دلایل کم شدن آب رادیاتور؛ میزان استاندارد آب رادیاتورمقدار طبیعی کم شدن آب رادیاتور, کم شدن آب رادیاتور در زمستان, کم شدن آب مخزن رادیاتور

با کم شدن آب رادیاتور سیستم خودرو دچار اختلال می شود

 

چطور علت کم شدن آب رادیاتور خودرو را پیدا کنیم؟

کم شدن آب رادیاتور از مشکلات شایع در بین خودروهاست. خودرو هایی که مجهز به موتورهای درون سوز هستند معمولا دچار گرم شدن بیش از حد اجزا می شوند که این حالت به دلیل انفجار داخل موتور صورت می گیرد. اگر گرمای حاصل از این سوخت به درستی کنترل نشود ممکن است باعث خرابی های جبران ناپذیری شود سیستم خنک سازی خودرو از جمله رادیاتور از مهم ترین قسمت های ماشین می باشد.

سیستم خنک کننده خودرو

سیستم خنک کاری ماشین دارای اجزای متعددی است که رادیاتور یکی از آنها می باشد. رادیاتور در واقع مهم ترین بخش این سیستم است و در صورت خراب شدن و عملکرد نادرست باعث می شود که کل سیستم خنک کاری دچار اختلال شود. 

 

گاهی اوقات آب رادیاتور کم می شود و سیستم دچار اختلال می شود اما قبل از اینکه بدانید علت کم شدن آب رادیاتور چیست بهتر است با اجزای مختلف این سیستم آشنا شوید.

مهمترین قسمت تشکیل دهنده این سیستم رادیاتور می باشد. رادیاتور ها در واقع مخزنی از جنس مس و به صورت مشبک می باشند و به دو دسته افقی و عمودی تقسیم می شوند. 

 

آنها به خنک کردن آب کمک می کنند. رادیاتورها به علت شکل مشبکی که دارند زیاد در معرض هوا هستند و همین امر باعث می شود که تبادل حرارتی زیادی در آنها صورت گیرد.

از دیگر قسمت های این سیستم فن می باشد. این قطعه هوا را با فشار زیاد از روی رادیاتور عبور می دهد و به خنک سازی آب رادیاتور کمک می کند. انرژی مورد نیاز فن از موتور یا الکتروموتور تأمین می شود.

 

مجرای آب در اطراف سیلندر ها قرار دارد و گرمای حاصل از سوخت را به خود می گیرد. 

ترموستات در مسیر برگشت آب از موتور به رادیاتور تعبیه شده و کار آن ثابت نگه داشتن دمای موتور است.

 

از دیگر اجزای این سیستم واتر پمپ است که وظیفه آن پمپاژ آب به مجاری طراف سیلندر هاست. این قطعه انرژی خود را از طریق تسمه از موتور دریافت می کند.

در کنار رادیاتور یک منبع انبساطی مخزنی دو لیتری تعبیه شده است که در صورت افزایش دمای موتور آب اضافی وارد آن می شود.

 

کم شدن آب رادیاتور چه مشکلاتی را در پی دارد؟

رادیاتور از اجزای اصلی سیستم خنک کننده ماشین است و در صورت کم شدن آب آن مشکلات متعدد ایجاد می شود. از جمله این مشکلات سوختن واشر سر سیلندر ، سوختن موتور و گیرپاژ کردن پیستون ها می باشد. در نتیجه میزان آب رادیاتور باید به طور مرتب توسط راننده چک شود و در صورت نیاز به آن آب اضافه شود تا از مشکلات و خطرات احتمالی جلوگیری شود.

