کولوکیشن؛ مزایا، معایب و موارد استفادهکولوکیشن, تفاوت کولوکیشن و سرور اختصاصی

کولوکیشن یا میزبانی اشتراکی سرور

 

کولوکیشن:راه حلی برای میزبانی سرورهای شما 

کولوکیشن یا میزبانی اشتراکی سرور، به معنی اجاره فضایی در یک مرکز داده است که می‌توانید در آن سرورهای خود را نصب و راه‌اندازی کنید. در این مقاله از بیتوته به بررسی مزایا و معایب کولوکیشن، موارد استفاده از آن و همچنین نکاتی برای انتخاب یک مرکز داده کولوکیشن می‌پردازیم.

کولوکیشن (Colocation) چیست؟

کولوکیشن (که به اختصار «کولو» هم گفته می‌شود) یک مرکز داده یا تاسیسات مخابراتی است که کسب‌وکارها می‌توانند فضایی را برای سرورها، دستگاه‌های ذخیره‌سازی و سایر سخت‌افزارهای محاسباتی و شبکه‌ای اجاره کنند.

 

به طور معمول، یک مرکز کولوکیشن، ساختمان، خنک‌کننده، منبع تغذیه، پهنای باند شبکه صوتی و دیتا، دسترسی به اینترنت و امنیت فیزیکی را فراهم می‌کند، در حالی که مشتری سرورها، دستگاه‌های ذخیره‌سازی و تجهیزات شبکه را تامین می‌کند. این مراکز می‌توانند از بخشی یا کل زیرساخت فناوری اطلاعات پشتیبانی کنند و اطمینان حاصل کنند که نیازهای تجاری مشتری برآورده می‌شود.

 

فضای اجاره‌ای در یک مرکز کولوکیشن معمولاً به صورت قفسه، کابینت، قفس یا اتاق محاسبه می‌شود. بسیاری از مراکز کولوکیشن خدمات خود را با ارائه «خدمات مدیریت‌شده» که از ابتکارهای تجاری مشتریان پشتیبانی می‌کند، گسترش داده‌اند. این خدمات شامل دسترسی به اینترنت، خدمات شبکه‌ گسترده، خدمات شبکه‌ کلان‌شهری، مدیریت تغییرات، مدیریت امنیت و بازیابی فاجعه (DR) می‌شود.

 

کولوکیشن, تفاوت کولوکیشن و سرور اختصاصی

ارائه‌دهندگان خدمات کولوکیشن معمولا رویه‌ها و قوانین خاص خود را دارند

 

چه کسانی به مراکز کولوکیشن نیاز دارند؟

تقریبا سازمان‌هایی با هر اندازه‌ای می‌توانند از مراکز کولوکیشن برای تامین زیرساخت اولیه فناوری اطلاعات و خدمات شبکه‌ای با قابلیت اتصال به چندین تامین‌کننده (carrier-neutral) استفاده کنند. همچنین شرکت‌ها می‌توانند به صورت موقت یا دائمی بر اساس نیازهای تجاری خود، از این مراکز برای تکمیل زیرساخت فناوری اطلاعات موجود بهره ببرند.

 

دلایل متعددی وجود دارد که یک کسب‌وکار به جای راه‌اندازی مرکز داده اختصاصی خود، از کولوکیشن در یک مرکز داده استفاده کند. یکی از انگیزه‌های اصلی، هزینه سرمایه‌ای مرتبط با ساخت، نگهداری و به‌روزرسانی یک تاسیسات بزرگ رایانش و شبکه است. در گذشته، مراکز کولوکیشن اغلب توسط شرکت‌های خصوصی برای بازیابی فاجعه (DR) مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه، کولوکیشن‌ها به طور ویژه برای ارائه‌دهندگان خدمات ابری محبوب هستند تا بدون صرف هزینه سرمایه‌گذاری کلان، منابع خود را به سرعت گسترش دهند.

 

برای برخی سازمان‌ها، کولوکیشن ممکن است راه‌حل ایده‌آلی باشد، اما این رویکرد می‌تواند معایبی هم داشته باشد. مسافت زیاد می‌تواند در صورت لزوم رسیدگی فیزیکی به تجهیزات، هزینه‌های سفر را افزایش دهد و مشتریان کولوکیشن ممکن است خود را درگیر قراردادهای بلندمدتی ببینند که مانع از مذاکره مجدد نرخ‌گذاری در صورت کاهش قیمت‌ها شود.

