تازه های اصول تعمیر و نگهداری خودرو

صدای فرمان خودرو هنگام چرخاندن, علت صدای فرمان خودرو هنگام چرخاندن, دلایل صدای فرمان خودرو هنگام چرخاندن

7 علت صدای فرمان خودرو هنگام چرخاندن

7 علت صدای فرمان خودرو هنگام چرخاندن 7 علت صدای فرمان هنگام چرخش: فرمان ماشین…

صافکاری بدون رنگ چیست؟صافکاری بدون رنگ، صافکاری بدون رنگ چیست، صافکاری بدون رنگ به چه صورتی انجام می شود

آشنایی با صافکاری بدون رنگ

 

همه چیز درباره ی صافکاری بدون رنگ:

صافکاری بدون رنگ خودرو از روش هایی است که همه تعمیرکاران بدنه خودرو (صافکار‌ها) نمی توانند به راحتی از پس آن بر بیایند. بنابراین ابتدا باید یک صافکار معتبر و حرفه ای پیدا کنید که تضمین کند خودروی شما بدون نیاز به رنگ درست می شود یا به نقاشی خودرو نیاز دارد.

صافکاری بدون رنگ چیست؟

امروزه اکثریت مردم دارای خودرو هستند و از آن به صورت مکرر استفاده می کنند، شغل ترمیم بدنه خودرو و صافکاری جزئی از ملزومات به حساب می آید. صافکاری مجموعه فعالیت های است که فرد متخصص و صافکار به جهت ترمیم بدنه آسیب دیده خودرو شما انجام می دهد. صافکاری از دیر باز و از زمان ساخت ماشین ها مورد استفاده بوده است، اما در سالیان اخیر دچار تحول های اساسی شده است، این تحولات به دلیل ورود روش های نوین صافکاری مثل صافکاری بدون رنگ با دستگاه، صافکاری PDR و…، به دنیای صافکاری ایجاد شده اند. Pdr مخفف Paintless Dent Repair تعمیر تورفتگی بدنه خودرو است.

 

صافکاری بدون رنگ، صافکاری pdr یا صافکاری بی رنگ امروزه یکی از مهم ترین و موفق ترین حرفه ها در زمینه خدمات خودرو محسوب می شود که با گسترش تعداد ماشین ها در سراسر کشورها و جاده ها بسیار نیاز به صافکاری بدون رنگ است. با توجه به قیمت روزافزون اتومبیل و روی آوردن مردم به خرید اتومبیل های دسته دوم، صافکاری بدون رنگ بدنه خودرو از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

توجه به این نکته که هر لکه، فرو رفتگی، برآمدگی یا رنگ ریختگی بدنه خودرو می تواند قیمت آن را تا حد زیادی کاهش دهد، صاحبان خودرو را بر آن داشته است برای جلوگیری از افت شدید قیمت اتومبیل خود، ماشین های تصادفی خود را به یک صافکاری بدون رنگ بسپارند تا با انجام یک صافکاری نقاشی بی نقص، بدنه خودرو مانند روز اول نمایش داده شود و اتومبیل با کاهش قیمت شدیدی مواجه نگردد.

 

صافکاری بدون رنگ :

کلمه PDR یا همان صافکاری بدون رنگ مخفف کلمه انگلیسی Paintless Dent Repair می باشد. هر گونه ضربه و آسیب به بدنه خودرو افزون بر این که باعث زشتی خودروی شما می شود، سطح ایمنی خودروتان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. اگر خودرو یا وسیله نقلیه شما به هر دلیلی از جمله، تصادف، خروج از پارکنیگ و… دچار آسیب شده است، شما می توانید بدون این که به رنگ ماشین تان آسیبی برسانید، حتی شدید ترین آسیب ها و تورفتگی ها را هم با روش صافکاری PDR و با روش های صافکاری بدون رنگ با دستگاه یا صافکاری بدون رنگ با ابزار ترمیم کنید.

 

روش های صافکاری بدون رنگ یا PDR

خود صافکاری بدون رنگ یا PDR هم انواعی دارد. در هنگامی که شما خودرو آسیب دیده تان را، به جهت صافکاری، به صافکاری و نقاشی یا مرکز صافکاری بدون رنگ می برید، در آنجا صافکار و فرد متخصص PDR خود بسته به شکل آسیب و شدت آن تشخیص می دهد که از کدام یک از روش های صافکاری PDR استفاده کند. صافکاری بدون رنگ یا پی دی آر به طور کلی به دو دسته ی صافکاری بدون رنگ با ابزار و صافکاری بدون رنگ با دستگاه تقسیم می شود که در ادامه توضیح می دهیم.

 

صافکاری بدون رنگ با دستگاه

صافکاری بدون رنگ با دستگاه، با استفاده از دستگاه های مدرن و بروز دنیا مثل هاتباکس،‌ چسبی، دستگاه بادگیری و… انجام می شود. استفاده ازاین دستگاه ها باعث شده است که بر خلاف صافکاری با رنگ یا همان صافکاری سنتی، هیچ گونه آسیبی در حین صافکاری به بدنه خودرو شما وارد نشود و قسمت آسیب دیده خودروتان، بدون نیاز به رنگ شدگی مانند روز اولش شود.

