رايت با ويندوز مدياپلير 

رايت با ويندوز مدياپلير

 

مدیاپلیر ویندوز ۷ علاوه بر امکان پخش فرمت‌های مختلف صوتی و تصویری، قابلیت‌های دیگری را نظیر امکان ایجاد یک Audio CD به شما می‌دهد.

برای ایجاد یک Audio CD، ویندوز مدیاپلیر را باز کنید و آن‌را در حالت Library قرار دهید. سپس از مجموعه پنل‌های سمت راست، تب Burn را انتخاب کنید. علاوه بر این می‌توانید پس از قرار دادن یک CD خام در درایو، از پنجره‌ Auto Play گزینه‌ Burn an audio CD را انتخاب کنید تا پنل مورد نظر باز شود. نکته مهم این که دیسک‌تان باید حتما خام باشد.

حال هر فایل صوتی را که می‌خواهید با ماوس بگیرید و در Burn list رها کنید. می‌توانید فایل‌های موجود در پلي‌ليست‌های مدیاپلیر را به فهرست‌تان اضافه کنید یا مستقیما از یک پنجره‌ Windows Explorer فایل‌های مدنظرتان را به فهرست بکشانید! حجم مجموع فایل‌های موجود در فهرست، در بالای آن قابل مشاهده است؛ مراقب باشید که حجم مجموع، از ظرفیت یک CD تجاوز نکند. اگرچه در صورتی که مجموع حجم یا زمان فایل‌های Burn list بیش از ظرفیت یک CD باشد، بعد از پر شدن CD اول، گزینه‌ای به شما داده می‌شود که با انتخاب آن می‌توانید بخش‌‌های باقیمانده را با قرار دادن یک CD خام دیگر در درایو، روی آن رایت کنید.

بخش‌های موجود در فهرست را با ماوس جابه‌جا کنید تا ترتیب دلخواهتان شکل گیرد. برای حذف هریک از قسمت‌ها نیز روی آن کلیک راست کرده و گزینه‌ Remove from list را انتخاب کنید. با این کار بخش مورد نظر فقط از فهرست حذف می‌شود نه از روی رایانه‌تان (انتخاب گزینه‌ Open file location نیز محل قرارگیری فایل انتخاب شده را به شما نشان می‌دهد) پس از آن، با کلیک روی دکمه‌ Start burn که در بالای پنل قرار دارد، عملیات ایجاد Audio CD آغاز می‌شود.

از منوی کشویی Burn options که در سمت راست و بالای پنل Burn قرار گرفته، می‌توانید برخی تنظیمات این قسمت را تغییر دهید.

به عنوان مثال می‌توانید با انتخاب گزینه‌ Eject disc after burning تعیین کنید که پس از پایان یافتن عملیات رایت، دیسک از درایو خارج شود. با کلیک روی گزینه‌ Name dick به فیلد مربوط به نام دیسک هدایت خواهید شد و می‌توانید نام موردنظرتان را در آن بنویسید. در این منوی کشویی همچنین می‌توانید 2 گزینه‌ Data CD ، DVD یا
Audio CD را به عنوان نوع دیسک موردنظرتان انتخاب کنید. با توجه به این که چه نوع فایلی را می‌خواهید روی دیسک کپی کنید (به عنوان مثال فقط فایل‌های صوتی یا مجموعه‌ای از فایل‌های صوتی و تصویری به همراه عکس و... )، چه تعداد فایل باید روی دیسک کپی شود و این که از چه دستگاهی برای اجرای دیسک خروجی می‌خواهید استفاده کنید (رایانه یا CD player و...) می‌توانید یکی از این دو گزینه را برگزینید.

روی یک Audio CD تنها می‌توانید تا هشتاد دقیقه فایل صوتی ذخیره کنید و می‌توانید آن‌ را تقریبا با تمامی دستگاه‌های CD Player اجرا کنید. اما روی یک Data CD/DVD می‌توانید علاوه بر فایل‌های صوتی، فایل‌های تصویری، عکس و... را نیز ذخیره کنید. این نوع دیسک‌ها را فقط می‌توانید روی رایانه و پليرهایی که فرمت‌هایی نظیر WMA MP3 ،WMV و JPEG را پشتیبانی می‌کنند اجرا کنید. تفاوت این دو دیسک فقط در حجم ذخیره‌سازی اطلاعات روی آنهاست که برای Data CD حدود MB 700 و برای Data DVD حدود GB 4.7 خواهد بود.

