جذابيت‌هاي فتوشاپ CS6 براي عكاسان 

با ارائه آخرين نسخه فتوشاپ، در شماره‌هاي قبل به بررسي اين نرم‌افزار قدرتمند پرداختيم و با امكانات و ويژگي‌هاي جديد آن كم و بيش آشنا شديم. يكي از مخاطبان اصلي نرم‌افزار فتوشاپ عكاسان هستند كه در اين شماره قصد داريم قابليت‌هاي نسخه جديد فتوشاپ براي استفاده عكاسان را با هم بررسي كرده و با آنها آشنا شويم.

 

 روتوش عکس, ترفند فتوشاپ, فيلترهاي فتوشاپ

 

برخي از اين ويژگي‌ها كه در نسخه جديد فتوشاپ كامل‌تر شده حالت عمومي دارد و باعث سهولت كار همه كاربران خصوصا عكاسان مي‌شود. امكاناتي چون تغيير رنگ محيط كاري و تيره‌ترشدن آن جهت انجام تمركز بيشتر روي پروژه يا ويژگي بسيار مهم ذخيره‌سازي اتوماتيك براي جلوگيري از حذف عكس‌ها، قبل از ذخيره‌سازي، كامل‌ترشدن پانل لايه‌بندي و امكان جستجو و فيلترسازي محتويات آن و ده‌ها ويژگي ديگر كه همه كاربران فتوشاپ را شگفت‌زده كرده است.

از امكاناتي كه براي عكاسان بسيار مفيد است مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

1. Mini Bridge: مرور و مديريت تصاوير

2.Camera Raw: مشاهده و ويرايش تصاوير خام ديجيتال

3. Contact Sheet: توليد پيش نمايش چاپي تصاوير روي يك كاغذ

4. Blur Gallery: ايجاد عمق در تصاوير در هر قسمت دلخواه با سه فيلتر جديد تغيير وضوح تصاوير

5. سهولت ويرايش فيلم در فتوشاپ

6. سهولت چاپ و تنظيمات حين چاپ

و...

 

Mini Bridge

يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي عكاسي ديجيتال امكان ثبت تصاوير زيادي از صحنه مورد نظر و ويرايش و انتخاب بهترين تصوير از بين آنهاست كه اين امر بخصوص براي عكاسان كار خيلي مهم به شمار مي‌آيد.

براي استفاده از اين ويژگي در فتوشاپ بهترين حالت، استفاده از نرم‌افزار جانبي Bridge است كه همراه فتوشاپ نصب‌شده و امكان مديريت كامل تصاوير را فراهم مي‌آورد؛ اما در نسخه جديد براي سهولت كار، اين نرم‌افزار در قالب يك پنجره به نام Mini Bridge داخل فضاي كاري فتوشاپ اضافه شده و كاربر مي‌تواند با كليك روي آن وارد بخش مورد نظر رايانه ‌شده و از بين تصاوير موجود با مقايسه آنها بهترين تصوير را انتخاب و در محيط فتوشاپ باز كند. با تغيير اندازه اين پنجره كه به صورت پيش‌فرض در قسمت پاييني فضاي كاري فتوشاپ قرار گرفته، مي‌توانيم اندازه تصاوير نمايش داده شده را در آن تغيير دهيم و با دقت بهتري آنها را مشاهده كنيم. همچنين در آن دستورهايي براي مرتب‌سازي تصاوير و نحوه نمايش آنها در پنجره تعريف شده است. از ويژگي‌هاي جالب اين پنجره امكان مشاهده تمام صفحه تصوير مورد نظر با فشار دكمه Space و مشاهده ساير تصاوير با استفاده از كليدهاي نشان‌دهنده جهت صفحه كليد است.