 

آشنایی با صافکاری بدون رنگ، نحوه انجام صافکاری بدون رنگ، انواع صافکاری بدون رنگ

صافکاری بدون رنگ با دستگاه

 

صافکاری بدون رنگ با ابزار

همانطور که از نامش پیداست در این شیوه، با استفاده از وسایل و ابزارآلات مخصوص PDR، عمل صافکاری بر روی خودروی شما انجام می شود، ابزارهای این روش میله ها و قلم های مخصوص صافکاری PDR هستند. این نوع صافکاری بدون رنگ هم از آنجایی که به مانند صافکاری بدون رنگ با دستگاه از زیر شاخه های صافکاری PDR می باشد، هدفش این است که خودرو شما را بدون نیاز به رنگ شدگی و بتونه کاری به شکل سابق خود بازگرداند.

 

دستگاه های صافکاری بدون رنگ با دستگاه و ابزار آلات PDR

صافکار در روش صافکاری پی دی آر برای آن که آسیب ها، ضربات و خوردگی های خودرو را رفع کند، نمی تواند از ابزار صافکاری سنتی استفاده کند، زیرا استفاده از ابزار صافکاری سنتی احتمال نیاز بدنه خودرو به رنگ شدگی را افزایش می دهد، به همین سبب صافکار در روش های صافکاری PDR اعم از صافکاری بدون رنگ با دستگاه و با ابزار، برای از بین بردن آسیب ها از ابزار آلات و دستگاه های مخصوص PDR استفاده می کند، که هیچ گونه ضرری برای رنگ خودرو شما ندارند.

 

هاتباکس

هاتباکس یک دستگاه دستی می باشد که با استفاده از گرما و حرارتی که در اطراف قسمت آسیب دیده خودرو ایجاد می کند، باعث می شود که قسمت فرو رفته به حالت عادی خود بازگردد. دستگاه هاتباکس بسته به این که روی چه نوع فلزی مثلا آلومینیوم، استیل یا سایر استفاده می شود، قابلیت تنظیم درجه حرارت و قدرت و مدت زمان گرما دهی را دارد.

 

روش کار این دستگاه که در شیوه صافکاری بدون رنگ با دستگاه از آن استفاده می شود به این شکل است که پس از تنظیم کردن قدرت و مدت زمان، سری دستگاه را بر روی قسمت آسیب دیده قرار می دهید و پس از مدت زمان مشخصی و با تکرار این کار، قسمت آسیب دیده بدنه به حالت اولیه اش باز می گردد.

 

میله PDR

میله های پی دی آر ابزاری حیاتی در صافکاری PDR هستند. به این شکل که قسمت عمده کار در این روش صافکاری، که بالا آوردن قسمت های تو رفته است، تنها با استفاده از این ابزار امکان پذیر است. روش کار میله های پی دی آر به این ترتیب است که صافکار میله ها را به زیر قسمت آسیب دیده هدایت می کند و با شدت فشار بسیار پایین قسمت فرو رفته را به سمت بالا هل می دهد و می فشارد، مقدار شدت فشار به قدری پایین و محتاطانه است که به نوعی می توان گفت فلز را ماساژ می دهند تا فشار. میله های PDR خود به سه دسته میله های دم ماهی، میله های چرخشی و میله های اهرمی تقسیم می شوند.

 

چسبی

چسبی از دیگر ابزار و دستگاه های پرطرفدار صافکاری PDR محسوب می شود که هم در صافکاری بدون رنگ با دستگاه و هم در صافکاری بدون رنگ با ابزار کاربرد دارد. چسبی خود، از دو وسیله تشکیل شده است که یکی از آن ها در دسته بندی ابزارهای PDR و دیگری در در دسته بندی دستگاه های PDR قرار می گیرد.

 

به این شکل که برای استفاده از چسبی، شما در ابتدا باید با استفاده دستگاه چسبی که نوعی چسب تفتگی است، چسب های قوی که مخصوص PDR هستند را آب کنید و بر روی ابزار تگرگ کش یا تگ های کوچکی که برای بالا آوردن قری های کوچک و بزرگ از آنها استفاده می شود بریزید، سپس ابزار تگرگ کش را به قسمت تو رفته بچسبایند و پس از این که به خوبی چسبید و خشک شد آن را بکنید.

 

دستگاه بادگیری

زمان هایی است که پس از وقوع تصادف و وارد شدن آسیب به بدنه، ورق قسمتی از فلز بدنه خودرو اصطلاحا کش می آید یا دچار دفرمگی می شود، در این زمان به دلیل این که تحت هیچ شرایطی و با استفاده از هیچ دستگاه و ابزار پی دی آری نمی توان آن را به حالت اولیه برگرداند، از دستگاه بادگیری در صافکاری بدون رنگ با دستگاه استفاده می شود، تا با گرم و سرد کردن قسمت کش آمده مجددا فلز استحکام خود را بازیابی کند.

