علت گیر کردن پدال گاز چیست؟ هنگام گیر کردن پدال گاز چه کاری انجام دهیم؟دلایل گیر کردن پدال گاز, هنگام گیر کردن پدال گاز چه کاری انجام دهیم, رفع گیر کردن پدال گاز

گیر کردن پدال گاز می تواند حوادث ناگواری را رقم بزند

 

در صورت گیر کردن پدال گاز چه باید کرد؟ 

خودرو، از اجزای بسیار زیادی تشکیل شده است که هر کدام از آنها، کار خاصی را انجام می دهند. در برخی مواقع، ممکن است که مشکلاتی برای یک بخش و یا چند بخش متصل به هم به وجود بیاید که ممکن است بعضی از آنها جدی باشند. گیر کردن پدال گاز، می تواند در برخی موارد بسیار خطرناک باشد. در ادامه ی این مطلب، به بررسی دلایل گیر کردن پدال گاز و راه برطرف کردن آن می پردازیم.

علت گیر کردن پدال گاز خودرو

 

علت گیر کردن پدال گاز خودرو, پدال گاز, پدال گاز کار نمیکند

گیر کردن پدال گاز خودرو دلایل مختلفی دارد

 

پدال گاز خودرو، یکی از سه پدال واقع در زیر پاهای راننده در خودرو های دستی است. در خودرو های اتوماتیک، دو پدال مشاهده می شود که یکی از آنها پدال گاز است. گیر کردن پدال گاز، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در هر حالت، گیر کردن این پدال در هنگام رانندگی با سرعت بالا، می تواند بسیار خطرناک باشد و توصیه می شود که خودروی خود را در مدت زمان های معین، بررسی کنید و از سالم بودن پدال های آن اطمینان حاصل کنید.

 

همانطور که گفتیم، گیر کردن پدال گاز، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. حتی در برخی اوقات، ممکن است که چند دلیل به طور همزمان باعث گیر کردن پدال گاز شده باشند. در ادامه، به معرفی و بررسی برخی از عوامل گیر کردن پدال گاز می پردازیم.

 

تجمع مواد در دریچه پدال گاز و گرفتگی آن

دریچه ی پدال گاز، یکی از بخش هایی است که پدال گاز بر روی آن، تأثیر مستقیمی دارد. هوا از این دریچه، وارد موتور می شود. در نتیجه هر چه شما پای خود را بیشتر بر روی پدال گاز فشار دهید، دریچه بیشتر باز می شود و هوای بیشتری وارد موتور خواهد شد. 

 

ممکن است در مواردی، دریچه پدال گاز با گرفتگی هایی مواجه شود. در این حالت، امکان دارد که پدال گاز گیر کند و نتواند به حالت اولیه خود بر گردد. یکی از دلایل گرفتگی پدال گاز، تجمع دوده در دریچه ی پدال است. هنگامی که در این دریچه دوده جمع شود، ممکن است در فرایند باز شدن دریچه ی گاز، اختلال ایجاد شود.

هنگامی که شما با فشار دادن پدال گاز، دریچه گاز را بیشتر باز می کنید، فشار بیشتری بر روی دوده ها وارد می شود، و احساس خواهید کرد که پدال گاز بر نمی گردد و گیر کرده است.

 

مشکل در کابل شتاب دهنده

یکی از اجزایی که تحت تأثیر پدال گاز قرار دارد، کابل شتاب دهنده است. کابل شتاب دهنده، یکی از کابل هایی است که می توانید آن را در کاپوت خودرو مشاهده کنید. 

با فشار دادن پدال گاز، بوسیله مکانیزم به نسبت ساده ای، کابل شتاب دهنده کشیده می شود. یکی از سر های کابل شتاب دهنده، به دریچه گاز متصل است. در نتیجه، با فشار دادن پدال گاز، کابل شتاب دهنده کشیده می شود و دریچه گاز باز تر می شود.

 

کابل شتاب دهنده، برای همیشه نمی تواند به درستی کار کند و ممکن است به دلایل مختلفی، دچار آسیب و مشکل شود. این آسیب، می تواند به نحوه های مختلف باعث ایجاد مشکل شود. یکی از مشکلاتی که در طی آسیب در کابل شتاب دهنده ایجاد می شود، گیر کردن پدال گاز و بر نگشتن آن است.

