11 دلیل برای کاهش شتاب خودروهای بنزینی و گازسوزعوامل موثر در شتاب خودرو, علت کاهش شتاب اولیه خودرو, علت شتاب نداشتن ماشین روی گاز

مشکل کاهش شتاب خودرو را می توانید با مراجعه به تعمیرگاه رفع کنید

 

کاهش شتاب خودرو و تنبل شدن ماشین چه دلایلی می تواند داشته باشد؟

همه رانندگان دوست دارند که خودروشان همیشه مانند روز اول کار کند اما گاهی اوقات متوجه می شویم که ماشین شتاب مطلوب را ندارد و در هنگام حرکت دچار کندی و سنگینی عملکرد می شود. در این مقاله به دلایل کاهش شتاب خودرو می پردازیم.

کاهش شتاب خودرو

در حالت عادی و در صورتی که موتور خودرو به درستی تنظیم شده باشد و پمپ بنزین نیز به درستی کار کند می بایست بلافاصله بعد از فشردن پدال گاز شتاب خودرو افزایش یابد و آن را به خوبی حس کنید. اگر این فرایند همراه با بی نظمی و اختلال باشد نشانه کند بودن خودرو است و یا اینکه شتاب و سرعت خودرو آهسته تر از زمان لازم افزایش می یابد.

 

این موضوع می تواند روی رمپ ها و به خصوص در تقاطع ها بسیار خطرناک باشد. 

خودرو های پیشرفته امروزه دارای سیستم بسیار پیچیده ای هستند که سوخت را به موتور ماشین تحویل می دهند. سپس از طریق اگزوز گازهای خروجی را به بیرون هدایت می کنند. در صورت وجود نقص و کاستی در هر یک از این قسمت ها سرعت اتومبیل کاهش می یابد. در بسیاری از موارد می توان مشکل را در سیستم سوخت رسانی عیب یابی کرد. 

 

در صورتی که خودرو شما دچار مشکل کاهش شتاب می باشد باید فورا به تعمیرگاه مراجعه کرده و اقدام به رفع نقص های احتمالی کنید. در غیر این صورت ممکن است برای سرنشینان حوادث جبران ناپذیری رخ دهد.

 

دلایل کاهش شتاب خودرو 

کاهش شتاب خودرو دلایل متعددی دارد که در ادامه به طور جداگانه هر دلیل را بررسی می کنیم.

 

ایراد در سیستم جرقه زنی

یکی از اصلی ترین و شایع ترین دلیل کاهش شتاب خودرو، خرابی و فرسودگی شمع ها می باشد. در صورت مشاهده وجود خوردگی الکترود سر شمع ها و ناصافی لبه های آن، باید بدانید که ممکن است کیفیت جرقه و انفجار در سیلندر تحت تأثیر قرار گرفته و شتاب خودرو کاهش یابد. بنابراین توصیه می شود شمع ها را بعد از هر 20 هزار کیلومتر تعویض کنید.

 

علاوه بر خوردگی الکترودها، در صورت نقص سایر اجزای سیستم جرقه زنی مانند وایر ها، کوئل و ... نیز می تواند سبب کاهش شتاب خودرو شود. در این صورت توصیه می شود وایر ها نیز به همراه شمع ها تعویض شوند تا اثرات منفی آن ها روی خودرو کاهش یابد.

 

سرویس نکردن به موقع روغن موتور و فیلتر هوا

 

سرویس نکردن روغن موتور, کاهش شتاب خودرو, علت کاهش شتاب خودرو در سربالایی

ایراد در سیستم جرقه زنی، یکی از دلایل کاهش شتاب خودرو است

 

فیلتر هوا از ورود آلودگی ها به درون موتور جلوگیری می کند. در صورت کثیف بودن بیش از حد فیلتر هوا، اکسیژن کافی به موتور نمی رسد و در نتیجه قدرت انفجار درون سیلندر ها کاهش یافته و موتور نمی تواند به اندازه کافی شتاب بگیرد.

