13 صدای ماشین که هرگز نباید نادیده بگیریدصدای ضربه مانند یاتاقان, صدای سوت از خودرو, انواع صدای موتور ماشین

برخی از صدای خودرو بیانگر مشکلات اساسی در خودرو هستند 

 

انواع صدای ماشین و ۱3 مشکلی که می‌تواند دردسرساز شود  

عملکرد خودرو با ارتعاش صداهای گوناگون و معمولی همراه است. در حالت عادی صدا هایی نظیر تماس آج تایر با سطح آسفالت صدایی بی خطر تلقی می شود. با این وجود برخی صداهای خودرو اعم از صدای سوت، انفجار، ساییدگی، زوزه و ضربه بیانگر مشکلات اساسی هستند. ما در این مقاله قصد داریم درباره انواع صدا و علت شکل گیری صداهای گوناگون خودرو مطالبی را ارائه دهیم.

اهمیت صدا در عیب یابی خودرو 

خودرو در طول کارکرد اصوات معمولی را مرتعش می سازد. به طور مثال هنگامی که آج تایر با سطح آسفالت برخورد می کند، اندک صدایی تولید می شود. اکثر مالکان خودرو به مرور زمان به صدا های معمولی عادت می کنند و آن ها را بی خطر بر می شمارند. 

با این وجود ممکن است تحت تاثیر مشکلات گوناگون صدا هایی از خودرو شنیده شود که  بیانگر یک مشکل جدی باشد. 

 

بهتر است اصوات گوناگون اتومبیل را مورد توجه قرار دهید و در جست و جوی علت شکل گیری صدا باشید تا بتوانید قبل از بروز سوانح غیر قابل جبران مشکل را برطرف سازید. 

به عبارتی دیگر مالکان خودرو ها می توانند بر اساس صدا اتومبیل نسبت به عیب یابی اقدام نمایند. 

 

انواع صدای خودرو 

صدای سوت در خودرو

 

انواع صدای ماشین, صدای ماشین, صدای ماشین در جاده

صدای سوت خودرو نشان دهنده اختلال در عملکرد فن خودرو است

 

هنگامی که در عملکرد فن خودرو اختلالی وجود دارد، صدایی سوت مانند در داخل کابین اتومبیل به گوش می رسد. احتمال می رود به موجب اختلال در عملکرد فن، درجه حرارت خودرو دچار نوسان گردد. 

 

اگر صدای سوت در مواقعی که خودرو در حالت خاموش قرار دارد شنیده شود، احتمالا صدا به موجب خروج هوا از واشر شکل گرفته است. در حقیقت ممکن است واشر لاستیکی درپوش فشار رادیاتور دچار فرسودگی شده باشد و تحت تاثیر خروج هوا صدای سوت ایجاد گردد. 

از آنجایی که صدای سوت خودرو تحت علت های گوناگون شکل می گیرد، بهتر است برای حل مشکل این گونه صدا از مکانیک های حرفه ای کمک بگیرید. 

 

صدا انفجار در اگزوز 

یکی دیگر از صداهای مهم ماشین، صدای انفجار از اگزوز خودرو است. زمانی که اگزوز اتومبیل دچار فرسودگی و زنگ زدگی باشد، دود شکل گرفته از احتراق در پیشرانه نمی تواند به صورت مناسب از خودرو خارج گردد. در این گونه شرایط صدایی به مثابه ی انفجار در داخل اگزوز شنیده می شود که با بوی نامطبوع همراه است. 

برای رفع مشکل صدا انفجار در اگزوز می توانید در راستای تعمیر آن اقدام نمایید. 

بهتر است بدانید اگر مخلوط سوخت و هوا از غلظت بالایی برخوردار باشد نیز صدای انفجار به گوش می رسد. 

 

صدای شبیه به ساییدگی 

 

 اهمیت صدا در عیب یابی خودرو, انواع صدای خودرو, صدای زوزه هیدرولیک

صدای ساییدگی مانند از خودرو و اختلال در سیستم تعلیق خودرو 

 

صدای مشابه با ساییدگی بیانگر ایراد در سیستم تعلیق است. در واقع اگر در راستای عبور از دست انداز و سرعت گیر صدای ساییدگی و بنگ بنگ را شنیدید احتمال می رود در میله موج گیر و بوش های دو سر میله ایراد هایی وجود داشته باشد. 

 

در شرایطی که میله موج گیر مشکل داشته باشد، از میزان تعادل خودرو به طرز چشمگیری کاسته می شود. 

بهتر است بدانید ممکن است صدای بنگ بنگ اتومبیل به موجب فرسودگی در کمک فنر های خودرو شکل گرفته باشد. 

 

علاوه بر این هنگامی که لنت ترمز در روز های پایان عمر است صدایی شبیه به جیغ را مرتعش می سازد. در صورت شنیدن صدای جیغ بهتر است در اسرع وقت ترمز های خودرو را مورد بررسی قرار دهید. 

 

صدای کلیک کلیک 

یکی از صدا های حائز اهمیت خودرو، صدای کلیک کلیک است. این نوع صدا با میله و سر پلوس مرتبط است و نشان از وجود ایراد در پلوس دارد. 