 

علت کم شدن آب رادیاتور

 

کم شدن آب رادیاتور ماشین, سیستم خنک کننده خودرو, کم شدن آب رادیاتور

کم شدن آب رادیاتور باعث سوختن موتور می شود

 

کم شدن آب رادیاتور از مواردی است که باید به موقع به آن رسیدگی شود و در غیر این صورت باعث ایجاد صدمات و خسارات زیادی می شود. هر گونه فرسودگی و نشتی در این سیستم باعث کم شدن آب آن می شود و این حالت به صورت جوش آمدن ماشین خود را نشان می دهد و مشکلات دیگری به دنبال خواهد داشت.

کم شدن آب رادیاتور ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

 

وجود نشتی در اجزای رادیاتور

علت اصلی کم شدن آب رادیاتور وجود نشتی در اتصالات و لوله های این سیستم می باشد. نشت آب از درب انبساط ، خراب شدن مخزن آب ، ترک برداشتن بلوک سیلندر و ... می توانند از دلایل کم شدن آب در این سیستم باشند. گاهی اوقات هواگیری نکردن رادیاتور نیز می تواند باعث ایجاد نشتی در این سیستم شود و عملکرد آن را مختل کند. برای برطرف کردن این مشکل باید نشتی را پیدا کرده و آن را با کمک یک تعمیر کار تعمیر کرد.

 

خرابی ترموستات

ترموستات از اجزای اصلی سیستم خنک کننده است و در مسیر رفت و برگشت آب قرار دارد. در صورتی که آب رادیاتور کم شود این قطعه نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. از دیگر دلایل کم شدن آب رادیاتور ، وجود نقص و خرابی در این قسمت می باشد. گیر کردن ترموستات سیستم رادیاتور نیز می تواند یکی دیگر از علت های کم شدن آب در این سیستم باشد.

 

ورود آب به داخل سیلندر

وارد شدن آب به داخل سیلندر علت دیگری برای کم شدن آب رادیاتور است ، این حالت در صورت ایجاد نشتی به وجود می آید. وارد شدن آب به داخل سیلندر نه تنها باعث معیوب شدن سیلندر می شود بلکه میزان آب موجود در رادیاتور را نیز کاهش می دهد.

 

نشتی کولر و بخاری خودرو

کولر و بخاری خودرو هر دو با استفاده از سیستم رادیاتور کار می کنند و درون آنها نیز مایع منتقل می شود و جریان دارد. در صورت وجود نشتی در این دو قطعه ، آب رادیاتور کم می شود.

 

استفاده از بخاری ماشین در روزهای سرد زمستان

 

مقدار طبیعی کم شدن آب رادیاتور, کم شدن آب رادیاتور در زمستان, کم شدن آب مخزن رادیاتور

روشن کردن بخاری از دلایل کم شدن آب رادیاتور است

 

در روزهای سرد زمستان از بخاری ماشین بیشتر استفاده می شود. بخاری ماشین به طور مستقیم با رادیاتور در ارتباط است. آبی که در رادیاتور در حال گردش است ممکن است بعد از مدتی دچار نشتی شود که این امر باعث کم شدن آب رادیاتور می شود.

 

در روز های سرد که سیستم دچار یخ زدگی می شود در سیلندر پولکی هایی وجود  دارد که برای جلوگیری از یخ زدگی سیلندر ها جا به جا می شوند و کمی به عقب می روند تا فشار و انبساط موجود در یخ های تشکیل شده به سیلندر فشاری وارد نکند. در  نتیجه پولکی ها از آب بندی خارج شده و به مرور زمان باعث کم شدن آب رادیاتور می شوند.

 

تبخیر آب رادیاتور در روزهای گرم 

 

کم شدن آب مخزن رادیاتور, کم شدن آب رادیاتور ماشین, سیستم خنک کننده خودرو

خرابی پمپ آب از دلایل دیگر کم شدن آب رادیاتور می باشد

 

در روز های گرم سال ممکن است آب رادیاتور به دلایل مختلفی کاهش یابد. یکی از این دلایل بخار شدن سریع آب و مایع موجود در رادیاتور به علت گرمای شدید می باشد. 

