فیس لیفت خودرو به چه معناست و فیس لیفت و ری دیزاین چه تفاوتی با هم دارند؟خودرهای فیس لیفت, فیس لیفت چیست, اهمیت فیس لیفت خودرو

تغییرات فیس لیفت خودرو در دو رده جزئی و کلی اعمال می شوند

 

فیس لیفت خودرو چیست و شامل کدام بخش‌ها می‌شود؟

فیس لیفت در صنعت خودرو سازی در معنی اعمال تغییرات و اصلاحات ظاهری یک نوع مدل خودرو کاربرد دارد. خودرو فیس لیفت حدود دو سال پس از تولید مدل اولیه روانه بازار اتومبیل می شود. فیس لیفت خودرو عمدتا در بخش های ظاهری اتومبیل اعم از طرح و شکل چراغ ها، سپر ها و جلو پنجره اعمال می شود. 

فیس لیفت خودرو چیست؟

در صنعت خودرو سازی فیس لیفت حاکی از اعمال تغییرات و اصلاحات در چهره ی یک مدل خودرو دارد. هدف اصلی فیس لیفت به روز آوری و رفع ایراد های مرتبط با ظاهر و بخش داخلی خودرو است. به عبارتی دیگر صنایع خودرو سازی در تلاش هستند با اصلاح مشکلات یک خودرو جذابیت آن را حفظ نمایند. 

 

تغییرات فیس لیفت در دو رده جزئی و کلی اعمال می شوند. در کشور ایران خودرو هایی نظیر دنا، سورن، رانا پلاس و ساینا فیس لیفت شده اند. نخستین فیس لیفت سمند، سورن است. در فیس لیفت سورن در بخش ظاهری خودرو اعم از سپر، مدل چراغ و جلوپنجره تغییراتی به وجود آمد. 

 

اصطلاح " فیس لیفت" در لغت در معنی تغییر در ظاهر با هدف ایجاد جذابیت کاربرد دارد. این واژه در صنعت خودرو سازی نیز بیانگر بهبود جنبه ظاهری خودرو است. 

کمپانی های خودرو ساز پس از گذشت چند مدت از عرضه اولیه در راستای بازنگری مدل تولیدی اقدام می کنند. در اکثر موارد نخستین به روز رسانی های ظاهری یک مدل خودرو، حدود دو سال پس از عرضه اولیه وارد بازار می گردد. 

 

در معمولی ترین حالت یک خودرو در بازه زمانی 10 سال از اعمال فیس لیفت های مکرر به تولید می رسد. زین پس تولید آن مدل خودرو متوقف گردیده و یک خودرو جدید با پلتفرم های متمایز روانه بازار می شود. 

در فیس لیفت با وجود تغییرات زیبایی شناختی، پلتفرم اولیه خودرو حفظ می شود. علاوه بر این احتمال می رود در بخش مکانیکی اتومبیل تغییراتی رخ دهد. 

 

فیس لیفت خودرو؛ از گذشته تاکنون 

 

 ارزش خودرو فیس لیفت, تاریخچه فیس لیفت خودرو, فیس لیفت خودرو

یکی از فیس لیفت های خودرو ماژور نام دارد

 

در ادوار گذشته ورود نسخه های جدید یک مدل خودرو نیازمند سال ها زمان بود. زین پس خودرو جدیدی که وارد بازار اتومبیل می شد از تغییرات چشمگیری برخوردار بود و به قابلیت های برجسته ای مجهز شده بود. 

در سال های متمادی کمپانی های تولید کننده خودرو همگام با پیشرت فناوری گام برداشته اند و به منظور حفظ بازار سعی در افزودن مجموعه ای از تغییرات کوچک به خودرو دارند. بازه زمانی که تغییرات نوین در خودرو اعمال می گردد کوتاه است. 

 

فیس لیفت خودرو توسط یک شرکت خودرو ساز آمریکایی چند ملیتی به نام "شرکت فورد موتور" رواج یافته است. این شرکت در سال 1908 در راستای تولید خودرو های فورد مدل T اقدام کرد. در بازه زمانی که این شرکت به تولید خودرو فورد می پرداخت، به صورت مداوم تغییرات جدیدی را به قابلیت های اتومبیل افزود. به گونه ای که تفاوت چشمگیری در فورد مدل 1908 با فورد مدل 1927 مشهود شد. 

