3 روش آسان کشیدن خط صاف، منحنی و خط چین در فتوشاپکشیدن خط چین در فتوشاپ, کشیدن خطوط موازی در فتوشاپ, خطوط منحنی در فتوشاپ

نحوه رسم خطوط در فتوشاپ

 

آموزش کشیدن خط در فتوشاپ (خط صاف، خط منحنی، خط نقطه چین)

شاید کشیدن خطوط در فتوشاپ آسان به نظر برسد، اما این کار برای مبتدیان ممکن است ساده نباشد. اگر شما یک مبتدی هستید و می خواهید یاد بگیرید که چگونه یک خط در فتوشاپ بکشید، در این آموزش از بیتوته ، روش های رایج برای کشیدن بسیاری از خطوط را به شما نشان می دهم. 

برای کشیدن خط در فتوشاپ، ابزارهای مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. بسته به نوع خطی که می خواهید ایجاد کنید، برخی از گزینه ها ممکن است مفیدتر از بقیه باشند. سه گزینه ای که برای ایجاد خطوط دارید Line Tool، Pen Tool یا Brush Tool است. در ادامه با بیتوته همراه باشید تا شما را با این ابزارها آشنا کنیم.

 

1. ابزار خط (Line Tool)

ابزار خط یکی از ابزارهای شکل موجود در فتوشاپ است. این کار با ایجاد یک مستطیل بسیار نازک و سپس با استفاده از تنظیم stroke برای ضخیم کردن عرض کار می کند. استفاده از آن بسیار ساده است و یکی از بهترین راه ها برای ایجاد خطوط مستقیم در فتوشاپ است.

ایجاد خطوط منحنی با ابزار Line امکان پذیر است، اما سفارشی کردن آنها دشوارتر است. به جای دنبال کردن یک مسیر، ابزار خط فقط با تاب برداشتن لایه می تواند منحنی شود.

 

بیایید روش های مختلف استفاده از Line Tool در فتوشاپ را بررسی کنیم.

 

نحوه استفاده از ابزار Line

ابزار Line را می توان با فشار دادن U بر روی صفحه کلید خود در ابزار شکل خود پیدا کرد. در ابتدا، ممکن است ابزار خط را نبینید زیرا با تنظیم شکل دیگری پنهان می شود. برای دسترسی به آن، روی نماد shape کلیک کنید و نگه دارید تا ابزار خط نمایان شود.

 

کشیدن خط چین در فتوشاپ,منحنی و خط چین در فتوشاپ, کشیدن انواع خط در فتوشاپ

ابزار line در جعبه ابزار فتوشاپ

 

با انتخاب ابزار Line خود، باید قبل از ایجاد یک خط، تنظیماتی را انجام دهید. با نگاهی به نوار تنظیمات ابزار خود در بالای پنجره، مطمئن شوید که حالت شما روی "Shape" تنظیم شده است.

در مرحله بعد، روی کادر رنگ stroke کلیک کنید تا رنگ مورد نظر خود را برای خط انتخاب کنید.

سپس set the stroke width را طوری تنظیم کنید که خط شما چقدر ضخیم ظاهر شود. اگر مطمئن نیستید، با عرض بین 15-25 پیکسل شروع کنید. این گزینه را می توانید بعدا تنظیم کنید.

 

حالا وقت آن است که خط را بکشیم. برای شروع طراحی روی هر نقطه از بوم خود کلیک کرده و بکشید. هر چه مکان نما را بیشتر بکشید، خط شما طولانی تر خواهد بود.

پس از اینکه به اندازه دلخواه رسیدید رها کنید، و لایه خط شما به لایه ایجاد می‌شود. 

 

تنظیم ضخامت ابزار خط

پس از کشیدن خط، ممکن است بخواهید ضخامت آن را تنظیم کنید. زیبایی ابزار خط این است که همه چیز به راحتی بعد از ایجاد تنظیم می شود.