 

کولوکیشن, تفاوت کولوکیشن و سرور اختصاصی

عکسی از یک مرکز داده کولوکیشن مدرن با ردیف‌های مرتب از قفسه‌های سرور

 

امکانات و ویژگی‌های کولوکیشن

ارائه‌دهندگان خدمات کولوکیشن معمولا رویه‌ها و قوانین خاص خود را دارند، بنابراین امکانات و قابلیت‌های پشتیبانی ممکن است بین شرکت‌های مختلف متفاوت باشد. برای مشتریان بالقوه، پیش از عقد قرارداد با یک مرکز کولوکیشن، بررسی و دقت لازم ضروری است. برخی از امکانات رایج در مراکز داده کولوکیشن عبارتند از:

• ساختمان فیزیکی: این شامل کل بنای مرکز داده است.

• امنیت فیزیکی: شامل تدابیر امنیتی فیزیکی مانند اسکنرهای بیومتریک برای کنترل ورود و خروج افراد.

• سیستم تهویه مطبوع (HVAC):‏ شامل سیستم خنک‌کننده اختصاصی برای حفظ دمای مناسب تجهیزات.

• قابلیت اطمینان تضمین‌شده: تضمین برقراری دائمی سرویس بدون قطعی.

• اتصال متقابل: امکان برقراری ارتباط مستقیم بین شبکه‌های مختلف درون مرکز داده.

• اتصال اینترنت افزونگی (Redundant): وجود چندین مسیر برای اتصال به اینترنت جهت جلوگیری از قطعی.

• دسترسی افزونگی به شرکت مخابرات محلی: وجود چندین مسیر برای برقراری ارتباط با شرکت مخابرات محلی و جلوگیری از قطعی.

• موجودی تجهیزات شبکه: تامین تجهیزات شبکه موردنیاز مشتریان.

• برق افزونگی: تامین برق از طریق قرارداد با چند تامین‌کننده برق و داشتن ژنراتورهای پشتیبان برای مواقع اضطراری.

• رعایت قوانین و مقررات: رعایت استانداردها و الزامات مختلف برای تضمین امنیت و کیفیت سرویس.

• پشتیبانی فنی درون‌محل: وجود کارشناسان فنی برای ارائه خدمات پشتیبانی به مشتریان در محل مرکز داده.

 

ساختمان مراکز کولوکیشن:

مراکز کولوکیشن اغلب ساختمان‌های چند طبقه هستند. طبقات مختلف این ساختمان‌ها، فضایی انعطاف‌پذیر با محفظه‌های قابل تنظیم و رک‌های متعددی را برای جایگذاری سرورها و سایر تجهیزات مشتریان فراهم می‌کنند. همچنین، برخی از این مراکز ممکن است دارای امکاناتی مانند رستوران، فضای کاری برای مشتریان و اتاق‌های کنفرانس باشند.

 

ملاحظات در مورد موقعیت مکانی مرکز کولوکیشن:

محل استقرار ساختمان مرکز کولوکیشن، یکی از نکات مهمی است که باید در نظر گرفته شود. اگر ساختمان در محله‌ای با سابقه جرم بالا واقع شده باشد، ممکن است خطرات امنیتی افزایش یابد. ساختمان‌هایی که در نزدیکی بزرگراه‌های پر رفت‌وآمد یا مسیر پرواز فرودگاه قرار دارند، ممکن است در معرض خطر آسیب ناشی از وسایل نقلیه یا هواپیما باشند. همچنین، ساختمان‌هایی که در نزدیکی آب‌های جاری با سابقه سیل قرار دارند، می‌توانند در معرض خطر باشند.

 

کولوکیشن, تفاوت کولوکیشن و سرور اختصاصی

کارکنان مرکز داده کولوکیشن در حال نگهداری از سرورها

 

مزایا و معایب کولوکیشن

مزایای کولوکیشن

کسب‌وکارهایی که از خدمات کولوکیشن استفاده می‌کنند، می‌توانند از مزایای زیر بهره‌مند شوند:

√ هزینه کمتر: اجاره فضا در یک مرکز کولوکیشن نسبت به ساخت یا توسعه یک مرکز داده، ارزان‌تر است.

√ انعطاف‌پذیری در سخت‌افزار: مراکز کولوکیشن به مشتریان اجازه می‌دهند تا از سخت‌افزار محاسباتی مورد نظر خود استفاده کنند.

√ امنیت بالا: یک مرکز داده کولوکیشن از پروتکل‌های امنیتی فیزیکی سختگیرانه پیروی می‌کند و همچنین ممکن است محافظت در برابر حملات سایبری را ارائه دهد.

√ پشتیبانی فنی درون‌محل: مراکز کولوکیشن تقریباً همیشه خدمات پشتیبانی فنی درون‌محل را ارائه می‌دهند.

