راههای رفع مشکل کار نکردن سنسور اثر انگست گوشی اندرویدسنسور اثر انگشت, مشکل سنسور اثر انگشت, از کار افتادن سنسور اثر انگشت گوشی

کار نکردن سنسور اثر انگست گوشی یکی از مشکلات رایج در تلفن های اندروید است

 

دلیل از کار افتادن سنسور اثرانگشت گوشی چیست + راه حل های ساده 

گاهی وقتها ممکن است با مشکل از کار افتادن حسگر اثر انگشت در گوشی های اندرویدی مواجه شوید و هنگام ایجاد این مشکل ممکن است از خود بپرسید که دلیل ایجاد چنین مشکلی چیست و آیا قابل بازگشت است یا نه؟ در این مقاله به این موضوع می پردازیم و به سوالات شما در این رابطه پاسخ می دهیم.

از کار افتادن سنسور اثر انگشت گوشی

معمولا زمانی که سنسور اثر انگشت گوشی از کار می افتد اکثر افراد فکر می کنند این موضوع سخت افزاری است اما بهتر است بدانید که برخی از مشکلات نرم افزاری باعث ایجاد این مشکل می شوند و ممکن است به راحتی بتوانید آن را برطرف کنید.

 

قابلیت سنسور اثر نگشت در گوشی های هوشمند یکی از قابلیت هایی است که چند سال اخیر ارائه شده است و با استقبال طرفداران زیادی مواجه شده است. این حس گر ها معمولا در قاب پشتی گوشی تعبیه می شده است و اخیرا در گوشی های جدید تر این قابیلت در داخل صفحه نمایش تعبیه شده است و شما تنها با استفاده از این قابلیت می توانید امنیت گوشی خود را تامین کنید زیرا تنها اثر انگشت هایی قادر به باز کردن گوشی هستند که قبلا در آن ثبت شده اند.

 

اما این ابزار هوشمند ممکن است برخی اوقات خراب شود و از کار بیفتد که این امر باعث ایجاد مشکلاتی برای ما شود و برای تعمیر آن مجبور باشیم هزینه های سنگینی را متقبل شویم. در این مقاله روش هایی برای برطرف کردن این مشکل به شما ارائه می شود که ممکن است نیاز شما به مراجعه به تعمیرات تلفن همراه را برطرف کند.

 

حسگر اثر انگشت گوشی چگونه کار می کند؟

حسگرهای اثر انگشت دارای انواع مختلف هستند که شامل شش نوع نوری، حس گر های نیمه هادی مانند خازنی، رادیویی، فشاری و حرارتی  و حس گر های فراصوت. نحوه کارکرد اغلب حس گر ها به این شکل است که ابتدا یک تصویر از اثر انگشت تهیه شده و سپس مورد شناسایی قرار می گیرد، بعد از شناسایی قسمت های مختلف آن و تهیه الگو، این الگوهای تهیه شده به صورت دیجیتالی با نمونه ای که ذخیره شده است تطبیق داده می شود.

 

چگونه مشکل از کار افتادن حسگر های گوشی را حل کنیم؟

بیشتر گوشی های هوشمند جدید مجهز به حس گر اثر انگشت می باشند. این قابلیت در تامین امنیت و تایید هویت کاربرد زیادی دارد. اما ممکن است این حسگر به دلایل مختلف از کار بیفتد و یا به درستی کار نکند. در صورت ایجاد چنین مشکلی در گوشی هایی مانند سامسونگ، ال جی، هواوی، سونی و ... راه هایی وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها این مشکل را برطرف کنید.

 

استفاده از فشار بیشتر بر روی حسگر اثر انگشت

 

 کارنکردن حسگرهای اثر انگشت, کار نکردن سنسور اثر انگشت گوشی اندروید, سنسور اثر انگشت

در گوشی اندروید نسل قدیم، مشکل کار نکردن سنسور اثر انگشت با فشردن رفع می شود

 

در گوشی های نسل قدیم، حس گر ها روی قاب پشتی قرار داشتند در حالی که در گوشی های نسل جدید بر روی قاب جلویی قرار دارند و در زیر صفحه نمایشگر و با آخرین تکنولوژی روز تعبیه شده اند و بین آنها تفاوت زیادی است.

