چگونه خرابی سنسور دریچه گاز خودرو را تشخیص دهیم ؟خرابی سنسور دریچه گاز خودرو, چگونه خرابی سنسور دریچه گاز خودرو را تشخیص دهیم, روش تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز خودرو

چگونه خرابی سنسور دریچه گاز خودرو را تشخیص دهیم ؟

 

علائم خرابی سنسور دریچه گاز خودرو

سنسور دریچه گاز، اطمینان حاصل می شود که مخلوط صحیح هوا و سوخت به موتور ماشین شما تحویل داده می شود تا وسیله نقلیه شما بهترین عملکرد خود را داشته باشد. بنابراین، یادگیری برخی از علائم رایج خرابی سنسور دریچه گاز خودرو برای جلوگیری از هر گونه آسیب بیشتر بسیار مهم است.

چگونه خرابی سنسور دریچه گاز خودرو را تشخیص دهیم؟

اگر به زودی خرابی سنسور دریچه گاز خودرو را تشخیص ندهید، یک سنسور دریچه گاز بد باعث ایجاد مشکلات جدی در خودروی شما می شود. این درست است. خرابی سنسور دریچه گاز داده های اشتباهی را به کامپیوتر ماشین شما ارسال می کند و باعث می شود ماشین شما به شدت تکان بخورد و مصرف سوخت کمتری نسبت به حالت عادی داشته باشد.

 

هدف از سنسور دریچه گاز این است که اطمینان حاصل شود که مخلوط صحیح هوا و سوخت به موتور ماشین شما تحویل داده می شود تا وسیله نقلیه شما بهترین عملکرد خود را داشته باشد. این بخش مهمی از سیستم مدیریت سوخت خودرو شما است و بر روی دوک / شفت پروانه قرار دارد.

 

هنگامی که این سنسور آنطور که باید کار نمی کند، علائم واضحی را تجربه خواهید کرد که به عملکرد یا بهتر است بگوییم عدم عملکرد ماشین شما ترجمه می شود. این قطعه در اولین علائم خرابی باید تعویض شود. بسته به اینکه دقیقا چه چیزی اشتباه است، نتیجه یک سنسور دریچه گاز معیوب این است که یا در کنار جاده گیر می کنید یا وسیله نقلیه شما می تواند به طور غیرقابل کنترلی شتاب بگیرد.

 

هنگامی که سنسور دریچه گاز یک خودرو آنطور که باید کار نکند، بدنه دریچه گاز خودرو نیز به درستی کار نخواهد کرد. در صورت عدم مراقبت، سنسور دریچه گاز معیوب ممکن است باعث لرزش شدید ماشین شما شود. این به نوبه خود فشار زیادی به موتور و پایه گیربکس وارد می کند و در نهایت باعث می شود که از کار بیفتد و برای تعمیر این مشکلات نیز نیاز به پرداخت پول اضافی داشته باشید.

 

بنابراین، مهم است که با برخی از علائم مهم، مبنی بر اینکه سنسور موقعیت دریچه گاز شما نیاز به تعویض دارد، آشنا شوید:

 

روش های تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز خودرو, نکاتی برای خرابی سنسور دریچه گاز خودرو, علامت های خرابی سنسور دریچه گاز خودرو

خرابی سنسور دریچه گاز خودرو

 

سنسور موقعیت دریچه گاز دقیقا چه کاری انجام می دهد ؟

قبل از بررسی علائم بد TPS، بیایید در مورد آنچه که موقعیت دریچه گاز برای ماشین شما انجام می دهد بیاموزیم.

 

سنسور دریچه گاز (معروف به TPS) جزء سیستم مدیریت سوخت خودرو شما است. این برای اطمینان از اینکه مقدار دقیق سوخت و هوا به موتور ماشین شما تحویل داده می شود کار می کند. مستقیم ترین سیگنال را به سیستم تزریق سوخت ارسال می کند که نیاز به نیرویی دارد که توسط موتور ایجاد می شود.

