آمریکا سریع‌ترین ابررایانه جهان را می‌سازداخبار,اخبار تکنولوژی

دو شرکت ای ام دی و کری با همکاری یکدیگر سریع‌ترین ابررایانه جهان را برای استفاده دولت آمریکا تولید خواهند کرد. این ابررایانه که فرانتیر نام دارد تا سال ۲۰۲۱ ساخته می‌شود.

به گزارش تسنیم، دو شرکت ای ام دی و کری با همکاری یکدیگر سریع‌ترین ابررایانه جهان را برای استفاده دولت امریکا تولید خواهند کرد. این ابررایانه که فرانتیر نام دارد تا سال 2021 ساخته می‌شود.قدرت پردازش این ابررایانه به 1.5 اگزافلاپس می‌رسد که برابر با 1,000,000,000,000,000,000 محاسبه در هر ثانیه است.

 

وزارت انرژی آمریکا سفارش دهنده این ابررایانه است و قصد دارد از آن برای انجام برخی محاسبات پیشرفته در حوزه تحقیقات هسته‌ای و تغییرات آب و هوایی استفاده کند.

 

در سال‌های اخیر چینی‌ها و ژاپنی‌ها با تولید ابررایانه‌های فوق سریع در رقابت با آمریکا پیش افتاده بودند. اما این کشور قصد دارد مجدداً عنوان مالک سریع‌ترین ابررایانه دنیا را از آن خود کند. باید توجه داشت که در این زمینه تضمینی وجود ندارد. زیرا چینی‌ها از تولید ابررایانه قدرتمند تازه خود تا سال 2020 خبر داده اند. از مجموع ابررایانه‌های برتر جهان 227 مورد در چین و 109 مورد در آمریکا واقع است و ژاپن و کشورهای اروپایی در رتبه‌های بعدی هستند.

 

فرانتیر از هوش مصنوعی نیز برای تحلیل انبوهی از داده‌ها و طبقه بندی و پردازش سریع آنها استفاده می‌کند. ای ام دی مدعی است که این ابررایانه از توان محاسباتی مجموع 160 ابررایانه برتر و فوق سریع جهان برخوردار بوده و پهنای باند اینترنت آن نیز 24 میلیون برابر بیشتر از پهنای باند رایانه‌های عادی موجود در منازل است و به عنوان مثال قادر به پردازش اطلاعات صدهزار فیلم سینمایی با کیفیت فوق دقیق در هر ثانیه است.

 

این پهپاد به اندازه دو زمین بسکتبال (در حدود 680 متر مربع) فضا اشغال می‌کند و از 145 کیلومتر کابل برای سیم کشی آن استفاده شده است. هزینه تولید این ابررایانه 600 میلیون دلار برآورد شده است.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------