 

این استراتژی مصرف کنندگان را نسبت به خرید خودرو با امکانات جدید ترقیب می کند.

جالب است بدانید تغییرات اجرایی فیس لیفت تنها به وسیله یک متخصص مجرب قابل شناسایی است. 

 

اهمیت فیس لیفت خودرو در صنعت خودرو سازی

اکثر کمپانی های تولید کننده خودرو دربازه زمانی 6 الی 8 سال اقدام به روانه سازی نسل جدیدی از یک مدل اتومبیل می کنند. بی شک طول عمر 8 سال برای یک خودرو به عنوان یک کالای مصرفی بسیار طولانی است. بدین ترتیب صنایع خودرو سازی به منظور حفظ جذابیت و تازگی خودرو اقدام به فیس لیفت می نمایند. 

 

یکی دیگر از عمده دلایل اهمیت فیس لیفت به ارائه خودرو های دارای استاندارد های مدرن اختصاص دارد. در واقع به موجب پیشرفت فناوری، شرکت های تولید کننده خودرو ملزم هستند با افزایش قابلیت های جدید با علم روز دنیا همگام شوند. 

 

علاوه بر این، احتمال می رود پس از تولید یک خودرو، شرکت سازنده آن تصمیم به تغییر ویژگی های ظاهری خانواده خودرو بگیرد. به عبارتی دیگر در مواردی در خصوص تعلق یک خودرو به یک کارخانه نیاز است تا بازسازی هایی اساسی در شکل ظاهری و داخلی اتومبیل اعمال گردد.  

 

گونه های مختلف فیس لیفت خودرو 

به طور کلی فیس لیفت خودرو در دو دسته متمایز طبقه بندی می شود. 

یکی از فیس لیفت های خودرو، ماژور نام دارد. در فیس لیفت ماژور تغییرات چشمگیری در بخش ظاهری و داخلی کابین اتومبیل به اجرا در می آید. در واقع فیس لیفت ماژور در کنار حفظ پلتفرم اصلی خودرو، به اصلاح و ایجاد تغییراتی فراتر از جزئیات می پردازد. 

دومین نوع فیس لیفت خودرو، مینور است. فیس لیفت مینور به تغییرات جزئی اختصاص دارد و شامل تغییر جلو پنجره خودرو، سپر و طراحی چراغ ها می شود. 

 

وجه تمایز فیس لیفت و ری دیزاین 

همان طور که بیان کردیم در فیس لیفت، ویژگی های ظاهری و داخلی کابین خودرو دستخوش تغییر قرار می گیرد. با وجود تغییرات گسترده ای که در ساختار اتومبیل اعمال می گردد، پلفترم اصلی خودرو حفظ می گردد. 

این در حالی است که در ری دیزاین طراحی خودرو به طور کامل دستخوش تغییر قرار می گیرد و یک ظاهر کاملا جدید از خودرو ارائه می شود.

 

ری دیزاین با تعویض سیستم تعلیق، موتور، شاسی، ترمز ها، پلتفرم ها و ویژگی های داخل کابین به طراحی یک ظاهر جدید می پردازد. 

جالب است بدانید با وجود طراحی جدیدی که ری دیزاین در خودرو اعمال می کند، ایده پشت ساخت خودرو جدید برگرفته از مدل اولیه اتومبیل می باشد. 

 

اصلاحات قابل اجرا فیس لیفت در خودرو 

 

فیس لیفت خودرو چیست, فیس‌لیفت, فیس لیفت سمند

 فیس لیفت بخش بیرونی خودرو 

 

در فیس لیفت بخش بیرونی خودرو عمدتا تغییراتی در طرح و شکل چراغ ها، سپرها و جلو پنجره اعمال می گردد. احتمال می رود رنگ های جدیدتری برای خودرو تعریف شود و طرح چراغ ها به روز گردد. 

 

اکثر تغییراتی که در بخش های داخلی کابین اجرا می شود، ساده هستند. در فیس لیفت داخلی احتمال می رود سیستم تهویه هوا با طراحی جدید ارائه گردد و تودوزی های صندلی تعویض شود. در مواردی فیس لیفت خودرو دربردارنده مدرن سازی لوازم جانبی ایمنی، گیربکس، موتور و سیستم کنترل شاسی می شود. 