 

همچنین اگر روغن موتور دارای آلودگی باشد، گرانروی آن افزایش پیدا کرده و باعث اختلال در عملکرد چرخش میل لنگ، میل بادامک و سایر اجزای متحرک موتور می شود، در نتیجه موتور تحت تأثیر قرار گرفته و قادر به عملکرد مطلوب نخواهد بود. از این رو توصیه می شود در جهت تعویض فیلتر هوا و روغن موتور زود تر از زمان موعد اقدام کنید تا کاهش شتاب خودرو را به حداقل برسانید.

 

خرابی دیسک و صفحه

در صورت استفاده زیاد و یا فشار آوردن زیاد به صفحه کلاچ گیر بکس های دستی و یا دوکلاچ اتومات و استهلاک آنها، اصطکاک کافی میان فلایویل و گیربکس برای انتقال حداکثر نیرو از بین خواهد رفت و بخش زیادی از توان موتور قبل از اینکه به سر چرخ ها برسد هدر می رود و سبب کاهش شتاب خودرو می شود.

 

ایراد در سیستم سوخت رسانی

 

 تاثیر باطری در شتاب خودرو, علت کاهش شتاب در خودروهای گازسوز, دلایل کاهش شتاب خودرو

ایراد در سیستم سوخت رسانی می تواند باعث کاهش شتاب خودرو شود

 

در صورت کاهش فشار بنزین خروجی از باک به سمت موتور بر اثر کثیفی صافی بنزین یا هر نقصی در عملکرد پمپ بنزین و ... سوخت کافی به موتور نخواهد رسید و در نتیجه شتاب خودرو کاهش خواهد یافت.

همچنین وجود ایراد در قسمت انژکتور ها و عدم توانایی اسپری کردن صحیح بنزین در موتور، کاهش شتاب خودرو را به دنبال خواهد داشت.

 

نشتی خط انتقال سوخت

از دلایل دیگری که باعث کاهش شتاب خودرو می شود وجود نشتی در خط انتقال سوخت می باشد. این امر سبب تخلیه مقدار زیادی سوخت شده و باعث می شود سوخت مورد نیاز انژکتور ها تأمین نشود.

 

این مشکل علاوه بر کاهش راندمان خودرو باعث ایجاد شرایط خطرناک برای سرنشینان خودرو می شود. در صورت استشمام بوی بنزین از درون خودرو و یا مشاهده لکه های نشتی بنزین در زیر ماشین می بایست فورا اتومبیل خود را بررسی و تعمیر کنید.

 

ایراد در سیستم اگزوز

 

علت کاهش شتاب اولیه خودرو, علت شتاب نداشتن ماشین روی گاز, مشکل کم شدن شتاب خودرو

خارج نشدن دود موتور از اگزوز در کاهش شتاب خودرو تأثیر دارد

 

همان طور که هوای ورودی به موتور باید تمیز باشد تا بر روی شتاب خودرو تأثیر منفی نگذارد، دود نیز باید از طریق یک خروجی کاملا باز از آن خارج شود تا سبب کاهش شتاب خودرو نشود.

در صورت گرفتگی و خرابی مبدل کاتالیست و یا منابع اگزوز، خروج دود از موتور مختل شده و عملکرد موتور را تحت تأثیر قرار می دهد و در نتیجه سبب کاهش شتاب خودرو می شود.

 

سیستم رینگ های کمپرس ضعیف

در صورتی که رینگ های کمپرس روی پیستون درون سیلندر که بالا و پایین می روند، قادر به آب بندی کامل هوای فشرده نباشند، چگالی مخلوط سوخت و هوا در سیلندر کاهش یافته و به دنبال آن قدرت انفجار نیز کاهش می یابد. در نتیجه موتور توان کمتری تولید می کند و کاهش شتاب خودرو را به دنبال خواهد داشت.

خرابی سوپاپ ها و آب بندی نبودن محل نشست آنها روی سر سیلندر نیز می تواند باعث ایجاد چنین مشکلی شود.

 

ایراد در دریچه گاز و متعلقات آن

از دیگر دلایل کاهش شتاب خودرو وجود ایراد در دریچه گاز و متعلقات آن است. با فشار دادن پدال گاز دریچه گاز نیز متناسب با آن باز شده و هوای بیشتری وارد موتور می شود، بر همین اساس ایسیو نیز سوخت بیشتری وارد موتور می کند که باعث احتراق شدید تر و افزایش سرعت و شتاب خودرو می شود.

