توربو لگ چیست و چگونه از شر آن خلاص شویم؟روش های رفع مشکل لگ توربو, توربو لگ چیست, حل مشکل لگ توربو

توربو لگ حاکی از اتلاف زمان بین دو بازه زمانی دارد

 

توربو لگ یا تاخیر توربو چیست و چگونه رفع می شود؟

توربو لگ نوعی اصطلاح مکانیکی است که حاکی از اتلاف زمان در واکنش موتور های توربو دارد. در شکل گیری توربو لگ عوامل مختلفی نظیر مخلوط ضعیف سوخت و هوا، انتخاب نامناسب سامانه توربو برای پیشرانه و معیوب شدن سنسور فشار بوست توربو دخیل هستند. 

توربو لگ چیست؟

در زبان فارسی واژه انگلیسی لگ یا "LEG" در معنی تأخیر کاربرد دارد. توربو لگ حاکی از اتلاف زمان بین دو بازه زمانی دارد. به عبارتی دیگر توربو لگ یک اصطلاح مکانیکی است که در خصوص واکنش تأخیر دار موتور های توربو مورد استفاده قرار می گیرد. 

 

برخی خودرو های قدیمی به موجب برخورداری از موتور های حجیم شهرت گسترده ای دارند. در سال های متمادی کمپانی های مختلف خودرو ساز به کاهش مصرف سوخت و آلایندگی توجه ویژه ای کرده اند. بنابراین برای کاهش حجم موتور خودرو از نمونه های چهار سیلندری استفاده کردند. 

 

توروبو لگ هنگامی شکل می گیرد که شخص راننده با فشردن پدال گاز خواستار شتاب گیری اتومبیل می شود. در طی این روند دریچه گاز باز می گردد. دربازه زمانی که دریچه گاز باز می شود تا هنگامی که سامانه توربوشارژر با تحمیل فشار خواستار بالا بردن پرفورمنس پیشرانه خودرو می شود، توربو لگ به وجود می آید.  

 

مکانیزم و عملکرد توربوشارژر 

 

تاخیر توربو, لگ توربو, بررسی لگ توربو

مخلوط ضعیف سوخت و هوا باعث شکل گیری لگ توربو می شود

 

توربوشارژر در راستای فشرده سازی و به گردش در آوردن هوای ورودی به پیشرانه، از گاز های فاقد قابلیت بهره گیری خروجی از اگزوز پیشرانه های درون سوز بهره می گیرد. 

جالب است بدانید نیروی دورانی سوپر شارژر به صورت مستقیم از طریق میل لنگ پیشرانه تامین می گردد. 

 

سیستم توربوشارژر متشکل از دو بخش اصلی کمپرسور و توربین است. قسمت توربین توربو شارژر در سیستم اگزوز پیشرانه متصل می گردد. حرکت توربین به گاز های خروجی اگزوز وابسته است. در واقع زمانی که گاز های اگزوز با سرعت بسیار بالایی خارج می شوند زمینه برای به گردش در آمدن توربین مهیا می شود. 

 

میان توربین و کمپرسور یک شفت مشترک وجود دارد که در حین چرخش سبب به گردش درآمدن شفت و هدایت هوا محیط به داخل کمپرسور می شود. در طی این روند هوا ورودی به کمپرسور فشرده می گردد و به محفظه ورودی پیشرانه انتقال می یابد.

 

بهتر است بدانید که در پیشرانه های درون سوز عمل احتراق بنزین به طور 100% کامل شکل نمی گیرد. بنابراین هوایی که به داخل پیشرانه هدایت می شود نسبت به هوا محیط از چگالی بالاتری برخوردار است. این امر در نوبه خود سبب بهبود عملکرد احتراق، ورود مولکول های متعدد اکسیژن به پیشرانه و ارتقا توان تولیدی پیشرانه می گردد. 

 

مهندسان مکانیک افزایش توان تولیدی پیشرانه را با مقاومت بدنه و تهی بودن مسیر خروجی گاز های اگزوز مرتبط می سازند. از نظر مهندسان مکانیک پیشرانه درون سوز به مثابه ی یک پمپ هوا می ماند. به میزانی که سرعت هوای ورودی و خروجی از پمپ هوا بیشتر باشد، عملکرد آن بهینه تر است. لذا با حذف قطعاتی نظیر کاتالیزور و فیلتر هوا توان تولیدی پیشرانه دستخوش تغییر قرار می گیرد. 

