هوش مصنوعی به کمک « ویندوز» آمدمایکروسافت بیلد 2023،اخبار تکنولوژی،خبرهای تکنولوژی
ابزارهای هوش مصنوعی به آپدیت جدید ویندوز اضافه خواهند شد.

مایکروسافت اعلام کرد که دومین به‌روزرسانی بزرگ «ویندوز ۱۱» در ۲۰۲۳ از ۲۴ می (۳ خرداد ۱۴۰۲) از طریق Windows Update برای دانلود در دسترس قرار می‌گیرد. قابل توجه‌ترین بخش این به‌روزرسانی مهم، آپدیت‌های Widget Board است. اکنون این قسمت طرح‌بندی چیدمان جدیدی دارد که ویجت‌ها را از فید MSN جدا می‌کند. علاوه بر این، یک تب جدید «watch» برای ویدئوهای MSN در نظر گرفته شده و اکنون اضافه کردن ویجت‌ها به بورد آسان‌تر خواهد بود.

 

علاوه بر این، مایکروسافت در حال ارائه یک ویژگی جدید برای جداسازی اپ Win32 است که به کاربران اجازه می‌دهد برنامه‌های دانلود‌شده از وب را در محیطی امن و مستقل اجرا کنند تا آنها نتوانند بر سایر قسمت‌های سیستم تاثیر بگذارد. این ویژگی همراه با Boot 365 Windows 365، که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد رایانه شخصی را برای راه‌اندازی خودکار در محیط Cloud PC پیکربندی کنند، در مرحله «پیش‌نمایش» قرار دارند.

 

در به‌روزرسانی تسکبار موارد جدیدی اضافه شده که از آنها می‌توان به آیکون‌های متحرک آب‌وهوا، امکان نمایش ثانیه در ساعت سیستم و آیکون جدیدی برای زمانی که VPN اکتیو است اشاره کرد. همچنین اکنون در بخش accessibility شاهد پشتیبانی بیشتر از زبان‌ها در بخش‌هایی مانند Voice Access و Live Captions هستیم.این به‌روز‌رسانی برای نصب دستی از طریق Windows Update از ۲۴ می در دسترس بوده و به طور خودکار در ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد ۱۴۰۲) به عنوان بخشی از پچ به‌روزرسانی نصب می‌شود. ویژگی‌هایی که در مرحله پیش‌نمایش قرار دارند اختیاری خواهند بود، اما همه موارد ذکر‌شده دیگر به ‌طور خودکار پس از نصب به‌روزرسانی در دسترس قرار می‌گیرند.

 

جنگ مرورگرها داغ‌تر از همیشه خواهد شد

مایکروسافت بیلد 2023،اخبار تکنولوژی،خبرهای تکنولوژی

همچنین دستیار هوش مصنوعی کوپایلت و دسترسی Sidebar app برای توسعه‌دهندگان به مرورگر اج افزوده شد. با افزودن ویژگی‌های مختلف هوش‌مصنوعی به سرویس‌های خود، آینده‌ای روشن از محصولات شرکت را ارائه کرد. در این‌ میان مرورگر اج نیز از موج عظیم ویژگی‌های مختلف جا نماند و با معرفی شدن ویژگی‌های دستیار هوش مصنوعی کوپایلت و Sidebar app برای آن، کروم، مرورگر محبوب گوگل تبدیل به مرورگری ازمد‌افتاده و قدیمی شده است.

 

سرویس Copilot 365 Microsoft 365 به نرم‌افزارهای ۳۶۵ این شرکت امکان یکپارچه شدن با ChatGPT را می‌دهد کاربران برنامه‌های تیمز، Word، اوتلوک و پاورپوینت از امکانات این سرویس بهره‌مند شوند؛ ویژگی جذابی که حالا در اختیار کاربران مرورگر اج نیز قرار خواهد گرفت. ردموندی‌ها سرویسCopilot 365 Microsoft را پیش‌تر در ماه مارس به ‌صورت پیش‌نمایش خصوصی در اختیار برخی از افراد قرار داده بود و حالا به ‌عنوان آخرین اقدام این شرکت، به مرورگر اج افزوده شده است. برخلاف آنچه در یکپارچه شدن ChatGPT با موتور جست‌وجوی بینگ دیده‌ایم، این‌بار مایکروسافت سعی می‌کند با اضافه‌کردن Copilot 365 Microsoft به سرویس‌های خود، نرم‌افزاری کارآمدتر ارائه کنند تا بهره‌وری کاربران افزایش پیدا کند. مایکروسافت برای حفظ امنیت و حریم خصوصی، کاربران را ملزم به ورود از طریق حساب Azure Active Directory یا Azure AD خواهد کرد.