میله پلوس در دو طرف فرمان تعبیه شده است. برای آگاهی از ایراد پلوس فرمان را به سمت راست بچرخانید، در طی این روند اگر صدا کلیک کلیک شنیده شد می توان یقین پیدا کرد که میله سمت راست دچار مشکل شده است. همچنین می توانید با چرخاندن فرمان به سمت چپ از سلامت میله پلوس در این جهت اطمینان حاصل کنید. 

 

جالب است بدانید صدای کلیک کلیک تنها به پلوس اختصاص ندارد. بلکه در مواردی که بین میله رابط لاستیک و فرمان مشکلی وجود داشته باشد، صدای تیک تیک به گوش می رشد. 

علاوه بر این، در صورتی که پس از چرخاندن فرمان ضمن شنیده شدن صدای کلیک، صدا های دیگری به گوش تان رسید می توانید به فرسودگی بلبرینگ و عدم بالانس بودن چرخ های خودرو پی ببرید. 

لازم به ذکر است زمانی که در راستای روشن سازی خودرو صدای کلیک کلیک شنیده شود و خودرو روشن نگردد، مشکل از باتری می باشد. 

 

صدای جیغ مانند 

 

انواع صدای موتور ماشین, دلیل صداهای غیرعادی موتور خودرو

صدای جیغ مانند از خودرو بیانگر مشکل در تسمه دینام خودرو است

 

اگر تسمه دینام خودرو دچار مشکل شده باشد، در لحظات اولیه کارکرد موتور صدایی به مثابه ی جیغ به گوش می رسد. بهترین عملکرد برای حل مشکل صدای جیغ مانند تماس مقداری آب بر روی تسمه دینام است. لذا در صورتی که مشکل صدای جیغ از تسمه دینام فرسوده باشد، با پاشیدن آب صدا قطع می گردد. 

 

در صورتی که صدای جیغ مانند خودرو با تعویض تسمه تایم تداوم پیدا کرد، احتمال می رود قطعه تنظیم کننده تسمه فرسوده شده باشد.

در مواردی صدای جیغ مانند اتومبیل به موجب شکستگی در قطعات شکل می گیرد. بدین ترتیب توجه به علت شکل گیری صدا جیغ اهمیت پیدا می کند. 

 

صدای زوزه هیدرولیک 

در اکثر موارد صدای زوزه خودرو نشانگر عدم کارکرد مناسب یاتاقان است. در واقع اگر توپ های فلزی که در چرخش نرم قطعات نقش دارند به طور مناسب کار نکنند، صدای زوزه کشیدن و ناله شکل می گیرد. 

 

در صورتی که خودرو دیفرانسیل جلو است و با تغییر جهت به سمت راست و چپ صدای زوزه تغییر پیدا می کند، بیانگر وجود مشکل در بلبرینگ چرخ جلو است. همچنین زوزه های پیوسته و تدریجی به مشکل در بلبرینگ های چرخ عقب اشاره دارد. 

 

اگر در حین کارکرد اتومبیل فرمان را می چرخانید و صدای ناله مانند به گوش تان می خورد، احتمال می رود صدای زوزه از کاهش میزان مایع هیدرولیک فرمان نشات گرفته باشد. 

برای از بین بردن صدا ناله ناشی از هیدرولیک فرمان، میزان مایع را به سطح استاندارد افزایش دهید. از آنجایی که ممکن است کاهش سطح مایع هیدرولیک به موجب نشتی شکل گرفته باشد، بهتر است به یک مکانیک مجرب مراجعه نمایید. 

 

همچنین اگر صدای زوزه مانند از زیر خودرو شنیده گردد، به احتمال زیاد دیفرانسیل خودرو روانکاوی مناسب را از دست داده است و نیازمند روغن است. 

توجه داشته باشید که در مواردی صدای زوزه مانند خودرو به موجب اختلال در عملکرد بلبرینگ چرخ ها شکل می گیرد. در این گونه مواقع همگام با شتاب گیری خودرو میزان صدای زوزه مانند افزایش پیدا می کند. 

 

صدای هیس مانند خروج هوا 

صدای هیس مانند خودرو اغلب به موجب فشردن و رها کردن پدال ترمز شکل می گیرد. این نوع صدا ممکن است حتی در حالت خاموش بودن خودرو نیز به گوش برسد که از وجود مشکل در سیستم بوستر ترمز نشات می گیرد. 

اگر در هنگام خاموش و روشن سازی خودرو از سیستم تهویه صدای هیس مانند شنیده شود می توانید به وجود مشکل در فن موجود زیر داشبورد پی ببرید. 

 

صدای تیک تیک پیستون 

صدای تیک تیک یکی از اصوات اتومبیل به شمار می رود که با وجود مشکل در پیستون مرتبط است.

در واقع علت شکل گیری صدای تیک در خودرو در مواقعی که اتومبیل در حالت خاموش قرار دارد، کاهش میزان روغن پیستون است.