 

این در حالی است که در سیستم خودرو های رایج علاوه بر سیستم توربو، قطعاتی نظیر کاتالیزور، فیلتر هوا و رزوناتور ها وجود دارند. 

در دور استاندارد پیشرانه، توربین و کمپرسور سیستم توربو دارای سرعت 5 الی 10 هزار دور در دقیقه هستند. توربو در دور نهایی بر اساس مکانیزم و میزان فشار تولید قادر است در هر دقیقه 150هزار دور سرعت بگیرد. 

 

دور استاندارد، افزایش دور گرفتن و دور مورد نیاز در خصوص فشرده سازی هوای ورودی به پیشرانه توسط سیستم توربوشارژر بیانگر آن است که زمانی که دور توربو پایین است و دورموتور افزایش پیدا می کند، گاز های خروجی از اگزوز در پره های کم سرعت توربین گیر می کنند.

 

در طی این روند گاز های خروجی اگزوز در راستای به حرکت در آوردن توربین متصل به کمپرسور دچار انباشت می شوند و زمینه را برای افزایش دور پیشرانه مهیا می کنند. در سیستم توربوشارژر به تأخیری که به موجب دور پایین توبو به وجود می آید، توربو لگ می گویند. 

 

عوامل دخیل در شکل گیری لگ توربو

 

 تاخیر توربو, لگ توربو, بررسی لگ توربو

زمانی که راننده با فشردن گاز خواستار شتاب اتومبیل شود توربو لگ شکل می گیرد

 

• مخلوط ضعیف سوخت و هوا 

• معیوب شدن سنسور فشار بوست توربو 

• معیوب شدن توربو شارژر

• معیوب شدن شیر سلونوئید فشار بوست توربو 

• نشتی وست از محل منیفولد 

• خرابی جایگاه فشار 

• انتخاب نامناسب سامانه توربو پیشرانه 

• خطا در تامینگ میل بادامک

• خطا در تایمینگ جرقه زنی 

 

روش های رفع مشکل لگ توربو 

همانطور که بیان کردیم لگ توربو در دور های ابتدایی موتور شکل می گیرد. برای حل این مشکل در سیستم توربو ضرورت دارد شفت موجود میان دوربین و کمپرسور که با عنوان شفت توربو شناخته می شود، با سرعت بالایی عملکرد خود را آغاز کند. 

در ادامه روش های مختلف حل مشکل لگ توربو را بیان می کنیم. 

 

اکسید نیتروژن 

در دنیای خودرو اکسید نیتروژن با عنوان NOS کاربرد دارد. یک از روش های مؤثر در افزایش قدرت موتور و ارتقا دور موتور، بهره گیری از کپسول های اکسید نیتروژم یا نیتروژن مونوکسید است. 

 

گاز نیتروژن اکسید دارای ترکیب خنثی مولکول نیتروژن و مولکول اکسیژن است. زمانی که به موجب بهره گیری از اکسید نیتروژن، تعداد مولکول اکسیژن ورودی به پیشرانه افزایش پیدا می کند، میزان خلوص اکسیژن ورودی در مدار احتراق داخلی بهبود می یابد و سبب افزایش توان و گشتاور پیشرانه می گردد. 

 

یکی دیگر از مزیت های اکسید نیتروژن، افزایش دور موتور است. بهتر است بدانید زمانی که اکسید نیتروژن در دور های پایین موتور در کنار سیستم توربو مورد استفاده قرار می گیرد، پدیده لگ توربو کاهش پیدا می کند. 

 

یکی از ضعیف های سیستم اکسید نیتروژن تداخل آسیب به بخش پیشرانه است. در واقع زمانی که به صورت بلند مدت اکسید نیتروژن در پیشرانه های معمولی که مناسب این نوع سیستم طراحی نشده است، مورد استفاده قرار بگیرد به بخش پیشرانه آسیب وارد می نماید. 

 

الکترو توربو 

برخی سیستم های توربو در خصوص بهبود عملکرد از نیرو الکتریسیته استفاده می کنند. در واقع برای کاهش لگ توربو و عملکرد مناسب، نیروی الکتریسته مورد استفاده قرار می گیرد تا توربو را در یک سرعت مشخص ثابت نگه دارند. 

جالب است بدانید در خودرو های مسابقه ای از الکترو توربو بهره گرفته می شود.

