راهنمای تعویض لاستیک خودرو: چرا و چه زمانی باید تعویض کنید؟تعویض لاستیک خودرو در محل, تعویض لاستیک خودرو صفر, زمان تعویض لاستیک خودرو

تعویض لاستیک خودرو یکی از کارهای ضروری و اولیه خودرو است

 

چگونه لاستیک پنچر خودرو را تعویض کنیم؟   

لاستیک خودرو، یکی از حیاتی ترین بخش های ماشین است. ایراد داشتن لاستیک ها می تواند بسیار خطرناک باشد. لاستیک های خودرو، نیاز دارند که در بازه های زمانی خاص، یا در اثر آسیب های سطحی و یا عمقی، تعویض شوند. در ادامه به این امر بسیار مهم و نکات مربوط به آن خواهیم پرداخت.

تعویض لاستیک خودرو, نحوه تعویض لاستیک خودرو, طریقه صحیح تعویض لاستیک خودرو

رانندگی با سرعت بالا موجب کاهش عمر مفید لاستیک خودرو می شود

 

علت تعویض لاستیک های خودرو

به طور کلی، لاستیک های خودرو عمر متوسطی دارند، و پس از اینکه عمر مفید خود را گذراندند، فرسوده می شوند و نمی توان از آن ها استفاده کرد. البته عواملی هستند که می توانند این عمر مفید را کاهش داده و یا اینکه به طور مستقیم، استفاده از لاستیک را غیر ممکن کنند.

 

باید توجه داشت که برخی از این عوامل، به خود لاستیک و شرایط محیطی بر می گردند. اما برخی از این عوامل به شخص راننده بستگی دارند. در ادامه به این عوامل اشاره خواهیم کرد.

 

مدت زمان استفاده از لاستیک, تعویض لاستیک خودرو, نحوه تعویض لاستیک خودرو

تعویض لاستیک خودرو در مواقعی که عاج ها کم ارتفاع شده اند بسیار ضروری است

 

رانندگی در جاده های نامناسب

اگر جاده ای که در آن رانندگی می کنید، از استاندارد ها برخوردار نباشد، می تواند عمر مفید لاستیک خودروی شما را به شدت کاهش دهد، و شما باید لاستیک های خودرو را تعویض کنید.

وجود هرگونه ناهمواری، چاله، آسفالت با دانه های غیر استاندارد و... باعث می شوند که سرعت فرسایش و از بین رفتن لاستیک، بیشتر شود.

 

تعویض لاستیک خودرو در محل, تعویض لاستیک خودرو صفر, زمان تعویض لاستیک خودرو

جاده های ناهموار نقش چشمگیری در پایداری کیفیت لاستیک ها دارند

 

وزن خودرو

یکی دیگر از عواملی که در کاهش طول عمر لاستیک ها مؤثر است، وزن خودرو و سرنشینان آن است. در خودرو هایی که از حد اکثر ظرفیت سرنشینان خود استفاده می کنند، نسبت به خودرو هایی که سرنشینان کمتری دارند، سرعت فرسایش لاستیک ها بسیار بیشتر است.

همچنین جابجایی بارهایی با وزن بیش از اندازه تعیین شده برای خودرو، نه تنها باعث فرسودگی سریع تر لاستیک های خودرو می شود، بلکه می تواند مشکلات دیگری نیز به وجود بیاورد.

 

رانندگی با سرعت بالا

یکی از عواملی که می تواند به طرز قابل توجهی، از طول عمر مفید لاستیک خودرو بکاهد، رانندگی با سرعت بالا است. هر چه سرعت خودرو بیشتر باشد، لاستیک های خودرو گرم تر و اصطکاک بیشتری با سطح آسفالت ایجاد می کنند. در این حالت، سرعت از بین رفتن لاستیک خودرو بسیار زیاد می شود.

تلاش کنید در هر جاده و خیابان، متناسب با سرعت مجاز حرکت کنید و از حرکت با سرعت بالا و غیر مجاز خودداری کنید.

 

میزان باد لاستیک ها

اگر باد لاستیک های خودرو مناسب نباشد، اصطکاک آنها با زمین به مقداری افزایش می یابد که عمر مفید لاستیک را کاهش خواهد داد، تلاش کنید که باد لاستیک های خودروی خود را در بازه های زمانی مرتب چک کنید.

