طرز تهیه لگیمات (لیقمات) شیرینی سنتی فوق العاده ی بوشهریلگیمات هرمزگان

روش های پخت لگیمات

 

روش های پخت لیقمات شیرینی مخصوص جنوب ایران

در این مقاله از بیتوته، با نکات و طرز تهیه لیقمات یا لگیمات شرینی عربی و جنوب کشور ایران آشنا می شوید. لگیمات یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و سنتی ایرانی است که شباهت های زیادی به شیرینی بامیه دارد، اصالت این شیرینی خوشمزه متعلق به استان بوشهر می باشد.

لگیمات یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و سنتی ایرانی است که شباهت های زیادی به شیرینی بامیه دارد، اصالت این شیرینی خوشمزه متعلق به استان بوشهر می باشد.

 

طرز تهیه لیقمات یا لگیمات عربی یا جنوبی :

لیقمات یا لگیمات عربی، شیرینی خوشمزه و تردی است که در کشورهای عربی، ترکیه و ایران طرفداران زیادی دارد. این شیرینی شباهت زیادی به بامیه دارد و از خمیر مایه تهیه می شود. لگیمات را می توان با شیره خرما، شیره انگور، شکر و یا پودر قند تزیین کرد.

 

مواد لازم برای 8 نفر :

آرد سفید 2 پیمانه
تخم مرغ 1 عدد
شیره خرما 1 پیمانه
روغن مایع 1 پیمانه
مایه خمیر 1 قاشق چایخوری
نشاسته ذرت 2 قاشق غذاخوری
آب 2 پیمانه

 

دستور پخت شیرینی لگیمات :

ابتدا آرد سفید را داخل کاسه ای بزرگ الک کنید و خمیر مایه را به آن اضافه کنید و آب گرم را کم کم به آن اضافه کنید و با قاشق مواد را مخلوط کنید تا خمیر آماده شود و بعد روی کاسه محتوی خمیر را با سلفون بپوشانید.

 

سپس روی آن بپوشانید و در کنار بخاری و یا هر جای گرم دیگری به مدت 2 ساعت قرار بدهید تا استراحت کند تا ور بیاید. بعد تخم مرغ را در پیاله ای بشکنید و نشاسته را به آن اضافه کنید و با هم خوب مخلوط کنید.

 

زمانی که خمیر مایه آماده شد و ور آمد به آن اضافه کنید و خمیر را خوب مخلوط کنید تا خمیر نرمی داشته باشید. سپس در قابلمه ای کوچک و ترجیحا با عمق زیاد روغن به صورت شناور بریزید و روی حرارت کم قرار بدهید تا به مرور زمان روغن کاملا داغ شود.

 

خمیر را داخل قیف بریزید و زمانی که روغن داغ شد قیف را فشار بدهید تا به اندازه دلخواهتان از مایه خمیر بیرون بیاید و با قیچی آن را ببرید تا خمیر داخل روغن بیفتد و سرخ شود. به اندازه ای که ظرفتان جا داشته باشد می توانید از خمیر داخل روغن بریزید.

 

سپس لگیمات ها را در روغن زیر و رو کنید تا همه نقاط آن ها سرخ شود. شیره خرما را در شیر جوش بریزید و روی حرارت کم قرار بدهید و هنگامی که لگیمات ها سرخ شدند با کفگیر آن ها را از داخل روغن بیرون بیاورید و و داخل شیره خرما بریزید.

 

می توانید بعد از بیرون آوردن لگیمات ها از روغن آن ها را در صافی قرار بدهید تا روغن اضافه آن ها خارج شود (یا با دستمال حوله ای) و اگر از طعم شیره خرما خوشتان نمی آید بعد در شربت قوام یافته و سرد شده زعفران (شربت بار) قرار دهید.

 

اجازه دهید شیرینی ها به مدت 3 دقیقه درون شربت قرار بگیرند سپس آن ها را خارج کنید و در صافی قرار بدهید تا اضافه شیره خرما از آن ها خارج شود و سپس آن ها را در ظرف مورد نظرتان بگذارید و با پودر نارگیل و پودر پسته آن ها را تزئین کنید.

 

طرز تهیه لگیمات با بافت نرم :

با دستور بالا لگیمات ما کاملا ترد و شکننده می شود. اگر دوست دارید لگیمات شما بافتی نرم داشته باشد می توانید نصف فنجان ماست چکیده به مایه لگیمات اضافه کنید. اضافه کردن ماست باعث می شود بافت لگیمات نرم و لطیف شود.

 

طرز تهیه لگیمات با ارد گندم

طرز تهیه لگیمات بوشهری

 

نکاتی برای طرز تهیه لگیمات :

• اگر شیره خرما در دسترس شما نبود، و یا دوست نداشتید می توانید شربت بار را تهیه کنید.

 

• به این صورت که، یک پیمانه آب را به همراه نصف پیمانه شکر و به همان اندازه گلاب با هم ترکیب کرده و در ادامه روی حرارت ملایم بگذارید تا به غلظت مطلوب برسد.

 

• برای تزیین لگیمات ها علاوه بر استفاده از پودر پسته و پودر نارگیل می توانید از دانه های کنجد استفاده کنید.

 

• برای سرخ کردن لگیمات ها حتما از روغن مخصوص سرخ کردنی استفاده کنید. چرا که در برابر حرارت زیاد، مقاومت کرده و دود نمی کند.

