ریزش موی سکه ایریزش موی سکه ای, شامپو برای ریزش موی سکه ای, ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا

ریزش موی سکه ای

 

دلایل و درمان ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا یکی از علل ریزش موی سر، ریش و سایر نقاط بدن است. به طور معمول این آسیب سبب ریزش مو به شکل نواحی کوچکی به اندازه یک سکه بر روی پوست سر یا ریش می‌شود. افرادی که از این شکل ریزش مو رنج می‌برند، سالم هستند و در بیشتر موارد موها پس از مدتی دوباره رشد می‌کند. البته بعضی وقتها طاسی یا فقدان مو دائمی خواهد بود.

دلیل ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای یک بیماری خودایمنی است. در زمان بیماری خود ایمنی گلبول های سفید بدن سلول های خودی را بیگانه برداشت می کنند و به آن ها حمله می کنند. در بیماری ریزش موی سکه ای هم گلبول های سفید خون به فولیکول ها حمله می کنند و سبب ریزش مو در فرد می شوند. چنانچه یکی از اعضای خانواده به این آسیب دچار شده باشد احتمال اینکه سایر افراد خانواده هم  به این عارضه مبتلا شوند هم زیاد است. اصلا شیوه قطعی و دائمی برای درمان ریزش موی سکه ای وجود ندارد. ولی می توان با روش هایی آن را کنترل کرد.

 

نشانه های ریزش موی سکه ای

نشانه های ریزش موی سکه ای از سنین پایین و کودکی دیده می شود. ریزش مو ها در این بیماری می تواند در سر و ریش و یا هر بخش دیگری از بدن اتفاق بیفتد. این بیماری سبب به وجود آمدن زخم، قرمزی، بثورات پوستی و یا اسکار در قسمت درگیر شده با ریزش مو نمی شود. رایج ترین شانه بیماری ریزش موی سکه ای، ریزش مو ها به شکل سکه ای می باشد و در بیشتر افراد بیمار هیچ علامت دیگری دیده نمی شود. در بعضی از افراد برخی از موارد امکان دارد نشان دهنده ی آلوپسی آره آتا باشد مانند:

 

- نریختن موهای خاکستری و سفید در ناحیه ی درگیر ریزش مو

- رشد کردن مو های ریخته شده به طور خود به خودی

- ریختن مو ها در قسمتی از سر به طور هم زمان با رشد کردن مو ها در قسمت طاس شده

- ریزش مو ها در ماه های سرد سال

- یکی دیگر از نشانه های ریزش موی سکه ای که معمولا در ۱۰ الی ۲۰ درصد از افراد بیمار مشاهده می شود خطوطی کم عمق و چاله های ریز در ناخن ها و نیز قرمز شدن آن ها می باشد. زبر شدن ناخن ها و پیدا شدن حالت شکنندگی در آن ها هم از پیامدهای این بیماری بر ناخن ها می باشد.

 

ریزش موی سکه ای, شامپو برای ریزش موی سکه ای, ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا

درمان ریزش موی سکه ای

 

آیا امکان دارد کودکتان طاسی سکه‌ای را از شما به ارث ببرد؟

نگرانی بزرگسالان مبتلا به طاسی سکه‌ای را درباره‌ی منتقل کردن این بیماری به فرزندانشان و ریزش مو در کودکان درک می‌کنیم. به هر حال، به علت پیچیدگی‌های بیماری طاسی سکه‌ای، پیش بینی اینکه آیا فرزند شما هم به این بیماری مبتلا می‌شود یا خیر تقریباً غیر ممکن است.

 

دانشمندان اعتقاد دارند که به غیر از عوامل وراثتی، عوامل ژنتیکی و محیطی هم در این بیماری نقش دارند. در حقیقت، همه‌ی والدین، بیماری طاسی سکه‌ای خود را به فرزندانشان انتقال نمی دهند.

 

ریزش مو سکه‌ای بیشتر درچه سنی رخ می‌دهد؟

ریزش مو سکه‌ای بیشتر در سنین پایین دیده می‌شود و یکی از رایج ترین انواع ریزش مو در کودکانست؛ ریسک بروز خانوادگی این نوع ریزش مو حدود ۱۵ درصد است و همانطور که اشاره شد یک بیماری خود ایمن است و به دلیل صدمه فولیکول‌های مو در نتیجه سیستم ایمنی بدن خود شخص به وجود می آید و امکان دارد همراهی با مشکلات خود ایمن دیگر مانند مشکلات تیروئید داشته باشد که به همین دلیل آزمایشات اولیه برای بیمار برای رد کردن مشکلات همراه درخواست می‌شود.

 

درمان ریزش موی سکه ای

متاسفانه هنوز درمان قطعی برای ریزش موی سکه ای کشف نشده است و این بیماری از جمله بیماری‌های بی درمان به حساب می آید. البته روش هایی برای مدیریت و درمان ریزش موی سکه ای وجود دارد که به رشد زودتر موها کمک می‌کنند.

 

درمان ریزش سکه ای مو با دارو های شیمیایی

به علت خودایمنی بودن نوع بیماری آلوپسی آره آتا می توان با مشورت پزشک از قرص هایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند استفاده کنید و سبب رشد موی دوباره موهای ریخته شده ی خود بشوید. چند نمونه از این دارو ها عبارتند از: ماینوکسیدیل، آنترالین و دیفن سیپرون.

 

درمان ریزش موی سکه ای با مکمل های زینک و بیوتین

استفاده از بیوتین و روی( زینک) می تواند در جلوگیری و درمان ریزش موی سکه ای مفید باشد.

 

ریزش موی سکه ای, شامپو برای ریزش موی سکه ای, ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا

 شامپو برای ریزش موی سکه ای

 

اگر به آلوپسی آره آتا مبتلا هستید، به موارد زیر دقت کنید:

- بخش‌هایی از سر یا صورت که دچار طاسی شده‌اند و معرض نور آفتاب قرار دارند از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

 

- اگر ابروها یا مژه‌های شما دچار ریزش شده‌اند، حتماً باید عینک آفتابی به چشم بزنید. ابروها و مژه‌ها به طور طبیعی از چشمان شما در مقابل گرد و غبار و نور خورشید مراقبت می‌کنند.

 

- برای پیشگیری از گرم شدن سر به وسیله نور خورشید، کلاه یا کلاه گیس به سر بگذارید.

 

- چنانچه موهای بینی خود را از دست داده‌اید، باید از مرطوب‌ کننده‌ها و داروهای مخصوص بینی استفاده کنید تا میکروب‌هایی که به طور معمول درون موهای بینی به دام می‌افتند، شما را بیمار نکنند.

 

شامپو برای ریزش موی سکه ای

چنانچه فکر می کنید با جستجو در اینترنت می توانید بهترین شامپو را برای ریزش موی سکه ای پیدا کنید سخت در اشتباهید! موهای شما باید به وسیله پزشک متخصص پوست و مو معاینه شده و مشکلات دیگر شما نظیر پسوریازیس سر و … بررسی شود و در آخر بهترین و  شامپو  برای شما تجویز شود.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 رازهای زیبایی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------