چگونه از Magnifier ويندوز استفاده کنيم؟ 

چگونه از Magnifier ويندوز استفاده کنيم؟

 

با استفاده از این ابزار می‌توانید قسمت‌های مختلف صفحه‌ نمایش خود را به صورت موقت بزرگ‌تر از اندازه معمول ببینید. مثلا اگر از آن دسته افراد هستید که برای داشتن محیط کار زيادتر، رزولوشن رایانه خود را در بیشترین حالت ممکن قرار می‌دهند، ممکن است در خواندن برخی متون، مشاهده تصاویر و ... دچار مشکل شوید. در این حالت با استفاده از ذره‌بین ویندوز ۷ بسادگی می‌توانید مشکل‌تان را بدون تغییر رزولوشن حل کنید.

برای دسترسی به این ابزار از منوی استارت، All Programs سپس Accessories را انتخاب کنید. پوشه‌ Ease of Access را باز کرده و روی Magnifier کلیک کنید. علاوه بر این می‌توانید با وارد کردن عبارت Magnifier در Searchbox منوی استارت، از فهرست موجود، ابزار مورد نظر را انتخاب کنید.

این ابزار در 3 حالت Full Screen، Lens و Docked کار می‌کند که از منوی کشویی View می‌توانید آنها را انتخاب کنید.

۱ـ Full Screen : این حالت که پیشفرض ابزار Magnifier است و مقدار اولیه آن ۱۵۰ درصد در نظر گرفته شده، صفحه‌ نمایش شما را یک و نیم برابر اندازه‌ معمول نشان می‌دهد. با استفاده از ماوس به قسمت مورد نظر دسکتاپ بروید. استفاده از این ابزار، هیچ خللی در روند جاری کار‌تان به وجود نمی‌آورد.

مقدار بزرگنمایی را هم می‌توانید با استفاده از آیکون‌های «-» و «+» که در نوار Magnifier گنجانده شده تغییر دهید. در حالت پیشفرض با کلیک روی هر کدام از آنها، صفحه‌ نمایش به میزان 50 درصد بزرگ یا کوچک می‌شود. برای سهولت در کار می‌توانید از کلیدهای ترکیبی «+» + winlogo و «-» + Winlogo برای بزرگ یا کوچک شدن صفحه‌ نمایش استفاده کنید. مقدار انتخابی شما نمی‌تواند کوچک‌تر از ۱۰۰ درصد باشد.

اما هنگامی که از حالت Full Screen برای بزرگنمایی صفحه‌ نمایش استفاده می‌کنید، گزینه‌ Preview Full Screen نیز در منوی کشویی View فعال می‌شود. با انتخاب این گزینه، صفحه‌ نمایش به صورت موقت به حالت عادی بازمی‌گردد، بنابراین چارچوبی که مشخص شده را با استفاده از نشانگر ماوس به هر قسمت از صفحه‌ نمایش ببرید و کمی مکث کنید تا روی آن قسمت Zoom شود.

۲ـ Lens : در این حالت، یک ذره‌بین در اختیار شما قرار می‌گیرد که می‌توانید با ماوس آن‌ را روی صفحه‌ نمایش حرکت دهید، مقدار بزرگنمایی آن‌ را نیز می‌توانید با همان کلیدهای میانبر یا آیکون‌هایی که قبلا توضیح داده شد، تغییر دهید.

اما در این حالت ممکن است نوار Magnifier از صفحه‌ نمایش حذف شود! به دنبال آیکون ذره‌بین روی دسکتاپ بگردید و روی آن کلیک کنید تا نوار ابزار، دوباره در دسترس‌تان قرار گیرد.

۳ـ Docked : با انتخاب این گزینه، شما قسمتی از صفحه‌ نمایش‌تان را از دست خواهید داد. به صورت پیشفرض قسمتی از بالای صفحه‌ نمایش در باکسی محصور می‌شود که بزرگنمایی در آن صورت می‌گیرد. ماوس را روی قسمتی از صفحه‌ نمایش نگه دارید تا تصویر بزرگ‌تر آن را در باکس ایجاد شده ببینید. این باکس را می‌توانید به هر قسمت صفحه‌ نمایش منتقل کنید.

حالت Docked مناسب‌ترین گزینه برای زمانی است که به ارائه مستندات از طریق ویدئوپروژکتور و... می‌پردازید.