 

این کابل، دارای یک پوسته از جنس لاستیک است. در صورتی که نحوه ی قرار گیری کابل در این پوسته، تغییر کند و کابل هنگام برگشتن به پوسته گیر کند، احساس می کنید که پدال گیر کرده است و بر نمی گردد. 

 

خرابی در سنسور پدال گاز

 

علت گیر کردن پدال گاز خودرو, پدال گاز, پدال گاز کار نمیکند

یکی از دلایل گیر کردن پدال گاز خرابی سنسور گاز است

 

سنسور ها، یک دسته از قطعات الکترونیکی هستند که در خودرو های امروزی استفاده می شوند. این سنسور ها به ایمنی فعال خودرو کمک می کنند و برخی از آنها می توانند بعضی از مشکل های موجود را بررسی کرده و به راننده اطلاع دهند.

 

یکی از سنسور های موجود در خودرو ها، سنسور پدال گاز است. وظیفه ی این سنسور،در عملیات گاز خوردن خودرو نقش دارد، و ارتباط مستقیمی با مصرف سوخت دارد. این سنسور، باعث صرفه جویی در مصرف سوخت خودرو نیز می شود و می تواند در تنظیم میزان گاز، نقش داشته باشد.

 

اگر این سنسور خراب شود، نتیجه ممکن است گاز خوردن بدون دلیل خودرو باشد. در این حالت، ممکن است احساس کنید که پدال گاز گیر کرده است، در حالی که سنسور پدال گاز خراب شده است و باعث گاز خوردن بیش از اندازه خودرو می شود.

 

گیر کردن پدال گاز به پدال ترمز

در خودروها، می توان مکان پدال ها را تا حدودی تنظیم کرد. در برخی موارد ممکن است که پدال گاز،به علت های مختلف، بیش از حد به پدال ترمز و دسته ی آن نزدیک باشد. در این صورت امکان گیر کردن پدال گاز خودرو به پدال ترمز وجود دارد.

تنظیم نبودن پدال ها، می تواند باعث گیر کردن پدال گاز شود. در برخی موارد نیز ممکن است که شکستگی هایی در پیچ های تنظیم پدال ها به وجود بیاید و مشکلاتی برای پدال ها به وجود بیاید.

 

اگر پدال گاز گیر کرد، چه کاری باید انجام دهید؟

 

هنگام گیر کردن پدال گاز چه کاری انجام دهیم, رفع گیر کردن پدال گاز, گیر کردن پدال گاز

در صورت گیر کردن پدال گاز دنده را در حالت خلاص قرار دهید

 

هنگامی که در سرعت های به نسبت بالا، پدال گاز شما گیر کرد، می توانید از روش های مختلفی برای متوقف کردن خودرو استفاده کنید. در ادامه این روش ها را برای شما شرح می دهیم.

 

قرار دادن دنده خودرو در حالت خلاص

در صورتی که جعبه دنده خودروی شما دستی باشد، می توانید پدال کلاچ را فشار دهید و دنده را خلاص کنید. در این حالت، حتی اگر خودروی شما بیشترین مقدار گاز را بخورد، باز هم تأثیری بر سرعت حرکت شما نخواهد داشت. برای ایستادن، می توانید از پدال ترمز و ترمز دستی استفاده کنید.

 

خاموش کردن خودرو

یکی از راه هایی که می توانید با استفاده از آن، خودرویی را که پدال گازش گیر کرده را متوقف کنید، خاموش کردن خودرو است. این روش در خودرو های اتوماتیک مؤثرتر است، زیرا طبق گزارشات، گذاشتن خودرو های اتوماتیک در حالت خلاص، در برخی از موارد کارساز نیست. 

باید توجه داشت که خاموش کردن خودرو در سرعت های بالا، ممکن است باعث ایجاد آسیب در بخش هایی از خودرو شود، اما شما باید هر کاری کنید تا سلامت خودتان را تضمین کنید.

 

استفاده از ترمز دستی

یکی دیگر از روش های متوقف کردن خودرویی که پدال گاز آن گیر کرده است، استفاده از ترمز دستی است. شما باید سرعت خودرو را با استفاده از ترمز دستی کنترل کنید و به تدریج آن را کاهش دهید.

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته

 

تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------