 

توربو ترتیبی 

سیستم توربو ترکیبی از دو توربو متمایز در سایز های کوچک و بزرگ تشکیل شده است. توربو بزرگ زمانی وارد مدار می شود که در دور های بالا، فشار گاز خروجی بیشتر از گاز اگزوز باشد. این توربو می تواند بوست بالایی را ایجاد نماید. 

 

توربو کوچک در مقابل توربو بزرگ قرار دارد و موظف است در دور های پایین بوست پیشرانه را تامین نماید. 

در سیستم توربو ترتیبی، گاز های خروجی از توربو کوچک به توربو بزرگ راه می یابد. علت راه یابی اول گاز به توربو کوچک به آمادگی توربو بزرگ برای ورود به مدار در دور های بالاتر اختصاص دارد. 

 

توربو و سوپر موازی 

سیستم توربو و سوپر موازی به صورت مسقتیم نیرو دورانی را از طریق میل لنگ پیشرانه تأمین می کند. بی شک با افزایش دور موتور، میزان دور سوپر شارژر دستخوش تغییر می شود. توربو و سوپر موازی قادر است به موجب برخورداری از سوپر شارژر به طرز چشمگیری لگ توربو را کاهش دهد.

 

یکی از ضعف های حائز اهمیت سیستم توربو و سوپر موازی، قیمت تولید آن می باشد. قیمت سیستم توربو و سوپر موازی به خاطر بهره گیری از سوپر شارژر، توربو شارژر و وزن بالا در نوسان است.

بدین جهت سیستم توربو و سوپر موازی در کارخانه های خودرو ساز مورد استفاده قرار نمی گیرد و در خودرو های مسابقه ای کاربرد دارد. 

 

مولتی توربو 

 

توربو لگ چیست, حل مشکل لگ توربو, تاخیر در توربو

یکی از روش های حل مشکل لگ توربو به وسیله ی مولتی توربو است

 

یکی از روش های حل مشکل لگ توربو از طریق مولتی توربو میسر است. در روش مولتی توربو به وسیله تعدادی توربو کوچک فشار هوای ورودی تأمین می گردد. 

بی شک توربو های کوچک به موجب تأخیر کم و تشکیل مقاومت بالا، نسبت به یک توربو بزرگ واکنش سریع تری دارند. این امر در کاهش میزان لگ توربو نقش بسزایی دارد. 

برجسته ترین خودرو های دارای مولتی توربو شامل ابرخودرو های استاندارد، شیرون، بوگاتی ویرون و فورد GT90 می شود. 

 

توربو هندسه متغیر 

توربو هندسه متغیر بر اساس فشار گاز های خروجی اگزوز و دور موتور در قالب کامپیوتر در راستای تنظیم فشار ورودی به توربین توربو اقدام می کند. این نوع سیستم در بخش ورودی گاز های اگزوز تعبیه می شود. 

 

توربو هندسه متغیر، زمانی که دور موتور پایین است و سرعت گاز های خروجی اگزوز کم است، به منظور افزایش سرعت و افزایش گردش توربین، مسیر ورودی به توربین توربو را کوچک می نماید. هنگامی که دور موتور افزایش یافت، سیستم توربو هندسه متغیر برای افزایش فشار سرعت گاز های اگزوز ورودی را بزرگ می کند. غرض اصلی سیستم توربو هندسه متغیر از بزرگ کردن ورودی، حفظ سرعت گردشی در دور های بالا است. 

 

عملکرد توربو هندسه متغیر به صورت دقیق و منظم شکل می گیرد. بی شک مکانیزم خاص توربو هندسه متغیر سبب افزایش قیمت آن نسبت به توربو های توئین اسکرول می گردد. 

 

توربوهای توئین اسکرول 

توربین توربو های به سبک اسکرول از طراحی متفاوتی برخوردار هستند. در این نوع توربو بخش ورودی گاز های خروجی اگزوز به دو قسمت کوچک و بزرگ تقسیم شده است. علت تقسیم بندی بخش ورودی توربو های توئین اسکرول به مشابه سازی به سیستم توربو ترتیبی باز می گردد. 

 

در توربو های توئین اسکرول گاز های خروجی اگزوز در دو بخش کم فشار و پرفشار تخلیه می گردد. لذا توربو می تواند بر اساس سرعت گاز های خروجی اگزوز و دور موتور، توربین توربو را با یک سرعت و توان مناسب به گردش در آورد. 

 

گردآوری:بخش مجله خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------