تازه های اصول تعمیر و نگهداری خودرو

خلاص شدن دنده خودرو در حین حرکت, علت خلاص شدن دنده خودرو در حین حرکت, علت خلاص شدن دنده خودرو در حین حرکت چیست

علت خلاص شدن دنده خودرو در حین حرکت چیست؟

علت خلاص شدن دنده خودرو در حین حرکت چیست؟ دلایل خلاص شدن دنده خودرو در حین حرکت…

روش های رسوب زدایی رادیاتور ماشینرسوب زدایی رادیاتور ماشین, روش های رسوب زدایی رادیاتور ماشین, راه های رسوب زدایی رادیاتور ماشین

نحوه ی رسوب زدایی رادیاتور ماشین

 

راه های رسوب زدایی رادیاتور ماشین:

رادیاتور ماشین بعد از مدتی دچار رسوب شده و با گذشت زمان قطر این رسوبات افزایش می یابد، لازم است که به صورت دوره ای نسبت به رسوب زدایی رادیاتور ماشین اقدام کنیم. برای رسوب زدایی و تمیز کردن رادیاتور ماشین، استفاده از جرم گیر رادیاتور خودرو رواج دارد. انواع روش ها از جمله شستشوی رادیاتور ماشین با سرکه، شستشوی رادیاتور ماشین با جوش شیرین و … را می توان کارآمد دانست.

چگونه رادیاتور خود را با سرکه یا جوش شیرین بشویید (آیا بی خطر است؟)

شستشوی رادیاتور با سرکه یا جوش شیرین ایده جالبی است که اگر درست انجام شود به طرز شگفت انگیزی موثر است. با نگهداری مناسب، رادیاتور می تواند صدها هزار مایل بدون نشان دادن علائم هشدار دهنده کار کند. با این حال، هنگامی که دمای موتور شروع به افزایش کرد، باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از گرمای بیش از حد انجام دهید.

 

نشانه های بد بودن رادیاتور

دلیل قرار گرفتن رادیاتور در جلوی خودرو این است که تا حد امکان هوا در آن گردش کند. کشش هوا هنگام حرکت خودرو ایجاد می شود و باعث ایجاد مقاومتی می شود که برای غلبه بر آن نیاز به نیروی اضافی است. طراحی خودرو در طول سال ها تغییر کرده است تا ضریب کشش هوا را کاهش دهد، اما دریچه‌های مشبک همچنان هوا را به طور هدفمند به داخل محفظه موتور و رادیاتور هدایت می کنند.

 

بدون پرداختن به جزئیات زیاد، سیستم خنک کننده موتور از رادیاتور، فن رادیاتور، لوله ها و پمپ آب تشکیل شده است. نقص در سیستم باعث سرد شدن ناکارآمد و گرم شدن بیش از حد موتور می شود. در زیر نشانه های اصلی خرابی رادیاتور آورده شده است.

 

1. درجه حرارت بالا و گرمای بیش از حد

هنگام رانندگی، مهم است که مراقب دماسنج باشید. صفحه از پایین گیج شروع می شود و به تدریج تا دمای بهینه کار موتور بالا می رود. هر وسیله نقلیه ای متفاوت است، اما به طور کلی، موتور باید در دمای کاری بین 195 تا 220 درجه کار کند.

 

اگر دما از حد نرمال بالاتر رود، یا اگر موتور در دود سفید بیش از حد گرم شود، به این معنی است که مشکلی در سیستم خنک کننده وجود دارد.

 

2. نشتی مایع خنک کننده

بر خلاف روغن، مایع خنک کننده شفاف است و بوی شیمیایی قوی دارد. اگر متوجه شدید که در هنگام پارک کردن خودرو، قطرات یا لکه هایی در زیر خودرو ایجاد شده است، ویسکوزیته و بوی آن را بررسی کنید تا مایع را شناسایی کنید. اگر خنک کننده باشد، نشان دهنده نشتی در سیستم است.

