نحوه شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعیشناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی, مراحل تشخیص تصویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی

مراحل تشخیص تصویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی

 

چگونه تشخیص دهیم که یک عکس تقلبی است و توسط هوش مصنوعی تولید شده است؟ 

تمایز بین تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی و تصاویر واقعی به طور فزاینده ای دشوار می شود. اما در این مطلب از بیتوته چند ترفند وجود دارد که می توانید امتحان کنید. 

آیا به یک تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی نگاه می کنید؟ این روزها، تشخیص آن تا حدی به لطف گروهی از تولیدکنندگان تصویر هوش مصنوعی باورنکردنی مانند DALL-E 2 و Midjourney دشوار است. اما، یک راه وجود دارد. مشابه شناسایی یک تصویر فتوشاپ شده، می توانید نشانگرهایی را که تصویر هوش مصنوعی را شناسایی می کنند، بیاموزید.

 

آنها اغلب دارای انحرافات بصری عجیب و غریب هستند که می توانید به خودتان آموزش دهید تا آنها را تشخیص دهید و گاهی اوقات، استفاده از هوش مصنوعی به وضوح در توضیحات تصویر آشکار می شود، بنابراین همیشه ارزش بررسی دارد. اگر همه چیز شکست خورد، می توانید تصویر را از طریق یک آشکارساز GAN اجرا کنید. در ادامه راههای تشخیص تصویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی را برای شما قرار می دهیم.

 

1. قسمت عنوان، توضیحات و نظرات را بررسی کنید

همه موافق نیستند که هنگام ارسال تصاویر باید استفاده از هوش مصنوعی را فاش کنید، اما برای کسانی که این کار را می‌کنند، این اطلاعات یا در قسمت عنوان یا توضیحات یک پست خواهد بود.

 

شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی, تصاویر جعلی‌ تولید شده توسط هوش مصنوعی

تصاویر جعلی‌ تولید شده توسط هوش مصنوعی

 

یکی دیگر از مکان های خوب برای نگاه کردن، در بخش نظرات است، جایی که ممکن است نویسنده آن را ذکر کرده باشد. به عنوان مثال، در تصاویر بالا، آنها دستور کامل مورد استفاده برای تولید اثر هنری را گنجانده اند، که برای هر کسی که می خواهد تصاویر هوش مصنوعی خود را بهبود بخشد مفید است.

 

علاوه بر بخش عنوان، توضیحات و نظرات، می‌توانید به صفحه نمایه آنها نیز سر بزنید تا سرنخ‌هایی را نیز جستجو کنید. کلمات کلیدی مانند Midjourney یا DALL-E، نام دو مولد محبوب هنر هوش مصنوعی، کافی است تا به شما اطلاع دهد که تصاویری که مشاهده می کنید می توانند توسط هوش مصنوعی تولید شوند.

 

2. به دنبال واترمارک بگردید

یکی دیگر از سرنخ های مهم برای شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی، واترمارک است. DALL-E 2 در هر عکسی که از سایت خود آن دانلود می کنید، یکی را قرار می دهد، اگرچه ممکن است در ابتدا مشخص نباشد. آیا می توانید واترمارک را در تصویر بالا ببینید؟

 

شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی, تشخیص تصویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی با بررسی واترمارک

تشخیص تصویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی با بررسی واترمارک

 

می توانید آن را در گوشه سمت راست پایین تصویر پیدا کنید، و به نظر می رسد که پنج مربع به رنگ زرد، فیروزه ای، سبز، قرمز و آبی است. اگر این واترمارک را روی تصویری که با آن روبرو می‌شوید مشاهده کردید، می‌توانید مطمئن باشید که با استفاده از DALL-E 2 ایجاد شده است.

 

شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی, گوشه تصویری که واترمارک Dall-E را نشان می دهد

گوشه تصویری که واترمارک Dall-E را نشان می دهد

 

مشکل این است که اگر می دانید چگونه این کار را انجام دهید، دانلود کردن یک تصویر بدون واترمارک واقعا آسان است، و انجام این کار خلاف خط مشی OpenAI نیست. تا زمانی که «دیگران را در مورد ماهیت کار گمراه نکنید»، با گفتن اینکه آن را خودتان ساخته‌اید، یا اینکه عکسی از یک رویداد واقعی است، دستورالعمل‌های OpenAI به شما اجازه می‌دهد که واترمارک را حذف کنید.

 

از سوی دیگر، Midjourney به هیچ وجه از واترمارک استفاده نمی کند و این را به عهده کاربران می گذارد تا انتخاب کنند که آیا می خواهند به هوش مصنوعی در تصاویر خود اعتبار دهند.

 

3. ناهنجاری ها را در تصویر جستجو کنید

ممکن است در ابتدا متوجه آنها نشوید، اما تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی اغلب برخی از نشانگرهای بصری عجیب و غریب را به اشتراک می گذارند که با نگاهی دقیق تر آشکارتر می شوند.

 

شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی, تصویر تولید شده هوش مصنوعی

تصویر تولید شده هوش مصنوعی

 

از دور، تصویر بالا چندین سگ را نشان می‌دهد که دور یک میز شام نشسته‌اند، اما با بررسی دقیق‌تر متوجه می‌شوید که چشم‌های برخی از سگ ها گم شده‌اند و چهره‌های دیگر مانند لکه‌ای از رنگ هستند.

