روشهای کلاهبرداری رایج رمزارزها و راههای محافظت از آنهانشانه های کلاهبرداری ارزهای دیجیتال, تشخیص کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال, ارز دیجیتال و کلاهبرداری

روش های کلاهبرداری از طریق ارز دیجیتال

 

با انواع کلاهبرداری‌ رمزارزی و نحوه تشخیص آنها آشنا شوید

با رونق علاقه به ارزهای دیجیتال، جای تعجب نیست که کلاهبرداران به فرصت های جدیدی برای فعالیت های غیرقانونی توجه کرده اند. ماهیت تکنولوژی بالای رمزارز همچنان به جذب کلاهبرداری های پیچیده ادامه خواهد داد. 

کلاهبرداری اخیر «بازی ماهی مرکب» را در نظر بگیرید که در آن سرمایه گذاران ادعا می کنند که رمز ارز دیجیتال SQUID جدید و بازی آنلاین همه جانبه مرتبط با آن در واقع فقط یک کلاهبرداری مفصل بوده است. سرمایه گذاران ادعا می کنند که توسعه دهندگان پس از افزایش سرسام آور قیمت ارز ناپدید شدند و ظاهراً با بیش از 3 میلیون دلار پول نقد شدند.

 

قبل از سرمایه گذاری در کریپتو (رمز ارز)

کارشناسان می گویند هوشمندانه است که سرمایه گذاری های رمزنگاری خود را کمتر از 5 درصد از سبد کل خود نگه دارید. قیمت ارزهای دیجیتال روز به روز به شدت در نوسان است و کارشناسان همچنین می گویند که اگر شما هوشمندانه سرمایه گذاری کنید تا زمانی که بازار به طور کلی سقوط کند، ضرر نمی کنید.

 

سرمایه‌گذاری‌ در ارزهای دیجیتال نیز هرگز نباید مانع دیگر اولویت‌های مالی مانند پس‌انداز برای مواقع اضطراری، پرداخت بدهی‌های با بهره بالا و پس‌انداز برای بازنشستگی با استفاده از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مرسوم شوند.

 

اگر رمزارز را در سبد سرمایه گذاری خود وارد کرده اید یا علاقه مند به سرمایه گذاری در بیت کوین و.... در آینده هستید، در اینجا برخی از کلاهبرداری های رایج و مهم وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

 

تشخیص کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال, ارز دیجیتال و کلاهبرداری, روش های کلاهبرداری از طریق ارز دیجیتال

کلاهبرداری های رایج ارزهای دیجیتال

 

برخی از کلاهبرداری های رایج ارزهای دیجیتال چیست؟

انواع مختلفی از کلاهبرداری های رمزنگاری وجود دارد. برخی از رایج ترین عبارتند از:

 

وب سایت های جعلی

کلاهبرداران گاهی اوقات پلتفرم های تجارت ارزهای دیجیتال جعلی یا نسخه های جعلی کیف پول های رمزنگاری رسمی را برای فریب قربانیان ناآگاه ایجاد می کنند. این وب‌سایت‌های جعلی معمولاً نام‌های دامنه مشابه اما کمی متفاوت از سایت‌هایی دارند که سعی می‌کنند از آنها تقلید کنند. آنها بسیار شبیه به سایت های قانونی هستند و تشخیص آنها دشوار می کند.

 

سایت‌های رمزنگاری جعلی اغلب به یکی از دو روش زیر عمل می‌کنند:

• به عنوان صفحات فیشینگ : تمام جزئیاتی که وارد می کنید، مانند رمز عبور کیف پول رمزنگاری و عبارت بازیابی و سایر اطلاعات مالی، در دستان کلاهبرداران قرار می گیرد.

 

• به عنوان سرقت ساده: در ابتدا، سایت ممکن است به شما اجازه دهد مقدار کمی پول برداشت کنید. از آنجایی که به نظر می رسد سرمایه گذاری های شما عملکرد خوبی دارد، ممکن است پول بیشتری در سایت سرمایه گذاری کنید. با این حال، هنگامی که متعاقباً می خواهید پول خود را برداشت کنید، سایت یا بسته می شود یا درخواست را رد می کند.

