بیوگرافی و عکس های سوسن تسلیمی بازیگر قدیمیداریوش فرهنگ سوسن تسلیمی, علت مهاجرت سوسن تسلیمی, عکسهای جدی

سوسن تسلیمی یکی از بازیگران موفق ایرانی است که در سوئد زندگی می کند

 

بیوگرافی سوسن تسلیمی+ عکس و علت طلاق

سوسن تسلیمی متولد 1328 هنر پیشه و کارگردان تئاتر و سینمای ایرانی است که هم اکنون در کشور سوئد زندگی می کند. مهمترین آثاری که در آن ایفای نقش کرده شامل فیلم هایی مانند چریکه تارا، مرگ یزدگرد، باشو غریبه کوچک و شاید وقتی دیگر می باشد. او اغلب در فیلم های آقای بیضایی بازی کرده است. در این مقاله با بیوگرافی این هنرمند معروف بیشتر آشنا خواهید شد.

چکیده ای از بیوگرافی سوسن تسلیمی

نام و نام خانوادگی: سوسن تسلیمی

تاریخ تولد: بهمن سال 1328

محل تولد: رشت

پیشه: بازیگر و کارگردان تئاتر و سینما

وضعیت تاهل: مجرد

 

بیوگرافی سوسن تسلیمی

سوسن در بهمن سال 1328 در شهر رشت متولد شد. او در یک خانواده سینمایی و فرهنگ دوست رشد یافت. پدرش خسرو تسلیمی، مدیر تولید و تهیه کننده بود و مادرش منیره آخوندنیا بازیگر بوده است. برادر او سیروس تسلیمی فیلمنامه نویس و تهیه کننده و بازیگر می باشد. 

 

 او کار خود را با بازیگری تئاتر در سال 1350 آغاز کرد و سپس در همین رشته به تحصیل پرداخت. در دوران دانشجویی با افراد سرشناس و مشهوری مانند داریوش فرهنگ، هرمز هدایت، مهدی هاشمی، بیژن مفید و بهرام بیضایی همکاری داشته است. او برای اولین بار در سال 1357 وارد سینما شد و در فیلم چریکی تارا کاری از بهرام بیضایی ایفای نقش کرد.

او در همان سالهای اول فعالیت خود که وارد تئاتر شد با داریوش فرهنگ آشنا شد و این آشنایی منجر به ازدواج آنها شد.

 

آغاز فعالیت سوسن تسلیمی در زمینه تئاتر

 

تصاویر سوسن تسلیمی , سوسن تسلیمی, عکس سوسن تسلیمی

عکس سوسن تسلیمی 

 

سوسن تسلیمی در سال 1350 وارد گروه حرفه ای تئاتر می شود و بازیگری تئاتر را در این گروه به رهبری آربی آوانسیان می آموزد. سپس وارد رشته تئاتر در دانشگاه هنرهای زیبای تهران می شود و در سال 1352 از این رشته فارغ التحصیل می شود.

 

ورود سوسن تسلیمی به عرصه سینما

 

عکس سوسن تسلیمی, عکسهای سوسن تسلیمی, عکس های سوسن تسلیمی

اولین اثر سینمایی سوسن تسلیمی فیلم چریکه تارا بود

 

سوسن تسلیمی بیشتر در آثار بهرام بیضایی هنر نمایی می کند و به عنوان بازیگر اصلی در فیلم های او ظاهر می شود. اولین اثر سینمایی که در آن ایفای نقش کرد فیلم چریکه تارا بود که کارگردانی آن را بهرام بیضایی بر عهده داشت. این فیلم در سال 1357 و همزمان با حوادثی که منجر به انقلاب شد تولید می شود و به همین علت نیمه تمام می ماند و در سال 1360 تکمیل می شود.

 

چریکه تارا اولین فیلم تاریخ سینمای ایران بود که موفق به شرکت در جشنواره فیلم کن فرانسه شد. سوسن تسلیمی در این فیلم در نقش یک زن مقتدر بازی درخشانی داشت و در جشنواره سن سباستین مورد تقدیر قرار گرفت. با متوقف شدن چریکه تارا سوسن تسلیمی نیز برای مردم ناشناس باقی می ماند.

 

او در سریال معروف سربداران به کارگردانی محمد علی نجفی بازی می کند و با بازی بی نظیرش در این سریال می درخشد و به چهره ای معروف تبدیل می شود.

او در سال 1350 در تله تئاتر روسپی بزرگوار و در سال 1352 در حلقه جادو که از کارهای تلویزیونی ایشان بود بازی می کند.

 

او در سریال سربداران در نقش فاطمه بازی کرد و یک چهره مقتدر و فعال از یک زن را به تصویر کشید به طوری که در تاریخ بازیگری ایران و جهان بی سابقه بود. 

 

او در سال 1364 در فیلم مادیان با کارگردانی علی ژکان بازی کرد. این فیلم موفق تحسین منتقدان را در پی داشت. وی در سال بعد در فیلم طلسم ساخته داریوش فرهنگ ایفای نقش کرد. او در این فیلم که بر اساس نمایشنامه قلعه کولاک نوشته بهرام بیضایی بود در نقش یک زن مطیع و آرام بازی متفاوتی از خود ارائه می دهد. این فیلم در 5 رشته در پنجمین جشنواره فیلم فجر نامزد شد و یکی از آثار مهم داریوش فرهنگ بود.

 

سوسن تسلیمی بازیگر اصلی فیلم های بهرام بیضایی

 

داریوش فرهنگ سوسن تسلیمی, علت مهاجرت سوسن تسلیمی, عکسهای جدید سوسن تسلیمی

سوسن تسلیمی با فیلم سربداران به شهرت رسید

 

سوسن تسلیمی از بازیگران محبوب بهرام بیضایی بود و از همان آغاز همکاری این دو هنرمند ، سوسن تسلیمی در تمام مراحل تولید فیلم شرکت می کرد. آنها حتی در مرحله تدوین هم باهم همکاری می کردند. 