 

• برای تزیین جذاب و متفاوت و همچنین شیرین شدن لگیمات ها، می توانید مقداری سس شکلات یا نوتلا را روی آن ها بریزید. این کاملا سلیقه ای است.

 

• به یاد داشته باشید که در تمام مدت سرخ کردن شیرینی لگیمات، حرارت شعله بایستی کم تنظیم شده باشد.

 

• با اینکه زعفران عطر و رنگ فوق العاده ای به لگیمات ها می بخشد، می توانید از مقداری عسل یا شهد نیز به عنوان گزینه بعدی برای بهتر شدن مزه و رنگ آن ها استفاده کنید.

 

• اگر قیف در منزل نداشتید، می توانید از کیسه فریزر به عنوان قیف استفاده کنید یا به وسیله دو عدد قاشق آن ها را درون روغن بیندازید. البته اگر سخت بود، از دستانتان برای فرم دادن به لگیمات استفاده کنید.

 

• اگر دوست دارید بافت شیرینی لگیمات از نرمی به تردی تبدیل شود، می توانید از 2 الی 4 قاشق غذاخوری شیرخشک استفاده کنید. (می توانید شیرخشک را از قنادی ها تهیه کنید.) در این صورت به اندازه ی 2-3 قاشق غذاخوری شیر خشک را به همراه آرد الک کنید.

 

• در برخی دستورها از پودرهل، پودر رازیانه، وانیل و یا دارچین استفاده می شود. که این سلیقه ای است. می توانید به مواد لیگمات اضافه کنید.

 

• اگر می خواهید داخل لیگمات ها شربت بار باشد. آن ها را بعد از سرخ کردن سریع داخل شربت بار قرار بدهید. اما اگر داخل آن ها را خشک تر دوست دارید، زمانی که خنک شدند داخل شربت بار قرار بدهید.

 

طرز تهیه لگیمات با ارد گندم :

لگیمات بوشهری

شیرینی لگیمات هرمزگان

 

مواد لازم برای تهیه لیگمات :

آرد گندم 2 لیوان
تخم مرغ 1 عدد
ماست ترجیحا ترش باشد 2 قاشق غذاخوری
روغن مایع 2 قاشق غذاخوری
شکر 2 قاشق غذاخوری
پودر خمیر مایع 1 قاشق غذاخوری
آب ولرم نصف لیوان
بکینگ پودر 1 قاشق مرباخوری
وانیل نصف قاشق چایخوری

 

مواد لازم برای شربت بار :

شکر 3 لیوان
آب 2 لیوان
زعفران دم شده یک سوم استکان
گلاب نصف لیوان
آبلیمو یا جوهر لیمو 1 قاشق چایخوری
پودر هل (قابل حذف) 1 قاشق مربا خوری
گلوگز (قابل حذف) 1 قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه لیگمات با آرد گندم :

ابتدا آب ولرم و پودر خمیر مایع و ماست و تخم مرغ و شکر و روغن مایع و وانیل را با همزن دستی خوب هم بزنید و بکینگ پودر و آرد را اضافه و خوب هم بزنید.

اگر مواد کمی سفت بود می توانید چند قاشق آب ولرم اضافه کنید. زمانی که خوب مخلوط شد روی آن را با دستمال بپوشانید. و به مدت یک ساعت آن را در دمای محیط قرار بدهید تا استراحت کند.

 

در این فاصله شربت بار را درست کنید :

ابتدا شکر و آب را روی حرارت ملایم بگذارید تا بجوشد و شکر حل شود. آن را اصلا هم نزنید اجازه بدهید شکر خودش حل شود زیرا باعث شکرک زدن می شود.

بعد آبلیمو و گلاب و زعفران و پودر هل را اضافه کنید و بگذارید شربت روی حرارت کمی غلیظ شود.

در صورت استفاده از گلوکز آن را در پایان داخل شربت بار بریزید تا شربت شما شفاف شود. سپس شعله را خاموش کنید و اجازه بدهید شربت شما سرد شود.

 

پس از یک ساعت خمیر آماده شده، پف کرده و داخل آن حباب درست شده است. آن را هم بزنید و داخل قیف بریزید. اگر قیف نداشتید از کیسه ی فریزر استفاده کنید. گوشه ای از آن را برش بزنید و خمیر را به اندازه ی گردو از قیف خارج کنید و با قیچی بچینید و داخل روغن داغ بیندازید. شیرینی ها باید داخل روغن داغ شناور باشند. زمانی که سرخ شدند آن ها را داخل شربت سرد شده قرار بدهید و بعد آبکش قرار بدهید.

 

برای این دستور می توانید از شربت شیره به جای شربت بار استفاده کنید.

 

تهیه لگیمات

طرز تهیه لگیمات با ارد گندم

 

نکات ایمنی برای درست کردن لگیمات :

• هنگام سرخ کردن لگیمات ها، مراقب باشید که روغن روی اجاق گاز داغ نشود و آتش نگیرد.

از روغن به اندازه کافی استفاده کنید تا لگیمات ها به خوبی سرخ شوند.

 

• بعد از سرخ کردن لگیمات ها، آنها را روی دستمال حوله ای قرار دهید تا روغن اضافی آنها گرفته شود.

 

نکات تکمیلی :

• لگیمات را می توان به عنوان عصرانه، میان وعده و یا دسر سرو کرد.

• لگیمات را می توان به صورت گرم و یا سرد سرو کرد.

• لگیمات را می توان در فریزر نگهداری کرد و در زمان دلخواه از فریزر خارج کرد و با شیره خرما گرم کرد.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------