 

ارزش خودرو فیس لیفت 

در اکثر خودرو های خارجی فیس لیفت اتومبیل حتی در مقادیر بسیار جزئی از ارزش بالایی برخوردار است. علت ارزش بالا فیس لیفت به ارائه یک نسخه بهبود یافته اختصاص دارد. در واقع با فیس لیفت یک خودرو، امکانات گسترده ای نسبت به خودرو قدیمی افزده می شود. 

 

بهتر است بدانید اکثر شرکت های خودرو ساز در اقصی نقاط جهان نسبت به فیس لیفت اتومبیل مشتاق هستند. با این حال معدود کشور هایی اعم از انگلیس به موجب اعلام سن خودرو با تاریخ ساخت نسبت به فیس لیست تمایلی نشان نمی دهند. 

 

هزینه فیس لیفت خودرو 

به طور کلی خودرو های فیس لیفت به موجب تغییرات هزینه بر در مقایسه با نمونه اولیه از قیمت بالایی برخوردار هستند. 

در حقیقت فیس لیفت در بخش هایی از خودرو اعمال می شود که به صراحت قابل تغییر است. متداول ترین بخش های قابل تغییر در خودرو شامل چراغ ها و سپر ها می شوند. با این وجود تغییراتی جزئی در مشخصات اتومبیل برای بازار یابی و طراحی نیازمند هزینه است. 

لذا هزینه گزافی که برای طراحی خودرو جدید ارائه می گردد، زمینه را برای افزایش قیمت مهیا می کند. بی شک به میزانی که تغییرات مشهود و چشمگیر باشند، هزینه انجام فیس لیفت نیز افزایش پیدا می کند. 

 

برجسته ترین خودرو های فیس لیفت 

BMW E46 3-series

 

ارزش خودرو فیس لیفت, تاریخچه فیس لیفت خودرو, فیس لیفت خودرو

در فیس لیفت خودرو عمدتا بخش های ظاهری تغییر می کند

 

بهترین و برجسته ترین نمونه فیس لیفت کمپانی BMW به مدل E46 3-series اختصاص دارد. مدل قبلی این خودرو فیس لیفت، در رده اتومبیل های قدیمی قرار دارد. با این حال مدل فیس لیفت آن مدل از جذابیت منحصر به فردی برخوردار است. 

در فیس لیفت BMW E46 3-series شیشه های پنجره بی نظیری به ساختار خودرو قدیمی افزوده شده است و چراغ های آن در سایز بزرگ تر و با کیفیت بالایی نصب شده اند. 

 

Jaguar XF

نخستین اتومبیلی که قبل از فیس لیفت ظاهر مناسبی داشت و پس از فیس لیفت به طرز چشمگیری تحول یافت، خودرو Jaguar XF می باشد. 

مهم ترین تغییرات خودرو Jaguar XF پس از فیس لیفت به چراغ های بخش جلو اختصاص دارد که نسبت به مدل قبلی در سطح پیشرفته تری قرار می گیرد. 

 

Mazda MX-5 2.5

در فیس لیفت خودرو Mazda MX-5 2.5 تغییراتی جزئی در بخش داخلی و خارجی اتومبیل در مقایسه با مدل قبلی مشهود است. از سری تغییرات ظاهری و بیرونی Mazda MX-5 2.5 می توان به تعویض مدل چرخ ها، افزودن چراغ های جدید و تغییر طرح سپر جلو اشاره کرد. 

 

2017 Nissan GT-R

فیس لیفت خودرو Nissan GT-R در سال 2017 در نمایشگاه خودرو نیویورک به نمایش گذاشته شد. تغییرات فیس لیفت نیسان بقسیار دقیق و ظریف بوده است. این تغییرات در محدوده دو بخش سپر خودرو ورودی هوا به صورت جزئی مشهود است.

 

سخن پایانی

همان طور که بیان کردیم فیس لیفت در صنعت خودرو سازی در معنی ایجاد تغییرات ظاهری اتومبیل به منظور حفظ جذابیت کاربرد دارد. 

در فیس لیفت خودرو عمدتا بخش های ظاهری آن اعم از سپر، شکل چراغ ها و جلو پنجره دستخوش تغییر قرار می گیرد. با این حال پلتفرم اصلی خودرو حفظ می گردد. 

در برخی موارد فیس لیفت در بخش داخلی کابین خودرو اجرا می شود. علاوه بر این احتمال می رود در بخش فنی اتومبیل تغییراتی به وجود آید. 

 

گردآوری:بخش مجله خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------