ناک زدن خودرو یا ضربه موتور چیست؟نشانه های ناک زدن خودرو

ناک زدن خودرو یا ضربه موتور چیست؟

 

علت ناک زدن خودرو چیست ؟

علت ناک زدن خودرو در این مقاله از بیتوته، مورد بررسی قرار می گیرد، این پدیده ای است که ممکن است در عملکرد موتورهای خودروها رخ دهد. این صداهای تکراری و منظم، اغلب به عوامل فنی مرتبط بوده و ممکن است نشانه ای از مشکلات یا نقص هایی در سیستم های مختلف خودرو باشند. تشخیص دقیق علت این ناک زدن ها می تواند به رفع آن ها و همچنین به جلوگیری از مشکلات جدی تری کمک کند.

ناک زدن موتور چیست؟

ناک زدن خودرو زمانی اتفاق می افتد که سوخت در سیلندرهای موتور شما به طور غیریکنواخت می سوزد. هنگامی که سیلندرها تعادل صحیحی از هوا و سوخت داشته باشند، سوخت به جای اینکه یکباره در جیب های کوچک و تنظیم شده بسوزد. به صورت مرحله به مرحله می سوزد به این صورت که پس از سوختن هر جیب، شوک کوچکی ایجاد می کند و جیب بعدی را مشتعل می کند و چرخه را ادامه می دهد. کوبش موتور یا ناک زدن خودرو زمانی اتفاق می افتد که سوخت به طور ناهموار می سوزد و آن ضربه ها در زمان نامناسبی خاموش می شوند. نتیجه ی آن صدای آزاردهنده و آسیب احتمالی به دیواره سیلندر و پیستون موتور شما می شود.

 

8 دلیل برای شنیدن صدای تق تق موتور

چه چیزی می تواند باعث ناک زدن خودرو شود؟

در زیر عواملی را که می تواند باعث ایجاد صدای تق تق موتور خودرو شود را بررسی می کنیم.

 

موتورها بسیاری از قطعات متحرک را با هم ترکیب می کنند و صداهایی را که معمولاً با رانندگی وسیله نقلیه همراه است، ایجاد می کنند. اگر شروع به شنیدن صدایی غیرعادی مانند تق تق کردن، ضربه زدن یا خراشیدن کردید، ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی باشد. 

 

بیایید به چند دلیل که ممکن است صدای تق تق موتور یا ناک زدن خودرو را بشنوید نگاهی بیندازیم: 

 

1. سوخت با کیفیت پایین یا اکتان پایین

همه انواع سوخت بر اساس درجه اکتان آنها یک عدد تعیین می شوند. 

 

هر چه مقدار اکتان بیشتر باشد، سوخت تصفیه شده بیشتری خواهد داشت. به عبارت دیگر، هر چه درصد اکتان بیشتر باشد، انفجار سوخت هوا کنترل بیشتری خواهد داشت. 

 

وقتی بنزینی با درجه اکتان پایین در خودروی خود قرار می دهید، می تواند باعث شود که مخلوط سوخت هوا زودتر از موعد منفجر شود و صدای تق تق در موتور ایجاد شود. 

 

ناک زدن موتور خودرو

سوخت با کیفیت پایین یا اکتان پایین یک دلیل ناک زدن خودرو می باشد

 

2. سنسور ناک خراب

اکثر خودروهای امروزی دارای سنسور ناک هستند که صدای تق تق موتور را تشخیص می دهد و اطلاعات را به واحد کنترل موتور (ECU) ارسال می کند. سپس ECU به طور خودکار مشکل را برطرف می کند. 

 

اگر سنسور ناک شما آسیب دیده یا شکسته است، ضربه موتور می تواند بدون کنترل ادامه یابد. و یک سنسور ناک شکست خورده چراغ چک موتور را روشن می کند. 

 

3. میل لنگ آسیب دیده یا شکسته 

حلقه های پیستون در موتور اتومبیل شما در داخل سیلندرهای متصل به میل لنگ، بالا و پایین می روند. این توسط سیستم زمان بندی موتور تنظیم می شود. 

 

میله ها و یاتاقان ها که سیلندرها را به میل لنگ متصل می کنند برای حفظ فاصله مناسب بین سیلندرها و میل لنگ ضروری هستند. 

 

هنگامی که میل لنگ آسیب دیده است و فاصله بین سیلندرها به درستی حفظ نمی شود، ممکن است ضربه ای به فلز رخ دهد که باعث کوبیدن میله شود.  برای رفع این مشکل، ممکن است به یاتاقان های جدید یا کارهای دیگری که روی پیستون ها یا میل لنگ انجام شده نیاز داشته باشید.

 

4. شمع معیوب یا خراب

شمع ها مسئول تولید جرقه در محفظه احتراق موتور شما هستند. این جرقه باعث مشتعل شدن مخلوط سوخت هوا می شود که نیروی موتور را تامین می کند. 