 

کلاهبرداری های فیشینگ

کلاهبرداری های فیشینگ کریپتو اغلب اطلاعات مربوط به کیف پول های آنلاین را هدف قرار می دهند. کلاهبرداران کلیدهای خصوصی کیف پول رمزنگاری را هدف قرار می دهند که برای دسترسی به وجوه درون کیف پول مورد نیاز است. روش کار آنها شبیه به سایر تلاش های فیشینگ و مربوط به وب سایت های جعلی است که در بالا توضیح داده شد. آنها ایمیلی می فرستند تا گیرندگان را به یک وب سایت ویژه که ایجاد کرده اند و از آنها می خواهند که اطلاعات خصوصی خود را وارد کنند. هنگامی که هکرها این اطلاعات را به دست آوردند، ارز دیجیتال موجود در آن کیف پول ها را به سرقت می برند.

 

طرح های پمپ و تخلیه

این شامل یک سکه یا توکن خاص است که توسط کلاهبرداران از طریق انتشار ایمیل یا رسانه های اجتماعی مانند توییتر، فیس بوک یا تلگرام تبلیغ می شود. معامله گران که نمی خواهند این فرصت را از دست بدهند، برای خرید سکه ها عجله می کنند و قیمت را بالا می برند. پس از موفقیت در افزایش قیمت، کلاهبرداران دارایی خود را می فروشند، که باعث سقوط می شود زیرا ارزش دارایی به شدت کاهش می یابد. این می تواند در عرض چند دقیقه اتفاق بیفتد.

 

برنامه های جعلی

یکی دیگر از روش‌های رایج کلاهبرداران برای فریب سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال از طریق برنامه‌های جعلی است که برای دانلود از طریق Google Play و Apple App Store در دسترس هستند. اگرچه این برنامه‌های جعلی به سرعت پیدا و حذف می‌شوند، اما این بدان معنا نیست که برنامه‌ها بر بسیاری از خطوط اصلی تأثیر نمی‌گذارند. هزاران نفر برنامه های ارز دیجیتال جعلی را دانلود کرده اند. 

 

تاییدیه های جعلی افراد مشهور

کلاهبرداران ارز دیجیتال گاهی اوقات برای جلب توجه اهداف بالقوه به عنوان حمایت از افراد مشهور، افراد تجاری یا افراد تأثیرگذار ظاهر می شوند یا ادعا می کنند. گاهی اوقات، این شامل فروش ارزهای دیجیتال فانتومی که وجود ندارند به سرمایه گذاران تازه کار است. این کلاهبرداری‌ها می‌توانند پیچیده باشند و شامل وب‌سایت‌ها و بروشورهایی می‌شوند که به نظر می‌رسد تأییدیه‌های افراد مشهور را از نام‌های معروفی مانند ایلان ماسک نشان می‌دهند.

 

کلاهبرداری های هدیه دادن

کلاهبرداران قول می‌دهند که ارز دیجیتالی که برایشان ارسال می‌شود چند برابر کنند، چیزی که به عنوان کلاهبرداری هدایا شناخته می‌شود. پیام‌های هوشمندانه از آنچه اغلب شبیه یک حساب رسانه اجتماعی معتبر به نظر می‌رسد، می‌تواند حس مشروعیت ایجاد کند و احساس فوریت را برانگیزد. این فرصت "یک بار در زندگی" می تواند افراد را به انتقال سریع وجوه به امید بازگشت فوری سوق دهد.

 

کلاهبرداری باج خواهی و اخاذی

روش دیگری که کلاهبرداران استفاده می کنند باج گیری است. آنها ایمیل‌هایی ارسال می‌کنند که ادعا می‌کنند سابقه بازدید از وب‌سایت‌های بزرگسالان را دارند و تهدید می‌کنند که آنها را افشا می‌کنند مگر اینکه اطلاعات خصوصی را به اشتراک بگذارند یا ارز دیجیتال را برای کلاهبردار ارسال کنند.