 

شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی, نمای نزدیک از یک تصویر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی

نمای نزدیک از یک تصویر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی

 

این اثر شبیه به نقاشی‌های امپرسیونیستی است که از خطوط کوتاه رنگ تشکیل شده‌اند که ماهیت یک موضوع را به تصویر می‌کشند. اگر بخواهید درک کنید که در صحنه چه می گذرد، بهتر است از فاصله دور مشاهده شوند، و همین امر در مورد برخی از هنرهای تولید شده توسط هوش مصنوعی نیز صادق است.

 

شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی, تشخیص عکس واقعی از تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی

تشخیص عکس واقعی از تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی

 

معمولاً این جزئیات ریز است که این واقعیت را نشان می دهد که این تصویر یک تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی است و این در مورد افراد نیز صادق است.

نگاهی نزدیک به چهره تولید شده توسط هوش مصنوعی در بالا بیندازید، به عنوان مثال تصویری که از وبسایت This Person Does Not Exist گرفته شده است. آیا چیزی عجیب می‌بینید؟ این تصویر می‌تواند هر کسی را فریب دهد و فکر کند که این یک عکس واقعی از یک شخص است، به جز بخشی از عینک که گم شده است و نحوه عجیبی که به پوست او متصل شده است.

 

در اینجا چند نشانگر دیگر وجود دارد که ممکن است در تصاویر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی از چهره ها مشاهده کنید:

- گوشواره گم شده یا ناهماهنگ

- پس زمینه تار که بیشتر شبیه بافت است.

- هر متنی در پس زمینه قابل تشخیص نیست.

- عدم تقارن در صورت (دندان ها از مرکز خارج شده اند، اندازه چشم ها متفاوت است)

- تکه های عکس به نظر می رسد که نقاشی شده است.

- اجسام مانند عینک در پوست ترکیب می شوند.

 

شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی, تصاویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی

تصاویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی

 

حتی زمانی که به دنبال این نشانگرهای هوش مصنوعی هستید، گاهی اوقات تشخیص تفاوت فوق‌العاده سخت است و ممکن است لازم باشد خودتان را برای شناسایی تصاویر جعلی آموزش دهید.

 

4. از یک آشکارساز GAN استفاده کنید

تولیدکنندگان تصاویر با هوش مصنوعی اغلب با استفاده از شبکه های مولد رقابتی یا به اختصار GAN ها قدرت گرفته‌اند. با در نظر گرفتن این موضوع، مهندسان در شرکت Mayachitra در سال 2021 یک آشکارساز GAN ایجاد کردند، با امید حل مشکل شناسایی تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی.

  

شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی, برنامه GAN برای تشخیص تصویر هوش مصنوعی

برنامه GAN برای تشخیص تصویر هوش مصنوعی

 

در سال 2023، با تست این برنامه، نتایج به شکل گاهی مثبت و گاهی منفی بودند. بنابراین بهتر است این ابزار را به همراه روش‌های دیگر برای تست تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی استفاده کنید، زیرا نتایج آن قابل اعتماد نیست. یک دلیل دیگر برای اشاره به آشکارساز GAN این است که در آینده، با احتمال زیاد، تولید برنامه‌هایی مشابه این آشکارساز با دقت بیشتر انجام خواهد شد، بنابراین ارزش دارد به دنبال پیشرفت‌ها در این زمینه باشیم.

 

به آهستگی و پیوسته پیشرفت‌هایی در این زمینه انجام می‌شود و با ارائه ابزارهای تشخیص تصاویر تقلبی توسط شرکت مایکروسافت، نشانه‌هایی به سوی ارائه ابزارهای دوستدار کاربر برای تشخیص تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی از شرکت‌های بزرگتر اشاره می‌کند.

 

آنچه در آینده باید انتظار داشت

بدون شک، تولیدکنندگان هوش مصنوعی در سال‌های آینده پیشرفت خواهند کرد تا به حدی که تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی به قدری متقاعد کننده خواهند بود که از طریق نگاه کردن به آن‌ها نمی‌توان فهمید. در آن نقطه، نمی‌توانید به ناهمخوانی‌های بصری برای تشخیص تصویر اعتماد کنید.

 

امیدواریم که تا آن زمان، برنامه‌ای یا وبسایتی وجود داشته باشد که برای ما بررسی انجام دهد، مشابه ابزار جستجوی برگردان تصویر که در حال حاضر داریم.

در حال حاضر، افرادی که از هوش مصنوعی برای ایجاد تصاویر استفاده می‌کنند باید به نصیحت OpenAI عمل کنند و در مورد دخالت آن صادق باشند. این نصیحت بد نیست و تنها لحظاتی زمان برای ذکر در عنوان یک پست یا توضیحات آن نیاز دارد.

 

حداقل، دیگران را با ادعای خلق اثری هنری توسط خودتان، در حالی که در واقع با استفاده از DALL-E، Midjourney، یا هریک از سایر تولیدکننده‌های هوش مصنوعی مبتنی بر متن ایجاد شده‌اند، گمراه نکنید.

 

گردآوری:بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------