی کوتیکول آسیب دیده حالتی ناصاف و زبر به مو ميدهد . براي انجام این تست سلامت مو کافیست قسمتی از موهای خود را لای انگشت سبابه و انگشت میانی خود بگذارید. بعد آنها را از قسمت نوک به طرف ریشه از بین انگشتان خود سر دهید. اگر حس زبری و نا‌صافي در موها کردید، موها مصدوم است، ولی اگر حس کردید بیش تر قابل انعطاف هستند، پوسته های کوتیکول سالم ميباشند .

 

تعدادی از مردم اعتقاد دارند براي تقویت مو و کاهش ریزش مو باید هر روز به مو رسيدگي شود، ولی بر خلاف تصور همه نگهداری روزانه از موها احتیاج به زمان زيادي ندارد و تنها با چند شیوه ساده میتوان موهای سالم و زيبايي داشت.

 

نوع موی خود را بشناسید

نوع موی خود را بشناسید و بدانید موهایتان از کدام نوع است، پس از شناخت نوع موی خود میتوانید محصولات مراقبتی نوع مویتان را انتخاب کنید. انواع مو( چرب، خشک، طبیعی و ….) است.

 

خودداری از شستشوی مو با آب داغ

از شستشوی مو با آب داغ خودداری کنید! آب داغ روغن های مراقبت کننده طبيعي مو را که در واقع نرم کننده طبيعي مو هستند از بین می برد. شستشوی موها با آب ولرم از این کار جلوگيري کرده و از کدر شدن موها هم پيش‌گيري می کند.

 

شستشوی به موقع موها

لازم نیست برنامه مشخصی تعيين کنید، معمولاً براي انواع مو شستشوی یک روز درمیان کافی است.

 

تأثير نور خورشید روی مو

زیاد قرار گرفتن در در برابر اشعه فرابنفش و نور خورشید، نه تنها براي پوست بسیار زیان آور است، بلکه به مو هم اسیب می رساند. به همین علت به افرادی که مجبورند زیاد جلو نور خورشید باشند، توصیه ميشود که با استفاده از یک کلاه، پوست و موی خود را در در برابر نور خورشید محافظت کنند.

 

سلامت مو , غذاهای مناسب سلامت مو , مطالب مفید در مورد سلامت مو

روشهای سلامت مو

 

تأثير رطوبت زیاد بر مو 

یکی ديگر ازعواملی که سبب ایجاد آسیب به مو ميشود رطوبت زیاد به خصوص آب شور است. همچنين شانه و یا برس کشیدن به موی مرطوبی که در هم بافته شده هم باعث تحریک مو ميشود و ساقه مو اسیب می بیند و مو دچار ریزش ميشود .

 

دوری کردن از تغيير پی در پی رنگ موها

برخی از اشخاص هستند که دائم رنگ موهاشون رو تغيير می‌دهند . برخی ديگر از اشخاص که رنگ موهاشون تیره است روشن ميکنند و آنهایی که رنگ موهای روشن دارند تیره ميکنند . این تغيير رنگ های پی در پی و فاحش سبب اسیب دیدن به موهای نازنین شما ميشود و سبب مي شود که نرمي و طراوت موها از بین برود. متخصصان پوست و مو توصیه ميکنند که درصورتی که پافشاری به رنگ کردن موهایتان دارید از رنگ موهای طبيعي استفاده کنید.

 

سشوار نکشیدن موهای خیس

موهای خیس رو سشوار نکشید! اینکار سبب اسیب کوتیکول مو مي شود و در پایان مو را خشک و اسیب دیده می کند. میتونید بگذارید موها بطور طبيعي خشک بشوند. ولی اگر خواستید از سشوار استفاده کنید، ان را روی درجه حرارت کم تر تنظیم کنید و از اسپری های محافظت حرارتي استفاده کنید.

 

کوتاه کردن موها براي افزایش سلامت مو

ساقه مو مستعد موخوره است و اگه مدت زمانی طولانی کوتاه نشود، ظاهری ناسالم و اسیب دیده پیدا می کند. سعی کنید هر شش هفته و نهایتاً هر سه ماه یک بار موها رو کوتاه کنید.

 

سلامت مو و ارتباط با سلامت بدن

تغذیه نامناسب، سیگار کشیدن، استرس و کمبود ویتامین ها روی کیفیت موهای شما تآثیر مستقیم دارد.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------