 

3. خنک کننده کثیف

برای تشخیص کیفیت مایع خنک کننده، وقتی موتور سرد است، مخزن انبساط مایع خنک کننده را باز کنید و به داخل آن نگاهی بیندازید. تغییر رنگ قابل توجه، تشکیل لجن، و تجمع ذرات می تواند ناشی از مشکلات جدی موتور باشد. با این حال، اولین کاری که باید انجام دهید این است که مایع خنک کننده را بشویید و رادیاتور را تمیز کنید تا آنها را به عنوان دلایل احتمالی حذف کنید.

 

رسوب زدایی رادیاتور با محلول شستشوی مخصوص

امروزه در بازار محلول های شستشوی مخصوصی برای رادیاتور ماشین وجود دارد که به راحتی رسوبات را از سطح آن پاک می کنند. طوری که در نهایت رادیاتور خودرو همانند روز اولش تمیز خواهد شد. این محلول ها علاوه بر رسوب زدایی رادیاتور، از خوردگی بدنه آن بر اثر ماندگی رسوبات هم جلوگیری می کنند.

 

البته هنگام استفاده از این محلول های رسوب زدا باید بدانید که باقی ماندن ذره ای از آن درون رادیات منجر به خوردگی بدنه خواهد شد. به همین دلیل لازم است پس از شستشو با این محلول های کارخانه ای، چندین بار آب درون شبکه رادیاتور بچرخانید.

 

مراحل رسوب زدایی رادیاتور ماشین, نکته هایی برای رسوب زدایی رادیاتور ماشین, رسوب زدایی رادیاتور ماشین با نوشابه

رسوب زدایی رادیاتور ماشین با محلول رسوب زدا

 

چگونه رادیاتور خود را با سرکه بشویید

شستشوی رادیاتور با سرکه یک راه بسیار موثر برای تمیز کردن تمام زباله ها و بقایای انباشته شده در طول سال ها است. در کل یک رسوب زدای رادیاتور می باشد. بر خلاف برخی راهنماها، من شستشوی کل سیستم را با سرکه توصیه نمی کنم. ما بعداً به آن خواهیم پرداخت، زیرا اکنون مراحل شستشوی رادیاتور را طی می کنیم.

 

1- وسیله ی نقلیه ی خود را با جک بالا بیاورید، سپس پایه های جک  را قرار دهید تا آن را در جای خود محکم کنید زیرا باید زیر خودرو قرار بگیرید.

2- یک ظرف روغن  یا یک سطل زیر رادیاتور قرار دهید و دریچه تخلیه را که در پایین ترین نقطه رادیاتور قرار دارد باز کنید.

 

3- شلنگ بالا و پایین رادیاتور را جدا کنید.

4- نقاط اتصال شلنگ را به برق بزنید تا رادیاتور آب بندی شود.

5- می توانید 50 درصد آب مقطر و 50 درصد سرکه سفید مخلوط یا سرکه سفید خالص بریزید.

 

6- اگر وقت دارید بگذارید یک شب یا بیشتر خیس بخورد. یک تا دو روز کافی است.

7- مایع را آزاد کنید، سپس رادیاتور را با آب مقطر بشویید. اگر هنوز کثیف است، آن را وصل کنید، سرکه اضافه کنید و بگذارید یک بار دیگر خیس بخورد.

 

8- تمام سرکه را از سیستم بشویید. هنگامی که آب مقطر شفاف شد، می توانید چند بار از آن استفاده کنید تا مطمئن شوید که خوب آبکشی شده است. کار را با یک دسته آب خالص تمام کنید.

9- شیلنگ ها را دوباره وصل کنید و مایع خنک کننده را دوباره پر کنید.

 

اگر نمی توانید آن را در سرکه بخیسانید، می توانید یک پمپ آب ارزان قیمت  را در مرحله 4 وصل کنید. به جای اینکه اجازه دهید سرکه خیس بخورد، آن را با پمپ در سیستم اجرا می کنید که سریعتر اما کارآمدتر است. بقیه مراحل ثابت می ماند.

