راه های تقویت باتری خودروتقویت باتری خودرو, راه های تقویت باتری خودرو, روش های تقویت باتری خودرو

راه های تقویت باتری خودرو

 

راههای افزایش عمر باتری و تقویت باتری خودرو

به طور متوسط ​​باتری خودرو بین سه تا پنج سال عمر می کند. اگرچه عواملی مانند شرایط آب و هوایی سخت و نحوه استفاده از ماشین شما می تواند بر طول عمر باتری ماشین شما تأثیر بگذارد، اما می توان از خالی شدن زودرس باتری جلوگیری کرد. در ادامه  این مقاله بیتوته شما را با روش های افزایش عمر باتری و تقویت باتری خودرو آشنا می کنیم.

به طور متوسط ​​باتری خودرو بین سه تا پنج سال عمر می کند. اگر می خواهید بعد از یک یا دو مورد نیاز به تعویض نداشته باشید، در اینجا پنج راه ساده برای کمک به افزایش طول عمر آن وجود دارد.

 

راه های افزایش عمر باتری خودرو

1. به طور منظم ولتاژ باتری خود را آزمایش کنید

آزمایش پیشگیرانه باتری به طور بالقوه می تواند شما را از خرابی باتری در هنگام بیرون رفتن در جاده ها نجات دهد. مکانیک های واجد شرایط می توانند آزمایش باتری را برای شما انجام دهند، اما در صورت نیاز به انجام تست بین سرویس های خودرو، یک دستگاه مفید در خانه نیز در دسترس است.

 

ساده ترین راه برای تست ولتاژ باتری استفاده از ولت متر است. در صورت خرید یکی، ولت مترهای دیجیتال راحت ترین استفاده هستند. برای دقیق ترین قرائت، تست ولتاژ را حداقل دوازده ساعت پس از خاموش شدن ماشین خود کامل کنید.

 

با اتصال سیم ولت متر مثبت به ترمینال مثبت باتری خود و تکرار با سیم منفی شروع کنید. سپس یک قرائت ولتاژ دریافت خواهید کرد. یک باتری کاملاً شارژ شده معمولاً بین 12.4 تا 12.8 ولت را نشان می دهد. اگر میزان ولتاژ شما خارج از این اعداد است، احتمالا باتری شما نیاز به بازرسی حرفه ای از مکانیک دارد.

 

2. خودروی خود را برای مدت طولانی بدون استفاده رها نکنید

اگر ماشین شما برای چند روز در یک زمان غیرفعال باشد (یا اگر فقط در سفرهای کوتاه استفاده می شود)، باتری زمان کافی برای شارژ مجدد نخواهد داشت.

 

خودروی شما بهترین عملکرد خود را در صورت استفاده منظم از آن خواهد داشت، بنابراین در صورت امکان، حداقل یک بار در هفته آن را برای 30 دقیقه رانندگی خارج کنید تا موتور گرم شود و مایعات خودرو به گردش درآید.

 

اگر برای چند هفته بدون استفاده باقی بماند، احتمالاً باتری خودروی شما در استفاده بعدی از خودروی خود نیاز به توجه دارد. بهترین کار این است که از شارژ کامل آن اطمینان حاصل کنید و بررسی کنید که سطح الکترولیت صحیح باشد (اگر کلاهک های قابل جابجایی دارد). اگر شک دارید، برای مشاوره بیشتر با مکانیک خودرو تماس بگیرید.

 

3. باتری خود را به طور منظم تمیز کنید

کثیفی یا رطوبت روی باتری ماشین می تواند باعث نشتی در بدنه باتری و ایجاد اتصال کوتاه شود که به نوبه خود می تواند باتری شما را صاف کند. این جرم سطحی را می توان به راحتی با یک اسفنج و یک پارچه خشک پاک کرد. این کار را حداقل یک بار در ماه انجام دهید تا از تجمع آن جلوگیری کنید.

