دلایل نشت آب از زیر ماشین چیست؟نشت آب از زیر ماشین, دلایل نشت آب از زیر ماشین, دلایل نشت آب از زیر ماشین چیست

علت های نشت آب از زیر ماشین

 

دلایل رایج نشت آب از زیر خودرو چیست؟

گاهی اوقات ممکن است متوجه یک گودال کوچک آب در زیر ماشین خود شوید. این آب چکه ممکن است برای ماشین شما خطرناک باشد یا نباشد. با این حال، توجه شما را می طلبد. دلایل زیادی برای این نشت آب وجود دارد. اما، باید بفهمید که آب دقیقاً از کجا نشت می کند؟ برای کمک به شما، در اینجا برخی از دلایل نشت آب از زیر ماشین وجود دارد که مطمئناً اکنون باید بدانید.

دلایل نشت آب از زیر خودرو چیست؟

هر زمان که با نشتی آب ماشین خود سروکار دارید، می خواهید مشکل را در اسرع وقت حل کنید. باید مطمئن شوید که مایع نشتی آب است یا خیر. سپس به ریشه مشکل بپردازید تا بتوانید از ادامه نشت جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید که نشت آب از ماشین می تواند یک مشکل جزئی باشد یا ممکن است نیاز به تعمیر پیچیده تری داشته باشد.

 

تعمیرات خودرو گران است

یک دقیقه وقت بگذارید تا در مورد شایع ترین دلایل نشت آب در داخل یا حتی خارج از ماشین بیاموزید. با در نظر گرفتن این اطلاعات، ایده بهتری خواهید داشت که آیا می توانید خودتان این مشکل را برطرف کنید یا اینکه باید خودرو خود را به مکانیک ببرید.

 

همیشه مطمئن شوید که مایع نشتی، آب است

شما هر زمانی که متوجه نشتی آب در ماشین خود شدید اولین قدمی که باید انجام بدهید این است که مطمئن شوید مایع نشتی خودرو آب است و مایع دیگری مانند خنک کننده یا روغن نیست.

 

برای بررسی اینکه کدام مایع است، کمی کاغذ زیر نشتی قرار دهید. هنگامی که کمی از مایع را گرفتید، می توانید به رنگ و چگالی آن نگاه کنید. مایع خنک کننده معمولا آبی است و روغن باید قابل تشخیص باشد. در حالی که ممکن است ماشین شما مایعات دیگری به غیر از اینها نشت کند، اگر خنک کننده یا روغن نباشد، احتمالاً آب است.

 

از دلایل نشت آب از ماشین می توان به موارد زیر اشاره کرد :

– نشتی پمپ آب

- سوراخ در ژاکت آب

- سوراخ در رادیاتور

- سوراخ در مخزن مایع خنک کننده

 

تهویه مطبوع رایج ترین علت است

کولر گازی یکی از رایج ترین دلایل نشت آب به داخل خودرو است. ممکن است متوجه نشت آب از تهویه مطبوع خودرو روی زمین یا منتهی به آب در مکان دیگری شوید. نشتی آب تهویه مطبوع خودرو زمانی اتفاق می افتد که رطوبت موجود در هوا روی قطعات تهویه مطبوع شما جمع شود. این رطوبت انباشته شده در قسمت عقب موتور به پایین می چکد.

 

با استفاده از تنظیمات چرخش مجدد دستگاه به جای گزینه هوای تازه، می توانید خطر نشت آب در داخل خودرو را زمانی که تهویه مطبوع روشن است به حداقل برسانید. به این ترتیب، هوای تازه با رطوبت اضافی را وارد خودرو نمی کنید.

 

نشتی آب تهویه مطبوع داخل خودرو

علاوه بر ایجاد نشت بیرونی، گاهی اوقات متوجه خواهید شد که ماشین شما به دلیل تهویه مطبوع، داخل آن آب نشت می کند. اگر لوله های تخلیه در سیستم تهویه مطبوع مسدود شوند ممکن است اتفاق بیفتد. در آن صورت، تراکم فقط در جعبه تهویه مطبوع شما جمع می شود. این می تواند منجر به بوی کپک زدگی شود که به شما امکان می دهد متوجه شوید که ماشین شما در حال نشت آب به کف سرنشین یا منطقه دیگری است، یا حتی ممکن است ناگهان متوجه سیل آب شوید.