 

سیگنال آن به طور مداوم محاسبه می شود و بارها در ثانیه با داده های دیگری مانند جریان جرم هوا، دور موتور، دمای هوا و سرعت تغییر موقعیت دریچه گاز ترکیب می شود. داده های جمع آوری شده برای تعیین دقیق میزان سوخت تحویل شده به موتور در هر زمان خاص استفاده می شود.

 

چگونه خرابی سنسور دریچه گاز خودرو را تشخیص دهیم, روش تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز خودرو, علائم خرابی سنسور دریچه گاز خودرو

سنسور دریچه گاز خودرو

 

علائم خرابی سنسور دریچه گاز خودرو

سنسور موقعیت دریچه گاز کمک می کند سوخت و هوا به موتور برسد.

اگر TPS و سایر سنسورها به خوبی کار کنند، خودروی شما شتاب می گیرد، و با خیال راحت آن طور که می خواهید حرکت می کند، در حالی که سطح سوخت بهینه است.

 

اگر سنسور دریچه گاز شما معیوب باشد چه اتفاقی می افتد؟

دلایل زیادی پشت سنسور بد دریچه گاز وجود دارد و نشانه های زیادی از TPS بد وجود دارد. وقتی این اتفاق می افتد، منجر به مصرف سوخت ضعیف می شود و علاوه بر این، شما و سایر رانندگان اطرافتان را در معرض خطر قرار می دهد. همچنین می تواند هنگام تنظیم زمان جرقه زنی پایه یا تعویض دنده مشکلاتی ایجاد کند.

 

TPS می تواند به تدریج یا به یکباره از کار بیفتد. در بیشتر مواقع، وقتی TPS خراب است، چراغ Check Engine روشن می شود تا در مورد مشکلات به شما هشدار دهد. بعلاوه، اکثر خودروسازان در صورت بروز نقص در موتور، حالت کارکرد «limp home» را با قدرت کاهش می دهند. این برای این ساخته شده است که راننده را قادر می سازد تا از یک بزرگراه شلوغ به روشی ایمن تر خارج شود.

 

و وقتی متوجه شدید که TPS شما مشکلی دارد، کاری که باید انجام دهید این است که فورا آن را تعویض کنید. هنگام تعویض TPS، باید کدهای خطای مربوطه را پاک کنید و ممکن است نیاز باشد که نرم افزار ماژول جدید TPS را مجددا برنامه ریزی کنید تا با سایر نرم افزارهای مدیریت موتور سازگار شود. بهترین راه این است که خودروی خود را به مکانیک ماهری بیاورید که بتواند قطعه تعویض مناسب را بررسی و نصب کند.

 

علائم رایج خرابی سنسور دریچه گاز

بنابراین چگونه تشخیص دهیم که سنسور موقعیت دریچه گاز خراب است؟ در اینجا برخی از علائم رایج سنسور دریچه گاز یا خرابی سنسور موقعیت دریچه گاز وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

 

1. شتاب ضعیف

شتاب ضعیف یکی از علائم بد حسگر دریچه گاز است. ماشین شتاب نمی گیرد، در هنگام شتاب گیری قدرت ندارد، یا خودش شتاب می گیرد.

 

علائم خرابی سنسور دریچه گاز خودرو, روش های تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز خودرو, نکاتی برای خرابی سنسور دریچه گاز خودرو

شتاب ضعیف از علائم خرابی سنسور دریچه گاز خودرو می باشد.

 

ممکن است به نظر برسد که ماشین آنطور که باید شتاب نمی‌گیرد و با افزایش سرعت، تکان می‌خورد یا مردد می‌شود. ممکن است به آرامی شتاب بگیرد، اما قدرت ندارد. از طرف دیگر، ممکن است هنگام رانندگی، سرعت ماشین شما ناگهان افزایش یابد، حتی اگر پدال گاز را فشار نداده باشید. اگر این علائم رخ دهد، به احتمال زیاد با TPS مشکل دارید.

 

در این موارد، TPS ورودی مناسبی را ارائه نمی دهد، رایانه داخلی موتور نمی تواند به درستی کار کند. هنگامی که خودرو در حین رانندگی شتاب می گیرد، معمولاً به این معنی است که دریچه پروانه ای داخل دریچه گاز بسته شده و هنگامی که راننده روی پدال گاز فشار می دهد ناگهان باز می شود. این به ماشین یک انفجار ناخواسته از سرعت می دهد که به این دلیل رخ می دهد که سنسور نمی تواند موقعیت بسته دریچه گاز را تشخیص دهد.