 

متأسفانه، خوردگی در پایانه های باتری و گیره های سرب باتری رایج است. خوردگی روی ترمینال ها و گیره های سربی می تواند جریان الکتریسیته از طریق باتری را مختل کند، بنابراین برای اطمینان از طول عمر و کارایی باتری، پاک کردن آلودگی یا رسوب بسیار مهم است. در صورت نیاز از مکانیک خود بخواهید که پایانه ها را در حین تعمیر تمیز کند. 

 

نحوه ی تقویت باتری خودرو, نکاتی برای تقویت باتری خودرو, اصولی برای تقویت باتری خودرو

برای تقویت باتری آن را مرتبا تمیز کنید

 

4. زمانی که موتور ماشین شما کار نمی کند، از لوازم الکترونیکی استفاده نکنید

روشن نگه داشتن چراغ های جلو و/یا چراغ های داخلی، یا روشن کردن جرقه برای راه اندازی سیستم اطلاعات سرگرمی بدون روشن کردن موتور، می تواند باتری را تخلیه کند. دلیل این امر این است که دینام خودروی شما با خاموش شدن موتور خاموش می شود، بنابراین لوازم الکترونیکی در عوض انرژی را از باتری ماشین شما تخلیه می کنند.

 

برای جلوگیری از این، عادت کنید هر بار که از ماشین خود خارج می شوید، همه چیز (از همه مهمتر، چراغ های شما) خاموش باشند.

 

همچنین فراموش نکنید که هنگام ترک ماشین خود را قفل کنید. این فقط برای اهداف امنیتی نیست - اگر ماشین خود را باز بگذارید، ممکن است سیستم کامپیوتری ماشین شما همچنان کار کند، و این ممکن است بدون اینکه شما بدانید باتری شما را خالی کند.

 

5. ماشین خود را به طور منظم سرویس کنید

برای جلوگیری از احتمال خرابی غیرمنتظره، بهتر است باتری ماشین خود را به صورت حرفه ای تست کنید. در سرویس خودروی بعدی خود، از مکانیک بخواهید بررسی کند که دینام خودرو سالم است و باتری شما به درستی شارژ می شود.

 

7 راه برای احیای باتری مرده ماشین

طول عمر باتری های خودرو بستگی به نحوه استفاده از آنها دارد. به طور معمول، زمانی که به درستی شارژ می شوند، هر روز استفاده می شوند و هرگز به طور کامل تخلیه و چندین بار شارژ نشده اند، می توانند بیش از سه سال - گاهی تا هفت سال - دوام بیاورند. اگر طول عمر باتری کمتر از سه سال باشد، دلایل احتمالی عدم استفاده، سطح الکترولیت پایین، تخلیه و شارژ مجدد بیش از حد، خوردگی، مشکل در شارژ شدن، یا آسیب دیدن سلول ها است.

 

راه های افزایش عمر باتری خودرو, روش های افزایش عمر باتری خودرو, راهنمای افزایش عمر باتری خودرو

راههای تقویت باتری خودرو

 

هنگامی که رانندگی طولانی مدت می کنید، بهتر است مطمئن شوید که باتری شما در وضعیت عالی قرار دارد – یا بهتر است باتری دوم را همراه داشته باشید یا یک بانک باتری همراه خود داشته باشید. اما اگر قبلاً کیلومترها دورتر می روید - یا حتی اگر هنوز از گاراژ بیرون نیامده اید - و باتری ماشین شما ناگهان "مرده" می شود، می توانید برخی از راه حل ها را امتحان کنید تا به شما در احیای آن کمک کند. برخی از این اصلاحات به ابزار و مواد خاصی نیاز دارند، مانند موارد زیر:

 

– آب مقطر

– نمک اپسوم

– آسپرین

– خفه کردن

– طناب

– اره برقی

– باتری مته 18 ولتی

– پرش سرب

– فندک

 

نکته : حداقل باید با باتری ماشین و قطعات خاصی از ماشین آشنا باشید تا بتوانید این تعمیرات را انجام دهید. اگر مطمئن نیستید، بهتر است از خدمات یک متخصص خودرو استفاده کنید.