 

شستشوی رادیاتور ماشین با نوشابه

برای انجام این روش مقداری نوشابه را داخل آب سیستم خنک کننده بریزیر و سپس موتور خودرو را روشن کنید. اجازه دهید که خودرو به صورت درجا کار کرده و موتور آن روشن باشد. به این شکل نوشابه ی اضافه شده، داخل رادیاتور ماشین رفته و عملیات رسوب زدایی انجام می شود.

 

در نهایت پس از گذشت چیزی بین 15 تا 20 دقیقه، ظرفی زیر رادیاتور قرار بدهید و پیچ زیرین آن را باز کنید. اجازه دهید که آب رادیاتور به طور کامل خارج شود. در همین حین، مقداری آب تمیز وارد کنید تا در این چرخه قرار گرفته و رادیاتور از نوشابه، تمیز و عاری شود. سپس خودرو را خاموش کرده و اجازه دهید تا آب داخل رادیاتور به طور کلی خارج شود.

 

پس از آن پیچ رادیاتور را بسته و دوباره آب تمیز داخل سیستم خنک کننده بریزید و بگذارید موتور مانند مرتبه قبلی باز درجا کار کند. سپس دوباره پیچ رادیاتور را باز کرده و بگذارید آب داخل آن خارج شود.

 

به این شکل رسوبات جدا شده و از بدنه داخلی رادیاتور به همراه نوشابه بیرون می ریزند. همین طور دورهای چرخش بعدی آب داخل رادیاتور و سیستم خنک کننده، این مجرای خنک کننده را از نوشابه نیز پاک خواهد کرد.

 

رسوب زدایی رادیاتور ماشین با محلول رسوب زدا, اصولی برای رسوب زدایی رادیاتور ماشین, نحوه ی رسوب زدایی رادیاتور ماشین

رسوب زدایی رادیاتور ماشین با نوشابه

 

چگونه رادیاتور خود را با جوش شیرین بشویید ؟

شستشو با جوش شیرین یکی دیگر از راه های تمیز کردن رادیاتور است. این فرآیند ساده تر از استفاده از سرکه است اما نتایج متفاوتی را ارائه می دهد.

 

1- برای جلوگیری از گرفتگی با جوش شیرین حل نشده، شیر ترموستات را بردارید.

2- مایع خنک کننده را با جدا کردن شیر آزاد کننده در پایین رادیاتور خارج کنید. برای جمع آوری ایمن مایع از یک تابه تخلیه روغن استفاده کنید.

3- رادیاتور را تا نیمه با آب مقطر پر کنید، 6 قاشق غذاخوری جوش شیرین اضافه کنید، سپس با آب پر کنید تا به حد تعیین شده برسد.

 

4- درب رادیاتور را ببندید و موتور را روشن کنید. بگذارید داغ شود و مخلوط آب و جوش شیرین را در سیستم بچرخانید.

5- صبر کنید تا موتور خنک شود، سپس آب را بشویید. این روند را تکرار کنید تا رنگ آن روشن شود. سپس این کار را برای آخرین بار با آب مقطر خالص انجام دهید.

6- آب را بشویید و رادیاتور را دوباره با مایع خنک کننده پر کنید. اطمینان حاصل کنید که شیر ترموستات را در جای خود برگردانده اید.

 

آیا شستشوی رادیاتور با سرکه بی خطر است ؟

سرکه یک اسید ملایم است که می تواند فلز را خورده و شیلنگ های لاستیکی را خراب کند. قرار دادن آن در بلوک موتور، از طریق شیلنگ ها و پمپ آب به آن فرصت بیشتری می دهد تا حتی پس از شستشو در سیستم باقی بماند. شما می توانید با شست و شوی سیستم بدون درآوردن شیلنگ ها خلاص شوید، اما بهتر است رادیاتور را به طور کامل جدا کنید.

 

با در نظر گرفتن این موضوع، شستشو با سرکه بی خطر و بسیار موثر است. اگر مشکل رادیاتور دارید، توصیه می کنم از آن به جای جوش شیرین استفاده کنید.