 

شما می توانید این مشکل را فقط با رفع انسداد لوله تخلیه حل کنید. فقط به خاطر داشته باشید که حتی بدون انسداد، تهویه مطبوع شما همچنان رطوبت تولید می کند و می تواند منجر به نشت آب از زمین توسط کولر گازی خودرو شود.

 

اگزوز

یک پاسخ به این که چرا از زیر ماشین من آب نشت می کند این است که ممکن است اگزوز باشد. فرآیند احتراق سوخت ممکن است منجر به خروج سیستم مقدار کمی آب شود. این کاملا طبیعی است و اصلا جای نگرانی نیست. در این حالت متوجه خواهید شد که آب از لوله اگزوز می آید.

 

با این حال، وقتی متوجه می شوید آب از اگزوز می آید، یک هشدار وجود دارد: برای تأیید اینکه مایع واقعاً خنک کننده نیست، باید سطح مایع خنک کننده خود را بررسی کنید. تا زمانی که سطح مایع خنک کننده شما خوب باشد، آب خروجی اگزوز احتمالاً آب و کاملاً خوب است.

 

نشت آب از زیر ماشین برای چیست, دلایل نشت آب از خودرو, نشت آب از زیر خودرو

یکی از دلایل نشت آب از زیر ماشین اگزوز می باشد

 

سیستم خنک کننده

همچنین ممکن است هنگام پارک به دلیل مشکل در سیستم خنک کننده متوجه نشت آب خودرو خود شوید. در این مورد، احتمالاً یک ثانیه زمان نیاز دارید تا مطمئن شوید که مایعی که نشت می کند آب است، نه خنک کننده.

 

مانند زمانی که متوجه نشت آب از لوله اگزوز می شوید، فقط با بررسی سطح مایع خنک کننده در سیستم خود مطمئن شوید که مایع خنک کننده نیست.

 

چند دلیل احتمالی برای نشت در سیستم خنک کننده وجود دارد، از جمله سوراخ در مخزن خنک کننده. همچنین ممکن است سوراخی در رادیاتور وجود داشته باشد.

 

سیستم شستشوی شیشه جلو

همچنین این امکان وجود دارد که آب از سیستم شیشه شوی شما خارج شود.

در این حالت، به طور کلی می توانید نشت را نادیده بگیرید زیرا نشان دهنده هیچ مشکل جدی نیست.

 

آسیب فیزیکی

البته، اگر هنگام بارندگی متوجه نشت آب به داخل خودرو شدید، ممکن است به خودروی شما آسیب فیزیکی رسیده باشد که آب را به داخل خودرو راه می دهد.

 

در این شرایط، به احتمال زیاد متوجه نشت آب خودرو در هنگام بارندگی خواهید شد، زیرا آب از یک منبع خارجی می آید. همچنین ممکن است متوجه نشت آب از سقف به داخل خودرو یا نشت آب از شیشه جلو به داخل خودرو شوید، مثلا هنگام بردن به کارواش و یا بارندگی به داخل خودرو عبور می کند.

 

در صورت آسیب فیزیکی می توانید با تعمیر آسیب از نشتی آب داخل خودرو جلوگیری کنید. مکانیک شما به شما اطلاع می دهد که چه تعمیراتی لازم است.

 

سایر علل بالقوه

علاوه بر همه دلایل رایج بالا، دلایل بالقوه دیگری نیز وجود دارد که باعث نشت آب خودرو شما می شود.