 

در زیر هفت راه غیر متعارف برای احیای باتری مرده خودرو آورده شده است :

1. از محلول نمک اپسوم استفاده کنید

اگر مشکل به دلیل سطح پایین الکترولیت باشد، استفاده از نمک اپسوم (سولفات منیزیم) برای ساخت محلول الکترولیت به احیای باتری خودرو شما کمک می کند. این مقاله در مورد چگونگی بررسی سطح الکترولیت باتری خود را بررسی کنید. نمک اپسوم اسید قوی تری است که حاوی انواع هیدرات است و ممکن است به کاهش تعادل شیمیایی کمک کند و شارژ کافی برای راه اندازی موتور ایجاد کند.

 

برای تهیه محلول آب مقطر و نمک اپسوم، 1 قسمت نمک اپسوم (سولفات منیزیم) را با 3 قسمت آب مقطر گرم حل کنید. به هر سلول اضافه کنید تا صفحات با ¼ تا ½ محلول الکترولیت پوشانده شود.

 

راه کارهایی برای افزایش عمر باتری خودرو, راه های افزایش عمر باتری خودرو, روش های افزایش عمر باتری خودرو

از نمک اسپوم می توانید برای تقویت باتری ضعیف استفاده کنید

 

2. روش استارت دستی

در این روش شما را ملزم می کند که محرک چرخ عقب را بالا ببرید و از پایه های محور برای تقویت تکیه گاه آن استفاده کنید. چرخ های جلو باید با قرار دادن گیره در مرکز و مربع روی لاستیک به طور ایمن خفه شوند و سپس در حالی که سوئیچ باز است خودرو را در دنده پنجم قرار دهید. یک طناب به دور تایر محرک بپیچید تا چرخ در جهت عادی چرخش آن بچرخد. سپس به شدت بکشید تا موتور را برگردانید و موتور را روشن کنید.

 

3. روش اره برقی

"روش اره برقی" به شما امکان می دهد از اره برقی برای به حرکت درآوردن دینام (که روی موتور قرار دارد) و شارژ باتری استفاده کنید. برای این کار ابتدا باید زنجیر، تیغه و چرخ زنجیر درایو پره ای را از اره برقی جدا کنید تا شبیه قرقره شود. سپس تسمه های محرک را از دینام جدا کنید. از تسمه برای اتصال دوک اره برقی و قرقره درایو دینام استفاده کنید.

 

تسمه محرک خود را ببندید و اره برقی را در حالی که فشار ملایمی روی تسمه وارد می کنید راه اندازی کنید. آن را ادامه دهید تا زمانی که باتری شروع به شارژ کند. در حالی که این روش کار می کند، می تواند بالقوه خطرناک باشد زیرا تسمه های بدون محافظ می توانند با سرعت بالا بچرخند. هنگام انجام این روش احتیاط بیشتری به خرج دهید یا اگر مطمئن نیستید آن را به طور کامل انجام ندهید.

 

4. از محلول آسپرین استفاده کنید

اگر آب مقطر و آسپرین (اسید استیل سالیسیلیک) دارید، می توانید محلولی برای تغییر شیمیایی ترکیب الکترولیت ها درست کنید. برای تهیه آسپرین و محلول آب مقطر، باید 12 قرص 350 میلی گرم یا 500 میلی گرم آسپرین را خرد کنید و آسپرین پودر شده را در حدود 6 اونس آب گرم و مقطر حل کنید. سپس به مقدار مساوی به هر سلول اضافه کنید. ممکن است لازم باشد آب بیشتری اضافه کنید تا بشقاب ها را بپوشاند.

 

روش های تقویت باتری خودرو, نحوه ی تقویت باتری خودرو, نکاتی برای تقویت باتری خودرو

محلول آسپرین باتری مرده را روشن می کند

 

5. روش باتری دریل 18 ولت

روش باتری دریل 18 ولتی مانند روش شروع پرش عمل می کند. برای انجام این کار، به یک باتری دریل 18 ولتی با شارژ کامل و سیم های پرش نیاز دارید. شما می توانید این محصولات را از فروشگاه های خودرو خریداری کنید. با استفاده از سیم های پرش یا سایر سازگاری ها، باید اتصال بین باتری ماشین مرده خود را به باتری دریل 18 ولتی به طور موقت برقرار کنید. این به باتری دریل اجازه می دهد تا مانند یک روش شروع پرش استاندارد به باتری مرده متصل شود.