 

اما در صورتی که دریچه ی گاز متناسب با میزان فشار روی پدال باز نشود، سوخت و هوای کمتری به موتور وارد شده و میزان افزایش شتاب مطلوب را نخواهد داشت. از ایراد های رایج می توان به شل شدن سیم گاز، خرابی سنسور دریچه گاز خودرو، نقص الکترونیکی دریچه گازهای برقی، خطای ای سی یو و ... اشاره کرد.

 

خرابی مافلر

مافلر یا صدا خفه کن بر اثر گذشت زمان دچار کهنگی و فرسودگی می شود و عملکرد اولیه را نخواهد داشت. این قطعه بعد از چند سال دچار خوردگی می شود و یا به دلیل تجمع ذرات دچار عملکرد نامطلوب موتور می شود. در نتیجه شتاب خودرو کاهش می یابد.

 

اندازه نامناسب رینگ و لاستیک

 

مشکل کم شدن شتاب خودرو, رفع کاهش شتاب خودرو, سرویس نکردن روغن موتور

لاستیک های غیر استاندارد موجب کاهش شتاب خودرو می شود

 

برخی از رانندگان به علت زیبایی ظاهری خودرو شان از رینگ ها و لاستیک های نا متناسب با اندازه خودرو و معمولا از لاستیک های پهن تری استفاده می کنند. باید توجه داشته باشید که هر ماشینی لاستیک و رینگ مناسب خود را دارد. این کار باعث افزایش نیروی اصطکاک می شود و شتاب خودرو کاهش می یابد.

 

تنظیم نامناسب تسمه تایم

در صورت خارج شدن تسمه تایم از تنظیم درست و دقیق، حرکت سوپاپ ها تحت تأثیر قرار گرفته و مانع از احتراق مناسب در موتور می شود و کاهش شتاب خودرو را به دنبال خواهد داشت.

 

آلودگی در حسگر جریان هوا

وظیفه حسگر جریان هوا، بررسی حجم هوای ورودی به سیستم تزریق سوخت و انتقال اطلاعات به کامپیوتر موتور می باشد. سپس کامپیوتر نسبت مناسب ترکیب هوا و سوخت را تنظیم می کند. در صورت آلوده شدن این حسگرها کارایی آنها کاهش یافته و سبب می شود تا اطلاعات نادرستی به کامپیوتر ارسال شود.

 

بنابراین یکی از دلایل کاهش شتاب خودرو ممکن است در نتیجه اطلاعات نادرست ارسالی حسگر به کامپیوتر باشد که در این صورت چراغ check engine روشن خواهد شد.

 

علت کاهش شتاب در خودروهای گازسوز

بنزین یک سوختی است که همه خودروها از آن استفاده می کنند. اما ممکن است بعد ها تحت شرایطی برخی از خودرو ها به خودرو های گاز سوز تبدیل شوند. همان طور که می دانید بنزین سوخت مایعی است که در چگالی آن در مقایسه با گاز بیشتر است. هنگامی که این سوخت توسط انژکتور به درون سیلندر پاشیده می شود به بخار عظیمی تبدیل می شود که میزان آن در مقایسه با همان مقدار گاز خیلی بیشتر است.

 

یعنی اگر اتاق اشتعال را از بخار بنزین پر کنیم مقدار بنزینی که بخار می شود در این قسمت بیشتر از گازی خواهد بود که این محفظه را پر می کند. به عبارت دیگر اگر تعداد مولکول های گاز که درون اتاق اشتعال را پر می کنند 150 عدد باشد، تعداد مولکول های بخار بنزینی که این محفظه را پر می کند در حدود 300 عدد خواهد بود.

 

در نتیجه به دلیل چگالی بالاتر قدرت بیشتری تولید خواهد شد و خودرو شتاب بیشتری خواهد داشت زیرا موتور و همه راه کارهایی که ممکن است تا سوخت به درون اتاق اشتعال برسد بر پایه بنزین طراحی شده است. مانند قطر سوپاپ ها و راه های هوای سیلندر و ... . اگر قرار باشد این راه ها طبق گاز طراحی شود باید دارای قطر بیشتری باشد که در این صورت ورود هوا نیز آسان خواهد بود و میزان گازی که باید وارد سیلندر شود نیز باید افزایش یابد. 

 

گرداوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------