باد لاستیک ها نباید کم تر از حد استاندارد و یا بسیار زیاد باشد؛ زیرا در هر دو حالت، لاستیک ها عمر مفید خود را از دست می دهند.

 

تعویض لاستیک خودرو در محل, تعویض لاستیک خودرو صفر, زمان تعویض لاستیک خودرو

تنظیم بودن باد لاستیک، یکی از مواردی است که در حین تعویض لاستیک خودرو مهم است

 

چه زمانی باید لاستیک خودرو را تعویض کرد؟

این که چه زمانی باید دست به تعویض لاستیک خودرو زد، به عوامل مختلفی بستگی دارد و نشانه های گوناگونی وجود دارند که زمان تعویض لاستیک ها را مشخص می کنند.

 

زمان تعویض لاستیک خودرو, مدت زمان استفاده از لاستیک, تعویض لاستیک خودرو

لاستیک ها هم یک عمر مفید دارند که پس از آن باید تعویض لاستیک خودرو را انجام داد

 

زمان تعویض لاستیک ها، به موارد زیر بستگی دارد.

 

مدت زمان استفاده از لاستیک چقدر است؟

اگر لاستیکی که استفاده می کنید، بیش از پنج سال بر خودروی شما بوده است، نیاز است که هر سال، آنها را چک کنید و از سلامت آنها اطمینان کسب کنید.

در صورتی که زمان استفاده از لاستیک، به ده سال رسید، نیاز است که لاستیک را هر چه سریع تر تعویض کنید. شاید در بعضی خودرو ها لاستیک هایی وجود داشته باشند که بیش از ده سال است که کار می کنند، اما هنوز در حال استفاده اند.

استاندارد تعویض لاستیک های خودرو، این است که لاستیک ها بعد از ده سال، باید حتما تعویض شوند.

 

میزان استفاده از لاستیک ها

میزان رانندگی با خودرو، می تواند بر روی زمان تعویض لاستیک خودرو تأثیر بگذارد. هر چه که مسافت بیشتری را با خودروی خود طی کرده باشید، لاستیک ها بیشتر فرسایش می یابند.

بنابرین افرادی که مسافت های بسیار طولانی را طی می کنند، ممکن است که مجبور به تعویض سریع تر لاستیک های خود باشند.

 

کیفیت لاستیک ها

یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده زمان تعویض لاستیک های خودرو، کیفیت لاستیک ها است. لاستیک های پر کیفیت، مقاومت بیشتری در برابر فرسایش دارند، و می توانند کارایی بالاتری داشته باشند. در حالی که لاستیک های کم کیفیت، سریع تر فرسوده می شوند و زمان تعویض آنها بسیار زودتر از چیزی که انتظار دارید فرا می رسد.

 

وجود پارگی یا سوراخ های عمقی

در صورتی که لاستیک خودرو، دچار پارگی شود یا اینکه، سوراخ های بیشتر از شش میلی متر در آن ایجاد شود، باید فورا تعویض شود. در غیر این صورت ممکن است حوادثی رخ بدهد که غیر قابل جبران است.

 

از بین رفتن ضخامت رویه لاستیک خودرو

در صورتی که ضخامت رویه لاستیک خودرو، کمتر از 6/1 میلی متر باشد، می تواند خطر ساز باشد. در نتیجه، ضروری است که در این حالت، لاستیک های خودرو تعویض شوند.

شاید برایتان سوال باشد که چگونه می توانید ضخامت رویه لاستیک را متوجه شوید. شرکت های سازنده لاستیک های خودرو، برای آسان کردن کار رانندگان، لاستیک ها را به شیوه خاصی طراحی کردند.

 

این شیوه طراحی سطح لاستیک خودرو، به این گونه است زائده هایی در بین عاج های لاستیک خودرو به عمق 6/1 میلی متر ایجاد می شوند. در صورتی که عاج لاستیک ها، تا حدی از بین بروند که با این زائده ها هم سطح شوند، یعنی زمان تعویض لاستیک ها فرا رسیده است. 