 

آیا شستن رادیاتور با جوش شیرین بی خطر است ؟

جوش شیرین یک پایه شیمیایی است که عبور از سیستم را بسیار ایمن تر می کند. اضافه کردن بیش از حد آن قطعاً می تواند به سیستم آسیب برساند، اما با مقدار توصیه شده و شستشوی مناسب مشکلی پیدا نمی کنید.

 

آیا باید رادیاتور را با جوش شیرین و سرکه ترکیب کنیم ؟

هنگامی که یک اسید را با یک باز ترکیب می کنید، آنها یکدیگر را خنثی می کنند. این یکی از قوانین اساسی شیمی است، اما بسیاری از راهنماها ادعا می کنند که ترکیب سرکه، جوش شیرین و آب مقطر روش خوبی برای تمیز کردن رادیاتور است. برخی می گویند که تشکیل CO2 چیزی است که رادیاتور را تمیز می کند، با این حال می استدلال می کنیم که سرکه می تواند به تنهایی کار بهتری انجام دهد.

 

تا زمانی که آزمایشات خود را انجام ندهیم، نمی توانیم با قطعیت ادعا کنیم، اما می توانیم بگوییم که شستشوی رادیاتور با جوش شیرین، سرکه و آب مقطر هیچ تفاوتی با استفاده از آب مقطر ندارد. واکنش شیمیایی بین سرکه و جوش شیرین باعث تشکیل گاز و مایع می شود، بنابراین حداقل خطر آسیب به موتور یا سیستم خنک کننده وجود ندارد.

 

اصولی برای رسوب زدایی رادیاتور ماشین, نحوه ی رسوب زدایی رادیاتور ماشین, رسوب زدایی رادیاتور خودرو

رسوب زدایی رادیاتور ماشین با سرکه

 

سوالات متداول

بهترین وسیله برای شستشوی رادیاتور چیست ؟

سرکه بهترین راه حل برای شستشوی رادیاتور است، اما محلول های حرفه ای موثرتر هستند. شستشو و تمیز کننده رادیاتور محصولی عالی برای این کار است.

 

آیا می توانید رادیاتور را با صابون ظرفشویی شستشو دهید ؟

افزودن صابون ظرفشویی به مایع خنک کننده یکی از سریع ترین راه ها برای از بین بردن موتور است. نه تنها از نظر شیمیایی بر اجزاء تأثیر می گذارد، بلکه حباب زدن راندمان خنک کننده نیز کاهش می دهد، باعث ایجاد مشکل در پمپ آب می شود و احتمالاً فشار ایجاد می کند که واشر ایمنی را منفجر می کند.

 

چگونه می توانیم رادیاتور خود را در خانه شستشو دهیم ؟

مراحلی که در بالا توضیح داده شد همه به راحتی در خانه انجام می شوند. اگر بتوانید زیر رادیاتور بروید و بدون جک شلنگ را باز کنید، تنها چیزی که نیاز دارید یک سطل، مقدار زیادی آب مقطر و سرکه یا جوش شیرین و یا نوشابه است. خنک کننده رادیاتور مایعی سمی است، بنابراین راهی برای دفع ایمن آن پیدا کنید.

 

اگر مواد شوینده را در رادیاتور خود قرار دهید چه اتفاقی می افتد ؟

مشابه صابون ظرفشویی، استفاده از هر گونه ماده شیمیایی در اطراف خانه در داخل خانه ایده بسیار بدی است. موتور و رادیاتور بسیار بادوام ساخته شده اند، زیرا مهندسان فقط باید نگران برخی از مواد شیمیایی و عناصر موثر بر آن باشند. با افزودن یک ماده شیمیایی خارجی به ترکیب، هیچ راهی وجود ندارد که بگوییم چه اتفاقی خواهد افتاد، اما مطمئناً پایان خوبی نخواهد داشت.

 

گردآوری : بخش خودرو بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022