 

اگر موتور شما دارای شمع معیوب باشد که با الزامات موتور خاص مطابقت ندارد، ممکن است انفجار زودرس در محفظه احتراق ایجاد شود. این می تواند باعث ضربه انفجار در موتور خودرو شود.

 

جلوگیری از ناک زدن خودرو

یک علت ناک زدن موتور خودرو شمع معیوب یا خراب است

 

5. مخلوط سوخت ناب هوا 

با ماندن در موضوع احتراق، "جرقه" ارائه شده توسط شمع ها، مخلوط سوخت هوای فشرده را مشتعل می کند. 

 

هنگامی که نسبت کمی از سوخت در این مخلوط وجود دارد، نتیجه انفجارهای متعدد و صدای کوبش بلند موتور است.

 

حتماً اجزای موتور را بررسی کنید که جریان هوا و سوخت را در داخل موتور تنظیم می کنند، مانند انژکتورهای سوخت و سنسورهای جریان هوای جرمی - زیرا اینها بر نسبت سوخت هوا تأثیر می گذارند. 

 

6. بلبرینگ های فرسوده 

هنگامی که سن خودروی شما بیشتر می شود و موتور دچار ساییدگی و پارگی می شود، یاتاقان های شاتون بین سیلندرها و میل لنگ می توانند باعث ایجاد یک سواری پر سر و صدا با صدای بلند میله شوند. 

 

با بالا رفتن سن خودروها، ذرات نیز در موتور جمع می شوند و محصولات جانبی احتراق مانند رسوبات کربن و کثیفی می توانند در پشت یاتاقان میله ایجاد شوند. اینها باعث آسیب به شاتون می شود و حرکت صاف را با صدای ضربه پیستون یا صدای ضربه جایگزین می کند. 

 

برای تعویض بلبرینگ میله ای خود با یک مکانیک تماس بگیرید، زیرا این قطعات در اعماق موتور قرار دارند. 

 

7. تسمه سرپانتین کشیده 

همانطور که موتور اتومبیل کار می کند، یک تسمه مارپیچ متصل به قرقره های مختلف (تغذیه لوازم جانبی مختلف) را در سرتاسر قسمت موتور می چرخاند. این تسمه باید با میزان کشش مناسب کار کند تا بی صدا و روان بچرخد. 

 

یک تسمه بیش از حد کشیده نمی تواند سطح کشش مناسب را حفظ کند و در نتیجه صدای تق تق، کلیک یا جیرجیر ایجاد می شود که می تواند با صدای عمومی موتور اشتباه گرفته شود.

 

8. انباشته شدن کربن

سوخت باید حاوی مواد کربن زدا باشد تا از مسدود شدن سیلندرهای خودرو توسط رسوبات کربن جلوگیری کند. این مواد کربنی باعث ایجاد فضای کمتری برای سوخت و هوا خواهد شد که منجر به افزایش فشرده سازی می شود. بنابراین تغییرات در فشرده سازی سوخت می تواند منجر به صداهای تق تق شود. به عبارت دیگر، در این سناریو، انباشته شدن کربن باعث ایجاد یک ضربه دوگانه می شود که نه تنها حجم سیلندر را کمتر می کند، بلکه جرقه لازم برای مشتعل کردن مستقیم سوخت را نیز ایجاد می کند.

 

اما در عین حال تجمع بیش از حد کربن می تواند منجر به مشکلاتی در فرایند احتراق شود و به سیلندرهای موتور خودرو آسیب برساند. حال برای رفع این مشکل باید سیلندرها توسط یک متخصص تمیز شوند.

 

9. سرسیلندر روغن کاری نشده 

تمام سیلندرهای موتور نیاز به روغن کاری دارند. هنگامی که یک سیلندر بدون روغن کار می کند، صدای تق تق تولید می کند. 

 

معمولاً وقتی روغن موتور یک سیلندر نشتی داشته باشد، روغن کاری خود را از دست می دهد. استفاده از روغن های ژنریک با نقطه اشتعال کمتر نیز می تواند باعث روانکاری ضعیف موتور شود. به این ترتیب، بسیاری از خودروسازان استفاده از روغن موتور مصنوعی را برای روانکاری سرسیلندر توصیه می کنند. 

 

سرسیلندر روغن کاری نشده همچنین می تواند به رینگ های پیستون و دیواره سیلندر آسیب برساند، و این امر را برای جلوگیری از ضربه خوردن پیستون ضروری می کند. 

 

نکته: اگر متوجه نشت روغن شدید، قبل از تعویض روغن، یک ظرف روغن زیر خودروی خود قرار دهید تا نشتی روغن موتور گرفته شود.