ممکن است پس از انتخاب گزینه‌ Docked از منوی کشویی View دیگر نتوانید به حالت Full Screen یا Lens بازگردید و این موارد برایتان غیرفعال شوند. راه‌حل این مشکل در پایان مطلب عنوان خواهد شد.

 

برخی تنظیمات Magnifier

از نوار Magnifier روی آیکون چرخ‌دنده کلیک کنید تا پنجره‌ Magnifier Options باز شود. از طریق نوار متغیری که در بالای این پنجره قرار دارد، می‌توانید میزان بزرگ و کوچک‌نمایی را با هر بار انتخاب آیکون‌های Zoom in و Zoom out مشخص کنید. به عنوان مثال اگر این مقدار را روی ۱۰۰ درصد قرار دهید، هر بار که آیکون «+» را در نوار Magnifier انتخاب کنید، صفحه‌ نمایش‌تان به میزان ۱۰۰درصد بزرگ‌تر نمایش داده خواهد شد. کمترین مقدار افزایش یا کاهش، ۲۵ درصد و بیشترین مقدار ۴۰۰ درصد است.

فعال کردن گزینه‌ Turn on color inversion رنگ‌های صفحه‌ نمایش را همچون تصاویر نگاتیو، وارونه جلوه می‌دهد.

در قسمت Tracking می‌توانید تعیین کنید که روی کدام قسمت از صفحه‌ نمایش Zoom شود.

گزینه‌ اول که در حالت پیشفرض انتخاب شده، باعث می‌شود بزرگنمایی در محل نمایشگر ماوس‌تان صورت گیرد. اگر این گزینه را از انتخاب خارج کنید، با حرکت ماوس روی دسکتاپ، قسمت Zoom شده تغییر نمی‌کند. فعال شدن گزینه‌ دوم (Follow the keyboard focus) تغییر مکان نمایش را بر عهده‌ کیبورد قرار می‌دهدو انتخاب گزینه‌ سوم (Have magnifier follow...) باعث می‌شود که با تایپ کردن متن در هر قسمت از صفحه‌ نمایش و نرم‌افزارهای مختلف، به صورت خودکار بزرگنمایی روی آن قسمت صورت گیرد.

اما برای آن که Magnifier همیشه با روشن شدن سیستم و بالا آمدن ویندوز فعال شود، ‌باید روی گزینه‌ Control whether magnifier starts ... کلیک کنید و در پنجره‌

Make the computer easier to use، گزینه‌ Turn on magnifier را در حالت انتخاب قرار دهید.

 

تغییر در Magnifier از طریق رجیستری ویندوز

همان‌طور که عنوان شد، ممکن است پس از تغییر حالت Magnifier به Docked دیگر نتوانید حالت Full Screen و Lens را انتخاب کنید و این دو گزینه برایتان غیرفعال شود. در این صورت برای رفع مشکل، مراحل زیر را دنبال کنید:

ـ Magnifier را ببندید.

ـ در Searchbox منوی استارت عبارت Regedit را تایپ کرده و Enter بزنید تا Registry Editor باز شود.

ـ کلید ScreenMagnifier را از مسیر زیر باز کنید:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\ScreenMagnifier

ـ MagnificationMode را از پنجره‌ سمت راست بیابید و مقدار آن را به ۲ برای Full Screen و ۳ برای Lens تغییر دهید، سپس Registry Editor را ببندید.

ـ در Searchbox منوی استارت عبارت Services.msc را وارد و کلید Enter را بزنید تا پنجره‌ Services باز شود.

ـ روی سرویس Desktop windows manager session manager کلیک راست کرده و گزینه‌ Restart را انتخاب کنید، سپس پنجره‌ Services را ببندید. بهتر است برای جلوگیری از بروز این مشکل، هیچگاه از Docked mode در حالتی که Aero فعال است استفاده نکنید تا زمانی که مایکروسافت این مشکل را حل کند. بهتر است در حالتی که Magnifier را باز کرده‌اید، از کلیدهای میانبر برای عملیات موردنظرتان استفاده کنید. کلید میانبر هر قسمت در منوی کشویی view در مقابل آن درج شده است. برای بستن Magnifier نیز از کلید میانبر Winlogo+ESC استفاده کنید.

منبع:jamejamonline.ir

تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------