 

6. از آب مقطر استفاده کنید

افزودن آب مقطر ممکن است به غوطه ور شدن صفحات کمک کند و واکنش بیشتری را برای کمک به چرخش بیشتر موتور انجام دهد. اگر مشکل به دلیل سطوح پایین الکترولیت باشد، این کمک خواهد کرد. اگر نمک اپسوم یا آسپرین در دسترس ندارید، استفاده از آب مقطر فقط به عنوان تقویت کننده الکترولیت یک جایگزین است.

 

7. روش خاکستر داغ

روش خاکستر داغ باید به عنوان "آخرین راه حل" استفاده شود - شما فقط زمانی از این روش استفاده می کنید که همه ی روش های بالا شکست بخورند و یا آن ها را در دسترس نداشته باشید. ابتدا باید آتشی روشن کنید و بگذارید به خاکستر داغ تبدیل شود. سپس درپوش های پرکننده/دریچه هوا را از بالای باتری بردارید، باتری را از روی ماشین بردارید و روی خاکستر داغ قرار دهید. مراقب باشید و کاری کنید که آتش نگیرد. خاکستر داغ باید باتری را گرم کند. باتری را دوباره با دقت نصب کنید و سعی کنید با روشن کردن آن مجددا آن را راه اندازی کنید.

 

جلوگیری از آسیب دیدن باتری خودرو

وقتی باتری ماشین شما خراب شود، نمی توانید موتور خود را روشن کنید. معمولاً باتری های مرده ماشین ممکن است - حداقل به طور موقت - احیا شوند تا شما را به جاده بازگردانند. با این حال، انباشت آسیب ممکن است منجر به از بین رفتن نابه هنگام باتری ماشین شما شود و معمولاً باید تعویض شود.

 

اما به قول معروف همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. هنوز هم بهتر است از آسیب دیدن باتری ماشین جلوگیری کنید تا اینکه بخواهید باتری مرده را احیا یا جایگزین کنید.

 

نکاتی برای تقویت باتری مرده, راه کارهایی برای افزایش عمر باتری خودرو, راه های افزایش عمر باتری خودرو

راههایی برای آسیب دیدن باتری خودرو

 

در اینجا نکاتی برای جلوگیری از آسیب دیدن باتری خودرو وجود دارد :

مطمئن شوید که به طور منظم از باتری ماشین خود استفاده کنید.

قبل از استفاده از شارژر شناور، باتری های استفاده نشده را به طور کامل شارژ کنید. یک شارژر شناور دارای یک ولتاژ شناور است که بدون شارژ بیش از حد باتری، شارژ کامل را حفظ می کند.

مطمئن شوید که سیستم شارژ شما به درستی کار می کند.

 

نتیجه گیری :

وقتی در یک مکان دور افتاده هستید و به دلیل خرابی باتری نمی توانید موتور خود را روشن کنید، ممکن است هزینه زیادی برای شما به همراه داشته باشد. بهتر است آماده باشید و یک باتری 'اورژانسی' همراه خود داشته باشید، به خصوص زمانی که قصد سفر در مسیرهای طولانی را دارید. همچنین همراه داشتن کابل جامپ استارت، آب مقطر، آسپرین، باتری دریل 18 ولتی، اره برقی، فندک و سایر ابزارهایی که در بالا ذکر شد، در مواقعی که با از کار افتادن ناگهانی باتری مواجه می شوید، مفید خواهند بود.

 

هر زمان که با خرابی باتری خودرو مواجه شدید، چه هنوز در گاراژ باشید و چه در حال سفر، می توانید راه حل های بالا را امتحان کنید. این اصلاحات باید با نهایت دقت انجام شود و شما باید هر یک از آنها را با مسئولیت خود انجام دهید.

 

گردآوری : بخش خودرو بیتوته

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022