نکاتی که باید قبل از خرید ماوس در نظر بگیرید (راهنمای خرید ماوس)راهنمای خرید ماوس, ماوس قابل حمل یا مسافرتی, لوازم جانبی کامپیوتر

نکات خرید ماوس

 

آیا می دانید برای خرید ماوس لازم است چه مواردی را در نظر بگیرید؟ 

ماوس جز یکی از مهم ترین لوازم جانبی کامپیوتر و لپ تاپ است که اگر در هنگام خرید به کیفیت آن دقت نکنید، علی رغم اینکه برای خرید لپ تاپ خود هزینه ی بالایی پرداخت کرده اید متاسفانه به خاطر قطعی مکرر سیم ماوس و یا مشکلات مختلف دیگر قادر به کار کردن با لپ تاپ نخواهید بود. در این مطلب از بیتوته قصد داریم در خصوص انواع و ویژگی مدل های مختلف ماوس صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا در این خصوص بیشتر بدانید.

ماوس گیمینگ

اگر شما هم جزء گیمرهای حرفه ای هستید توصیه می کنیم حتما ماوس های گیمینگی که در هنگام حرکت بسیار روان هستند را انتخاب کنید. ماوس های گیمینگ دارای ویژگی های ارگونومیکی هستند و به علت وجود سنسور های قوی که در قسمت زیرین آن قرار دارد دقت (DPI) بسیار بالایی دارند.

 

مورد مهم دیگری که این مدل ماوس ها را نسبت به انواع معمولی تر متمایز می کند آن است که در کناره های ماوس تعداد بیشتری کلید وجود دارد. بنابراین در هنگام بازی کردن دسترسی های بیشتری به شما داده می شود. اکثر ماوس های گیمینگ برای گیمرها امکان سوییچ DPI را فراهم کرده اند.

 

سوییچ DPI این امکان را می دهد که گیمرها متناسب با نوع فعالیت خود بتوانند ماوس را بین تنظیمات DPI بالا (به منظور افزایش سرعت جا به جایی ماوس) و تنظیم DPI پایین (به مظور کنترل آسان تر و دقیق‌تر ماوس) تغییر دهند.

 

راهنمای خرید ماوس, ماوس قابل حمل یا مسافرتی,ماوس گیمینگ

ماوس گیمینگ

 

ماوس قابل حمل یا مسافرتی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در دنیای کامپیوتر نوع دیگری از ماوس ها وجود دارد که به آن ماوس های مسافرتی و یا قابل حمل گفته می شود. این ماوس ها از لحاظ اندازه بسیار کوچک هستند، سیم اتصال به کامپیوتر ندارند و از چند کلید ساده تشکیل شده اند.

 

البته بعضی از انواع آنها در قسمت انتهایی خود دارای سیم کوتاهی هستند که به کاربران آنها این امکان را می دهد تا در صورت وجود اختلال در اتصال بی سیم ماوس به دستگاه، از روش اتصال با سیم استفاده کنند. این ماوس ها قیمت بسیار مقرون به صرفه ای دارند؛ به همین دلیل اگر بر حسب اتفاق در حین مسافرت از کیف شما افتاد و یا آن را در مکان هایی مانند هتل جا گذاشتید زیاد ناراحت نخواهید شد.

 

راهنمای خرید ماوس, ماوس قابل حمل یا مسافرتی, ماوس قابل حمل

ماوس قابل حمل

 

ماوس ارگونومیک

ماوس های ارگونومیک از لحاظ طراحی جزء زیباترین و استانداردترین ماوس ها هستند. طراحی ماوس های ارگونومیک به گونه ای است که به راحتی در دستان شما جا می گیرد. بنابراین اگر جزء افرادی هستید که به مدت طولانی با لپ تاپ کار می کنید، با انتخاب این مدل ماوس از درد کف دست و انگشتانتان جلوگیری می شود.

