سافت باکس چیست و چه کاربردی دارد؟نورپردازی با یک سافت باکس, خصوصیات سافت باکس, اموزش کار با فلش و سافت باکس

سافت باکس وسیله ای است که نور را پخش کرده و آن را تبدیل به یک نور ملایم می کند

 

همه چیز درباره سافت باکس

سافت باکس ابزاری برای اصلاح نور است که بیشتر برای عکاسان پرتره حائز اهمیت است و در عکاسی تبلیغاتی و پرتره کاربرد زیادی دارد. در این مقاله شما با نحوه کار این وسیله بیشتر آشنا خواهید شد.

سافت باکس چیست؟

 

سافت باکس فیلمبرداری , سافت باکس, سافت باکس عکاسی

اغلب سافت باکس ها به شکل هشت ضلعی و مربع هستند

 

سافت باکس (soft box) همان طور که از معنی آن پیداست وسیله ای است که نور را ملایم می کند. این وسیله به گونه ای عمل می کند که نور را پخش کرده و آن را تبدیل به یک نور نرم و یکدست می کند و در عکاسی مخصوصا عکاسی پرتره کمک می کند تا سایه های شدید را از بین ببرد. هر چه سافت باکس به سوژه نزدیک تر باشد نور آن نرم تر و ملایم تر دیده  می شود.

 

سافت باکس در شکل های مختلف مستطیل، هشت ضلعی، مربع و ... وجود دارد. سافت باکس از یک پارچه شفاف تشکیل شده است که به نور های استودیویی متصل می شود و رنگ آن معمولا سفید یا نقره ای است و بیرون آن مشکی است و بر روی یک قاب سیمی نصب می شود. در  جلوی این قاب یک پنل دیفیوز تعبیه شده است. پارچه مشکی از نفوذ نور به بیرون و انعکاس آن روی تجهیزات استودیو جلوگیری می کند.

 

نحوه کار سافت باکس

درون سافت باکس یک لایه از فویل وجود دارد که خاصیت منعکس کردن نور را دارد و کار آن تقویت نور و پخش آن با قدرت بیشتر است. در قسمت جلوی سافت باکس یک پنل پخش کننده نور تعبیه شده است  نور را پخش کرده و آن را نرم تر و ملایم تر می کند و سایه های شدید را از بین می برد. این وسیله می تواند عکس های پویایی ایجاد کند.

 

سافت باکس ها در شکل های مختلف وجود دارند اما اغلب به شکل هشت ضلعی و مربع هستند. نور منتشر شده از نوع هشت ضلعی طبیعی تر است و شما هنگام کار با آن راحت تر هستید. سافت باکس مربعی بیشتر در عکاسی پرتره کاربرد دارد و بیشتر برای عکس هایی که به صورت آنلاین منتشر می شود کاربرد دارد.

 

چگونه می توانیم از سافت باکس استفاده کنیم؟

 

طریقه استفاده از سافت باکس, بهترین سافت باکس, کارایی سافت باکس

رنگ سافت باکس اغلب به رنگ سفید یا نقره ای است

 

استفاده از سافت باکس روش های مختلفی دارد. شما می توانید از این وسیله در فضاهای داخلی، بیرونی، پرتره، ویدئو و .... استفاده کنید. به خصوص این ابزار برای عکاسی هنگام غروب آفتاب مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله تأثیر نور طبیعی را بیشتر می کند و تصاویر حاصله جلوه طبیعی تری خواهند داشت.

 

اگر مبتدی هستید بهتر است از این وسیله به صورت ساده استفاده کنید. اگر قصد عکاسی از پرتره دارید از یک پرده استفاده کنید که نور و سایه را پشت سر سوژه پخش کند. در حین تنظیم نور خطوط طبیعی صورت را پیدا کنید و نور و سایه ها را طوری تنظیم کنید که بدون بزرگ نمایی، بر روی ویژگی های صورت مدل تأکید کند.

 

استفاده از سافت باکس الگوهای مختلفی دارد. مهم ترین قانونی که در عکاسی با استفاده از سافت باکس در نظر داشته باشید این است که نور و سایه باید ویژگی های مدل را نشان دهد ولی آنها را از بین نبرد.

 

کاربردهای مختلف سافت باکس

 

نورپردازی با یک سافت باکس, خصوصیات سافت باکس, اموزش کار با فلش و سافت باکس

انتخاب انواع شکل سافت باکس با نوع کاربرد و هدف شما ارتباط دارد

 

سافت باکس برای تهیه عکس های استودیویی، عکس های فشن، عکاسی از غذا و محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این ابزار می توانید در ظاهر و احساس عکس های خود تغییراتی ایجاد کنید. مثلا می توانید از یک ارتفاع بالا از سوژه خود عکاسی کنید به گونه ای که سوژه کاملا در سایه قرار بگیرد.

