تازه های سلامت مو

حین کاشت مو

نکات مهم قبل و بعد از کاشت مو

کاشت مو نکاتی درباره کاشت مو قبل و بعد از کاشت مو یکی از موضوعات مهم و جذاب در زمینه زیبایی و بهبود…

سه اشتباه جبران نشدنی در مورد موهایتاناشتباه درباره مو ها, باورهای اشتباه درباره مو, اشتباهات رایج درباره مو

اشتباه درباره موها

 

اشتباهات رایج در مراقبت از موها

مو تاثیر زیادی در زیبایی و ظاهر افراد دارند، در نتیجه نگهداری از آنها بسیار مهم است. همه ما دوست داریم موهایی زیبا و سالم داشته باشیم، ولی گاهی اشتباهاتی انجام می‌دهیم که باعث صدمه دیدن بیشتر آن‌ها می‌شود. مراقبت از موها هم مثل نگهداری از پوست برای حفظ سلامت و زیبایی ما بسیار مهم است . در این مطلب با چند اشتباه رایجی که به موها صدمه می‌زند آشنا می‌شوید.

زیبایی از اجزای گوناگونی تشکیل شده است. ولی در اینجا لازم است بگوییم داشتن مو‌های سالم و مراقبت شده یکی از عامل های اصلی زیبایی و جذابیت چهره است. مراقبت از مو بدون داشتن آگاهی درست و داشتن چند اشتباه کوچک باعث از بین رفتن مو‌های سالم می‌شود. همه ما در طول روز کارهایی انجام می‌دهیم که بی‌آنکه بدانیم سبب صدمه رساندن به موهایمان می‌شود.

 

برای نگهداری و مراقبت از مو گاهی فکر می‌کنیم که شستشوی پی در پی و برس کشیدن آنها کافی است. اما باید بدانید که مو به علت بافت متفاوتی که نسبت به سایر اعضای بدن دارد، احتیاج به مراقبت‌های گوناگونی دارد که این شیوه‌ها نیز با توجه به جنس مو و خصوصیت‌های دیگر می‌تواند فرق داشته باشد. بعضی از متخصصان مو با دانایی از مشکلات و اشتباهات متداول در شستشو و مراقبت از موها، نکاتی را ارائه می‌دهند که با اطلاع از آنها می‌توان به سادگی سلامت را به موها برگرداند و ظاهرشان را زیباتر کرد.

 

اشتباهات جبران نشدنی در مورد موها

شستشوی نامناسب موها

یکی از مهمترین علل ریزش مو شستشوی نامناسب موها و رعایت نکردن نکات مهم در مراحل شستشو در حمام است. مراحل شستشوی درست موها اینگونه می باشد:

 

- شانه کردن موها و باز کردن گره موها پیش از خیس کردن موها

- خم کردن سر به طرف  پایین و بازگرداندن سر به موها به طرف پایین

- استفاده از آب ولرمی که دمای آن بالا نباشد

- ریختن شامپو در یک ظرف و اضافه کردن قدری آب و هم زدن آن

- ریختن شامپو به کف سر و ماساژ کف سر و موها با نوک انگشت (با ناخن انجام ندهید)

- ماساژ دادن کف سر و بردن کف ها به قسمت ساقه و نوک موها به آهستگی و بدون به وجود آوردن گره در مو

- ماندن شامپو به مدت 3-4 دقیقه بر مو

- شستن موها با آب ولرم (موها را در هم گره نزنید و فشار ندهید)

- استفاده از نرم کننده (در صورت احتیاج) به ساقه موها و آبکشی بعد از حداکثر 5 دقیقه

- استفاده از ماسک موهای قابل آبکشی (در صورت احتیاج) به ساقه مو و نگه داشتن آن تا حداکثر 15 دقیقه

- شستن موها با آب ولرم مقداری سرد (در صورتی که ماسک مو پایه آبی دارد) یا شستن با شامپو (در صورتی که ماسک پایه روغنی دارد)

- با انگشتان خود موها را از ریشه تا ساقه شانه کنید. موها را نکشید و به زور از هم جدا نکنید. هر چند اگر از اول مرحله شستشو موها شانه شده باشند و سر رو به پایین باشد موها در هم نمی روند و گره نمی خورند.

 

اشتباه درباره مو ها, باورهای اشتباه درباره مو, اشتباهات رایج درباره مو

اشتباهات رایج درباره مو

 

شانه و برس زدن موهای خیس بلافاصله بعد از حمام

حتما تجربه کرده اید که وقتی موها خیس هستند و آنها را شانه می کنید، تعداد بیشتری از موها می ریزند .علت این اتفاق این است که آب، کوتیکول (لایه محافظ و بیرونی مو) شل می کند و در حقیقت سد محافظ موها ضعیف می شوند؛ در نتیجه فیبر مو دچار اختلال شده و نسبت به عوامل بیرونی حساستر می شود. بنابراین شانه زدن موی خیس سبب ریزش مو می شود.

 

بگذارید ابتدا موها خشک شوند و آنگاه با یک شانه دندانه درشت که بهتر است چوبی باشد موها را شانه کنید. پس از باز شدن گره موها می توانید با برس ریز موها را برس کنید.

 

اشتباه درباره مو ها, باورهای اشتباه درباره مو, اشتباهات رایج درباره مو

مراقبت و نگهداری صحیح از مو

 

استفاده از سولفات

درصورتیکه موهای شما وز می شود و همیشه خشک است و شما شیوه های گوناگونی را امتحان کرده اید ولی نتیجه ای نگرفته اید باید بدانید علتش سولفاتی را که در ترکیب شامپوی شما وجود دارد. 

 

بسیاری از شامپوها دارای سولفات هستند چون این ماده موها را کاملا تمیز می کند و احساس خوبی بعد از شستشوی مو به شما می دهد ولی همین ماده با از بین بردن چربی و رطوبت محافظی که روی موها وجود دارد سبب خشکی و وز شدن آن ها می شود.

 

پس چنانچه موهای شما خشک و وز است حتما ترکیب شامپوی خود را با توجه نگاه کنید و در صورت وجود سولفات از یک شامپوی دیگر که بدون این ماده باشد استفاده کنید، این نکته به ویژه برای افرادی که موهای فر دارند حتما توصیه می شود.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------