تست هوش وکسلر برای کودکانتست هوش وکسلر, تست هوش وکسلر برای کودکان, تست هوش وکسلر چیست

تست هوش وکسلر برای کودکان

 

نمونه سوال از تست هوش وکسلر برای کودکان

شاید برایتان جالب باشد که تست هوش ها انواع مختلفی دارند و هر کدام اهداف خاصی را دنبال می کنند. در این بخش نمونه هایی از تست هوش وکسلر برای کودکان را آورده ایم.

تست هوش بزرگسالان وکسلر (WAIS)

تست هوش بزرگسالان وکسلر (WAIS) نوعی آزمون ضریب هوشی است که برای اندازه گیری هوش و توانایی های شناختی در بزرگسالان 16 تا 89 ساله طراحی شده است.

 

هدف از تست هوش وکسلر

هدف از انجام تست هوش وکسلر، علاوه بر تعیین بهره هوشی کلی، مشخص نمودن بهره ی هوشی کلامی و عملی نیز هست. دکتر دیوید وکسلر (روانشناسی که نسخه ی اصلی WAIS را منتشر کرد)، هوش را "گنجایش فرد برای درک کردن و فائق آمدن بر محیط اطراف خود" تعریف می کند.

 

تست هوش وکسلر علاوه بر این که برای ارزیابی هوش استفاده می شود، جهت ارزیابی کارکردهای عصب شناختی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اختلافات زیاد در هوش کلامی و غیرکلامی ممکن است نشاندهنده ی انواع خاصی از آسیب مغزی باشد.

 

تست هوش وکسلر گاهی اوقات با اهداف تشخیصی انجام می شود. امتیاز ضریب هوشی (IQ) که توسط تست هوش وکسلر گزارش می شود، می تواند به عنوان بخشی از معیار تشخیص عقب ماندگی ذهنی، ناتوانایی یادگیری خاص و اختلال کمبود توجه – بیش فعالی (ADHD) استفاده شود.

 

مقیاس هوشی وکسلر شامل مقیاس هوشی وکسلر بزرگسالان یا WAIS، مقیاس هوشی وکسلر کودکان یا WISC و مقیاس هوشی وکلسر برای کودکان پیش دبستانی یا WPPSI است.

 

نمونه سوالات آزمون WISC برای WISC-IV و WISC-V

آیا نمی دانید که در WISC-V (مقیاس هوش وکسلر برای کودکان، ویرایش پنجم) از کودک شما چه نوع سؤالاتی پرسیده می شود؟ در اینجا پنج مثال از پنج آزمون فرعی ارائه شده در WISC-V آورده شده است.

 

WISC-V نمونه سوال شماره 1 - استدلال سیال، وزن های شکل:

والدین، به فرزندتان بگویید: وزن کدام یک از اینها (به گزینه های پاسخ اشاره کنید) با این (به ستاره سمت چپ علامت سوال اشاره کنید) یکسان است؟

 

آزمون تست هوش وکسلر, معما و تست هوش وکسلر, معما و تست هوش وکسلر برای کودکان

تست هوش وکسلر استدلال سیال

 

WISC-V نمونه سوال شماره 2 - درک کلامی، واژگان :

والدین، به فرزندتان بگویید: «می خواهم چند عکس به شما نشان دهم. ابتدا یک کلمه به شما می گویم و سپس می خواهم به تصویر آن کلمه اشاره کنید. شروع کنیم! حالا به صفحه هوا اشاره کنید.»

 

انواع تست هوش وکسلر, تست هوش وکسلر برای بزرگسالان, نمونه سوالات تست هوش وکسلر

سوال درک کلامی تست هوش وکسلر

 

WISC-V نمونه سوال شماره 3 - درک کلامی، شباهت ها :

والدین، این سوال را با صدای بلند از فرزندتان بپرسید: "صبح و بعدازظهر چقدر شبیه هم هستند؟" (پاسخ: هر دو بار در روز هستند.)

 

WISC-V نمونه سوال شماره 4 - استدلال سیال، استدلال ماتریسی/ ماتریس های ترتیب :

پدر و مادر، این را به فرزندتان بگویید: «آیا اشکال داخل این جعبه ها را می بینید؟ آنها یک الگو را تشکیل می دهند. شکل را در ردیف پاسخ زیر که الگو را ادامه می دهد، انتخاب کنید.