 

کلاهبرداری های استخراج ابری

استخراج ابری به شرکت‌هایی اطلاق می‌شود که به شما اجازه می‌دهند در ازای دریافت هزینه ثابت و سهمی از درآمدی که ظاهراً به دست خواهید آورد، سخت‌افزار استخراج را اجاره کنید. در تئوری، این به افراد امکان می‌دهد بدون خرید سخت‌افزار گران‌قیمت ماینینگ، از راه دور استخراج کنند. با این حال، بسیاری از شرکت‌های استخراج ابری کلاهبردار هستند یا در بهترین حالت، بی‌اثر هستند، به این ترتیب که شما در نهایت پول خود را از دست می‌دهید یا کمتر از آنچه گفته می‌شد درآمد کسب می‌کنید.

 

عرضه اولیه سکه تقلبی (ICO)

عرضه اولیه سکه یا ICO راهی برای شرکت‌های تازه‌کار رمزارز برای جمع‌آوری پول از کاربران آینده است. معمولاً به مشتریان در ازای ارسال ارزهای رمزپایه فعال مانند بیت کوین یا یک ارز رمزنگاری محبوب دیگر، تخفیف بر روی سکه های دیجیتال جدید وعده داده می شود. چندین ICO کلاهبردار بوده‌اند و مجرمان برای فریب سرمایه‌گذاران تلاش زیادی می‌کنند، مانند اجاره دفاتر جعلی و ایجاد مواد بازاریابی سطح بالا.

 

روش های کلاهبرداری از طریق ارز دیجیتال, کلاهبرداری ارز دیجیتال, کلاهبرداری در بازار ارز دیجیتال

تشخیص کلاهبرداری ارز دیجیتال

 

چگونه کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال را تشخیص دهیم؟

بنابراین، چگونه می توان یک کلاهبرداری رمزنگاری را تشخیص داد؟ علائم هشدار دهنده ای که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

• وعده های بازده تضمین شده: هیچ سرمایه گذاری مالی نمی تواند بازده آتی را تضمین کند زیرا سرمایه گذاری ها می توانند کاهش یابند. هر پیشنهاد رمزنگاری که به شما قول می دهد قطعاً درآمد خواهید داشت، یک پرچم قرمز است.

 

• وایت پیپر ضعیف یا ناموجود: هر ارز دیجیتال باید دارای وایت پیپر باشد زیرا این یکی از حیاتی ترین جنبه های عرضه اولیه سکه است. وایت پیپر باید توضیح دهد که ارز دیجیتال چگونه طراحی شده است و چگونه کار خواهد کرد. اگر وایت پیپر منطقی نیست ( یا بدتر از آن، وجود ندارد) با دقت قدم بردارید.

 

• بازاریابی بیش از حد: همه مشاغل خود را تبلیغ می کنند. اما یکی از راه‌هایی که کلاهبرداران کریپتو افراد را جذب می‌کنند، سرمایه‌گذاری در بازاریابی سنگین است، تبلیغات آنلاین، اینفلوئنسرهای پولی، تبلیغات آفلاین و غیره. این طراحی شده است تا در کوتاه ترین زمان ممکن برای جمع آوری سریع پول به افراد زیادی دسترسی پیدا کند. اگر احساس می‌کنید که بازاریابی برای یک پیشنهاد رمزنگاری سنگین به نظر می‌رسد یا بدون پشتوانه آن ادعاهای گزافی می‌کند، مکث کنید و تحقیقات بیشتری انجام دهید.

 

• اعضای تیم ناشناس: در اکثر مشاغل سرمایه گذاری، باید بتوان فهمید افراد کلیدی پشت آن چه کسانی هستند. معمولاً این به معنای یافتن بیوگرافی آسان افرادی است که سرمایه گذاری را انجام می دهند به علاوه حضور فعال در رسانه های اجتماعی. اگر نمی توانید بفهمید چه کسی یک ارز دیجیتال را اجرا می کند، محتاط باشید.

 

• پول رایگان : چه به صورت نقدی و چه به صورت ارز دیجیتال، هر فرصت سرمایه گذاری که وعده پول رایگان را می دهد احتمالا جعلی است.