 

درباره ی انواع صافکاری بدون رنگ، مراحل انجام صافکاری بدون رنگ، مزایای صافکاری بدون رنگ

صافکاری بدون رنگ با دستگاه و ابزار

 

مراحل صافکاری بدون رنگ :

باز کردن قطعات و متعلقات اضافی همچون رودری ها، گل پخش کن های روی گلگیر و… توسط صافکار تا دسترسی کامل به نقطه آسیب دیده داشته باشد. سپس سطح خارجی بدنه را با سمباده و آب به طور کامل تمیز کند تا ضربه های لازم به دقیق ترین صورت ممکن به قسمت های مورد نیاز وارد شوند.

 

برای ایجاد خاصیت چکش خواری و نرم کردن ورق فلزی، پشت قطعه را شعله می دهند و گرم می کنند. صافکار با استفاده از ضربه هایی که با چکش‌، مشتی ها و قالب تنه به بدنه وارد می کند آن قسمت از بدنه را به فرم اولیه خود در می آورد.

 

سپس با قرار دادن قطعه آسیب دیده زیر نور (آفتاب یا لامپ) شروع به موج گیری، ترمیم خطوط و قوس ها می کند. این روش هم با استفاده از ابزارهایی از قبیل انواع فنرها، مشتی ها و قالب تنه مخصوص صافکاری بدون ‌رنگ انجام می شود.

 

پس از موج گیری قطعاتی را از روی خودرو جدا شدند سر جای خود نصب می‌شوند. در این مرحله باید دقت بالایی انجام شود. برای مثال فاصله بین سپر و چراغ ها با بدنه زیاد نشود.

صافکار باید با استفاده از لیسه و قلم‌ مو‌های مخصوص قسمت های رنگ پریده را قلم گیری یا لیسه کشی کند و پس از خشک شدن نقاط قلم گیری شده را با سمباده نرم بتراشد تا رنگ آن با بدنه هم سطح شود و سپس آن قطعه را پولیش کاری کند.

 

مزایا و معایب صافکاری بدون رنگ :

صافکاری بدون رنگ به دلیل مزایای بسیاری که دارد، روشی محبوب برای تعمیر بدنه خودرو است:

 

مقرون به صرفه است.

PDR در مقایسه با سایر خدمات صافکاری ارزانتر است. این به دلیل سریع بودن آن است و نیازی به رنگ آمیزی ندارد.

 

شما نیازی به درخواست بیمه خود ندارید.

صافکاری بدون رنگ معمولاً ارزان تر از مازاد بیمه شما است. این به این معنی است که شما نیازی به ادعا نخواهید داشت و به شما کمک می کند تا حق بیمه خود را پایین نگه دارید.

 

هیچ تغییر رنگی وجود ندارد.

با صافکاری بدون رنگ، نیازی به نگرانی در مورد مطابقت رنگ ندارید. از آنجایی که بدنه خودروی شما در اثر فرورفتگی و رنگ ترمیمی بدون تغییر باقی می ماند، نگرانی کمتری در مورد آن وجود دارد.

 

برای هر اندازه ای مناسب است.

PDR می تواند روی فرورفتگی هایی با هر اندازه ای حتی بر روی فرورفتگی های بسیار کوچک کار کند. اما، بیشتر برای فرورفتگی های بزرگتر و کم عمق، جایی که رنگ شکسته نشده است، مناسب است. اگر رنگ شما هنگام صافکاری ماشین آسیب دیده است، به رنگ آمیزی نیز نیاز خواهید داشت زیرا تعمیرصافکاری بدون رنگ امکان پذیر نیست.

 

ارزش ماشین شما را حفظ می کند.

آسیب جزئی بدنه می تواند بر ارزش فروش مجدد خودرو شما تأثیر بگذارد. PDR یک راه عالی برای رفع آسیب و حفظ ارزش ماشین شما است. همچنین برای اتومبیل های عتیقه که تطبیق رنگ و پوشش می تواند دشوارتر باشد، ایده آل است.

 

توسط خودروسازان پیشرو استفاده می شود.

PDR معمولاً به عنوان یک روش تعمیر در صنعت خودرو استفاده می شود. این مورد توسط سازندگان پیشرو خودرو به عنوان یک تکنیک تعمیر شناخته شده تایید شده است.

 

معایب صافکاری بدون رنگ :

صافکاری بدون رنگ، معایبی هم می تواند داشته باشد. در بیشتر مواقع در صافکاری بی رنگ نیاز به استفاده از لیسه‌ی زیاد است که این کار باعث می شود سطح بدنه آن طور که می خواهیم صاف نشود و در یکسری شرایط ممکن است از پولیش زیادی استفاده شود که این امر موجب برداشتن یک لایه رنگ از قسمت آسیب دیده می شود. در نتیجه نباید همیشه از این روش برای صافکاری بدنه خودرو استفاده کرد.

 

گردآوری : بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022