 

کشیدن خطوط موازی در فتوشاپ, خطوط منحنی در فتوشاپ, ضخيم كردن خطوط در فتوشاپ

تغییر ضخامت خطوط در ابزار line

 

با اطمینان از اینکه لایه خط شما انتخاب شده است، ابزار خط ( U ) را انتخاب کنید و به set the stroke width بروید.

 

مقدار عرض جدید خود را تایپ کرده و اینتر را فشار دهید. ضخامت خط شما فوراً تغییر می کند.

 

تغییر رنگ ابزار خط

بر خلاف سایر ابزارهای شکل، تنظیمات رنگ fill بر رنگ ابزار خط تأثیر نمی گذارد. در عوض، شما باید رنگ stroke را تغییر دهید.

 

روش کشیدن خط صاف, منحنی و خط چین در فتوشاپ, کشیدن انواع خط در فتوشاپ

تغییر رنگ خطوط در ابزار line

 

برای تغییر رنگ، یک بار دیگر لایه خط خود را انتخاب کنید و با فشار دادن U مطمئن شوید که ابزار خط فعال است.

 

روی کادر رنگ stroke کلیک کنید و رنگ جدیدی را برای خط خود انتخاب کنید.

 

نحوه ایجاد خطوط نقطه چین یا خط چین با ابزار Line

به طور پیش‌فرض، ابزار line خطوط رنگی یک دست را ایجاد می‌کند. اگر ترجیح می دهید خط چین یا نقطه چین داشته باشید، می توانید آن را با stroke type تغییر دهید.

 

رسم خط در فتوشاپ, روش کشیدن خط صاف, منحنی و خط چین در فتوشاپ

رسم خطوط نقطه چین با ابزار line

 

در کنار stroke adjustment، پیش نمایشی از خط شما وجود دارد. با کلیک بر روی این کادر، گزینه ای برای خط چین یا نقطه چین ظاهر می شود. برای انتخاب هر کدام روی آن کلیک کنید.

 

بسته به اندازه خط خود، ممکن است لازم باشد فاصله و اندازه خط تیره ها را تنظیم کنید. در پایین پانل stroke options ، روی «more options» کلیک کنید.

 

در پنجره stroke options، مطمئن شوید که " خط چین"  علامت زده شده است یا یکی از گزینه های از پیش تعیین شده را انتخاب کنید.

 

برای تنظیم عرض هر خط تیره و فاصله بین آن ها، مقادیر «dash» و «gap» را تایپ کنید.

اندازه dash : تعیین می کند که هر خط تیره چقدر طول بکشد.

gap : تعیین می‌کند که هر خط تیره چقدر از هم فاصله دارد.

 

می‌توانید با کار کردن روی گزینه‌های caps ، align و coreners خط را بیشتر سفارشی کنید.

 

هنگامی که همه چیز خوب به نظر می رسد، روی OK کلیک کنید، و کار شما کامل می شود!

 

ننحوه ایجاد خطوط منحنی با ابزار Line

از آنجایی که ابزار خط با ایجاد یک مستطیل نازک کار می کند، منحنی کردن ابزار خط در حین رسم یک خط غیرممکن است. در عوض، شما باید از warp adjustment استفاده کنید.

 

با انتخاب لایه خط، Command + T (Mac) یا Control + T (PC) را فشار دهید تا به تنظیمات تبدیل خود دسترسی پیدا کنید. سپس روی نماد Warp Mode در نوار تنظیمات بالا کلیک کنید.

 

نحوه رسم خطوط در فتوشاپ, کشیدن خطوط منحنی در فتوشاپ, رسم خط در فتوشاپ

نحوه رسم خطوط  منحنی با ابزار line

 

از اینجا می توانید هر قسمت از خط خود را کلیک کرده و بکشید تا آن را به دلخواه منحنی کنید. انجام این کار به صورت دستی ساده ترین است، اما چند گزینه از پیش تعیین شده وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید.

 

برای انتخاب یک تنظیم منحنی از پیش تعیین شده، یکی از گزینه ها را از منوی کشویی type warp انتخاب کنید. این می تواند به عنوان نقطه شروعی برای تنظیمات warp شما مفید باشد!

