قابلیت و ویژگی های نرم افزار Adobe Dimensionآموزش Adobe Dimension, ادوب دایمنشن, کاربردهای Adobe Dimension

Adobe Dimension نرم افزاری برای ایجاد گرافیک های سه بعدی است

 

Adobe Dimension چیست و چه کاربردی دارد؟

Adobe Dimension نرم افزاری مقدماتی و کاربردی در حرفه ی گرافیک است که به طراحی تخصصی تصاویر می پردازد. در واقع کاربر به وسیله ی نرم افزار دایمنشن می تواند تصاویری با کیفیت بالا و گرافیکی سه بعدی تشکیل دهد. 

Adobe Dimension چیست؟

ادوب دایمنشن نرم افزاری است که برای کاربران قابلیت ایجاد گرافیک های سه بعدی و تصاویری با کیفیت بالایی را فراهم می کند.

در واقع کاربر به وسیله ی نرم افزار Adobe Dimension می تواند به ساده ترین روش از سازه های سه بعدی در تصویر های دو بعدی استفاده کند. شرکت ادوبی به منظور تسریع افزودن المان های سه بعدی به طور واقع گرایانه و طبیعی به تصاویر دو بعدی، اقدام به ساخت این نرم افزار کرد. 

 

در طی فرایند افزودن ساختار های 3 بعدی در تصاویر 2 بعدی، تصاویری به اصطلاح " Photorealistic" شکل می گیرند که در عرصه های متعددی نظیر صنعت لباس، جواهر و ساعت مورد استفاده قرار می گیرند.

لازم به ذکر است که در سال 2017 آخرین نسخه ی شرکت ادوبی با عنوان Adobe Dimension CC 2019 منتشره شده است. این نرم افزار با تلفیقی از مجموعه ابزار های 2D و 3D زمینه ی طراحی تصاویر رئالیسم و واقعی را فراهم کرده است.

 

رندرینگ در نرم افزار Adobe Dimension CC 2019 با استفاده از V-Ray صفحه ی نمایش برنامه را بدون اتلاف زمان، تصویری همانند تصویر نهایی به نمایش می گذارد. 

رندرینگ در اصطلاح حاکی از فرایند نمایش تصویر اشیا سه بعدی بر روی صفحه نمایش دو بعدی دارد. 

 

نرم افزار Adobe Dimension, آموزش Adobe Dimension, ادوب دایمنشن

Adobe Dimension می تواند نور و جلوه ی تصاویر را تغییر دهد

 

Adobe Dimension چه کاربردهایی دارد؟

از کاربرد های اصلی دایمنشن تشکیل گرافیک های سه بعدی و کار با ساختار های سه بعدی می باشد. در این عبارت واژه ی سه بعدی به طور مستقیم به کیفیت سه بعدی انیمیشن و فیلم های سه بعدی اشاره ندارد بلکه حاکی از تصاویری دارد که کاربر می تواند نور، جنس اشیا، زاویه ی نگاه به اشیا و جلوه ی تصاویر را تغییر دهد. 

 

در واقع نرم افزار Adobe Dimension در کنار ارائه ی قابلیت طراحی گرافیک، نوعی طراحی سه بعدی و نوار ابزار قدرتمندی را به کاربر ارائه می کند. به موجب تکنولوژی پیشرفته ی گرافیک رایانه ای (رندرینگ) تصاویری با کیفیت بالا تولید می شوند. بدین جهت نرم افزار دایمنشن بهترین انتخاب در خصوص نمایش هنر های انتزاعی، صحنه های سه بعدی و ارائه ی تصاویری از نماهای نزدیک به شمار می آید. 

 

آموزش Adobe Dimension, ادوب دایمنشن, کاربردهای Adobe Dimension

از قابلیت های دیگر Adobe Dimension تنظیم سایه و نور در تصویر است

 

قابلیت و ویژگی های منحصر به فرد نرم افزار Adobe Dimension

• نمایش مکان های گرافیکی سه بعدی

• عدم نیاز به یادگیری مهارت های تخصصی و پیچیده

• ارائه دهنده ی یک نمای کلی از رابط های کاربری دیگر محصولات کمپانی ادوبی نظیر Photoshop CC و Illustrator CC

• تنظیم سایه و انعکاس نور در تصاویر

• دارای ابزار های استوک ادوب از قبیل تصاویر مخصوص خبرگزاری (Editorial)، 3D Assets، ویدئو های فوتیج با حالت 4K یا HD

• دارای پیش نمایش های زمان واقعی و زنده ی رندر

• قابلیت خلق تصاویر دیجیتالی یا پردازش تصاویر

• طراحی مدل، آیتم و لوگوی سه بعدی با کیفیت بالا

• امکان همگام سازی نرم افزار دایمنشن با فتوشاپ

• دارای شات هایی منحصر به فرد 

 

نرم افزار Adobe Dimension, آموزش Adobe Dimension, ادوب دایمنشن

با نرم افزار Adobe Dimension می توانید لوگوهای سه بعدی طراحی کنید

 

چند مورد از مهمترین قابلیت های نرم افزار Adobe Dimension

ارائه ی فایل PSD چند لایه ای

PSD نوعی فایل تصاویر فرمت و اختصاصی می باشد که قابلیت ویرایش تصاویر را فراهم می کند. به عبارتی دیگر، یک فایل PSD با فرمت چند لایه ای حتی پس از ذخیره و باز کردن مجدد نیز قابل ویرایش می باشد. 