 

مقیاس هوشی وکسلر, انواع سوالات تست هوشی وکسلر, سوالات تست هوش وکسلر

تست هوش وکسلر ماتریسی

 

WISC-V نمونه سوال شماره 5 - حافظه کاری، بازه رقمی :

والدین، به فرزندتان بگویید: «بیا یک بازی انجام دهیم. من می خواهم چند عدد بگویم. وقتی کارم تمام شد، می‌خواهم آنها را دقیقاً همانطور که گفتم تکرار کنید.» سپس اعداد زیر را کاملاً واضح با یک عدد در ثانیه بخوانید:

 

9 – 4 – 2 – 7 – 8 – 0 – 3

 

مطمئن شوید که ثبت صدای خود را در پایان سریال تغییر دهید تا فرزندتان بداند تمام شده است و زمان آن است که دنباله اعداد را برای شما تکرار کند.

 

پاسخ ها: 2، 4 از چپ، هر دو بار در روز، 2، 9-4-2-7-8-0-3

 

6. استدلال فضایی بصری - سوال معمای تصویری :

آزمون فرعی توانایی فرزند شما در تجزیه و تحلیل و ترکیب اطلاعات بصری - فضایی را اندازه گیری می کند. در عرض 30 ثانیه، کودک شما یک پازل کامل شده را مشاهده می کند، سپس 3 قطعه را انتخاب می کند که در صورت ترکیب، آن پازل را می سازد. در برخی موارد، 1 یا بیشتر از قطعات باید به صورت ذهنی چرخانده شوند تا در پازل قرار گیرند.

 

والدین، به فرزند خود بگویید: «به شکل بالا نگاه کنید. این یک پازل کامل است. برای تکمیل پازل، 3 قطعه زیر را انتخاب کنید که ترکیب می شوند.

با سخت تر شدن پازل ها، کودک شما ممکن است مجبور شود 1 یا چند قطعه پازل را به صورت ذهنی بچرخاند تا در پازل جا بیفتد.

 

- پاسخ های فرزند شما می تواند به هر ترتیبی باشد.

- فرزند شما می تواند به اعدادی که پاسخ های او را تشکیل می دهند اشاره کند یا با صدای بلند بگوید.

- کودک شما باید 3 قطعه را انتخاب کند. در برخی موارد، 2 قطعه ممکن است پازل را کامل کند، اما این پاسخ صحیح نیست. همیشه 3 قطعه وجود دارد که با هم ترکیب می شوند تا پازل را تشکیل دهند.

 

*در آزمون، دانش آموزان 30 ثانیه فرصت دارند تا پاسخ دهند. زمان بندی از انتهای سوال پرسیده شده شروع می شود. وقتی در حال تمرین این مهارت هستید، نگران زمان بندی آن نباشید. کودک شما با تمرین سریعتر می شود. فقط بدانید که این یک بخش زمان بندی شده از آزمون است.

 

تست هوش وکسلر برای بزرگسالان, نمونه سوالات تست هوش وکسلر, نمونه آزمون تست هوش وکسلر

تست هوش تصویری وکسلر

 

پاسخ: 1، 3، 5

 

7. استدلال سیال - استدلال ماتریسی - قیاس

با هر سوال، در اینجا چیزی است که باید بگویید و انجام دهید:

آیا این 4 جعبه را می بینید؟ در ردیف بالا، تصاویر به روشی خاص کنار هم قرار می گیرند.

(به دو تصویر در بالا اشاره کنید و مطمئن شوید که فرزندتان می بیند که چگونه با هم هستند).

 

حالا به ردیف پایین نگاه کنید. آیا جعبه خالی را می بینید؟ کدام یک از 4 تصویر در ردیف پاسخ (به ردیف پاسخ اشاره کنید) با تصویر در کادر پایین مطابقت دارد، همانطور که 2 تصویر در ردیف نوک با هم هستند؟

 

تست هوش وکسلر برای کودکان, تست هوش وکسلر چیست, آزمون تست هوش وکسلر

تست هوش وکسلر

 

گردآوری: بخش سرگرمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------