 

در گوشی های قدیمی تر در رابطه با سنسور های اثر انگشت تنها یک مشکل وجود دارد که مربوط به کارکرد ضعیف آنها است و نه عدم کارکرد آنها. زیرا این قابلیت برای گوشی ها برای اولین بار مورد استفاده جهانی قرار گرفت و باید امتحان می شد.

 

تمیز کردن حسگر اثر انگشت

 

 سنسور اثر انگشت, مشکل سنسور اثر انگشت, از کار افتادن سنسور اثر انگشت گوشی

آلودگی صفحه شیشه ای گوشی اندروید سبب کار نکردن سنسور اثر انگشت می شود

 

یکی از دلایل کار نکردن حس گر اثر انگشت ممکن است به علت آلودگی صفحه شیشه ای باشد. در برخی از گوشی ها مانند سامسونگ a30  و a50 و... برای جلوگیری از وارد شدن آسیب ها از گوریلا گلس در قسمت قاب جلویی و پشتی استفاده شده است. ممکن است این صفحه شیشه ای به طور طبیعی در طول زمان آلوده و کثیف شود و در صورت تمیز نکردن، گوشی نمی تواند به طور صحیح و مناسب اسکن کند. در نتیجه باید این مشکل را با تمیز کردن برطرف کنید اما دقت کنید که از الکل استفاده نکنید زیرا احتمال دارد که به سنسور اثر انگشت شما آسیب برسد.

 

وضعیت سخت افزاری حس گر را چک کنید

 

الگوریتم سنسور اثر انگشت, سنسور اثر انگشت اندروید, آموزش کار با سنسور اثر انگشت

یکی از روش های رفع کار نکردن سنسور اثر انگشت گوشی اندروید فعالسازی sensor است

 

در صورت از کار افتادن سنسور اثر انگشت، ابتدا باید قفل گوشی را باز کنید و کد مربوط به تست سنسور اثر انگشت را وارد کرده و اوکی را بزنید. با انجام این کار صفحه ای برایتان باز می شود که شامل گزینه هایی مانند touch, sleep, sensor, LED می باشد. از میان این گزینه ها باید گزینه sensor را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، گوشی شما فعال می شود که در این قسمت شما باید انگشتی که قبلا اثر آن را ثبت کرده بودید را روی سنسور قرار دهید.

 

در صورت شناسایی اثر انگشت شما توسط حس گر، در واقع مشکل سخت افزاری وجود ندارد. اما در صورتی که سنسور کار نکند و هیچ عکس العملی به اثر انگشت نشان ندهد به معنی آن است که برای گوشی شما مشکلات سخت افزاری ایجاد شده است که منجر به ایجاد اختلال در عملکرد حس گر اثر انگشت شده است.

از جمله دلایل ایجاد خرابی های سخت افزاری در گوشی شما می تواند وارد شدن ضربه به گوشی باشد به خصوص اگر از قاب محافظ استفاده نکنید.

 

سیستم عامل گوشی خود را به روزرسانی کنید

 

 آپدیت سیستم عامل اندروید سبب رفع کار نکردن سنسور اثر انگشت گوشی می شود

 

از آنجایی که حس گر اثر انگشت گوشی با سیستم عامل در ارتباط است، بروز مشکلات مختلف در سیستم عامل می تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد سنسور اثر انگشت گوشی شما شود. در نتیجه یکی از راه حل ها برای رفع این مشکل این است که سیستم عامل گوشی خود را به روز رسانی یا آپدیت کنید.

 

Screen sensitivity را فعال کنید

 

عدم شناسایی اثر انگشت در گوشی های اندروید, کارنکردن حسگرهای اثر انگشت, کار نکردن سنسور اثر انگشت گوشی

میزان حساسیت صفحه گوشی اندروید با کار نکردن سنسور اثر انگشت در ارتباط است

 

در صورتی که سنسور اثر انگشت شما بر روی صفحه نمایش قرار دارد باید گزینه Screen sensitivity را فعال کنید. این کار به معنی افزایش میزان حساسیت صفحه نمایش گر می باشد و با انجام این کار اثر انگشت شما بهتر شناسایی می شود و دیگر نیازی به تمیز کردن حس گر اثر انگشت نیست. در ادامه نحوه فعال کردن این قابلیت در گوشی های سامسونگ ارائه می شود.

ابتدا به قسمت تنظیمات بروید و گزینه Display  را انتخاب کنید.

سپس کمی به پایین بروید و گزینه Touch sensitivity  را پیدا کرده و آن را فعال کنید.