 

ابزار خط یکی از ساده ترین راه ها برای کشیدن خطوط در فتوشاپ است. از آنجایی که بیشتر کارها را برای شما انجام می دهد، نیازی به نگرانی در مورد درست انجام دادن آن یا داشتن تنظیمات عالی نیست. همه چیز را می توان به سرعت تنظیم کرد و آن را به یکی از بهترین راه ها برای ایجاد خطوط تبدیل کرد!

 

تنها نقطه ضعف این ابزار این است که برای ایجاد خطوط در امتداد یک شکل یا لبه خاص عالی کار نمی کند. اینجاست که ابزار بعدی لیست واقعا می درخشد!

 

2. ابزار قلم (Pen Tool)

ابزار قلم یکی از پرکاربردترین ابزارهای فتوشاپ است. می توان از آن برای ایجاد انتخاب ها ، مسیرها و حتی کشیدن خطوط استفاده کرد. از آنجایی که این ابزار به شما کنترل دقیقی را روی مسیر شما می‌دهد، بهترین راه برای خلاقیت در شکل‌های خطوطتان است. چه بخواهید یک موج بکشید، یک رعد و برق یا یک خط مستقیم ساده، ابزار قلم می تواند این کار را انجام دهد.

 

کشیدن خط چین در فتوشاپ, کشیدن خطوط منحنی در فتوشاپ, رسم خط در فتوشاپ

 

نحوه رسم خطوط با ابزار Pen

ابزار قلم را می توان در نوار ابزار خود یا با فشار دادن P روی صفحه کلید خود پیدا کرد.

مطمئن شوید که حالت قلم شما روی "Shape" تنظیم شده است تا مسیر قلم شما به یک خط تبدیل شود.

 

در مرحله بعد،fill color  را به شفاف ( transparent) تغییر دهید، که با کادر سفید با خط قرمز در آن نشان داده شده است.

 

حالا یک رنگ stroke  را برای رنگ خط خود انتخاب کنید. مانند ابزار خط، این رنگ را می توان بعداً تغییر داد، بنابراین جای نگرانی نیست!

 

Set the stroke size را مطابق با ضخامت خط مورد نظر خود تنظیم کنید. اگر مطمئن نیستید، شروع از حدود 25 پیکسل یک عدد مطمئن است.

 

با انجام تنظیمات به ترتیب، در هر نقطه از بوم خود کلیک کنید تا نقاط لنگر جدید ایجاد کنید. این نقاط لنگر مسیر شما را کنترل می کنند در حالی که نقطه شروع و پایان خط شما را تنظیم می کنند.

 

هنگام ایجاد نقاط لنگر، کلیک کنید و بکشید تا مسیر قلم خود منحنی شود. این به نوبه خود خطی را که ترسیم می کنید منحنی می کند.

 

به ایجاد نقاط لنگر جدید ادامه دهید تا خط مورد نظر خود را با ابزار قلم تشکیل دهید!

 

نحوه رسم خطوط مستقیم با ابزار Pen

کشیدن خطوط مستقیم با ابزار Pen بسیار آسان است زیرا فتوشاپ به طور خودکار خطوط مستقیم را بین هر نقطه لنگر ایجاد می کند.

 

 کشیدن خطوط موازی در فتوشاپ,کشیدن خط چین در فتوشاپ, خطوط منحنی در فتوشاپ

کشیدن خطوط مستقیم با ابزار pen

 

با این حال می توانید هنگام ایجاد نقاط لنگر، Shift را نگه دارید تا مطمئن شوید که هر خط کاملاً به صورت افقی یا عمودی صاف است.

 

صرف نظر از اینکه ماوس شما کجاست، این میانبر فقط نقاط لنگر را در خطوط مستقیم به صورت افقی یا عمودی از نقطه لنگر اولیه شما قرار می دهد.