 

مرورگر اج علاوه‌بر Copilot 365 Microsoft استفاده از Sidebar app را برای توسعه‌دهندگان نیز مهیا خواهد کرد. با استفاده از این ویژگی، توسعه‌دهندگان می‌توانند نرم‌افزارهای تحت وب خود را (PWA) از طریق سایدبار مرورگر اج در اختیار کاربران قرار دهند. مایکروسافت سایدبار اج را در نوامبر سال ۲۰۲۲ معرفی کرد که بستری برای چندوظیفگی بهتر در هر تب (Tab) خواهد بود. مایکروسافت همچنین اعلام کرد که به‌زودی نسخه‌ای سازمانی از مرورگر اج را معرفی خواهد کرد که سازمان‌ها با استفاده از آن می‌توانند از ویژگی‌های مختلفی چون ورود از طریق Azure Active Directory بهره‌مند شوند.

 

به‌گفته ردموندی‌ها ویژگی Edge Workspaces نیز به‌زودی به‌صورت عمومی منتشر خواهد شد؛ Edge Workspaces به کاربران این امکان را می‌دهد تا مجموعه تب‌های خود در مرورگر اج را با دیگر همکاران خود به ‌اشتراک بگذارند. این ویژگی امکان مدیریت، ایجاد، حذف و ویرایش تب‌ها را به‌ تمامی افراد حاضر در گروه اعطا می‌کند. ویژگی Edge Workspaces پیش از این تنها در اختیار کاربران سازمانی بود که پس از درخواست‌های فراوان، در اختیار کاربران عادی نیز قرار گرفت.

 

هوش مصنوعی به «فتوشاپ» اضافه شد

مایکروسافت بیلد 2023،اخبار تکنولوژی،خبرهای تکنولوژی

شرکت «ادوب»، فناوری هوش مصنوعی مولد را به نرم‌افزار ویرایش تصویر فتوشاپ اضافه کرد. «ادوب» که در سن خوزه کالیفرنیا مستقر است، اعلام کرد که این شروع یک حرکت بزرگ برای افزودن فناوری‌های هوش مصنوعی به مجموعه برنامه‌های نرم‌افزاری این شرکت برای افراد حرفه‌ای خلاق است. هرچند برنامه‌هایی مانند Dall-E شرکت OpenAI، با تبدیل فوری متن به تصاویر، توجه عمومی را به خود جلب کرده‌اند اما شرکت‌های بزرگ به دلیل مسائل حقوقی پیرامون داده‌های مورد استفاده برای طراحی این سیستم‌ها، هنوز به شکل گسترده از آنها استفاده نکرده‌اند. «ادوب» با استفاده از سیستم فناوری که «فایرفلای» می‌نامد و به طور مخصوص برای داده‌های تصویری مجاز برای استفاده، تولید شده و به گفته «ادوب»، می‌تواند در تنظیمات تجاری استفاده شود، به نگرانی‌های مذکور پرداخته است. ادوب به مدت حدود شش هفته در یک وب‌سایت، این سیستم را آزمایش کرده و اکنون اعلام کرده که ویژگی‌هایی را بر این اساس، به فتوشاپ که شاید شناخته‌ترین محصول این شرکت است، اضافه خواهد کرد.یکی از ویژگی‌های جدید که Fill Generative نامیده خواهد شد، به کاربران امکان می‌دهد تصویر اصلی که با محتوای تولید شده از رایانه بسیار نزدیک است را گسترش دهند یا ویژگی‌ها را براساس یک توصیف متنی، اضافه کنند. به عنوان مثال، این ویژگی می‌تواند تصویر یک گل را گرفته و آن را به دشتی از گل‌ها با رشته کوهی پشت آن تبدیل کند. براساس گزارش رویترز، «الی گرینفیلد»، مدیر ارشد فناوری رسانه‌های دیجیتال ادوب گفت: هدف این ابزار، گرفتن جای هنرمندان گرافیکی نیست بلکه سریع‌تر کردن تولید تصاویر جدید با استفاده از ایده‌های متعدد است. در گذشته، هنرمندان گرافیکی مجبور بودند ساعت‌های ارزشمندی را برای جست‌وجوی بایگانی عکس و چسباندن قطعاتی از تصاویر موجود با دست، صرف کنند. این ویژگی هوش مصنوعی، این کار تولیدی را به طرز چشمگیری سریع می‌کند.

