آموزش مقدماتی نقاشی روی پارچه مواد لازم برای نقاشی روی پارچه,طراحی روی پارچه

طراحی روی پارچه

 

جالب است بدانید این هنر در ایران از قدمت بالایی برخوردار است، ﭘﺲ از ﺣﻤﻠﻪ ﻣﻐﻮل ﺑﻪ اﻳﺮان، ﺑﻪ خاطر ارﺗﺒﺎط زیاد اﻳﺮان و ﭼین و ورود ﻛﺎﻻﻫﺎی چینی روش ﻧﻘﺶ اﻧﺪازی روی ﭘﺎرﭼﻪ ﺑﻪ ﺳﺮﻋﺖ در اﻳﺮان راﻳﺞ شد.

با توجه به گرایش و علاقه طیف وسیعی از هنرمندان به هنر نقاشی، انواع مختلفی از آن به وجود آمده است؛ از جمله نقاشی روی پارچه، نقاشی روی چوب، نقاشی روی سفال و ...

 

یادگیری نقاشی روی پارچه کمک می کند خیلی راحت طرح و نقشی را که دوست دارید روی پارچه های ساده بیندازید و همین طور اگر لباسی دارید که دلتان را زده با استفاده از نقاشی روی پارچه آن را تغییر بدهید و یک کار جدید و دوست داشتنی داشته باشید.

 

نکات مقدماتی و مواد لازم برای شروع آموزش نقاشی روی پارچه و لباس را ببینید. پارچه را می شود با رنگ های مخصوص پارچه و یا رنگ های آکریلیک نقاشی کرد. رنگ های مخصوص پارچه نیاز به مکمل ندارند و آماده استفاده هستند.

 

اما به دلیل کمی گرونتر بودنشان برای شروع کار بهتر است از رنگ های آکریلیک استفاده کنید. برای استفاده از رنگ های آکریلیک باید به اندازه یک سوم رنگ چسب بیندر اضافه کنید. و اگر رنگتان سنگین و غلیظ است قلم مویتان را کمی خیس کنید. (هرگز به رنگ تان آب اضافه نکنید)

 

اگر نقاشی شما خوب نیست می توانید برای نقاشی روی لباس می توانید از شابلون استفاده کنید، اگر نقاشی شما خوب است و نمی خواهید از شابلون استفاده کنید به سایزهای مختلفی قلم مو احتیاج دارید.

 

اسفنج های دسته دار برای کار کردن بسیار راحت تر است. به بیندر-چسبdm5-اورینت بیندر برای تثبیت رنگ روی پارچه مورد استفاده قرار می گیرد و باید با رنگ مخلوط شود.چسب dm5 چسبی است که بعد از خشک شدن بی رنگ می شود و برای برجسته کردن کار استفاده می شود.

اورینت خمیری است که برای برجسته کردن کار استفاده می شود و جایگزین آن مواد پفکی است.

 

وسایل مورد نیاز نقاشی روی پارچه

 

اتو بدون بخار و یک لایه مخافظ نخی یا کاغذ برای اتو زدن نیاز دارید.

 

بهتر است قبل از شروع کار مواد لازم برای نقاشی روی پارچه را آماده کنید که راحت کار را انجام بدهید.

قبل از اینکه نقاشی کنید یک تکه مقوا بین لایه های لباس تان قرار بدهید که رنگ ها به لایه ی پشتی لباس تان رنگ ندهد. سپس آن ها با گیره به مقوا محکم کنید.

 

 

نقاشی روی لباس با شابلون

برای شروع کار و در ابتدای آموزش نقاشی روی پارچه باید به شما بگوییم بهتر است پارچه را بشویید تا پرز ها و لایه های چربی آن پاک شود، برای این کار از نرم کننده ها استفاده نکنید. بعد از شستشو بهتر است پارچه را فشرده کنید و بعد از آن تمام چین چروک های به وجود آمده را باز کنید.

 

می توانید از یک لباس قدیمی و ساده و یا پارچه استفاده کنید تا کار نقاشی را روی آن انجام بدهید.