این قابلیت نرم افزار دایمنشن موجب شده است تا تصاویر خروجی و رندر از ادوبی دایمنشن در نرم افزار فتوشاپ قابل استفاده باشد. 

 

موتور رندرینگ فتو رئالیستیک V-Ray

V-Ray نوعی نرم افزار جانبی در زمینه ی خروجی تصاویر سه بعدی است که با انجام محاسبات و پردازش هایی در راستای واقعی جلوه دهی تصاویر سه بعدی فعالیت می کند. محاسبات وی ری به وسیله ی فرمول هایی فیزیکی و الگو ریتم هایی منحصر به فرد صورت می گیرد. این نرم افزار نوعی شبیه سازی را در رفتار نور ایجاد می کند تا تصاویر را به دنیای واقعی نزدیک سازد. 

 

کنترل کننده ی رنگ تصاویر

شرکت ادوبی با بهره گیری از ابزار " learning machine" بهترین و مناسب ترین مکان نورپردازی در عکس را به صورت هوشمند مشخص می سازد. علاوه بر این، نرم افزار دایمنشن به صورت خودکار نسبت اشیا به خط افقی را هماهنگ و تنظیم می کند.

 

 Adobe Dimension چیست, نرم افزار Adobe Dimension, آموزش Adobe Dimension

در نرم افزار Adobe Dimension می توانید فایل PSD چند لایه بسازید

 

حوزه ی بهره گیری از Adobe Dimension

در راستای بهره گیری از نرم افزار دایمنشن ابتدا به سایت استوک ادوب یا Adobe Stock وارد شوید و گزینه ی 3D Assets را انتخاب کنید.

در طی این روند صفحه نمایشی باز می شود که موضوع یا آبجکت هایی را با فرمت "OBJ" به کاربر ارائه می دهد. شما می توانید یک مدل را انتخاب کنید سپس آن را به نرم افزار دایمنشن اضافه کنید. 

پس از انتقال ساختار سه بعدی تصاویر به Adobe Dimension می توانید فرایند های مختلفی را بر روی تصویر اعمال نمایید. در ادامه ی مبحث تغییرات قابل اجرا بر روی تصاویر را بیان می کنیم:

 

3D Materials

قابلیت  3D Materials نوعی بافت تصاویر سه بعدی است که قابلیت تطبیق جنس مدل بر روی شیشه، فلز، چوب و سایر بافت های اشیا را به کاربر ارائه می دهد. 

 

نرم افزار Adobe Dimension, آموزش Adobe Dimension, ادوب دایمنشن

در نرم افزار Adobe Dimension کاربر می تواند نور را شبیه سازی کند

 

3D Lights

این قابلیت که با عنوان نورپردازی سه بعدی شناخته می شود امکان تنظیم نور های داخلی با رنگ های مختلف را در اطراف مدل فراهم می کند تا به طور مناسب سایه و بازتاب نور در تصویر شکل بگیرد. 

علاوه بر این، کاربر می تواند نور خورشید را بر روی تصویر شبیه سازی کند. 

 

به منظور شبیه سازی تصویر به دنیای واقعی کاربر می تواند یک تصویر را به عنوان پیش زمینه یا بک گراند انتخاب کند و با تغییر مکان مدل اصلی بر روی تصویر زمینه در راستای تنظیم مکان دقیق عکس اقدام کند.

در نهایت پس از اعمال تغییرات بر روی تصویر و تولید گرافیک سه بعدی، کاربر می تواند یک تصویر رندر یا خروجی سه لایه ای ارائه می دهد که در فتوشاپ کاربرد های متعددی دارد. 

 

قابلیت های نرم افزار Adobe Dimension, ترفندهای Adobe Dimension, نرم افزار Dimension

کار با نرم افزار Adobe Dimension نیاز به آموخته های قبلی ندارد

 

جمع بندی

همانطور که بیان کردیم، Adobe Dimension نرم افزاری پیشرفته است که با انتقال ساختار سه بعدی به تصاویر دو بعدی، نوعی تصاویر گرافیک سه بعدی با کیفیت بالایی را ایجاد می کند.

شرکت ادوبی در سال 2019، آخرین نسخه و جدید ترین نسخه ی نرم افزار دایمنشن را با عنوان  Adobe Dimension CC 2019 به انتشار رسانده است. یکی از ویژگی های متمایز و برجسته ی نرم افزار دایمنشن 2019 ارائه ی تصاویری رئالیسمی و نزدیک به دنیای واقعی می باشد. 

 

علاوه بر این، کمپانی ادوبی با بهره گیری از ابزار learning machine روند نور پردازی تصاویر را به صورت هوشمند تبدیل کرده است.

کاربر می تواند به وسیله ی قابلیت های 3D Lights  و  3D Materials نوعی تغییراتی را در بافت تصاویر سه بعدی و نور های داخلی اعم از سایه و انعکاس نور ایجاد کند. 

 

لازم به ذکر است که نرم افزار Adobe Dimension رابطی میان نرم افزار های پیشرفته نظیر Photoshop CC و Illustrator CC به شمار می آید. علاوه بر این، کاربر در راستای بهره گیری از این نرم افزار نیازی به آموخته های قبلی ندارد و به صراحت می تواند روند تشکیل تصاویر گرافیک سه بعدی را تکمیل کند. 

 

گرداوری: بخش اینترنت و کامپیوتر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

  سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------