تازه های هنر در خانه

سفره هفت سین,تزیین هفت سین

جدیدترین مدل سفره های هفت سین

نمونه هایی از جدیدترین و شیک ترین چیدمان سفره های هفت سین تزیین سفره هفت سین مدل سفره هفت سین سفره…

آموزش دوخت مقنعه و چادر نماز ساده 

آموزش دوخت مقنعه و چادر نماز

 

در این مطلب، آموزش دوخت چادر ساده برای شما عزیزان قرار گرفته است.

دوخت چادر ساده به عنوان پایه و اساس کار برای خیاطانی که مبتدی هستند، قرار می گیرد. خیاطانی که هنوز حرفه ای نشده اند، در ابتدا کار خود را با همین نوع چادر شروع می کنند. در مطالب گذشته شما را با نحوه دوخت شلوار زنانه و دوخت تاپ بدون الگو که خیاطی های ساده ای هستن آشنا کردیم دوختن چادر ساده برای نماز نیز بسیار راحت است.

 

دوخت چادر ساده برای مبتدی ها

ابتدا چادر را روی سر می اندازید و اندازه می گیرید. بلندی چادر باید از همان قسمتی که چادر بر روی سر شما قرار می گیرد، اندازه گیری شود.

 

الگوی دوخت چادر نماز

 

برای اندازه گیری چادر ابتدا پارچه را روی سر بیندازید و از دو طرف لبه آن را روی زمین بگذارید و با قیچی اندازه بزنید. قد را از دو طرف لبه زمین علامت می زنید و تکه اضافه چادر را با قیچی ببرید.

 

حالا وسط کمر چادر و تکه اضافه را پیدا کنید و آن ها را روی هم قرار بدهید و از وسط به طرفین بدوزید. در مرحله بعدی دوخت چادر ساده، چادر را به صورت دولا پهن کنید. از قسمت ترکی جلو سر 15 سانت تا زده و زاویه بالای چادر را با انگشت نگه دارید یا با یک سوزن به زمین ثابت کنید.

 

 

ترکی پارچه 15 سانت پایین چادر را روی چادر برگردانید و قیچی بزنید. همینطور به ترتیب قسمت قیچی خورده چادر را برگردانید و همین کار را تا انتهای چادر تکرار کنید و قیچی بزنید.

 

آن گاه گوشه های چادر را که حالت سه گوش دارد را به چادر دوخته و مجددا چادر را روی حالتش برش دهید.

 

در قسمت وسط پشت چادر در پایین 2 سانت به سمت پایین آمده و این مقدار را روی حالت برش دهید.

 

دوخت ساده چادر به روش آسان

ابتدا از فرد بخواهید چادر را به صورت چپه سر کند و بلندی چادر را اندازه بگیرید و علامت بزنید. از پایین چادر، قد چادر را روی سر دور تا دور (جاهایی که پارچه به زمین می رسد) با در نظر گرفتن یک تا دو سانت بر لب تو علامت بزنید. نصف چادر را هم همین طور علامت بزنید.

 

در ادامه چادر را به صورت دولا روی زمین پهن کنید. خطوطی که علامت زدید را قیچی بزنید یا اینکه خط مورد نظر را با مداد یا صابون مرتب کنید و بعد قیچی بزنید.

 

از یک سر پارچه، بعد از این برش اولیه مقداری اضافه می ماند که با در نظر گرفتن اندازه مورد نظر وسطش را پیدا کرده و به وسط تکه بالا کوک بزنید.

 

از فرد دوباره بخواهید چادر رو سر کند و آن مقدار را هم به شیوه قبلی با صابون علامت بزنید. چادر را دوباره روی زمین پهن کنید و مرتب کنید. برای گوشه ها لازم نیست چادر را سر نماید. فقط کافی است اضافه ها را در حالی که ترکی به طرف بالا هست در جاهای خالی قرار داده و دولا برش بزنید. البته با در نظر گرفتن مقدار جای دوخت از سه طرف و بعد با توجه به گردی دو قسمت قبل و بعد این قسمت را هم گرد نمایید.

 

ممکن است بعد از دوختن کمی از گوشه ها مثلا یک تا دو سانت کم باشد. در مرحله آخر شروع به چرخ کاری کنید.

 

آموزش دوخت مقنعه چانه دار

پارچه لازم برای مقنعه يک متر است.

پارچه را از لبه تركی روی سرانداخته و در اندازه دلخواه با سنجاق علامت می زنيم.

پارچه را تا كرده از دولای با مقنعه 12 الی 15 سانتیمتر روی پارچه اصلی تا می زنيم. (مثل چادر)

 

برای نقاب مقنعه از اريب پارچه استفاده كرده آن را دولا می كنيم به طول 2/1 گردی سر و عرض 6 سانتیمتر به طوری كه قسمت بالای سر پهن و به تدريج باريک تر شود.

برای چانه، پارچه را به طول و عرض 15×15 سانتیمتر و از قطر تا زده به زير چانه می دوزيم. نقاب به چانه دوخته می شود. و در آخر چانه و نقاب را به مقنعه وصل کنید.

 

الگوی دوخت مقنعه چانه دار

 

گردآوری: بخش اسرارخانه داری بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات نظافتی,تمیزکار منزل,نظافتکار منزل

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023