فیلتر هوای خودرو چیست؟ مزایا و انواع فیلتر هوافیلتر هوای خودرو, فیلتر هوای خودرو چیست, مزایای فیلتر هوای خودرو

فیلتر هوای خودرو موظف به تصفیه ی هوای ورودی به موتور است

 

همه چیز درباره فیلتر هوای خودرو 

فیلتر هوای خودرو یکی از تجهیزات ضروری در اتومبیل به شمار می رود. این قطعه ی کاربردی آلودگی های موجود در هوای آزاد را قبل از ورود به موتور خودرو تصفیه می سازد. انسداد فیلتر خودرو در کارکرد موتور، سیستم سوخت رسانی و قطعات مختلف پیشرانه اختلال ایجاد می کند. 

فیلتر هوای خودرو چیست؟

فیلتر های مختلفی اعم از فیلتر روغن، فیلتر هوا و فیلتر سوخت در ساختار خودرو وجود دارند. 

فیلتر هوا یکی از قطعات کاربردی در اتومبیل به شمار می رود که موظف به تصفیه هوای ورودی به موتور موجود در پیشرانه است.

 

موتور خودرو برای روشن شدن در طی چهار مرحله روند احتراق را تکمیل می سازد. نیروی ناشی از موتور به قطعات مختلف اعم از میل لنگ، پیستون و چرخ اتومبیل هدایت می شود. 

سوخت موتور در راستای فرایند احتراق به هوا نیاز دارد. بدین جهت سوخت قبل از ورود به موتور با هوا یا اکسیژن ترکیب می گردد. بدین جهت خلوص و پاکی هوا در موتور خودرو حائز اهمیت است.

 

در مواقعی که فیلتر هوای خودرو در اثر جذب مواد آلوده مسدود شده باشد، هوای موجود در خودرو کثیف می گردد. با هدایت پیستون به سمت پایین، سوخت وارد پیستون می شود اما به موجب آلودگی فیلتر، هوای مورد نیاز برای رفع مواد آلوده تأمین نمی شود. 

لذا عدم وجود هوای مناسب در محفظه ی احتراق مانع سوختن کامل بنزین می شود. علاوه بر این، قدرت کافی برای عمل احتراق به وجود نمی آید. در مواردی نیز مقداری از بنزین بدون سوختگی از اگزوز خودرو خارج می شود. 

 

فیلتر هوای خودرو, تولید فیلتر هوای خودرو, کاغذ فیلتر هوای خودرو

بهره گیری از فیلتر هوای خودرو باعث افزایش طول عمر موتور خودرو می شود

 

مزیت بهره گیری از فیلتر هوای خودرو 

فیلتر هوای خودرو با جذب مواد خارجی به صورت مستقیم مانع نقص عملکردی موتور  اعم از سایش، خوردگی و پارگی می شود. 

برخی از مزیت های بهره گیری از فیلتر هوای خودرو عبارت است از:

• افزایش طول عمر موتور خودرو 

• کاهش آلایندگی ناشی از احتراق

• کاهش مصرف سوخت 

• مقرون به صرفه

• روان کاوی در عملکرد موتور خودرو

 

انواع فیلتر هوای خودرو 

فیلتر هوای خودرو بر اساس نوع مکانیزم هر اتومبیل در گونه های مختلفی به تولید می رسند. امروزه نوع پیشرفته ای از فیلتر هوا گسترش یافته است که حجم بیشتری از هوای پاک را به محفظه ی احتراق وارد می کند. 

در ادامه انواع فیلتر هوای خودرو را بر اساس مواد سازنده ی آن شرح می دهیم.

 

فیلتر هوای کتان خودرو 

فیلتر هوای کتان نوعی فیلتر تصفیه کننده ی هوا به شمار می رود که در رده ی گران قیمت ترین فیلتر ها قرار دارد. 

در طی طراحی فیلتر هوای کتان خودرو با هدف جذب بیشتر مواد خارجی، شش لایه پارچه ی مخصوص روغن به کار برده می شود که سبب افزایش طول عمر و  بازدهی مناسب می شود. همچنین قابلیت شست و شوی فیلتر را به ارمغان می آورد. 

الگوی سازنده ی این نوع فیلتر به گونه ای طراحی شده است که زمینه ی انتقال مناسب جریان هوا در سیستم پیشرانه ی خودرو را فراهم می کند. 