 

2. توقف نامناسب

توقف نامناسب علامت واضحی است که نشان می دهد وسیله نقلیه شما دارای علائم خرابی سنسور دریچه گاز است. اگر چه توقف خودرو می تواند نشانه ای از هر مشکل دیگر خودرو نیز باشد، اما اگر به طور منظم اتفاق بیفتد، این می تواند دلیل اصلی باشد. پس موضوع را نادیده نگیرید. و برای جلوگیری از هر گونه مشکل بزرگ در آینده، دانش اولیه و نکات تعمیر خودرو را برای خودروی خود جمع آوری کنید.

 

3. شتاب سرعت

این یکی از علائم کلیدی حسگر خرابی سنسور دریچه گاز است. گاهی اوقات خودرو به طور ناگهانی سرعت خود را افزایش می دهد. این معمولا در بزرگراه ها زمانی اتفاق می افتد که افزایش سرعت باعث افزایش سرعت خودرو می شود. ماشین خود را مستقیماً نزد یک متخصص اتومبیل ببرید تا از هر نوع تصادفی جلوگیری کنید.

 

4. مشکل در تعویض دنده

ممکن است خودروی شما در تعویض دنده با سنسور دریچه گاز بد با مشکل مواجه شود. هنگام زیاد و کم کردن دنده، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید که نشان می دهد سنسور خودرو خیلی خوب کار نمی کند. اگر این تنها مشکل در خودروی شماست، احتمالاً مشکلی در سیستم انتقال وجود دارد. با این حال، اگر این مشکل با مشکل شتاب ترکیب شود، سیگنالی از نقص عملکرد سنسور موقعیت دریچه گاز است.

 

خرابی سنسور دریچه گاز خودرو,روش تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز خودرو,روش های تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز خودرو

تعویض دنده از علائم خرابی سنسور دریچه گاز است.

 

5. خدمات نور سیگنالینگ

سیگنال دهی چراغ سرویس می تواند معانی زیادی داشته باشد، اما دلیل بالقوه آن می تواند سنسور موقعیت نادرست دریچه گاز باشد. سنسور معیوب به این معنی نیست که ماشین در حین رانندگی منفجر می شود، اما این یک مشکل جدی برای شما و وسیله نقلیه شما است. هنگامی که سیگنال چراغ سرویس ظاهر شد، خودروی خود را فورا به مرکز خدمات ببرید. سعی کنید مشکل را برای مدت طولانی تمدید نکنید، در غیر این صورت ممکن است خودرو از کار بیفتد و حتی ممکن است در تعمیر آن با مشکل مواجه شود.

 

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، چندین علامت بد حسگر موقعیت دریچه گاز عملکرد ضعیف آن را نشان می دهد. TPS کوچک و پیچیده است. بنابراین، فقط یک متخصص می تواند مشکل را حل کند.

 

مطمئن شوید که ماشین خود را در بهترین موقعیت خود نگه دارید تا از هر نوع خرابی ناگهانی جلوگیری کنید.

 

سوالات متداول :

1. آیا می توانم با سنسور موقعیت دریچه گاز بد رانندگی کنم؟

یک سنسور موقعیت بد دریچه گاز می تواند باعث عدم توانایی در جابجایی دنده به بالا، خشن یا کند شدن سرعت در حالت آرام و کمبود نیرو در هنگام شتاب گیری شود. رانندگی با این علائم شما و سایر رانندگان اطرافتان را در معرض خطر قرار می دهد، بنابراین باید در اسرع وقت خودروی خود را نزد مکانیک ببرید.

 

2. سنسورهای TPS چقدر عمر می کنند؟

باتری های موجود در سنسورهای TPS برای عمر 5 سال ساخته شده اند. آنها در حسگر تعبیه شده اند تا مانند چراغ قوه قابل تعویض نباشند. از این رو توصیه می شود سنسورهای TPS را هر 5 سال یکبار تعویض کنید.

 

گردآوری : بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------