 

سپس یک تکه طلق و یا مقوا بردارید و طرح مورد نظرتان را روی آن پیاده کنید. بعد از کپی و یا کشیدن طرح با هویه، کاتر و یا قیچی طرح را خالی کنید. به جای اینکار می توانید از شابلون های موجود در بازار هم استفاده کنید که اینطوری کار شما خیلی راحت تر و سریع تر پیش می رود.

 

سپس تکه ی مقوا را بین دو لایه ی لباس قرار بدهید و آن را با گیره محکم کنید.

 

آموزش نقاشي روی پارچه

 

در این مرحله از نقاشی روی پارچه از رنگ های اکریلیک استفاده کنید و فقط توجه داشته باشید که از رنگی استفاده کنید که با پارچه شما همخوانی داشته باشد تا نقاشی شما زیباتر شود. مقدار رنگ مورد نظرتان را داخل پالت و یا یک ظرف کوچک بریزید و هر مقدار رنگ که خواستید  یک سوم آن را چسب DM5 بریزید. اینکار به دوام و ثبات رنگ کمک می کند.

 

اکنون الگوی طرح را با سنجاق ته گرد و یا چسب کاغذ به  لباستون متصل کنید و با قلمو مخصوص نقاشی  یا تکه ای اسفنج آغشته به رنگ داخل طرح و قسمت های خالی شده را رنگ بزنید.

 

فقط در صورتی که طرح کاغذ را روی پارچه منتقل کردید، ممکن است تکه های کاغذ به دلیل نازک بودن جدا شوند و به پارچه بچسبند، آن تکه ها را به آرامی به وسیله موچین از روی پارچه بردارید.

 

در مرحله آخر، کار را به وسیله سشوار خشک کنید تا نقاشی شما خراب نشود و بعد خیلی راحت از آن استفاده کنید.

 

آموزش نقاشی روی پارچه قابل شستشو

 

نقاشی روی لباس با ساده ترین روش

برای نقاشی روی لباس ابتدا آن را مانند روش قبل بشویید و اتو بزنید سپس وسط آن مقوایی قرار بدهید و با گیره محکم کنید.

 

می توانید طرح مورد نظر خودتان را روی پارچه بکشید یا از آن پرینتی تهیه کنید. حالا به وسیله کاربن خیاطی طرح را روی کاغذ پارچه انتقال دهید. حتما یک لباس کهنه را به عنوان لباس کار بپوشید چرا که احتمال اینکه لباس شما رنگی می شود بسیار زیاد است. یک لایه طلق یا شیشه را در بین لایه های لباس قرار دهید تا رنگ آن به طرف دیگر لباس رنگ ندهد.

 

بهترین رنگ برای رنگ پارچه رنگ اکریلیک می باشد از این رو با بهره گیری از یک قلموی نازک و رنگ اکریلیک روی طرحی که به وسیله ی کاربن روی پارچه ایجاد کرده اید را به آرامی رنگ آمیزی کنید. عملیات رنگ آمیزی را حتما دو بار تکرار کنید تا رنگ کاملا به خورد پارچه برود و ثابت بماند.

 

پس از تمام شدن رنگ آمیزی می توانید با رنگ مشکی دور تا دور نقاشی را دور گیری کنید و کار زیباتر و چشم نوازتری ارائه دهید. حالا لباس را به مدت 24 تا 48 ساعت به صورت افقی در هوای آزاد قراردهید تا حسابی خشک شود. بعد از آنکه از خشک شدن نقاشی مطمئن شدید بلوز را پشت و رو کنید و پشت نقاشی را اتو بزنبد. حالا روی نقاشی یک پارچه پهن کنید و روی نقاسی را نیز یک بار اتو کنید تا طرح شما ثابت تر بماند.

 

  بیشتر بخوانید: نقاشی نقطه ای روی لباس

 

روش های نقاشی روی پارچه

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات نظافتی,تمیزکار منزل,نظافتکار منزل

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023