 

حافظه کش اندروید را پاک کنید

 

کار نکردن سنسور اثر انگشت گوشی اندروید, سنسور اثر انگشت, مشکل سنسور اثر انگشت

یکی از اقدامات رفع کار نکردن سنسور اثر انگشت گوشی پاکسازی حافظه کش است

 

در صورتی که هنگام به روز رسانی سیستم عامل سنسور اثر انگشت از کار افتاد باید به روشی که در ادامه توضیح می دهیم عمل کنید. این روش زمانی که سنسور اثر انگشت به طور ناگهانی از کار می افتد نیز می تواند موثر باشد. 

 

برای پاک کردن حافظه کش اندروید باید از حالت ریکاوری اقدام کنید. ابتدا گوشی را در حالت ریکاوری قرار دهید.

در گوشی های سامسونگ، هواوی و ... برای پاک کردن حافظه کش گوشی باید دکمه های کاهش صدا،  دکمه Home و دکمه Power را به طور هم زمان فشار دهید تا لوگوی گوشی ظاهر شود.

 

در منویی که نمایش داده می شود گزینه wipe cache partition را با استفاده از دکمه کاهش و افزایش صدا انتخاب کنید. سپس گزینه Reboot system now  را انتخاب کنید تا گوشی شما راه اندازی شود. بعد از انجام این کار سنسور اثر انگشت گوشی شما به طور مناسب کار خواهد کرد.

 

اندروید را دانگرید کنید

در صورتی که گوشی موبایل خود را به تازگی به روز رسانی و آپدیت کرده اید و سنسور اثر انگشت دچار مشکل شده است ممکن است در نسخه جدید اندروید مشکلاتی وجود داشته باشد. برای حل این مشکل باید سیستم عامل اندروید خود را دانگرید کنید و منتظر بمانید تا نسخه پایدار آپدیت منتشر شود.

 

فعال کردن گزینه Advanced Feature

 

سنسور اثر انگشت اندروید, آموزش کار با سنسور اثر انگشت, کارنکردن حسگرهای اثر انگشت

غیر فعالسازی Fingerprint Gesture کار نکردن سنسور اثر انگشت در گوشی را رفع می کند

 

یکی از دلایل خراب شدن و از کار افتادن سنسور اثر انگشت گوشی استفاده از قابلیت Fingerprint Gesture می باشد. برای حصول اطمینان از اینکه مشکل سخت افزاری ایجاد نشده است باید در قسمت تنظیمات گوشی گزینه Advanced Feature را پیدا کرده و انتخاب کنید و قابلیت Fingerprint Gesture را خاموش کنید و در نهایت گوشی را ری استارت کنید.

 

بازگشت به تنظیمات کارخانه (Reset factory)

اگر روش های ذکر شده مشکل از کار افتادگی سنسور اثر انگشت را برطرف نکرد، این مشکل نیز مانند مشکلات دیگر می تواند با ری ست کردن گوشی و باز گشت به تنظیمات کارخانه برطرف شود. این راه حل در صورتی که مشکل نرم افزاری باشد موثر می باشد و از کار افتادگی سنسور اثر انگشت را رفع خواهد کرد.

 

کالیبره کردن سنسورها در گوشی

برای کالیبره کردن سنسور های گوشی می تواند دلایل زیادی وجود داشته باشد. ممکن است بخواهید مطمئن شوید که تمام حس گر های گوشی شما به درستی کار می کنند. برخی از این سنسور ها قابلیت کالیبره شدن دارند که این امر بستگی به مدل و نوع گوشی شما و همچنین گوگل پلی دارد.

 

برخی از برند های تلفن همراه برای برخی از سنسور های خاص گزینه های درون سیستمی کالیبره دارند. به طور مثال گوشی های ال جی و از گوشی LG و G2 به بعد، شما می توانید با رفتن به قسمت تنظیمات و سپس جنرال تب و Motion ، حس گر حرکتی را کالیبره کنید.

 

برای این کار تنها باید دستور العمل ها را دنبال کنید و بعد از چند ثانیه سنسور مورد نظر شما کالیبره می شود. برای اینکه بدانید آیا گوشی شما دارای گزینه مشابهی هست یا نه باید در منوی تنظیمات گوشی نام حس گر مورد نظر را جست و جو کنید.

 

گردآوری:بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------