√ قابلیت ارتقا: در صورت نیاز، معمولاً فضای اضافی در مرکز داده وجود دارد، به این معنی که یک مرکز داده کولوکیشن می‌تواند مقیاس‌پذیری لازم برای تطابق با رشد کسب‌وکار را ارائه دهد.

همانطور که کولوکیشن مزایای متعددی دارد، معایبی نیز به همراه دارد.

 

معایب کولوکیشن

مراکز کولوکیشن باید قبل از هرگونه عقد قرارداد یا جابه‌جایی، با دقت مورد ارزیابی قرار گیرند. برخی از مشکلات بالقوه‌ای که باید از آن‌ها آگاه باشید عبارتند از:

χ ساختار هزینه غیرقابل پیش‌بینی: امکان وجود تغییرات غیرمنتظره در هزینه‌ها.

χ محدودیت دسترسی به تجهیزات: محدودیت‌هایی برای دسترسی مشتریان به تجهیزاتشان وجود داشته باشد.

χ سیاست‌های نامشخص توافقنامه سطح خدمات (SLA):‏ سیاست‌های مبهم در توافقنامه سطح خدمات (SLA).

χ مشکلات امنیتی: وجود مشکلات امنیتی که می‌تواند منجر به نقض امنیت ساختمان یا دسترسی غیرمجاز به فضای مشتری و تجهیزات شود.

χ عدم توانایی در تطابق سریع با نیازهای توسعه فضا و تجهیزات: ناتوانی مرکز کولوکیشن در تأمین سریع نیازهای توسعه فضا و تجهیزات مشتری.

χ پشتیبانی فنی ضعیف: خدمات پشتیبانی فنی ضعیف و نامناسب.

 

کولوکیشن, تفاوت کولوکیشن و سرور اختصاصی

مراکز کولوکیشن اغلب ساختمان‌های چند طبقه هستند

 

ساختمان‌ها و تاسیسات کولوکیشن

همانطور که بین ساختمان‌های اداری تفاوت وجود دارد، بین مراکز داده نیز تفاوت‌هایی وجود دارد. برخی از این تفاوت‌ها به نحوه ساخت مرکز داده و برخی دیگر به کارآمدی عملیاتی آن مربوط می‌شود.

 

توافقنامه سطح خدمات (SLA):

به طور معمول، یک مرکز داده کولوکیشن به مستاجران خود یک توافقنامه سطح خدمات (SLA) ارائه می‌دهد که در آن میزان خاصی از دسترسی را تضمین می‌کند. برای سازمان‌ها ضروری است که SLA مرکز کولوکیشن را به دقت بررسی کنند تا از هزینه‌های پنهان غافلگیر نشوند. SLA ها به ویژه در زمان پاسخگویی به یک رویداد مخرب که بر مرکز کولوکیشن تأثیر می‌گذارد، مانند قطع برق تجاری یا نقض امنیت فیزیکی، اهمیت پیدا می‌کنند. مشتریان باید اطمینان حاصل کنند که مرکز کولوکیشن در صورت قطع برق یا هر مشکل دیگری، می‌تواند از «اهداف بازیابی زمانی» (RTO) آن‌ها پشتیبانی کند.

 

سطوح مختلف Tier در مراکز داده:

به عنوان بخشی از توافقنامه سطح خدمات (SLA)، یک مرکز داده ممکن است میزان خاصی از «زمان فعالیت» (uptime) را تضمین کند، مانند پنج نُه (99.999%) درصد زمان فعالیت. با این حال، زمان فعالیت مرکز داده معمولاً با چهار سطح زیر سنجیده می‌شود:

• Tier 1: بدون سیستم‌های افزونگی برای برق، خنک‌کننده و اتصال شبکه.

• Tier 2: حداقل مقداری سیستم افزونگی برای برق و خنک‌کننده.

• Tier 3: توانایی تحمل قطع برق تا 72 ساعت.

• Tier 4: توانایی تحمل قطع برق تا 96 ساعت.

 

بازده مصرف انرژی (Power Usage Effectiveness - PUE):

مراکز داده معمولاً کارآمدی خود را از طریق امتیازی به نام «بازده مصرف انرژی» (PUE) نشان می‌دهند. این امتیاز نشان می‌دهد که مرکز داده تا چه حد از انرژی به طور مؤثر استفاده می‌کند. مراکز داده‌ای که امتیاز PUE خوبی دارند، سازگارتر با محیط زیست بوده و عموماً هزینه‌های مصرف انرژی کمتری را برای مستاجران خود محاسبه می‌کنند.