البته در بعضی لاستیک ها ممکن است این عمق ها متفاوت باشد، اما نگران نباشید، زیرا شما می توانید با همان روش قبلی، متوجه زمان تعویض این لاستیک ها نیز بشوید.

 

نحوه تعویض چرخ خودرو

تعویض لاستیک خودرو کار بسیار سختی است و به ابزار هایی نیاز دارد که استفاده از آنها نیاز به تخصص در مورد تعویض لاستیک دارد. برای تعویض لاستیک می توانید به آپاراتی ها مراجعه کنید.

 

 اما می توان چرخ را در مواقع اضطراری و مورد نیاز تعویض کرد. برای تعویض چرخ خودرو با چرخ یدکی، به ابزار های زیر نیاز دارید:

• چرخ یدک 

• آچار چرخ

• جک 

برای تعویض چرخ خودرو، باید مراحل مربوط را به ترتیب انجام دهید. در انجام تمام مراحلی که به آنها اشاره خواهد شد، تلاش کنید که موارد مربوط به ایمنی را رعایت کنید.

 

زمان تعویض لاستیک خودرو, مدت زمان استفاده از لاستیک, تعویض لاستیک خودرو

تعویض لاستیک خودرو کار سختی نیست اما به ابزار های خاصی نیاز دارد

 

برای تعویض چرخ خودرو، مراحل زیر را انجام دهید.

پارک کردن خودرو در مکان مناسب

خودرو را در یک مکان بدون شیب و در کنار خیابان یا جاده پارک کنید. در صورتی که امکان پیدا کردن یک مکان مسطح و بدون شیب را نداشتید، به هیچ وجه در مسیر های شیب دار چرخ خودرو را عوض نکنید.

فراموش نکنید که بعد از پارک در مکان مناسب، ترمز دستی را بکشید.

 

در آوردن قالپاق و باز کردن پیچ های تایر

پس از انجام پارک درست و کشیدن ترمز دستی، باید پیاده شوید و قالپاق تایری که می خواهید تعویض کنید را در بیارید. بهتر است که قالپاق را روی سطح صافی قرار دهید، تا خش نیفتد. سپس با استفاده از آچار چرخ، باید پیچ های تایر را باز کنید. این مرحله به توان جسمی مناسب نیاز دارد؛ برای باز کردن پیچ ها باید از نهایت توان خود استفاده کنید.

 

یکی از نکات مهمی که باید در هنگام باز کردن پیچ های تایر خودرو بدانید، جهت باز شدن پیچ ها است. پیچ های تایر خودرو، در خلاف جهت عقربه های ساعت باز می شوند. برای اینکه پیچ های تایر خودرو شل شوند و بتوان آنها را باز کرد، می توانید از حرکات سریع و پر قدرت، و ضربه زدن در جهت باز شدن پیچ ها استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که پیچ ها نباید در آورده شوند، و تنها آنها را برای مرحله بعد شل کنید.

 

قرار دادن جک

پس از باز کردن پیچ تایر ها، باید جک را در زیر خودرو قرار دهید. تلاش کنید که جک را در جای مناسب گذاشته، و آن را بالا ببرید. جک را تا جایی بالا ببرید که چرخ خودرو، از زمین فاصله پیدا کند و بتوانید آن را خارج کنید.

 

قرار دادن چرخ زاپاس

چرخ زاپاس در صندوق عقب، یا در محل مخصوص خود در زیر صندوق عقب قرار دارد، آن را از صندوق خارج کنید. سپس حفره های چرخ زاپاس را با محل پیچ ها هم تراز کنید.

تلاش کنید پیچ ها را به طور همزمان سفت کنید. توجه داشته باشید که پیچ ها باید تا جایی که می شود، سفت شوند. باید پیچ ها را به صورت ضربدری ببندید. اگر پیچ ها را محکم نبندید، ممکن است که چرخ خودرو در هنگام حرکت، خارج شود. خارج شدن چرخ در هنگام حرکت، آسیب های شدیدی به خودرو وارد می کند، و ممکن است حتی به سرنشینان نیز آسیب های جبران ناپذیری وارد شود.