 

ناک زدن خودرو چیست

علت های ناک زدن خودرو را بررسی کنید و آن ها را برطرف کنید

 

نحوه رفع ناک کردن خودرو :

• اولین قدم برای رفع ناک زدن موتور، استفاده از بنزین با درجه اکتان بالاتر است. سوخت های با اکتان بالاتر می توانند فشار بیشتری را قبل از احتراق تحمل کنند.

 

• از مواد افزودنی تمیزکننده کربن استفاده کنید. چراکه می تواند از تجمع بیشتر کربن در قسمت های مختلف موتور خودرو که بر زمان بندی جرقه شمع تأثیر می گذارد، جلوگیری کند.

 

• یک بطری افزودنی پاک کننده کربن می تواند به تمیز کردن سیستم کمک کند.

• موتور را تنظیم کنید. این کار شامل تنظیم شمع ها و سیم های جدید است.

 

• روغن خودرو خود را به طور مرتب تعویض کنید و سطح روغن را کنترل کنید. روغن فرسوده و سطح پایین روغن می تواند باعث روغن کاری ضعیف قطعات مرتبط با زمان بندی موتور شود.

 

پرسش متداول در مورد ناک زدن خودرو :

در اینجا به برخی از سوالات متداول در مورد مشکل کوبیدن موتور پاسخ داده شده است: 

 

1. اگر صدای تق تق موتور را بشنوم می توانم همچنان ماشینم را برانم؟

صدای تق تق معمولاً به دلیل مشکل در اجزای داخلی موتور است. رانندگی با شنیدن صدای تق تق توصیه نمی شود. 

 

هرچه آسیب بیشتری به موتور وارد کنید به این قطعات داخلی، کار تعمیر سخت تر و گران تر خواهد بود. حتی ممکن است نیاز به تعویض قطعات ضروری موتور داشته باشید که این امر پرهزینه خواهد بود.

 

بیشتر مسائلی که باعث کوبش موتور می شود چراغ چک موتور را روشن می کند، بنابراین مراقب آن باشید و اجازه ندهید فرسودگی موتور به یک مشکل طولانی مدت تبدیل شود. 

2. ذخایر کربن چیست؟

همانطور که سوخت در داخل موتور می سوزد، پسماند کربنی به نام رسوب کربن باقی می ماند. 

 

این رسوبات کربن یا لجن کربن عمدتاً در داخل سیلندرها تشکیل می شوند. این تجمع می تواند سیلندرها و شاید فیلتر هوا یا انژکتور سوخت را مسدود کند و میزان فشرده سازی را در سیستم احتراق افزایش دهد. 

 

این به طور مستقیم بر توانایی وسیله نقلیه شما برای منفجر کردن هوا و گاز درون سیلندر تأثیر می گذارد، که می تواند دلیل دیگری برای شنیدن صدای تق تق یا تیک تیک باشد. 

نکته: برای از بین بردن رسوبات کربن در موتور خود یک ماده افزودنی به انژکتور سوخت خود اضافه کنید یا برای تمیز کردن رسوبات خارج از موتور  به مکانیک مراجعه کنید.

 

 

3. چگونه می توانم کوبش موتور (ناک زدن خودرو) را برطرف کنم؟

قبل از شروع هر کار خود تعمیری، این راه حل های سریع را انجام دهید: 

 

از سوخت اکتان صحیح استفاده کنید (سوخت ناکافی یا نادرست باعث ضربه انفجار می شود)

اطمینان حاصل کنید که از نوع شمع مناسب برای موتور ماشین خود استفاده می کنید

زمان اشتعال وسیله نقلیه خود را بررسی و تنظیم کنید تا از انفجارهای متعدد جلوگیری شود.

اگر این کار کمکی نکرد، از خود سؤالاتی بپرسید مانند "صدای تق تق از چه زمانی شروع شد؟" یا "چه نوع صدای تق تق یا تیک از موتور می آید ؟"

 

همچنین می توانید با اجرای یک اسکنر عیب یابی بر روی وسیله نقلیه خود، کدهای مشکل را بررسی کنید. 

 

اگر مشکل را تشخیص داده اید و می دانید که از کجا می آید، و مشکل به اجزای مهم موتور شما مربوط نمی شود، می توانید سعی کنید خودتان آن را برطرف کنید.

 

اگر دقیقاً نمی توانید پیدا کنید که مشکل از کجا ناشی می شود، یا برای انجام این تعمیرات راحت نیستید، اجازه دهید یک مکانیک این کار را برای شما انجام دهد. 

 

سخن پایانی :

اگر صدای تق تق در موتور شنیدید، سعی کنید در اسرع وقت آن را برطرف کنید تا از آسیب بیشتر به اجزای موتور خود جلوگیری کنید. تماس با یک سرویس کار حرفه ای تعمیر خودرو بهترین گزینه شما برای رفع مشکل موتور است. 

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------