 

متناسب با نحوه ی دست گرفتن ماوس طراحی این ماوس ها متفاوت است. برای مثال برخی از افراد ترجیح می دهند که ماوس را از سمت کف دست خود نگه دارند در حالی که بعضی دیگر آن را با سرانگشتان خود جابه جا می کنند. تنها نقطه ضعفی که این مدل دارد این است که قیمت آن بسیار بالا است. البته اگر هزینه های پزشکی بعد درد دست خود را در نظر بگیرید متوجه می شوید که قیمت بالای آن چندان هم بی دلیل نیست.

 

راهنمای خرید ماوس, ماوس قابل حمل یا مسافرتی,ماوس ارگونومیک

ماوس ارگونومیک

 

ماوس های بی سیم (وایرلسی)

ماوس های بی سیم جزء جدیدترین ماوس هایی هستند که به دلیل دسترسی های زیادی که در اختیار کاربران قرار می دهند، طی ده سال گذشته در رده ی پرفروش ترین تجهیزات کامپیوتری قرار گرفته اند.

 

در این ماوس ها هیچ درگاه ورودی برای وصل کردن سیم وجود ندارد؛ بنابراین اگر جزء افرادی هستید که از آشفتگی و گره خوردن سیم های پشت سیستم خود فرار می کنید، توصیه می کنیم که از انواع تجهیزات بی سیم استفاده کنید. از لحاظ دسته بندی ماوس های بی سیم به دو دسته ی ماوس های امواج رادیویی (RF) و ماوس های بلوتوثی تقسیم می شوند.

 

راه اندازی ماوس های رادیویی راحت تر از انواع ماوس های بلوتوثی است. همچنین در مواردی کیفیت پاسخگویی آن نیز قوی تر است. این موس ها به علت استفاده از لنز اپتیکال دارای حساسیت حداقل 800 تا حداکثر 1700dpi (دقت سنسور) هستند.

 

البته روی این ماوس ها کلیدهای مجزایی برای تعیین دقت Dpi تعبیه شده که شما می توانید به صورت دستی میزان دقت سنسور را تنظیم کنید. مزیت دیگری که این ماوس ها دارند آن است که شما می توانید از فاصله ی 9 متری (براساس نوع ماوس می تواند این فاصله کمتر و یا بیشتر باشد) کامپیوتر، پرژکتور و یا تلویزیون خود را کنترل کنید.

 

راهنمای خرید ماوس, ماوس قابل حمل یا مسافرتی,ماوس بی سیم

ماوس بی سیم

 

نکات خرید ماوس

علی رغم اینکه تا امروز فکر می کردید انواع ماوس چندان تفاوتی با یکدیگر ندارند و شما می توانید با صرف زمان کم یک ماوس مناسب تهیه کنید. متاسفانه در واقعیت این جمله کاملا نادرست است. ماوس مهم ترین ابزار برای ایجاد فرمان های مختلف توسط شما به کامپیوتر است.

 

اگر این ابزار به درستی کار نکرده و یا به علت طراحی غیراستاندارد در دراز مدت باعث ایجاد درد های عضلانی در کف دست شما شود، از بسیاری از فعالیت های وابسته به این سیستم باز خواهید ماند. برای خرید ماوس باید به نکات مختلفی دقت کنید که در این قسمت از مقاله برای راهنمایی بیشتر شما به آن اشاره می کنیم.

 

کاربرد ماوس برای شما چیست؟

اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که در اکثر اوقات برای چه کاری از لپ تاپ و یا کامپیوتر خود استفاده می کنید. همانطور که در قسمت های قبلی مقاله اشاره شد ماوس ها برای کاربران مختلف طراحی و حتی امکانات مختلفی دارند.

 

ماوس های مناسب برای افراد گیمیر، تایپیست و یا طراحان نسبت به ماوس های مناسب برای افراد معمولی که مدت زمان کمتری را پشت سیستم لپ تاپ خود سپری می کنند، متفاوت است. بنابراین با در نظر گرفتن این نکته برای تصمیم گیری بهتر، مقالات مرتبط با انواع ماوس برای افراد گیمر، تایپیست و ... را مطالعه کنید.

 

ابعاد و اندازه ی ماوس

نکت مهم بعدی توجه به ابعاد و اندازه ی ماوس مناسب برای دست شما است. اشتباه نکنید! ماوس استاندارد هیچ وقت هم اندازه ی دست شما نیست. برای اینکه هنگام کار کردن کنترل بهتری روی ماوس داشته باشید باید ماوس از اندازه ی دستان شما بزرگتر باشد.