 

قرار دادن قالپاق 

پس از بستن چرخ یدک، قالپاق را روی آن قرار دهید، برای قرار دادن قالپاق روی چرخ یدک، باید با ضربه های آرام آن را جا بیندازید. اگر ضربه شدیدی به قالپاق وارد کنید، ممکن است شکسته شود.

 

پایین آوردن جک

جک را به آرامی پایین بیاورید تا خودرو بر روی چرخ هایش قرار بگیرد.

 

راهکارهای کاهش فرسایش لاستیک خودرو

می توان با رعایت موارد خاصی، سرعت فرسایش لاستیک خودرو را تا حد قابل قبولی پایین آورد. در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

 

تراز بودن چرخ های خودرو

تراز بودن چرخ ها علاوه بر اینکه بر عمر لاستیک ها تأثیر دارد، در صورتی که تراز نباشند می تواند باعث کشیده شدن خودرو به یک سمت در حال حرکت، و یا لنگ زدن ماشین شود.

در نتیجه، تلاش کنید که چرخ های خودروی خود را تراز نگه دارید. تراز بودن چرخ ها، همچنین باعث می شود که لاستیک خودرو ها همزمان با هم به میزان یکسان فرسایش پیدا کنند.

 

بررسی فرسایش های ناهمسان در لاستیک خودرو

اگر در لاستیک های خودرو، ناهمواری های غیر عادی را مشاهده می کنید، نشان دهنده این است که فشار نابرابری بر روی لاستیک خودرو وارد می شود. علت، می تواند عدم هم ترازی چرخ های خودرو باشد که باید هر چه سریع تر برطرف شوند.

 

تنظیم باد لاستیک های خودرو در بازه های زمانی خاص

برای اینکه از سرعت فرسایش لاستیک های خود بکاهید، باید به طور منظم، باد لاستیک های خود را بررسی کنید و از مناسب بودن آن اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که باد لاستیک کم است، آن را باد کنید. در صورتی که باد لاستیک بیش از اندازه استاندارد است، آن را کاهش دهید. اگر کم باد بودن یا پر باد بودن لاستیک خودرو ها در طولانی مدت ادامه یابد، بسیار زود تر از آنچه فکر می کنید، لاستیک ها نیاز به تعویض پیدا می کنند.

 

از لاستیک های مرغوب استفاده کنید

اگر می خواهید که لاستیک های خود را در مدت زمان بیشتری نگه دارید، نیاز است که لاستیک ها نیز آنقدر با کیفیت باشند که بتوانند تا زمان دلخواه شما دوام بیاورند.

لاستیک های کم کیفیت به سرعت فرسایش می یابند و از بین می روند. حتی اگر با آنها مسافت زیادی را نپیمایید، گذر زمان آنها را از بین خواهد برد.

 

نحوه تعویض لاستیک خودرو, طریقه صحیح تعویض لاستیک خودرو, آموزش تعویض لاستیک خودرو

برای تعویض لاستیک خودرو از لاستیک های مرغوب استفاده کنید

 

نکاتی درباره لاستیک خودرو ها:

• باد اضافی لاستیک را هنگامی که گرم است اندازه گیری و خارج نکنید

• هر چه خودرویی بار سنگین تری داشته باشد، لاستیک های آن مانند شرایط کم بادی لاستیک، اصطکاک بیشتری با جاده دارند

• باید فشار باد موجود در چرخ یدکی را بیشتر از حد استاندارد نگه دارید، تا در صورت کاهش فشار، در حد استاندارد بماند

• بعد از تنظیم باد لاستیک، درپوش را سفت کنید

 

سخن پایانی

لاستیک خودرو، بخشی از خودرو محسوب می شود که بسیار حیاتی است، و تعویض به موقع آن یکی از باید هایی است که باید رعایت کنید. در صورتی که این امر مهم را فراموش کنید، ممکن است عواقبی داشته باشد که شما را پشیمان خواهد کرد.

تلاش کنید که خودروی خود را همیشه در بهترین شرایط نگه دارید، و اگر بخش یا بخش هایی از آن نیاز به تعمیر و تعویض دارند، آنها را در اسرع وقت تعویض کنید.

امیدواریم که هیچ گاه حادثه ای برای شما و خودرویتان رخ ندهد.

 

گرداوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------