 

ایجاد خطوط ضخیم تر با ابزار Pen

از آنجایی که Set the stroke size ضخامت خط را ایجاد می کند، این چیزی است که باید تنظیم شود تا خط شما ضخیم شود.

 

با انتخاب لایه خط، روی Set the stroke size کلیک کنید و در صورت لزوم آن را کم یا زیاد کنید.

 

حالا خط شما ضخیم تر می شود!

 

نحوه ایجاد خطوط نقطه چین با ابزار Pen

درست مانند ابزار خط، می توانید با ابزار قلم از طریق گزینه stroke type یک خط نقطه چین ایجاد کنید.

 

روش کشیدن خط صاف, منحنی و خط چین در فتوشاپ, کشیدن انواع خط در فتوشاپ

کشیدن خطوط نقطه چین با ابزار pen

 

روی پنجره کشویی stroke type کلیک کنید تا خط از پیش تعیین شده نقطه چین یا خط چین مشخص شود. نوع مورد نظر خود را برای ایجاد انتخاب کنید.

برای سفارشی کردن بیشتر ظاهر خطوط نقطه چین خود، همانطور که در مرحله اول انجام دادیم، از پانل "more options" بروید.

 

ابزار قلم یکی دیگر از راه های آسان برای ایجاد خطوط در فتوشاپ است. با تغییر حالت آن از مسیری به شکل دیگر، می توانید به راحتی تنظیمات استروک خط خود را تنظیم کنید. مشابه ابزار خط، این کار سفارشی‌سازی را بسیار آسان می‌کند. هر چیزی که نیاز دارید را می توانید در نوار تنظیمات بالا پیدا کنید. هیچ دکمه یا راه حل اضافی مورد نیاز نیست!

 

3. ابزار Brush

مزیت بزرگ استفاده از ابزار قلم مو برای کشیدن خطوط این است که بسیار طبیعی تر از هر روش دیگری است. مانند طراحی روی یک تکه کاغذ، ابزار قلم مو با نقاشی یک قلم مو روی بوم شما کار می کند. شما می توانید هر شکل یا خطی را که می خواهید با این ابزار ترسیم کنید زیرا با ماوس خود کنترل کامل دارید.

 

کشیدن خط چین در فتوشاپ, کشیدن خطوط موازی در فتوشاپ

 

بسته به تنظیمات قلم مو یا شکل نوک، می توانید ظاهر هر قلم مو را به طور قابل توجهی تغییر دهید. وقتی صحبت از ایجاد خطوط می شود، ابزار براش به راحتی قابل سفارشی کردن است.

 

نحوه استفاده از ابزار Brush

برای ایجاد یک خط با ابزار براش، ابزار براش خود را با فشار دادن B انتخاب کنید یا آن را در نوار ابزار خود پیدا کنید.

 

با رفتن به تنظیمات brush خود، اندازه (ضخامت ضربه قلم مو) و سختی را برای  brush خود انتخاب کنید. برای ایجاد یک خط ثابت، مطمئن شوید که سختی شما روی 100٪ تنظیم شده است. این یک لبه تیز خوب برای ضربه های قلم مو شما ایجاد می کند.

 

در مرحله بعد، مطمئن شوید که opacity و جریان شما روی 100٪ تنظیم شده است.

 

برای داشتن تمیزترین خطوط، smoothing را تا 100% افزایش دهید. smoothing به صاف کردن هرگونه بی نظمی در ضربه های قلم مو کمک می کند. به این ترتیب، هر بار با قلم موها و خطوط بی عیب و نقص مواجه می شوید!

 

با تنظیمات به ترتیب، یک لایه جدید ایجاد کنید تا براش های خود را روی آن بکشید. با انتخاب لایه جدید، روی بوم خود کلیک کرده و بکشید تا یک خط ایجاد شود.

 

با حرکت دادن مکان نما به شکلی که می خواهید، می توانید تقریباً هر خطی را که نیاز دارید با ابزار قلم مو ایجاد کنید.

