آموزش بافت سبد تریکوسبد تریکو, بافت سبد تریکو, آموزش بافت سبد تریکو

آموزش بافت سبد تریکو

 

آموزش بافت سبد تریکو به صورت مرحله به مرحله

در این مطلب مراحل آموزش بافت سبد تریکو را آورده‌ایم. از سبد‌های تریکو استفاده های بسیاری می توان کرد میتوانید از آن‌ها به عنوان سبد لوازم آرایش، جاشکلاتی، جای مداد، جای قاشق و چنگال، سبد نان، جاجورابی و یا با بافت سبد‌های بزرگتر یک سبد زیبا برای لباس‌ها داشته باشید. با ما همراه باشید.

وسایل مورد نیاز برای بافت سبد تریکو

- کاموای تریکو 

- میل قلاب‌بافی (بهتر است از میل شماره ۹ استفاده کنید)

 

سبد تریکو, بافت سبد تریکو,آموزش تریکو بافی

وسایل مورد نیاز برای بافت سبد تریکو

 

مرحله های بافت سبد تریکو

درست کردن حلقه 

برای آغاز کار با حلقه بافتن سبد را شروع کنید. به وجود آوردن حلق خیلی راحت است. نخ را به صورت حلقه در آورده و دو سر آن را از روی هم رد کنید. آنگاه مکان متصل شدن دو نخ را با دست بگیرید. نخ بافت (سری که به کلاف وصل است) را با قلاب از حلقه بیرون بیاورید و یک زنجیره ببافید و داخل آن را مانند نقشه بافت با پایه پر کنید.

 

سبد تریکو, بافت سبد تریکو,آموزش بافت سبد تریکو به صورت مرحله به مرحله

بافت سبد تریکو

 

آغاز بافت پایه

برای آغاز، 6 دانه بافت ساده بزنید و در آخر زنجیر اول را به آخر وصل کنید. دقت کنید در هر دانه از 6 دانه بافت، باید 2 پایه بزنید یعنی اینکه که هر دانه را دو بار ببافید و درمجموع تعداد دانه‌های بافت به 12 دانه می رسد. اگر بخواهید سبد بزرگتر باشد، دانه‌های بیشتری ببافید.

 

بافت مانند الگو

در ادامه آموزش بافت سبد تریکو، ۱۲ دانه بافت را یکی در میان دو پایه می‌زنیم یعنی یک دانه را یک بار و دانه بعدی را دو بار می‌بافیم.

 

ادامه بافت الگو با فرمول ۱-۱-۲-۱-۱-۲-۱-۱-۲-۱-۱-۲-۱-۱-۲-۱-۱-۲

در این قسمت ۱۸ دانه بافت به دست آمده را دوتا در میان دو دانه می‌زنید و از فرمول استفاده می‌کنید.

 

ادامه بافت مانند الگو با فرمول ۲-۱-۱-۱-۲-۱-۱-۱-۲-۱-۱-۱-۲-۱-۱-۱-۲-۱-۱-۱-۲-۱-۱-۱-۱

در این قسمت آموزش بافت سبد تریکو باید دانه اول:۲ پایه، دانه دوم: ۱ پایه، دانه سوم:۱ پایه و دانه چهارم: ۱ پایه و تکرار این دانه‌ها را به صورت فرمول دارید. در این مرحله ۲۴ دانه بافت دارید.

 

ادامه بافت سبد تریکو با الگوی  ۱-۱-۱-۲-۱-۱-۱-۱-۲-۱-۱-۱-۱-۲-۱-۱-۱-۱-۲-۱-۱-۱-۱-۲-۱-۱-۱-۱-۲-۱

 

بافت سبد را با ۳۰ دانه بافت ادامه دهید. تا این قسمت بافت کف سبدتان کامل شده است و اکنون باید بافت دیواره سبد را آغاز کنید.

 

سبد تریکو, بافت سبد تریکو,مرحله های بافت سبد تریکو

آموزش بافت سبد تریکو به صورت مرحله به مرحله

 

بافت دیوار سبد

در این قسمت بافت سبد تریکو ،قسمت بافتن دیواره سبد را شروع می کنیم. در این قسمت به جای پایه زدن از زیر زنجیره‌ها، باید از درون هر زنجیره پایه بزنید. به این صورت که اولین پایه از ردیف پایین و زیر شکل ۷ مانند زده می‌شود و دومی را از بالا و میان دو ۷ می‌زنید. فراموش نکنید که برای زدن پایه بعدی دوباره از ردیف پایین، ولی با رد کردن یک سوراخ پایه می‌زنید و پایه بعدی رو از بالای همان سوراخ و میان دو ۷ می‌زنید و دوباره یک سوراخ فاصله می‌اندازید و به این صورت ادامه می‌دهید تا به آخر ردیف اول برسید.

 

برای بقیه بافت دیوار سبد تریکو، از آنجا که در ردیف دوم درز‌ها به طور کامل معلوم هستند، پایه اول را از درز ردیف بالایی و پایه دوم را از درز ردیف پایینی می‌زنید بدون رد کردن درزها، یعنی همه درز‌ها را پایه می‌زنیم و در حقیقت تنه سبد تریکو تشکیل شده از بافت‌هایی به شکل ۷‌های کوتاه و بلند است. ردیف ۳ و ۴ و ۵ را نیز به همین صورت می‌بافید و چنانچه دوست دارید بدنه سبد شما بلندتر شود، میتوانید یک یا دو ردیف دیگر نیز ببافید.

 

سبد تریکو, بافت سبد تریکو,مراحل بافت سبد تریکو

مرحله های بافت سبد تریکو

 

کور کردن بافت

آخرین قسمت آموزش بافت سبد تریکو، کور کردن بافت است و به این منظور از زنجیر کردن استفاده کرده و آخر آن را به اصطلاح کور می‌کنید.

 

سبد تریکو, بافت سبد تریکو, آموزش بافت سبد تریکو

سبد تریکو

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب خانه داری(شستشو، نظافت، لکه گیری، نکات آشپزی، هنر در خانه، مهارتهای زندگی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------