 

کاغذ فیلتر هوای خودرو, تفاوت فیلتر هوای خودرو, انواع فیلتر هوای خودرو

فیلتر هوای کتان خودرو یکی از گران ترین انواع فیلتر هوای خودرو است

 

فیلتر هوای اسفنجی خودرو 

ماده ی اساسی و سازنده ی اولیه ی فیلتر هوای اسفنجی پلی یورتان می باشد. پلی یورتان یا پلی اورتان دسته ای از مواد شیمیایی است که از طریق واکنش پلی ال و ایزوسیانات تشکیل می گردد.

در واقع شرکت تولید کننده ی فیلتر هوای اسفنجی به منظور ارتقای خاصیت جذب مواد اضافی از بستر پلی اورتان و فریم فلزی بهره گرفته است. 

 

در طی سالیان متمادی فیلتر هوای اسفنجی در خودرو های سنگین به ویژه تراکتور مورد استفاده قرار می گرفت. در دنیای امروز کاربرد این نوع فیلتر از خودرو های سنگین به خودروی مخصوص مسابقه تغییر کاربری یافته است. 

الگوی طراحی فیلتر هوای اسفنجی مخصوص خودرو های مسابقه ای و کلاسیک برگرفته از مکانیزم فیلتر هوای روغن در گذشته است. قیمت این نوع فیلتر بسیار گران است و در خودرو های معمولی کارایی مناسبی ندارد. 

 

فیلتر هوای سلولزی یا کاغذی خودرو 

گسترده ترین و متداول ترین نوع فیلتر هوای خودرو، فیلتر هوای سلولزی یا کاغذی است. شرکت تولید کننده ی این نوع فیلتر هوا به منظور جذب بهتر مواد ناخالص موجود در هوا از نوعی کاغذ پلیسه دار آکاردئون بهره گرفته است. در واقع فوم متراکم و مستحکم اورتان سبب شکل گیری ساختار پایدار فیلتر می گردد.

 

فیلتر هوای کاغذی جاذب مواد آلوده است و در کنار قیمت ارزان، بازدهی کمتری نیز دارد. لازم به ذکر است فیلتر هوای سلولزی قادر به جذب 80 الی 90 درصد ذرات آلوده می باشد. 

 

مزایای فیلتر هوای خودرو, انسداد فیلتر هوای خودرو, فیلتر هوای خودرو

آب و هوا نقش چشمگیری در میزان بازدهی فیلتر هوای خودرو ایفا می کند

 

انسداد فیلتر هوای خودرو

فیلتر هوای خودرو از خاصیت جذب ذرات آلوده ی موجود در هوا برخوردار است. بی شک به مرور زمان فیلتر هوا با ذرات آلوده مسدود می گردد.

آب و هوا نقش چشمگیری در میزان بازدهی فیلتر هوای خودرو ایفا می کند. بی شک رانندگی در هوای آلوده و مناطق آلوده به گرد و خاک زمینه ی ورود ذرات آلوده به داخل فیلتر هوا را فراهم می کند. 

 

یکی از مؤلفه های اساسی در خصوص استفاده از فیلتر هوا، تعویض زود هنگام این قطعه است.

همان طور که بیان کردیم، انسداد فیلتر هوا مانع تصفیه ی مناسب هوا می گردد. علاوه بر این، انسداد فیلتر هوا سبب کاهش قدرت موتور خودرو، افزایش مصرف سوخت، تخریب قطعات سازنده ی موتور نظیر سنسور اکسیژن ، کاتالیزور، سوزن های انژکتور، انسداد ژیگلور های کاربراتور و اختلال در سیستم سوخت رسانی می شود. 

 

 لذا به منظور جلوگیری از بروز اختلال در عملکرد سوخت و ساز خودرو در بازه های زمانی مشخص نسبت به تعویض فیلتر اقدام نمایید. البته در اکثر فیلتر های هوا، زمان مناسب تعویض توسط شرکت سازنده بر روی فیلتر درج شده است. 

 

در اکثر موارد فیلتر هوای خودرو در هر یک سال نیازمند تعویض است. توصیه می شود در صورت عبور و مرور در مناطق آلوده در هر 5000 کیلومتر در راستای تعویض فیلتر هوا اقدام کنید. این مقدار در آب و هوای معمولی تفاوت دارد و مالک خودرو می تواند در هر 1000 کیلومتر فیلتر جدید را جایگزین فیلتر مسدود کند.

 

توصیه می شود در طول بهره گیری از فیلتر هوا نیز به وسیله ی هوای فشرده، آلودگی های موجود در فیلتر را تمیز نمایید. 

بهتر است بدانید هزینه ی تعویض فیلتر هوا بسیار کم است. این در حالی است که عدم تعویض به موقع فیلتر هوا سبب تحمیل هزینه های گزاف به مالک خودرو می گردد.

 

گردآوری : بخش خوردو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------