 

مایکروسافت با ابزار جدید «Dev Home»

مایکروسافت بیلد 2023،اخبار تکنولوژی،خبرهای تکنولوژی

«مایکروسافت» همچنین در این کنفرانس ابزار جدیدی به‌ نام Dev Home معرفی کرد که مخصوص توسعه‌دهندگان ویندوز است. مایکروسافت تغییری در ویندوز اعمال کرده تا توسعه‌دهندگان بتوانند ماشین‌های مجازی را ساده‌تر راه‌اندازی و استفاده کنند. بخش جدید Dev Home در ویندوز ۱۱ هم‌اکنون به‌صورت آزمایشی قابل‌دسترس است و به شما امکان می‌دهد محیط‌های توسعه را برای ماشین‌های مجازی که به گیت‌هاب و مخزن‌های مربوطه متصل می‌شوند، راه‌اندازی کنید. Dev Home نصب ابزارها و پکیج‌ها و کارهای دیگری را نیز ممکن می‌کند.

 

«ویندوز ۱۱» به قابلیت پشتیبان‌گیری ابری مجهز می‌شود

مایکروسافت بیلد 2023،اخبار تکنولوژی،خبرهای تکنولوژی

مایکروسافت در جریان رویداد ۲۰۲۳ Build اعلام کرد که ویندوز ۱۱ به قابلیت پشتیبان‌گیری و بازیابی ابری اطلاعات مجهز می‌شود و این امکان توسط مایکروسافت استور میزبانی خواهد شد. در واقع از این پس فرآیند بکاپ‌ گرفتن از اطلاعات در ویندوز بسیار ساده‌تر خواهد شد و کاربران می‌توانند انتخاب کنند که چه اطلاعاتی را بکاپ بگیرند و در نهایت پس‌ از نصب ویندوز یا هنگام راه‌اندازی دستگاه جدید، برای ریستور کردن هریک از آن‌ها تصمیم بگیرند. امکان پشتیبان‌گیری ابری از اطلاعاتی چون اپلیکیشن‌ها، تنظیمات و داده‌های شخصی از جمله مواردی بود که به‌شکل درست و اصولی که برای کاربران قابل فهم باشد، پیاده‌سازی نشده بود اما اکنون بخشی مجزا برای این‌کار به مایکروسافت استور در ویندوز ۱۱ اختصاص داده شده است. این ویژگی برای اولین بار در کنفرانس Build سال گذشته معرفی شده بود و اکنون به‌نظر می‌رسد برای ورود به ویندوز ۱۱ آماده شده است.این ویژگی به‌ همان شکلی که انتظار می‌رفت عمل خواهد کرد. مایکروسافت استور، تمامی اپلیکیشن‌هایی که کاربر نصب کرده به‌همراه داده‌های آنها و تنظیمات ویندوز پشتیبان گرفته و در صفحه راه‌اندازی اولیه ویندوز از کاربر سوال می‌شود که آیا قصد بازیابی آن‌ها را دارد یا خیر و در صورتی که کاربر موافقت کند، بازیابی اطلاعات شروع شده و ویندوز براساس تنظیمات سابق پیکربندی خواهد شد.

 

در نهایت اپلیکیشن‌ها در تسک‌بار یا استارت با همان چیدمان سنجاق شده و با کلیک روی آن‌ها، اپلیکیشن شروع به دانلود و نصب‌شدن می‌کند و بازیابی باقی موارد نیز در پس‌زمینه ادامه خواهد یافت. این قابلیت به‌احتمال زیاد تا اواخر امسال در کنار ویژگی‌های دیگری مانند Copilot که برای ویندوز ۱۱ معرفی شدند، در دسترس عموم قرار خواهد گرفت اما هنوز مشخص نیست تکلیف برنامه‌هایی که خارج از مایکروسافت استور دانلود می‌شوند چه خواهد بود‌. احتمالا این دسته از نرم‌افزارها مشمول بکاپ‌های ویندوز نخواهند شد.

 

اجرای مستقیم فایل‌های RAR در «ویندوز ۱۱» امکان‌پذیر می‌شود

مایکروسافت بیلد 2023،اخبار تکنولوژی،خبرهای تکنولوژی

براساس گفته‌ مایکروسافت، ویندوز ۱۱ به‌زودی می‌تواند بدون نیاز به ابزارهای متفرقه نظیر WinRAR فایل‌های RAR را به‌طور مستقیم باز کند. سال‌هاست که کاربران ویندوز می‌توانند فایل‌های ZIP را بدون نیاز به اپلیکیشن‌های متفرقه باز کنند، اما باز کردن فایل‌های RAR امکان‌پذیر نبود. کاربران ویندوز ۱۱ تا پیش از انتشار به‌روزرسانی جدید مجبور بودند برای استفاده از فایل‌های RAR سراغ نرم‌افزارهایی نظیر WinRAR بروند. آن‌طور که «ورج» می‌نویسد، نسخه جدید ویندوز ۱۱ افزون‌بر RAR توانایی اجرای‌ سایر فرمت‌های فشرده نظیر ۷zip و gz را نیز خواهد داشت.

 

روزنامه جهان صنعت

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------