نحوه ساخت آتش دان در حیاطپاییز و پس از آن زمستان چنان زیباست که نمی توان طبیعت را ستایش نکرد. ما برای لذت بردن از فضای بیرونی خانه تان در این فصل ساخت یک آتشدان زیبا را به شما پیشنهاد می کنیم. در عکس زیر می توانید آتشدان کامل را ببینید. با ما همراه شوید تا این پروژه را از آغاز تا پایان با هم دنبال کنیم.

مراحل ساخت آتشدان,ساخت آتش دان


مواد و مصالح مورد نیاز برای ساخت آتشدان:
     بتن: 4 یا 5 بسته.
     ملات: 5 یا 6 بسته.
     میل‌گرد آجردار: 10 قطعه (هر كدام به طول 60 سانتی‌متر).
    سنگ ورقه‌ای ماسه‌ای رودخانه و سنگ مخصوص ساخت پله: 750 كیلوگرم.
     آجر نسوز: 50 عدد.

ابزار مورد نیاز برای ساخت آتشدان:
     شیلنگ.
     یك فرقون قدیمی.
    چكش غیرفلزی.
     بیل.
    دستكش چرمی.
    مقدار زیادی صبر و حوصله.

ابعاد: 1.2 متر عرض و 45 سانتی‌متر ارتفاع، كه البته این ابعاد كمی بزرگ است، بنابراین در این مورد باید بر اساس اندازه و مساحت حیاط و نیازهای خود تصمیم بگیرید.

مراحل ساخت آتشدان,ساخت آتش دان


پیش از این‌كه دست به كاری بزنید، حیاط خانه خود را از زاویه‌های مختلف نگاه كنید تا بتوانید بهترین جای ممكن را برای ساخت این آتش‌دان انتخاب كنید. سپس، محل مورد نظر را اندازه‌گیری كنید و با استفاده از یك اسپری رنگ سر یك طناب را رنگی كنید و با استفاده از آن محوطه‌ای كه قرار است آتش‌دان در آن ساخته شود را مشخص كنید. وقتی منطقه مورد نظر علامت‌گذاری شد، برای ایجاد یک فونداسیون 20 تا 50 سانتی متر از زمین را بکنید.

مراحل ساخت آتشدان,ساخت آتش دان


بتن را آماده كنید و آن را روی محوطه گودبرداری شده بریزید، 1.5سانتی‌متر بین سطح زمین و سطح بتن فاصله باقی بگذارید. وقتی بتن خیس را در این محوطه ریختید، برای ایجاد قدرت و دوام بیش‌تر 10 عدد میلگرد آجردار كه هر كدام 60 سانتی‌متر طول دارند را در درون ملات قرار دهید و سپس سطح بتن‌ریزی شده را یكدست و تراز كنید.

مراحل ساخت آتشدان,ساخت آتش دان


بگذارید تا فونداسیون کمی خودش را بگیرد سپس سنگ ها را بچینید. سنگ‌های مناسب كف آتش‌دان را جدا کرده و سعی کنید سنگ‌های مدور با حاشیه‌های گرد را برای ساخت دایره پیرامون آتش‌دان كنار بگذارید.

نكته: هنگام انتخاب سنگ‌ها سعی كنید مسطح‌ترین سنگ‌ها را انتخاب كنید تا بتوانید سنگ‌های دیگر كه دارای انحنای بیش‌تری هستند را برای چیدن فضای مدور پیرامون آتش‌دان كنار بگذارید.

مراحل ساخت آتشدان,ساخت آتش دان


وقتی كه ردیف اول سنگ‌ها چیده شد، چند روز صبر كنید تا به خوبی به ملات زیر خود بچسبد. سپس سعی كنید سنگ‌ها را در بهترین مكان ممكن قرار دهید تا در نهایت شكلی كه به دست می‌آید زیبا و یكدست باشد.

مراحل ساخت آتشدان,ساخت آتش دان


مقداری اندكی از ملات را با هم تركیب كنید و آن را به سطح زیرین هر سنگ بزنید و سپس آن را روی سنگ زیر آن قرار دهید. خیلی مهم است كه در این مرحله عجله كنید و سعی كنید در كم‌ترین زمان ممكن هر چه قدر می‌توانید ملات درست كنید و آن را به سطح زیر سنگ‌ها بزنید.

مراحل ساخت آتشدان,ساخت آتش دان


یكی از قسمت‌های سخت و چالش‌برانگیر این پروژه، مرحله چیدن آخرین سطح سنگ‌ها است. نه تنها من باید سنگ‌ها را به دقت در كنار هم بچینید، باید سعی کنید بهترین و مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب كنید و طوری سنگ‌ها را كنار هم قرار دهید كه به درستی در كنار هم و در یك سطح قرار گیرند تا در پایان آتش‌دان دارای سطحی یكدست و تراز شوند.

ایجاد شكاف برای تهویه هوا اگر ابعاد گودال کوچک باشد باید انجام گیرد، اما در چنین پروژه‌ای كه دارای ابعاد بزرگی است نیازی به ایجاد جریان هوا اضافی وجود ندارد.

مراحل ساخت آتشدان,ساخت آتش دان


صاف‌ترین و بزرگ‌ترین سنگ‌ها را برای چیدن سطح نهایی نگه دارید.

نكته: وقتی شما سنگ‌های پروژه را خریداری می‌كنید، بهتر است از آن چیزی كه فكر می‌كنید سنگ‌های بیش‌تری بخرید تا هنگام انتخاب آن‌ها برای چیدن سطوح مختلف گزینه‌های بیش‌تری در اختیار داشته باشید. این مسئله باعث می‌شود فرایند چیدن سنگ‌ها راحت‌تر و جذاب‌تر شود.

نكته: وقتی شما در مرحله برنامه‌ریزی قرار دارید، مساحت حیاط خانه خود را در نظر داشته باشید تا نتیجه نهایی كار شما بیش از حد كوچك یا بزرگ نشود.

آتشدان شما آماده است. شما می توانید در مهمانی ها با مهمانان خود در این محوطه بنشینید و در كنار دوستان خود از فضای زیبای شب استفاده كنید و از داشتن چنین آتش‌دانی  لذت ببرید.

 

منبع : chidaneh.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------