 

آشنایی با دلایل نشت آب از زیر ماشین, روش های بررسی نشتی آب از زیر ماشین, علت های نشتی آب از ماشین

علت نشت آب از زیر ماشین را حتما بررسی کنید

 

چگونه بفهمیم چرا ماشین شما آب می ریزد؟

با وجود دلایل زیادی برای نشت آب در ماشین، باید بدانید که چگونه می توانید دلایل مختلف را از هم تشخیص دهید. بنابراین سوالات زیر را از خود بپرسید، که هر یک به شما بینشی در مورد اینکه آیا مایع آب است یا خیر و چه چیزی باعث نشتی شده است، می دهد.

 

مایع چه رنگی است؟

همانطور که قبلا ذکر شد، ممکن است فکر کنید که از زیر ماشین آب نشتی دارد اما در واقع آب نیست. با دقت به رنگ آب نشتی زیر خودرو نگاه کنید.

 

اگر مایع زرد، آبی یا سبز باشد، به احتمال زیاد مایع خنک کننده است. اگر شفاف باشد، احتمالاً تراکم آب است. استثنا در صورتی است که از آب خالص در سیستم خنک کننده خود استفاده کنید: در این مورد، اگر آب باشد، ممکن است نشت از سیستم خنک کننده هم باشد.

 

سوراخ کجاست؟

در مرحله بعد، بر اساس محل تشکیل سوراخ، بررسی کنید که نشتی در کجای ماشین شما رخ می دهد.

 

اگر در پشت محفظه موتور شما باشد، مقصر احتمالاً تراکم ناشی از تهویه مطبوع شما است. اگر توسط صدا خفه کن یا لوله اگزوز باشد، احتمالاً تراکم از اگزوز است.

 

اگر سوراخ آب در جای دیگری باشد، احتمالاً به دلیل فتیله ای است که از مکان دیگری که در بالا ذکر شد می آید.

 

آیا کولر گازی کار می کند؟

همچنین باید به این فکر کنید که آیا هنگام روشن بودن بخاری با نشت آب از ماشین سروکار دارید یا هنگامی که کولر گازی روشن است نشتی آب از ماشین رخ می دهد.

 

به یاد داشته باشید که وقتی تهویه مطبوع روشن است، مشاهده مقداری تراکم خفیف کاملاً طبیعی است. این تراکم می تواند منجر به یک سوراخ کوچک در زیر ماشین شما با عملکرد عادی شود.

 

دلایل نشت آب از زیر خودرو, آشنایی با دلایل نشت آب از زیر ماشین, روش های بررسی نشتی آب از زیر ماشین

یکی دیگر از دلایل نشت آب از زیر ماشین کولر و تهویه ی مطبوع می باشد

 

هوای بیرون چقدر گرم است ؟

برای مقابله با نشتی آب کولر خودرو در داخل یا خارج از خودرو، حتی نیازی به روشن بودن تهویه هوا ندارید. در روزهای گرم، حتی با خاموش بودن دستگاه ممکن است همان چگالش تجمع پیدا کند و منجر به ایجاد سوراخ شود.

 

هوای بیرون چقدر سرد است؟

همچنین هوای سرد می تواند باعث شود که فکر کنید چرا آب ماشین تان نشت می کند. دلیل آن این است که اگزوز در روزهای سرد تمایل بیشتری به تولید تراکم دارد. اگر اینطور است و اگزوز مقصر است، پس از گرم کردن صدا خفه کن، میعان باید از بین برود.

 

در هوای سرد، اگر متوجه شدید که رطوبت یا تراکم از بین نمی رود، احتمالاً باید ماشین خود را نزد مکانیک ببرید. این تراکم باید تا زمانی که شما برای مدتی رانندگی کرده اید از بین برود. اگر نداشته باشد، ممکن است یک مشکل جدی وجود داشته باشد.

 

آنچه در مورد نشتی آب خودرو در مقابل نشت مایع خنک کننده باید بدانید.

همانطور که گفته شد، ممکن است فکر کنید که با نشت آب در خودرو سر و کار دارید اما واقعاً با نشت مایع خنک کننده روبرو هستید. به یاد داشته باشید که یافتن آب در زیر خودروی شما معمولاً یک نگرانی بزرگ نیست، اما نشت مایع خنک کننده می تواند باعث نگرانی شود.