 

کولوکیشن, تفاوت کولوکیشن و سرور اختصاصی

یک مرکز داده کولوکیشن از پروتکل‌های امنیتی فیزیکی پیروی می‌کند

 

امنیت در کولوکیشن

امنیت برای ارائه‌دهندگان خدمات کولوکیشن، همانند اهمیت بالای آن برای ارائه‌دهندگان خدمات ابری، ضروری است. این شرکت‌ها اقدامات گسترده‌ای را برای تضمین امنیت فیزیکی مراکز داده خود انجام می‌دهند.

برخی از ارائه‌دهندگان کولوکیشن برای جداسازی سخت‌افزار هر مشتری، در مرکز داده حصار یا قفسه‌هایی را برپا می‌کنند. این حصارها دارای درب‌های قفل‌دار هستند، بنابراین مستاجران تنها می‌توانند به سخت‌افزار مرکز داده خودشان دسترسی داشته باشند. همچنین، تاسیسات کولوکیشن معمولاً از مستاجران می‌خواهند که قبل از دسترسی به سخت‌افزار مرکز داده، از ایستگاه‌های امنیتی متعددی عبور کنند.

 

برخی از ارائه‌دهندگان کولوکیشن ممکن است دسترسی مستاجران به تاسیسات را محدود یا ممنوع کنند. در چنین حالتی، نگهداری و نصب سخت‌افزار معمولاً توسط کارکنان مرکز کولوکیشن از طریق فرآیندی به نام «دست‌های از راه دور» انجام می‌شود.

 

قیمت‌گذاری کولوکیشن

هر ارائه‌دهنده‌ی کولوکیشن مدل قیمت‌گذاری خاص خود را دارد. برای مثال، برخی بر اساس مقدار فضای رکی که مشتریان مصرف می‌کنند، به آن‌ها صورت‌حساب صادر می‌کنند. سایر ارائه دهندگان، فضای کف مرکز داده را به صورت متری مربع اجاره می‌دهند.

 

مدل قیمت‌گذاری، تنها عاملی نیست که کل هزینه اجاره فضا در یک مرکز داده کولوکیشن را تعیین می‌کند. برخی دیگر از عواملی که می‌توانند بر کل هزینه تأثیر بگذارند عبارتند از:

• میزان استفاده از پهنای باند

• مصرف برق

• واحدهای توزیع برق مورد نیاز

• موقعیت جغرافیایی

• موارد نیاز به پشتیبانی فنی و نوع قرارداد پشتیبانی

 

کولوکیشن, تفاوت کولوکیشن و سرور اختصاصی

تفاوت بین کولوکیشن و فضای ابری

 

کولوکیشن در مقابل ابر عمومی(Public Cloud)

اگرچه هر دو امکان اجرای بارهای کاری در یک مرکز داده‌ی راه دور را برای کسب‌وکارها فراهم می‌کنند، اما بین یک مرکز داده‌ی کولوکیشن و یک ارائه‌دهنده‌ی ابر عمومی، تفاوت‌های عمده‌ای وجود دارد.

 

مراکز داده‌ی کولوکیشن:

این مراکز، فضای فیزیکی مرکز داده را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهند. آن‌ها برق، خنک‌کننده و اتصال شبکه را تأمین می‌کنند، اما مستاجران سخت‌افزار خود مانند سرور، ذخیره‌سازی و زیرساخت پشتیبانی را تأمین می‌کنند. مراکز داده‌ی کولوکیشن برای سازمان‌هایی طراحی شده‌اند که می‌خواهند بارهای کاری خود را روی سرورهای اختصاصی خود و سایر سخت‌افزارها، اما در یک مرکز داده‌ی راه دور اجرا کنند.

 

ارائه‌دهندگان ابر:

ارائه‌دهندگان پلتفرم ابری از سخت‌افزار خود استفاده می‌کنند و معمولاً از پیکربندی‌های محاسبات ابری عمومی، چند ابری و ترکیبی (هیبریدی) پشتیبانی می‌کنند. مستاجران بارهای کاری خود را روی سخت‌افزار ارائه‌دهنده‌ی ابر اجرا می‌کنند که در یک مرکز داده‌ی ابری قرار دارد و این مرکز داده می‌تواند به صورت فیزیکی در هر مکانی واقع شود. سپس، ارائه‌دهنده‌ی ابر برای محاسبات، ذخیره‌سازی، شبکه و سایر منابعی که بارهای کاری آن‌ها مصرف کرده‌اند، به مستاجر صورت‌حساب صادر می‌کند.

