پدل شیفتر چیست؟ و چه کاربردی دارد؟پدل شیفتر, پدل شیفتر چیست, کاربرد پدل شیفتر

پدل شیفتر چیست ؟

 

کاربردهای پدل شیفتر چیست؟

پدل شیفتر به صورت دو دکمه یا اهرم پشت فرمان هستند. که یکی برای اضافه کردن دنده و دیگری برای کم کردن دنده به کار می رود. در این حالت خلاص کردن دنده ها به این صورت می باشد که باید دو پدل رو همزمان با هم بگیریم تا خلاص شود.

پدل شیفترها چیست؟

پدل شیفترها مکانیزم هایی هستند که در پشت فرمان خودرو یا روی ستون فرمان تعبیه شده اند و دنده های خودرو را به کار می اندازند. دست و پارو سمت راست دنده بالا می رود، در حالی که پارو چپ دنده پایین می رود. در برخی وسایل نقلیه، هر دو پاروی چپ و راست به گونه ای طراحی شده اند که برای حداکثر انعطاف پذیری، به سمت بالا یا پایین حرکت کنند. 

 

پدل شیفتر به صورت دو دکمه یا اهرم پشت فرمان هستند. که یکی برای اضافه کردن دنده و دیگری برای کم کردن دنده به کار می رود. در این حالت خلاص کردن دنده ها به این صورت می باشد که باید دو پدل رو همزمان با هم بگیریم تا خلاص شود.

 

بسیاری از گیربکس های اتوماتیک دارای قابلیت تعویض دستی هستند که ابتدا اهرم تعویض دنده نصب شده روی کنسول را به حالت دستی منتقل می کند. سپس راننده می تواند به جای اینکه به گیربکس اجازه دهد کار را به طور خودکار انجام دهد، از پدل های فرمان برای تعویض دنده ها به صورت دستی استفاده کند.

 

برخی از اتومات ها شیفتر دستی ندارند، اما در حالت دستی با حرکت دادن اهرم دنده به جلو و عقب، امکان تعویض دنده را به صورت دستی می دهند. شیفترهای پدال نیازی به برداشتن دست از روی فرمان ندارند، و در مسابقات فرمول یک برای این منظور ایجاد شده اند: به رانندگان اجازه می دهند در حین مسابقه هر دو دست خود را روی فرمان نگه دارند.

 

دنده های پدال معمولاً در مدل های پرفورمنس و اسپرت یافت می شوند، اگرچه در خودروهای شاسی بلند و سایر مدل هایی که چرخ های داغ محسوب نمی شوند نیز موجود هستند.

 

شیفترهای پدال چگونه کار می کنند؟

بسته به نوع گیربکس شما، پدل شیفترها به راننده این امکان را می دهند که دنده خودرو را از طریق هر پدل کنترل کند. معمولاً، کلیک کردن روی پدل سمت راست، گیربکس را به سمت بالا تغییر می دهد، در حالی که کلیک کردن روی پدل سمت چپ، انتقال را به سمت پایین تغییر می دهد.

 

برخی از پدال ها، می توانند هم دنده را بالا و هم پایین ببرند، در صورتی که راننده می تواند پدل را به سمت دنده بالا بکشد و دنده را فشار دهد. 

 

شیفترهای پدال 911 پورشه به فرمان متصل می شوند.

 

مزایای پدل شیفتر, معایب پدل شیفتر, پدل شیفتر چگونه کار می کند

شیفتر پدل

 

مزایای پدل شیفتر (دنده پشت فرمان):

– سرعت و دقت در تعویض دنده

– توانایی تغییر دنده در هر دور موتور

– تعویض دنده بدون رها کردن فرمان

– خستگی کمتر و تمرکز بیشتر راننده

– کاهش مصرف سوخت

– خلوت شدن کنسول میانی با به کار گیری پدل شیفتر

– ارگونومی مناسب برای راننده

– کوتاه کردن مسیر دنده

– امکان شتاب گیری بهتر و بالا رفتن سرعت عمل راننده

– گرفته شدن بیش از نیمی از خلاصی دسته دنده و بالا رفتن عمر گیر بکس

 