 

متأسفانه، گاهی اوقات تشخیص اینکه چه نوع مایعی از خودرو شما نشت می کند، می تواند تا حدودی چالش برانگیز باشد. این امر به ویژه اگر در پارکینگ، مسیر آسفالته یا هر سطح تاریک و ناهموار دیگری هستید، صادق است.

 

اگر روغن باشد می توانید آن را لمس کنید و از نبود روغن مطمئن شوید، اما برای تشخیص آب و مایع خنک کننده نمی توانید با انگشت زدن و لمس کردن آن ها را از هم تشخیص بدهید. علاوه بر این، حتی تشخیص تفاوت رنگ ها با انگشت مشکل است.

 

به دنبال بو و رنگ باشید

مهم ترین تفاوت هایی که باید هنگام تعیین اینکه آیا آبی که از خودرو شما نشت می کند مایع خنک کننده است یا آب، بو و رنگ آن است. خنک کننده یا ضد یخ بوی شیرینی خواهد داشت در حالی که آب باید بی بو باشد.

 

برای تشخیص رنگ، از یک تکه کاغذ یا یک دستمال سفید استفاده کنید. مقداری از مایع را جمع آوری کنید تا بهتر بتوانید رنگ آن را تشخیص بدهید. بیشتر مایعات بی رنگ، آب خواهند بود. اگر رنگارنگ باشد، احتمالا ضد یخ است، با رنگ های رایج از جمله آبی، زرد و سبز.

 

دلایل نشت آب از زیر ماشین, دلایل نشت آب از زیر ماشین چیست, نشت آب از زیر ماشین برای چیست

آب نشت شده زیر اتومبیل را از نظر رنگ بررسی کنید

 

ممکن است آب از سیستم خنک کننده نشت کند

به خاطر داشته باشید که مایعی که از سیستم خنک کننده شما می آید لزوماً به معنای خنک کننده بودن آن نیست. اگر به جای خنک کننده فقط از ترکیب ضد یخ و آب استفاده کنید امکان پذیر است. با این حال، حتی در این صورت، احتمالاً مخلوطی از این دو مایع نشت می کند، نه فقط آب.

 

اگر فکر می کنید علت سیستم خنک کننده است و به نظر می رسد آب نشتی دارد، مخزن را بررسی کنید. ضد یخ موجود در رادیاتور را بررسی کنید و مطمئن شوید که آب خالص نیست. اگر فقط آب به نظر می رسد، باید ماشین خود را نزد مکانیک ببرید.

 

چرا مایع خنک کننده نشت می کند ؟

اگر به جای نشت آب از سیستم خنک کننده با نشت مایع خنک کننده مواجه هستید، چند دلیل بالقوه وجود دارد. این موارد می تواند شامل واشرهای نشتی، مهر و موم یاتاقان فرسوده در پمپ آب، سوراخ های شیلنگ مایع خنک کننده یا رادیاتور خورده شده باشد.

 

نحوه رفع نشتی مایع خنک کننده

اگر مشکل نشتی مایع خنک کننده باشد، به سادگی می توانید بمشکل را پیدا کنید و آن را رفع کنید. این معمولاً شامل تعویض یک قطعه فرسوده یا معیوب است.

 

نشت مایع خنک کننده می تواند جدی باشد

به خاطر داشته باشید که در حالی که بیشتر موارد نشت آب در خودروها جدی نیستند، این موضوع همیشه در مورد نشت مایع خنک کننده صادق نیست.

 

خودروی شما برای ادامه عملکرد سیستم خنک کننده به مایع خنک کننده متکی است. بدون آن سیستم ممکن است ماشین شما بیش از حد گرم شود. به این ترتیب، اگر نشتی مایع خنک کننده دارید، باید سطح مایع خنک کننده را بررسی کنید و دماسنج خود را کنترل کنید.

 

اگر متوجه نشت آب از موتور خودرو شدید، مطمئن شوید که در خودروی شما آب نشتی ندارد اما بیش از حد گرم نمی شود، زیرا می تواند نشان دهنده نشت مایع خنک کننده به جای نشت آب باشد.

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------