 

 

 روتوش عکس, ترفند فتوشاپ, فيلترهاي فتوشاپ

 

Camera Raw

عكاسان حرفه‌اي هنگام استفاده از دوربين‌هاي پيشرفته به جاي استفاده از فرمت‌هاي Tiff و JPG در ثبت تصاوير، آنها را به صورت Raw ذخيره مي‌كنند تا امكان تنظيم كامل آن تصاوير برايشان مهيا باشد. تصاويرRaw خام و پردازش نشده است كه توسط دوربين‌هاي حرفه‌اي ذخيره‌شده و امكان ثبت جزئيات بيشتري در مناطق روشن يا تيره تصوير را به وجود مي‌آورد. البته اين تصاوير پس از عكاسي، كاملا قابل بازيابي و استفاده بوده و به كمك نرم‌افزارهاي خاص ويرايش اين گونه تصاوير مي‌توان بعدا تنظيماتي چون توازن سفيدي، اشباع رنگي، شارپنس، كنتراست و مواردي از اين قبيل را روي آن پياده كرد. در واقع اين تصاوير دقيقا‌ مانند يك فيلم نگاتيو است كه هرقدر فرد با مهارت بيشتري آن را ظاهر كند، مي‌تواند كيفيت بالاتري را از آن به دست آورد. با معرفي نسخه جديد فتوشاپ نرم‌افزار جانبي Camera Raw شركت ادوب نيز با نگارش جديد با آن همراه شده كه كمك بسيار شاياني به عكاسان در جهت تنظيم تصاوير خام و به دست آوردن بهترين كيفيت مطلوب از تصاوير ثبت شده را فراهم مي‌آورد.

 

 

 روتوش عکس, ترفند فتوشاپ, فيلترهاي فتوشاپ

 

Contact Sheet

معمولا براي تكرار چاپ عكس يا مرور كلي تصاوير بهتر است تصوير كوچكي از عكس‌ها را كنار هم چاپ كرد و در اختيار مشتري قرار داد تا انتخاب كند.

در نسخه جديد فتوشاپ با ويژگي جديد Contact Sheet، اين كار به آساني هرچه تمام‌تر قابل انجام است و براحتي با فراخواني فرمان Contact Sheet از قسمت File\Automate و انتخاب پوشه تصاوير و تعيين اندازه صفحه كاغذ، تعداد سطر، ستون تصاوير كوچك و فشار دكمه تائيد، مي‌توان بقيه كارها را به فتوشاپ سپرد و نتيجه را به بهترين حالت ممكن از آن تحويل بگيريم.

 

Blur Gallery

يكي ديگر از بخش‌هاي بسيار جذاب براي عكاسان در نسخه جديد فتوشاپ، اضافه شدن گالري Blur به مجموعه فيلترهاي فتوشاپ و معرفي سه فيلتر جديد Iris Blur ،Field Blur و Tilt Blur است كه در نهايت كيفيت و قدرت مي‌توان از آنها براي ايجاد عمق ميدان در تصاوير و عكس‌هاي خود استفاده كنيم و به كمك تنظيمات كاملي كه براي آنها در نظر گرفته شده، آنها را طبق خواسته خود تغيير داده و تصاوير جذابي را ايجاد كنيم.

 

 

 روتوش عکس, ترفند فتوشاپ, فيلترهاي فتوشاپ

 

TimeLine

بسيار لذت‌بخش است وقتي متوجه شويم تقريبا ‌بيشتر كارهايي را كه از نظر تنظيم نور، رنگ، توناليته، اعمال فيلترها و... در فتوشاپ روي تصاوير انجام مي‌داديم، مي‌توانيم روي فيلم‌ها نيز با همان سهولت و كيفيت اعمال كنيم. اين امر بويژه در نسخه CS6 فتوشاپ بسيار كامل شده و با معرفي پنجره TimeLine در آن امكان مشاهده فريم به فريم، برش دادن و ويرايش فيلم، صداگذاري اعمال جلوه‌هاي تصويري، اضافه‌كردن متون و نوشته‌ها و ده‌ها امكان ديگر فراهم شده است. پس از اعمال همه اين تغييرات مي‌توانيم فيلم خود را در فرمت مورد نظر و از بين ده‌ها فرمت پشتيباني شده توسط نرم‌افزار ذخيره و آن را براي پخش آماده كنيم.

علاوه بر موارد اشاره شده بخش‌هاي ديگري چون ويژگي Content-Aware جهت رتوش و ترميم تصاوير به صورت آگاه از محتوا، پانل جديد Properties، ابزار تكميل شده Crop، نورپردازي با فيلتر lighting Effect، قوي‌تر شدن فيلتر Liquefy و افزايش كارايي پنجره چاپ از مواردي است كه مي‌تواند براي عكاسان جالب باشد و به بهترشدن نتيجه كار آنها، كمك بسياري كند.

منبع:jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------