 

او حتی در سال 1365 ایده ساختن فیلمی را به بهرام بیضایی می دهد که متأثر از سال های جنگ بود و این ایده مورد قبول آقای بیضایی قرار می گیرد که حاصل آن تولید فیلمی به نام باشو غریبه ای کوچک می باشد.

 

عکسهای سوسن تسلیمی, عکس های سوسن تسلیمی, بیوگرافی سوسن تسلیمی

عکس نوجوانی و جوانی سوسن تسلیمی

 

این فیلم اگر چه به موضوع دفاع مقدس می پردازد اما به علت سلیقه مدیران فرهنگی متوقف می شود و تا سال 1368 اکران نمی شود. در این زمان او دیگر در ایران حضور نداشت و موفق به تماشای این فیلم در کنار مخاطبان داخل ایران که یکی از آثار موفق ایشان بود نشد.

 

زمانی که این فیلم اکران شد استقبال زیادی از طرف منتقدان را در پی داشت. به طوری که حتی منتقدان سخت گیری مانند مسعود فراستی از این اثر بسیار استقبال کرد و آن را تحسین کرد و در مورد بازی بی نقص سوسن تسلیمی سخن گفت. علاوه بر این ایشان منتقدان سینمایی زیادی در این فیلم از بازی بی نظیر تسلیمی تمجید کردند و آن را به عنوان بهترین بازی در تاریخ سینمای کشور عنوان کردند و آن را در گروه بهترین فیلم های تاریخ سینمای کشور قرار دادند.

 

فعالیت سوسن تسلیمی در زمینه کارگردانی

 

سوسن تسلیمی, علت مهاجرت سوسن تسلیمی, عکسهای جدید سوسن تسلیمی

 سوسن تسلیمی بازیگر

 

اولین اثر او در زمینه کارگردانی در فیلم حادثه قریب الوقوع بود که در جشنواره فیلم گوتنبرگ به عنوان فیلم افتتاحیه به نمایش در آمد. بعد از آن او بیشتر به کارگردانی پرداخت. او همچنین کارگردانی سه فیلم سریالی برای تلویزیون سوئد را بر عهده داشته است که یکی از آنها یک فیلم سه ساعته به نام "عشق، عشق، عشق" می باشد که در مورد زندگی یک مادر و دختر سوئدی است و بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت.

 

سپس یک فیلم چهار ساعته به نام بازداشتگاه را کارگردانی کرد. او علاوه بر این در زمینه تئاتر نیز چند اثر را کارگردانی کرد. که از جدید ترین کارهای او مدیرعامل نام دارد.

 

مهاجرت سوسن تسلیمی به سوئد

 

عکسهای جدید سوسن تسلیمی, فیلم های ساخت سوسن تسلیمی, تصاویر سوسن تسلیمی

سوسن تسلیمی  

 

وی در سال 66 و بعد از اینکه در فیلم شاید وقتی دیگر به کارگردانی بهرام بیضایی بازی کرد ممنوع الکار شد و برای ادامه فعالیت در این عرصه هنری چاره ای جز مهاجرت از ایران نداشت. به این ترتیب او تصمیم می گیرد از ایران مهاجرت کند و ایران یکی از بازیگران با استعدادش را از دست داد.

او بعد از ورود به سوئد در فیلم مرز به کارگردانی رضا پارسا بازی کرد. اما بعد از این بیشتر روی بازیگری و نمایش نامه نویسی و تدریس تئاتر تمرکز می کند.

 

زندگی شخصی و ازدواج سوسن تسلیمی

 

تصاویر سوسن تسلیمی , سوسن تسلیمی, عکس سوسن تسلیمی

سوسن تسلیمی در کنار همسر سابقش داریوش فرهنگ

 

سوسن تسلیمی در سال های اولیه فعالیت خود به عنوان بازیگر با داریوش فرهنگ در گروه تئاتر آشنا شد و این آشنایی منجر به ازدواج آنها شد. آنها صاحب دختری به نام توکا شدند ولی بعد از چند سال به علت تصمیم سوسن برای مهاجرت به اروپا در سال 1366 از هم جدا شدند. خود ایشان علت جدایی را اختلاف سلیقه عنوان می کند.

سوسن تسلیمی بعد از بازی در مرگ یزد گرد برای همیشه از تئاتر ایران جدا می شود.

 

فهرست برخی از آثار سوسن تسلیمی

سینما

چریکه تارا 1357   مرگ یزد گرد 1361
مادیان 1364  باشو غریبه ای کوچک 1365 
طلسم 1365  شاید وقتی دیگر 1366 

 

تلویزیون

روسپی بزرگوار 1350  حلقه جادو 1352 
سربداران 1363  --- 

 

تئاتر

مرگ یزدگرد 1370  زیر زمین 
دایره گچی قفقازی   زنده به گور
خواهر من باغی است با حصار  پیر مرد مضحک 
خلوت خفتگان  سواری درآمد 
داستانی نه تازه   عروسی خون
کالگولا  انسان و حیوان و تقوا 
ایولف کوچک   نامه هایی از من به خانواده ام
ترس و نکبت رایش سوم باغ آلبالو
شهر کوچک ما روسپی بزرگوار
وای بر مغلوب با خشم به یاد آور
 امشب از خود می سازیم چشم اندازی از پل 

 

گردآوری :بخش بازیگران بیتوته

 از بازیگران بیشتر بدانید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------