ساخت ربات‌های دارای حس درد برای آموزش پزشکان ربات‌,اخبار اختراعات ,خبرهای اختراعات
دانشمندان ربات‌هایی را با بروز احساس درد واقعی مهندسی می‌کنند تا به منظور آموزش پزشکان مورد استفاده قرار گیرند و درمان‌های کمتر دردناک توسعه یابد. 

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، پیشرفت‌های رباتیک به آموزش پزشکان کمک می‌کند تا درمان‌های بهتر و شاید دلسوزانه‌تری توسعه یابد.

 

طبق بیانیه مطبوعاتی "کالج امپریال لندن"، تیمی به رهبری محققان این کالج، راهی برای مهندسی ربات‌هایی با ابراز دقیق‌تر حس درد در صورت ابداع کرده‌اند که به پزشکان در آموزش و تمرین روی بیماران کمک می‌کند. این ربات‌های جدید همچنین برای آموزش تنوع در بیماران استفاده خواهند شد.

 

حالات چهره و ابراز احساسات بهتر

"سیبیل ررول"(Sibylle Rérolle) نویسنده این مطالعه از دانشکده مهندسی طراحی کالج امپریال لندن در بیانیه‌ای گفت: بهبود دقت حالات نمایش درد در صورت روی این ربات‌ها گامی کلیدی در بهبود کیفیت آموزش معاینه فیزیکی برای دانشجویان پزشکی است.

 

ربات‌ها در انواع شکل‌ها و رنگ‌هایی هستند که از تفاوت‌ها در تنوع حمایت می‌کنند. هدف این ربات‌های متنوع، جلوگیری از توسعه تعصبات نژادی یا جنسیتی توسط پزشکان مشتاق است.

 

اگرچه برخی از محققان قبلا تلاش کرده‌اند تا آموزش‌های ضد سوگیری را برای پزشکان انجام دهند، اما رویکردهای آنها به اندازه این روش جدید قابل اعتماد نبوده است.

 

"جیکوب تان" از نویسندگان این مطالعه گفت: مطالعات قبلی که سعی در مدل‌سازی حالات دردمندی صورت داشتند، بر روی حالت‌های تصادفی ایجاد شده نمایش داده می‌شدند. این اولین باری است که از شرکت‌کنندگان خواسته شده تا عمل فیزیکی احساس درد را انجام دهند که به ما امکان داده تا مدل‌های شبیه‌سازی شده پویا ایجاد کنیم.

 

آموزش در کمتر از یک ساعت

شاید سودمندترین جنبه این کار جدید این باشد که به سرعت در آموزش کمک می‌کند.

 

دکتر "تریشانتا نانایاکارا" مدیر آزمایشگاه "مورف لب"(Morph Lab)، آزمایشگاهی که مسئول مهندسی این ربات‌های جدید است، گفت: تحقیقات فعلی ما در آزمایشگاه به دنبال تعیین قابلیت این روش‌های آموزشی جدید مبتنی بر رباتیک است و در آینده امیدواریم بتوانیم تعصبات زمینه‌ای را در دانشجویان پزشکی با کمتر از یک ساعت آموزش کاهش دهیم.

 

در چکیده این مطالعه آمده است: در شبیه‌سازهای آموزش پزشکی می‌توان محیطی امن و کنترل شده را برای دانشجویان پزشکی فراهم کرد تا مهارت‌های معاینه فیزیکی خود را تمرین کنند و بهبود دهند. یک منبع مهم اطلاعاتی برای پزشکان، بازخورد بصری حالات صورت درد غیرارادی در پاسخ به لمس فیزیکی در ناحیه آسیب دیده بیمار است. با این حال، اغلب شبیه‌سازهای رباتیک آموزش پزشکی موجود که می‌توانند رفتارهای معاینه فیزیکی را در لحظه ثبت کنند، نمی‌توانند حالات چهره را به خوبی نشان دهند و همچنین شامل برخی سوگیری‌ها از نظر قومیت و جنسیت است.

 

این محدودیت‌ها با هم، کاربرد شبیه‌سازهای آموزش پزشکی را محدود می‌کنند، زیرا آنها نمونه‌ای مناسب از حالات درد در صورت را در اختیار دانشجویان پزشکی قرار نمی‌دهند که می‌تواند منجر به تشخیص نادرست شود. علاوه بر این، این محدودیت‌ها کاربرد این شبیه‌سازهای پزشکی را برای تشخیص و تصحیح علائم اولیه در آموزش پزشکی محدود می‌کند.

 

اما در اینجا، برای اولین بار، سیستم رباتیکی را ارائه می‌کنیم که می‌تواند حالات درد چهره را در پاسخ به لمس شبیه‌سازی کند که بر روی طیف وسیعی از بیماران از هر جنس و قومیتی کارکرد دارد. ما از رویکرد منحصر به‌ فرد مدل‌سازی حالات درد چهره به شکل پویا با استفاده از یک روش مبتنی بر ادراک و داده‌ها همراه با ورودی‌های دیداری-لمسی استفاده کرده‌ایم.

 

یافته‌های ما نشان می‌دهد که سوگیری‌های جنسیتی و قومیتی بر استراتژی‌های لمس و درک حالات صورت نمایش‌ داده‌ شده در این مدل موسوم به "MorphFace" تأثیر نمی‌گذارد. ما پیش‌بینی می‌کنیم که رویکرد ما برای تولید مدل‌های معاینه فیزیکی برای بیماران مختلف به منظور کاهش قضاوت‌های اشتباه در دانشجویان پزشکی و ارائه آموزش متمرکز برای رسیدگی به این خطاها استفاده شود.

 

این مطالعه جدید در مجله Scientific Reports منتشر شده است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آموزش و مشاوره,آموزش کامپیوتر

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023