 

همچنین ماوس هایی که کمی سنگین به نظر می رسند باعث می شوند که شما کنترل بیشتری روی ماوس داشته باشید. البته توصیه می کنیم هنگام خرید، بیشتر از شکل و نوع طراحی ماوس به میزان دقت و روان بودن آن هنگام جابه جایی روی ماوس پد دقت کنید.

 

به نوع ارگونومیک ماوس دقت کنید

ارگونومیک به مدل طراحی ساختار ماوس می گویند. از لحاظ ارگونومیک ماوس مورد نظر شما باید به صورتی باشد که به راحتی در دستانتان جای گرفته و در هنگام کار کردن طولانی مدت با آن احساس خستگی، لیز خوردن ماوس و یا گرفتگی عضله (کف دست و انگشتان) نداشته باشید.

 

برای تفهیم بیشتر موضوع لازم است اشاره کنیم که طراحی با ارگونومیک متفاوت است. طراحی به شکل و زیبایی ماوس اشاره می کند که مدل آن برای هر شخص متفاوت و سلیقه ای است؛ اما ارگونومیک به طراحی فیزیکی ماوس گفته می شود که متناسب با ساختار دست استانداردهای متفاوتی دارد.

 

راهنمای خرید ماوس, ماوس قابل حمل یا مسافرتی,طراحی ارگونومیک ماوس

طراحی ارگونومیک ماوس

 

ماوس با سیم بهتر است و یا بدون سیم

یکی از گزینه هایی که هنگام خرید ماوس حتما با آن مواجه خواهید شد با سیم و یا بدون سیم بودن ماوس است. برای اینکه متناسب با کاربری خود انتخاب درستی داشته باشید لازم است با مزایا و معایب هر دو این مدل ماوس ها که در ادامه به آن اشاره شده، آشنا باشید.

مزایا و معایب ماوس های سیم دار

- عکس العمل سریع تر و دقت بالاتر (به علت وجود سیم)

- استفاده ی راحت تر

- قیمت پایین تر به نسبت ماوس های بی سیم

- برای استفاده ی گیمرها مناسب تر است

- وزن سبک

- به ترنسمیتور نیازی ندارد.

- محدودیت های جابه جایی به علت وجود سیم

- احتمال قطع شدن سیم زیاد است مزایای ماوس های بی سیم (وایرلسی)

- جابه جایی بسیار آسان

- هیچ محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد

- برای استفاده لپ تاپ بسیار مناسب است

- عکس العمل آهسته تر در مقایسه با انواع سیم دار

- نیاز به استفاده از باتری

- وزن زیاد

 

دقت ماوس

دقت ماوس ها با واحد DPI که مخفف Dots Per Inch است، مشخص می شود. اگر قصد دارید که ماوس با کیفیتی را تهیه کنید، اولین سوالی که باید از فروشنده بپرسید میزان دقت ماوس است. به طور کلی هر چه دقت ماوس در ابعاد یک اینچ بالاتر باشد، به علت عملکرد سریع تر و تحت پوشش قرار دادن نقاط بیشتر، عملکرد دقیق تری خواهد داشت.

 

راهنمای خرید ماوس, ماوس قابل حمل یا مسافرتی, توجه به دقت ماوس

توجه به دقت ماوس

 

انتخاب بین انواع لیزری و یا اپتیکال

براساس نوع سنسور به کار رفته ماوس ها به دو نوع لیزری و یا اپتیکال تقسیم می شوند. در ماوس های اپتیکال نشانگر LED و سنسور CMOS وظیفه ی جمع آوری اطلاعات موقعیت و مسافت را به عهده داشته و اطلاعات را در قالب هزاران تصویر به سیستم پردازنده ارسال می کند. در ماوس های لیزری از لیزر برای جمع آوری اطلاعات استفاده می شود و دقتی بیش از 2000 DPI دارد. دقت ماوس های لیزری و میزان جابه جایی آن نسبت به ماوس های اپتیکال بیشتر است.

 

گردآوری : بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------