 

همچنین می توانید برای ایجاد جلوه غروب آفتاب، سافت باکس را دو متر دور تر از سوژه قرار دهید. نور را باید در یک طرف سوژه قرار دهید و آن را به آرامی به سوژه نزدیک کنید به طوری که یک طرف صورت او کاملا روشن و طرف دیگر کاملا تاریک باشد.

 

در این حالت باید یک مثلث روشن روی گونه ای که در سایه هست وجود داشته باشد و چشم های او نیز کاملا دیده شود. با این کار شما یک الگوی نور کلاسیک را در عکاسی خود ایجاد کرده اید.

 

شما می توانید نور را با استفاده از وسایل دیگر تغییر دهید. مثلا می توانید با استفاده از یک سافت باکس دیگر در ارتفاع کم سایه های زیر چشم ها و چانه را از بین ببرید و یا به وسیله یک رفلکتور نور را به شکل دلخواه خود بازتاب دهید.

 

راهنمای خرید سافت باکس

 

سافت باکس فیلمبرداری , سافت باکس, سافت باکس عکاسی

هنگام خرید سافت باکس باید به اندازه و شکل آن توجه کنید

 

سافت باکس یک وسیله کاربردی برای نورپردازی است و استفاده از آن در عکاسی می تواند تا اندازه زیادی کیفیت عکاسی را بهبود ببخشد. بنابر این مهم است که یک سافت باکس مناسب و با کیفیت تهیه کنید. هنگام انتخاب و خرید یک سافت باکس مناسب باید نکاتی را در نظر بگیرید و به آن توجه کنید که در زیر عنوان شده است:

 

اندازه

هنگام تهیه این وسیله مهم ترین عاملی که باید در نظر بگیرید اندازه آن است. این ابزار در اندازه های مختلف وجود ندارند بنابر این شما می توانید برای تغییر اندازه آن ارتفاع پایه را تغییر دهید. پس در هنگام انتخاب آن باید این نکته را در نظر داشته باشید. هنگام انتخاب باید هدف خود را از تهیه آن مشخص کنید و سپس یک سافت باکس با اندازه مناسب انتخاب کنید.

 

این وسیله باید از سوژه مورد نظر شما که قرار است در کادر جای بگیرد بزرگتر باشد تا بتواند نور ملایم را به طور کامل بر روی سوژه قرار دهد. پس سعی کنید یک سافت باکس در اندازه مناسب تهیه کنید.

 

شکل

همان طور که قبلا اشاره شد این وسیله در شکل های مختلف وجود دارد و هر کدام می تواند بر روی کیفیت عکس تأثیر بگذارد. نور به صورت ملایم از تمام قسمت های سافت باکس خارج می شود، اگر سوژه هم اندازه سافت باکس باشد انواع مدل های مربعی و پند ضلعی می تواند نور های حاشیه ای متفاوتی داشته باشند.

 

مدل های مربعی دارای نور کاملی هستند اما مدل چند ضلعی دارای نور غیر متمرکز در حاشیه ها می باشند. انتخاب انواع آن بستگی به نوع کاربرد و هدف شما دارد. مدل های مربعی معمولا برای کار در داخل سالن استفاده می شود و برای عکاسی در خارج از سالن مدل های چند ضلعی مناسب تر هستند.

 

نوع نور و لامپ

تون نور خارج شده از سافت باکس با استفاده از لامپ هایی با رنگ های مختلف و یا لایه بیرونی سفید و نقره ای قابل تغییر است. هنگام  انتخاب سعی کنید مدلی را تهیه کنید که دارای نوری متعادل و هماهنگ با نور محیط شما باشد.

 

به طور کلی بهتر است یک سافت باکس بزرگ تهیه کنید تا از بیشترین انعطاف پذیری آن بهره ببرید. زیرا در این صورت شما می توانید علاوه بر سوژه های بزرگ سوژه های کوچک را نیز پوشش دهید.

 

سایر ابزار مشابه سافت باکس

شما می توانید به جای سافت باکس از ابزار و وسایل دیگری مانند چتر و یا بیوتی دیش نیز استفاده کنید. چتر نیز مانند سافت باکس نور را شکل می دهد و بیشتر مورد توجه عکاسان تازه کار می باشد.

 

چترها نسبت به سافت باکس ها ارزان تر می باشند اما با این حال مانند سافت باکس ها کاربردی نیستند. بیوتی دیش نیز یک وسیله شکل دهنده نور است و بیشتر در عکاسی های فشن و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد و به علت نوع نوری که تولید می کند مورد توجه است. این وسیله را می توانید در اندازه ها و انواع مختلف تهیه کنید.

 

گردآوری: بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------