معایب پدل شیفتر (دنده پشت فرمان):

افزایش استهلاک: این سیستم در اکثر خودروها علاوه بر تیپ ترونیک در حالت اتوماتیک نیز قابل استفاده است. اگر در حالت اتوماتیک شیفتر پشت فرمان استفاده شود در عملکرد عادی گیربکس اختلال ایجاد می شود. همین موضوع باعث افزایش استهلاک می شود. بالا رفتن دمای گیربکس و حساسیت نسبت به تعویض دنده: زمانی که از شیفتر پشت فرمان در حالت اتوماتیک یا درایو استفاده می شود.

 

با استفاده از دنده شیفتر، دمای متوسط گیربکس بالا می رود و این موضوع باعث حساسیت گیربکس نسبت به تغییر دنده به موقع و از پیش تعیین شده کمپانی می شود . برای حل این مشکل باید نسبت به تعویض روغن گیربکس دقت کرد و حساسیت بخرج داد.

 

دنده ی پشت فرمان, دنده ی پشت فرمان چیست, عیب های پدل شیفتر

پدل شیفتر چه کاربردی دارد ؟

 

چه نوع گیربکس هایی از Paddle Shifters (پدل شیفتر) استفاده می کنند؟

سه نوع گیربکس وجود دارد که از شیفترهای پدال استفاده می کنند، گیربکس دستی خودکار، دستی و اتوماتیک. اکنون ببینیم که چه چیزی در مورد هر کدام متفاوت است!

 

خودکار - دستی

گیربکس های اتوماتیک دستی به گیربکس های دستی گفته می شود که نیمه اتوماتیک هستند. آونتادور لامبورگینی دارای یک گیربکس دستی خودکار است که توسط ECU خودرو و از طریق شیفترهای پدال آن کنترل می شود. این سیستم اغلب به دلیل نحوه خودکار شدن کلاچ و گیربکس به عنوان پرش یا خشن توصیف می شود.

 

دستی

پدل شیفت گریبکس های دستی معمولاً فقط در اتومبیل های مسابقه ای یافت می شوند. این خودروها همچنان دارای پدال کلاچ هستند، اما به جای استفاده از الگوی H یا اهرم دنده متوالی که به صورت دستی کار می کند، دنده های پدال را روی فرمان خودرو تعبیه کرده اند. این خودروها فقط برای شروع و توقف نیاز به فشار دادن کلاچ دارند. 

 

خودکار

هم خودروهای اتوماتیک سنتی و هم خودروهای با گیربکس های متغیر پیوسته (CVT) از شیفترهای پدال استفاده می کنند تا کنترل بیشتری بر خودرو به راننده ارائه دهند. اینها اغلب با برنامه ریزی ویژه ECU همراه می شوند تا اطمینان حاصل شود که راننده با تعویض دنده تهاجمی یا بد به گیربکس خودرو آسیب نمی رساند. 

 

کاربرد پدل شیفتر, مزایای پدل شیفتر, معایب پدل شیفتر

نحوه ی استفاده از پدل شیفتر

 

نحوه استفاده از Paddle Shifters :

دنده اتوماتیک گیربکس

1- ماشین را در حالت راندن قرار بدهید و برای دستی آن را در " M یا L " قرار دهید.

2- با استفاده از پدال های پشت فرمان، دنده های خودرو را تعویض کنید.

 

گیربکس دستی پدال شیفتر

اگر در یکی از موقعیت هایی هستید که در حال رانندگی با یک خودروی دنده دستی هستید، باید پدال کلاچ را فشار دهید، دنده ای را که می خواهید با استفاده از پدل ها انتخاب کنید و کمی گاز به ماشین بدهید. کلاچ را رها کنید.

 

بدون دست زدن به کلاچ، از شیفترهای پدال برای بالا یا پایین کردن دنده ها استفاده کنید.

هنگامی که می خواهید بایستید، به سادگی دنده 1 یا خنثی را پایین بیاورید و یک بار دیگر کلاچ را فشار دهید. 

 

گردآوری: بخش کامپیوتر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------