توجه داشته باشید برخلاف Audio CD می‌توانید چند ساعت فایل صوتی را بدون آن که نیاز به تغییر فرمت آن باشد، روی یک Data CD/DVD ذخیره کنید. این اقدام امکان افت کیفیت فایل صوتی را به دلیل عدم تغییر فرمت آن به حداقل می‌رساند. شاید بتوان تنها مزیت Audio CD نسبت به Data CD/DVD را امکان اجرای آن روی انواع مختلفPlayer ها دانست.

 

رايت با ويندوز مدياپلير

 

اگر از منوی کشویی Burn options، گزینه‌ More burn options را انتخاب کنید، تب مربوط به تنظیمات این قسمت باز می‌شود. می‌توانید سرعت رایت CD یا DVD را از منوی کشویی Burn Speed تغییر دهید. ممکن است برخی دستگاه‌های پلیر قادر به اجرای دیسک‌هایی که با حداکثر سرعت رایت شده، نباشند. بهتر است برای جلوگیری از بروز این مشکل، در این قسمت Medium یا Slow را انتخاب کنید. در این حالت زمان رایت CD شما بیشتر از حالت پیشفرض خواهد شد، اما می‌توانید مطمئن باشید که برای اجرای آن در دستگاه‌های Player قدیمی با مشکل مواجه نمی‌شوید. در نظر داشته باشید سرعتی که در اینجا تعیین می‌کنید برای تمامی عملیات‌ رایت در ویندوز درنظر گرفته می‌شود.

اگر بخش‌هایی که در Burn list قرار داده‌اید از آلبوم‌های مختلف هستند و به صورت Original سطح صدا (Volume Level) های متفاوتی دارند، بهتر است گزینه‌ Apply volume leveling را در حالت انتخاب قرار دهید تا تفاوت سطح صدای آیتم‌ها هنگام رایت روی دیسک به حداقل برسد. با این کار دیگر به تنظیم صدا هنگام اجرای Audio CD نیازی نخواهید داشت.

در قسمت Data Discs می‌توانید فرمت‌های WPL و M3U را برای Playlist انتخاب کنید. هنگامی که یک Data disk ایجاد می‌کنید، یک Playlist ایجاد شده و تمامی فایل‌هایی که قرار است روی دیسک رایت شوند، در آن فهرست می‌شوند سپس روی دیسک قرار می‌گیرد. اگر دستگاه پلیر، Playlist را پشتیبانی کند، قسمت‌های مختلف براساس آن فهرست یک به یک پخش خواهد شد. به صورت پیشفرض این فهرست از جنس WPL است، اما اگر پلیر شما این نوع فایل را نمی‌فهمد، می‌توانید فرمت M3U را برای آن در نظر بگیرید.

اگر گزینه‌ Use media information ... را در حالت انتخاب قرار ندهید، تمامی فایل‌هایی که روی دیسک رایت می‌شوند، در فولدر روت (Root) آن قرار می‌گیرند.

برای این که فایل‌ها مدیریت شده و در فولدرهایی در مسیر
music\artist\album , \TV , \video , \picture قرار گیرند، ‌باید این گزینه‌ در حالت انتخاب قرار گیرد و علاوه بر این، اطلاعات مربوط به Album ها و Album Artist Media نیز در دسترس باشد. در غیر این صورت فایل‌ها در فولدر Unknown Artist\Unknown Album ذخیره می‌شوند.

در مجموع بهتر است غیر از تغییر سرعت رایت دیسک، بقیه گزینه‌های این قسمت به حالت پیشفرض باقی بمانند.

اگرچه برای رایت CD و DVD در قالب‌های مختلف از جمله Audio و... نرم‌افزارهای قدرتمندی مانند Nero، Ashampoo و... در دسترس هستند اما اگر زمانی برای به کارگیری آنها ملزم به پرداخت هزینه باشید، قطعا استفاده از این نوع امکانات ویندوز را به خرید دیگر نرم‌افزارها ترجیح خواهید داد.

منبع:windows.microsoft.com

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------