درایو شبکه از خط فرمانسیستم‌عامل ویندوز , درایوهای شبکه‌ای

اشتراک‌گذاری پوشه‌ها میان چند رایانه

 

اشتراک‌گذاری پوشه‌ها میان چند رایانه در سیستم‌عامل ویندوز بسیار ساده است و می‌توانید به کمک قابلیت Map Network Drive پوشه‌های اشتراک‌گذاری شده را به‌صورت درایوهایی در فهرست درایوهای رایانه خود ایجاد کرده و به آنها دسترسی داشته باشید. 

 

ایجاد این درایوهای شبکه‌ای با استفاده از محیط گرافیکی ویندوز چندان کار پیچیده‌ای نیست، اما اگر به‌صورت حرفه‌ای با خط فرمان (Command Prompt) سر و کار دارید و ترجیح می‌دهید ایجاد این درایوهای شبکه‌ای را نیز توسط خط فرمان در کوتاه‌ترین زمان اجرا کنید، می‌توانید از روش‌های مختلفی که در ادامه معرفی می‌کنیم، کمک بگیرید:

 

پیش از هر چیز به منوی استارت مراجعه کرده و عبارت CMD را تایپ کنید. در ادامه روی نتیجه یافت شده با عنوان Command Prompt کلیک راست کرده و گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید تا خط فرمان با مجوز دسترسی مدیر سیستم اجرا شود.

 

ساده‌ترین فرمان برای ایجاد درایو تحت شبکه به‌صورت زیر است:

net use DRIVE: PATH

 

در این فرمان به‌جای کلمه DRIVE باید نام درایو موردنظر و به‌جای PATH نیز مسیر پوشه در شبکه را وارد کنید. به‌عنوان مثال چنانچه نام درایو را G در نظر بگیرید و پوشه اشتراک‌گذاری شده در رایانه‌ای با نام beytoote بوده و نام پوشه نیز beyt باشد فرمان به شکل زیر خواهد بود:

 

net use G: ||beytoote|beyt

 

حذف درایوهای شبکه:

 

برای حذف یک درایو شبکه‌ای کافیست این فرمان را استفاده کنید:

net use DRIVE: /delete

 

در این فرمان نیز عبارت DRIVE باید به نام درایو موردنظر (مثلا G) تغییر کند.

 

همچنین در صورتی‌که بخواهید همه درایوهای شبکه‌ای را از روی یک رایانه حذف کنید کافیست فارغ از نام درایوهای مختلف، از فرمان زیر کمک بگیرید:

net use * /delete

 

نکته : چنانچه برای دسترسی به پوشه در شبکه نیازمند وارد کردن اطلاعات هویتی هستید، برای آنکه در هر بار ورود به درایو مربوطه نیازی به انجام این کار نباشد می‌توانید با استفاده از فرمان زیر، اطلاعات هویتی را نیز به همراه ایجاد درایو به ثبت برسانید:

 |net use G: ||beytoote|beyt

user:jjo beytoote

 

در این فرمان، نام کاربری jjo و رمز عبور beytoote به ثبت رسیده است.

 

منبع:jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------