ابرهای عمومی، برای سازمان‌هایی که به دنبال قیمت‌گذاری بر اساس مصرف هستند و ترجیح می‌دهند سخت‌افزار سرور را به صورت داخلی خریداری یا نگهداری نکنند، گزینه‌ی بهتری هستند.

 

ارائه‌دهندگان کولوکیشن

ارائه‌دهندگان میزبانی کولوکیشن متعددی در ایالات متحده و سراسر جهان وجود دارند. برخی از این ارائه‌دهندگان، شرکت‌های بوتیک کوچک هستند که تنها یک یا دو مرکز داده را اداره می‌کنند. برخی دیگر، ارائه‌دهندگان بزرگ و چندملیتی با ده‌ها یا حتی صدها مرکز داده و ده‌ها میلیون متر مربع فضای قابل اجاره در مراکز داده هستند.

پنج مورد از بزرگترین و شناخته‌شده‌ترین ارائه‌دهندگان کولوکیشن عبارتند از: CoreSite، Cyxtera Technologies، Digital Realty Trust، Equinix و NTT.

 

کولوکیشن, تفاوت کولوکیشن و سرور اختصاصی

یک مرکز داده کولوکیشن به مستاجران خود یک توافقنامه سطح خدمات ارائه می‌دهد

 

سوالات متداول درباره کولوکیشن

1. چه نوع کسب‌وکارهایی از کولوکیشن استفاده می‌کنند؟ 

طیف گسترده‌ای از سازمان‌ها با هر اندازه‌ای می‌توانند از کولوکیشن برای تامین زیرساخت اولیه فناوری اطلاعات و خدمات شبکه‌ای با قابلیت اتصال به چندین تامین‌کننده (carrier-neutral) استفاده کنند. همچنین، شرکت‌ها می‌توانند به صورت موقت یا دائمی بر اساس نیازهای تجاری خود، از این مراکز برای تکمیل زیرساخت فناوری اطلاعات موجود بهره ببرند.

 

2. مزایای اصلی کولوکیشن چیست؟

مزایای اصلی کولوکیشن عبارتند از: کاهش هزینه‌ها ، انعطاف‌پذیری، امنیت ، قابلیت اطمینان و مقیاس‌پذیری

 

3. معایب اصلی کولوکیشن چیست؟

معایب اصلی کولوکیشن عبارتند از: عدم کنترل کامل ، هزینه‌های پنهان ، تعهد بلندمدت و 

امنیت 

 

4. چگونه می‌توانم یک ارائه‌دهنده کولوکیشن مناسب را انتخاب کنم؟

هنگام انتخاب یک ارائه‌دهنده کولوکیشن، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

نیازهای شما: چه نوع زیرساختی به آن نیاز دارید؟ چه مقدار فضا نیاز دارید؟ چه سطح امنیتی نیاز دارید؟

بودجه شما: چقدر می‌توانید برای کولوکیشن هزینه کنید؟

موقعیت مکانی: مرکز داده باید در مکانی مناسب برای شما واقع شده باشد.

اعتبار: ارائه‌دهنده باید سابقه اثبات‌شده‌ای در ارائه خدمات کولوکیشن قابل اعتماد داشته باشد.

خدمات مشتری: ارائه‌دهنده باید خدمات مشتری با کیفیت بالا ارائه دهد.

 

5. آیا کولوکیشن برای همه مناسب است؟

کولوکیشن برای همه مناسب نیست. اگر یک کسب‌وکار کوچک هستید یا نیازهای زیرساختی ساده‌ای دارید، ممکن است کولوکیشن بهترین گزینه برای شما نباشد. با این حال، اگر یک کسب‌وکار در حال رشد هستید یا به امنیت و قابلیت اطمینان بالایی نیاز دارید، کولوکیشن می‌تواند یک گزینه عالی باشد

 

سخن پایانی

کولوکیشن می‌تواند یک راه حل عالی برای کسب‌وکارهایی باشد که به دنبال کاهش هزینه‌ها، افزایش انعطاف‌پذیری و ارتقای امنیت زیرساخت فناوری اطلاعات خود هستند. با این حال، قبل از انتخاب یک ارائه‌دهنده کولوکیشن، مهم است که نیازها، بودجه و الزامات خود را به دقت در نظر بگیرید. منابع متعددی برای کمک به شما در انتخاب ارائه‌دهنده کولوکیشن مناسب وجود دارد، از جمله گزارش‌های تحلیلی، بررسی‌های آنلاین و مشاوره تخصصی. با انجام تحقیقات و انتخاب آگاهانه، می‌توانید مطمئن شوید که کولوکیشن بهترین گزینه برای کسب‌وکار شما است.

 

گردآوری:بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------