 

ارز دیجیتال و کلاهبرداری, روش های کلاهبرداری از طریق ارز دیجیتال, کلاهبرداری ارز دیجیتال

محافظت از کلاهبرداران ارز دیجیتال

 

چگونه از خود در برابر کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال محافظت کنیم؟

بسیاری از کلاهبرداری های رمزنگاری پیچیده و قانع کننده هستند. در اینجا اقداماتی وجود دارد که می توانید برای محافظت از خود انجام دهید:

 

• از کیف پول خود محافظت کنید: برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، به یک کیف پول با کلیدهای خصوصی نیاز دارید. اگر یک شرکت از شما بخواهد که کلیدهای خود را برای مشارکت در یک فرصت سرمایه گذاری به اشتراک بگذارید، به احتمال زیاد یک کلاهبرداری است. کلیدهای کیف پول خود را خصوصی نگه دارید.

 

• مراقب برنامه کیف پول خود باشید: اولین باری که پول را انتقال می دهید، فقط مقدار کمی را برای تأیید مشروعیت یک برنامه کیف پول رمزنگاری ارسال کنید. اگر در حال به‌روزرسانی برنامه کیف پول خود هستید و متوجه رفتار مشکوک شدید، به‌روزرسانی را خاتمه دهید و برنامه را حذف نصب کنید.

 

• فقط روی چیزهایی سرمایه گذاری کنید که درک می کنید: اگر برای شما روشن نیست که یک ارز دیجیتال خاص چگونه کار می کند، بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری، مکث کنید و تحقیقات بیشتری انجام دهید.

 

• وقت خود را صرف کنید: کلاهبرداران اغلب از تاکتیک‌های فشار بالا استفاده می‌کنند تا شما را وادار کنند که پول خود را سریع سرمایه‌گذاری کنید، برای مثال، با وعده پاداش یا تخفیف در صورت مشارکت فوری. قبل از سرمایه گذاری وقت بگذارید و تحقیقات خود را انجام دهید.

 

• مراقب تبلیغات رسانه های اجتماعی باشید: کلاهبرداران کریپتو اغلب از رسانه های اجتماعی برای تبلیغ طرح های کلاهبرداری خود استفاده می کنند. آنها ممکن است از تصاویر غیرمجاز افراد مشهور یا افراد تجاری با سابقه برای ایجاد حس مشروعیت استفاده کنند، یا ممکن است وعده هدایا یا پول نقد رایگان بدهند. هنگامی که می بینید فرصت های رمزنگاری در رسانه های اجتماعی تبلیغ می شود و دقت لازم را انجام دهید، شک و تردید سالمی داشته باشید.

 

• تماس‌های سرد را نادیده بگیرید: اگر شخصی با شما تماس گرفت تا فرصت سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را به شما بفروشد، احتمالاً یک کلاهبرداری است. هرگز اطلاعات شخصی را فاش نکنید یا به کسی که از این طریق با شما تماس می گیرد پول انتقال ندهید.

 

• فقط برنامه‌ها را از پلتفرم‌های رسمی دانلود کنید: اگرچه برنامه‌های جعلی می‌توانند در فروشگاه Google Play یا Apple App Store قرار بگیرند، دانلود برنامه‌ها از این پلتفرم‌ها نسبت به جاهای دیگر امن‌تر است.

 

• تحقیق خود را انجام دهید: محبوب ترین ارزهای دیجیتال کلاهبرداری نیستند. اما اگر در مورد ارز رمزنگاری خاصی نشنیده‌اید، درباره آن تحقیق کنید، ببینید آیا اطلاعاتی وجود دارد که بتوانید آن را بخوانید، ببینید چه کسی آن را اجرا می‌کند و چگونه کار می‌کند، و به دنبال بررسی‌ها و گواهی‌های واقعی باشید. به دنبال یک لیست به روز و معتبر ارزهای دیجیتال جعلی برای بررسی کلاهبرداری باشید.

 

گردآوری:بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------