 

صدای ضربه مانند یاتاقان

 

صدای سوت از خودرو, انواع صدای موتور ماشین, دلیل صداهای غیرعادی موتور خودرو

وقتی صدای ضربه مانند از خودرو شنیده شود بیانگر اختلال در سوخت مصرفی خودرو است

 

هنگامی که سوخت مصرفی خودرو حاوی اکتان در مقادیر بسیار کم است زمینه را برای شکل گیری صدای ضربه و تق تق در زیر کاپوت مهیا می کند. در واقع صدای ضربه زدن از یاتاقان نشات می گیرد که در اصطلاح مکانیکی به یاتاقان زدن خودرو شناخته می شود. 

ممکن است صدا های ضربه به موجب مشکلاتی در سیستم برق اتومبیل شکل گرفته باشد. 

 

علاوه بر این، اگر هنگامی که خودرو در حرکت است و در داخل چرخ صدایی شبیه سکه به گوش تان می رسد، احتمالا یک مهره در کلاهک توپی شل شده است. در مواردی که جایگزین سازی چرخ به صورت مناسب انجام نمی شود، زمینه برای شل شدن کلاهک توپی فراهم می گردد. 

 

احتمال می رود تداوم کارکرد خودرو در هنگام شنیده شدن صدای تق تق سبب سوختن موتور گردد. بدین ترتیب در صورت شنیدن صدای تکان خوردن سکه در چرخ و تق تق به مکانیک مراجعه کنید. 

 

صدای انفجار سریع در بخش پیشرانه 

در شکل گیری صدای انفجار سریع در بخش پیشرانه عوامل گوناگونی دخیل هستند. در مواردی که صدای انفجار سریع موتور به گوش می رسد ضرورت دارد عملکرد کاتالیزور اگزوز، سیستم جرقه زنی، شمع ها، فیلتر بنزین و وایر شمع های خودرو مورد بررسی قرار بگیرند. 

 

صدای خش خش 

ایراداتی نظیر نشت روغن و سیالات در اطراف لوله پیشرانه می توانند سبب شکل گیری صدای خش خش در خودرو شوند. 

احتمال می رود صدای خش خش تحت تاثیر عوامل مختلفی شکل بگیرد. بدین ترتیب بهتر است برای رفع مشکل در اسرع وقت به تعمیرگاه مراجعه نمایید.  

 

صدای قیژ قیژ ترمزگیری 

شکل گیری صدای قیژ قیژ خودرو تحت تاثیر عوامل ساده و  پیچیده قرار دارد. ممکن است آلودگی و خرابی در لنت، کفشک، ترمز سبب ایجاد صدای قیژ قیژ گردد. 

زمانی که موعد تعویض لنت فرا رسیده است صدای اتمام لنت و برخورد فلز به گوش می رسد. 

ضرورت دارد در صورت شنیدن صدای قیژ قیژ ترمز برای حفظ ایمنی سرنشینان در راستای تعویض لنت نزد مکانیک کاران حرفه ای اقدام نمایید. 

 

صدای پر نوسان غرش مانند

در اکثر موارد صدای غرش مانند خودرو با نوسان همراه  است. منظور از صدای پر نوسان در خودرو افزایش موج صدا در طول شتاب گیری است. 

در شرایطی که صدای غرش مانند شکل می گیرد ضرورت دارد سیستم اگزوز خودرو مورد بررسی قرار بگیرد.

 

علاوه بر این، ممکن است صدای غرش مانند به موجب ایراد در گیربکس باشد.

گیربکس معیوب در خودرو های دنده اتوماتیک مانع تعویض دنده به دنده های بالاتر می شود. این در حالی است که گیربکس معیوب در خودرو های دنده دستی، احتمالا دچار لغزش گردد. 

 

جمع بندی مطالب 

همان طور که بیان کردیم خودرو در راستای کارکرد صدا های مختلفی را مرتعش می کند. مالکان خودرو صداهایی نظیر احتراق، روشن شدن فن، کولر، تماس آج تایر با سطح زمین و ... را عمدتا بی خطر تلقی می کنند. 

 

این در حالی است که بروز برخی صدا ها از خودرو بیانگر وجود یک مشکل است. در حقیقت یکی از راه های عیب یابی اتومبیل از طریق صدا میسر است. 

یکی از صدا های رایج خودرو که نشان از وجود مشکل در پیشرانه دارد، صدای انفجار است. در بخش پیشرانه خودرو به موجب شکل گیری فرایند احتراق دود وجود دارد. اگر اگزوز خودرو دچار زنگ زدگی و فرسودگی باشد، راه برای خروج دود احتراق میسر نمی باشد. 

 

لذا به موجب عدم تخلیه دود صدایی به مثابه ی انفجار در پیشرانه و اگزوز شنیده می شود که عمدتا با بوی نامطبوع همراه است. 

علاوه بر این، اگر میزان اکتان موجود در سوخت مصرفی در مقادیر پایین باشد، عملکرد یاتاق خودرو دستخوش تغییر می شود. در این گونه موارد صدای تق تق یا ضربه از زیر کاپوت به گوش می رسد که در اصطلاح مکانیکی با عنوان یاتاق زنی خودرو شناخته می شود. 

 

 

گردآوری : بخش خودرو بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------