همچنین در روز های گرم سال ممکن است خودرو جوش بیاورد و باعث ایجاد ترک و نشتی در رادیاتور شود و در نتیجه آب آن کم شود.

در تابستان علت استفاده زیاد از کولر ماشین که توسط رادیاتور کار می کند نیز می تواند باعث کاهش آب آن شود.

 

دلایل دیگر کم شدن آب رادیاتور

علاوه بر مواردی که ذکر شد کم شدن آب رادیاتور می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد از جمله:

• از کار افتادن فن به دلیل سوختن فیوز

• سوختن موتور پروانه

• گیر کردن ترموستات

• خرابی پمپ آب

• خارج شدن آب از سرسیلندر

 

بعد از کم شدن آب رادیاتور چه باید کرد؟

بعد از کم شدن آب رادیاتور باید به آن آب اضافه کنید. در غیر این صورت موتور و اجزای دیگر ماشین دچار آسیب های جدی می شوند. برای اضافه کردن آب به رادیاتور باید ماشین را در یک جای صاف پارک کنید. بهتر است در صورت رانندگی طولانی یک ساعت صبر کنید تا موتور به طور کامل خنک شود.

 

سپس مقداری آب مقطر و ضد یخ را با هم مخلوط کنید و بعد از اینکه میزان مایع درون منبع انبساط را چک کردید ، مایع آماده شده را به مخزن اضافه کنید. سپس درب رادیاتور را به دقت ببندید و ماشین را روشن کنید و اجازه دهید مدتی روشن بماند.

 

برای اینکه از آسیب های جدی به ماشین جلوگیری کنید بهتر است هر هفته حد اقل یک بار میزان آب داخل رادیاتور را چک کنید. سپس آن را با آب پر کنید و دقت کنید که با خالی شدن مجدد آن مشکلی در سیستم رادیاتور وجود ندارد.

در صورتی که یک مشکل جدی ایجاد شده باشد باید در اولین فرصت ماشین را به تعمیرگاه ببرید و نسبت به تعمیر هر چه سریع تر آن اقدام کنید.

 

میزان استاندارد آب رادیاتور

میزان آب رادیاتور توسط اندازه گیری هایی که در قسمت داخلی مخزن رادیاتور تعبیه شده است قابل اندازه گیری است. این اندازه گیری ها حداکثر و حد اقل میزان آب مورد نیاز مخزن را نشان می دهند که با توجه به آنها باید به مقدار لازم مایع به رادیاتور اضافه کنید.

لازم است که حداقل هر هفته یک بار میزان آب رادیاتور را چک کنید و در صورتی که میزان آن دو تا سه سانتی متر کمتر بود باید به آن آب اضافه کنید.

 

میزان آب رادیاتور نه باید بیشتر از مقدار استاندارد و نه کمتر از آن باشد. هر دو حالت باعث می شود تا عملکرد آن مختل شود. اگر این میزان بیش از حد باشد مایع نمیتواند در مجراها به درستی جریان پیدا کند و در نتیجه راندمان این سیستم برای خنک کردن موتور کند شده و کاهش پیدا می کند.

 

تعویض آب رادیاتور

اگر چه تعویض آب رادیاتور یک امر ضروری است اما لازم نیست که به طور مکرر آن را تعویض کنید. تعویض آن به شرایط مختلفی که در زیر اشاره می شود بستگی دارد:

• وضعیت موتور

• کیفیت آب رادیاتور

• فصل سال و موقعیت جغرافیایی

 

اگر در مناطق گرم سیری زندگی می کنید باید آب رادیاتور را زودتر تعویض کنید. در صورت استفاده از یک مایع خنک کننده با کیفیت نیازی به تعویض زود هنگام آن نخواهد بود.

ولی به طور کلی بهتر است هر دو سال یک بار آب رادیاتور را تعویض کنید و یا به عبارت دیگر بهتر است بعد از هر 50000 کیلومتر یک بار آن را تعویض کنید.

 

گردآوری: بخش مجله خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------