 

کشیدن خطوط مستقیم با ابزار قلم مو

از آنجایی که قلم موها با دست آزاد کشیده می شوند، کشیدن خطوط کاملاً مستقیم می تواند دشوار باشد. خوشبختانه، یک میانبر آسان برای کمک به حل این مشکل وجود دارد.

با نگه داشتن شیفت و ایجاد یک قلم موی جدید، فقط می توانید در یک خط مستقیم نقاشی کنید.

 

کشیدن خطوط منحنی در فتوشاپ, رسم خط در فتوشاپ, روش کشیدن خط صاف

کشیدن خطوط مستقیم با ابزار قلم مو

 

ترسیم خطوط نقطه چین با ابزار قلم مو

برای ایجاد یک قلم مو نقطه چین، باید فاصله نوک قلم مو خود را تغییر دهید.

 

 ضخيم كردن خطوط در فتوشاپ, نحوه رسم خطوط در فتوشاپ, کشیدن خطوط منحنی در فتوشاپ

باز کردن پنل brush settings

 

پنل brush settings را باز کنید و تب brush tip shape را انتخاب کنید.

اگر این پنل را نمی بینید، به Window > Brush Settings بروید.

گزینه spacing را علامت بزنید و در صورت لزوم اسلایدر فاصله را افزایش دهید. می توانید از پیش نمایش استفاده کنید یا روی بوم خود بکشید تا ببینید چگونه به نظر می رسد.

 

خطوط منحنی در فتوشاپ, ضخيم كردن خطوط در فتوشاپ, نحوه رسم خطوط در فتوشاپ

کشیدن نقطه چین با ابزار قلم مو

 

اکنون هنگامی که یک قلم مو ایجاد می کنید، به جای یک خط پیوسته، از نقاط جداگانه تشکیل می شود.

می توانید خطوط خود را آزادانه بکشید یا از کلید shift برای ایجاد خطوط مستقیم نقطه چین استفاده کنید!

 

تغییر رنگ خط با ابزار Brush

برخلاف سایر ابزارهایی که تنظیمات لایه شکل را برای کار با آنها دارند، ابزار براش از شما می خواهد قبل از رنگ آمیزی یک رنگ را تنظیم کنید. رنگی که قلم مو شما رنگ می کند بر اساس رنگ فعال پیش زمینه شما است. می توانید رنگ پیش زمینه خود را در پایین نوار ابزار خود پیدا کنید.

 

 

برای تغییر رنگ یک خط، روی رنگ پیش زمینه کلیک کنید و رنگ جدیدی را از انتخابگر رنگ انتخاب کنید. وقتی رنگ موردنظر خود را دیدید روی OK کلیک کنید.

اکنون شروع به ایجاد خطوط خود با ابزار قلم مو کنید.

 

با استفاده از این سه روش مختلف برای کشیدن خطوط در فتوشاپ، شما برای هر کاری آماده هستید. داشتن چند تکنیک مختلف مانند این کمک می کند تا ظاهر دقیقی را که با خط می خواهید به دست آورید. بسته به عکس خاص شما، یک روش ممکن است بهتر از دیگری کار کند.

 

برای استفاده عمومی، استفاده از Line Tool سریعترین و ساده ترین راه برای ایجاد خطوط در فتوشاپ است. از آنجایی که شما فقط کلیک می کنید و می کشید، ساده تر از آن نمی شود! بهتر از این، شما می توانید تمام جنبه های خط خود را در هر نقطه پس از ایجاد آن سفارشی کنید.

 

از سوی دیگر، ابزار قلم باعث می شود خطوط منحنی را آسان کند یا آنها را در امتداد لبه خاصی دنبال کنند. به طور مشابه، با ابزار براش، می‌توانید تقریباً هر نوع خطی را ایجاد کنید، زیرا همه آن‌ها به صورت آزاد ایجاد شده‌اند!

 

مهم نیست از چه ابزاری استفاده می کنید، یک چیز مسلم است، شما اکنون استاد ایجاد خطوط در فتوشاپ شده اید.

 

گردآوری:بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------